سرویس سلامت و پزشکی بی باک؛ بخش مهمترین عناوین:

هنوز درمان قطعی برای بیماری سرطان ریه کشف نشده است اما محققان کشورمان با بررسی تاثیر نانو و داروهای مبتنی بر آن سعی در یافتن راهی بر درمان این بیماری مرگ آور کرده اند که در خلال این تحقیقات نتایج قابل توجهی نیز کسب کرده اند.

محققان دانشگاه تهران نانو سامانه لیپوزومی حاوی دارو را برای از بین بردن سلول‌های سرطانی ریه عرضه کردند و امیدوارند با توسعه این نانو دارو بتوانند راهکاری برای درمان این بیماری ارائه دهند.

دکتر مژگان شیخ‌پور مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه مطالعات پایه و اولیه این پروژه از 6 سال قبل با رساله دکتری در دانشگاه تربیت مدرس شروع شد، گفت: در ادامه تحقیقات مذکور با مطالعات تکمیلی، در حال حاضر « نانو سامانه لیپوزومی حاوی پروموکیپتین دارای اثر القای مرگ برنامه‌ریزی شده برای سلول‌های سرطانی ریه» تولید شده و مورد آزمایش قرار گرفته است.

وی به جزئیات این طرح اشاره کرد و یادآور شد: سرطان ریه یکی از همه گیرترین سرطان‌ها و جز مهمترین عوامل مرگ در جهان بشمار می‌رود.

شیخ‌پور با تاکید بر اینکه بیش از 80 درصد از بیماران مبتلا به سرطان ریه در کمتر از 5 سال جان خود را از دست می‌دهند، اظهار کرد: استعمال دخانیات، آلودگی هوا، عوامل عصبی و فشارهای محیطی از جمله عوامل موثر در افزایش خطر ابتلا به این بیماری است که امروزه این عوامل در جوامع جهانی شایع است.

این محقق اضافه کرد: بر این اساس مطالعاتی را در زمینه سرطان ریه انجام دادیم.

مجری طرح با بیان اینکه این مطالعات بر روی گیرنده‌های دوپامینی متمرکز شده است، گفت: گیرنده‌های دوپامینی در سیستم نوروترانسمیتری (انتقال دهنده‌های عصبی) در بدن نقش موثری دارند و مطالعات نشان داده است که اختلال در مسیرهای پیام رسانی انتقال دهنده‌های عصبی، احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهد.

شیخ پور اختلال در عملکرد سیستم عصبی و به تبع آن سیستم ایمنی بدن را ناشی از اختلال در گیرنده‌های دوپامینی موجود ذکر کرد و یادآور شد: زمانی که بیان گیرنده‌های دوپامینی سلول‌های ریوی دچال اشکال شوند، زمینه برای بروز سرطان ریه فراهم می‌شود.

وی با اشاره به مطالعات سایر محققان در این حوزه، خاطر نشان کرد: نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که گیرنده‌های دوپامین در سطح لنفوسیت‌های خون و همچنین سلول‌های ریوی بیان دارند از این رو پروفایل بیان این ژن‌ها را در دو گروه افراد مبتلا به بیماری سرطان ریه با یاخته‌های بزرگ (Non-small cell lung cancer) و افراد سالم مورد بررسی قرار دادیم.

به گفته این محقق بیشترین شیوع انواع سرطان‌های ریه مربوط به سرطان ریه با یاخته‌های بزرگ می‌شود و در ایران نیز این نوع سرطان ریه بیشترین شیوع را دارد.

شیخ‌پور ادامه داد: در ابتدا تلاش کردیم تا میزان بیان ژن‌های  گیرنده دوپامینی (پنج ژن) را در لنفوسیت‌های حاصل از خون افراد سالم و بیمار و همچنین نمونه بافت ریوی و مایع درون برونشی افراد بیمار را بررسی کنیم.

 

دکتر مژگان شیخ پور محقق طرح نانو سامانه لیپوزومی برای درمان سرطان ریه

وی اضافه کرد: نتایج این مطالعات نشان داد که بیان ژن‌های گیرنده دوپامین در بیماران مبتلا به بیماران سرطانی نسبت به افراد سالم به شدت کاهش یافته است.

شیخ‌پور ادامه داد: در مرحله دوم از فعال کننده اختصاصی این گیرنده‌ها که اصطلاحا به آنها «آگونیست گیرنده‌ها» می‌گویند، استفاده شد که در این تحقیقات از دارویی که برای بیماری‌های دیگری از جمله آلزایمر تجویز می‌شود، بهره بردیم و با اثر دهی آن بر روی سلول‌های سرطانی به طور قابل توجهی موفق به القای آپوپتوز (مرگ برنامه ریزی شده  سلولی) شدیم.

وی نام این دارو را «بروموکریپتین» عنوان و اظهار کرد: در ادامه مطالعات، این دارو را درون یک حامل نانو لیپوزو نشاندیم و پس از تست‌های تایید ساختار و عملکرد، به صورت هدفمند با اثر دهی آن بر روی رده سلول‌های سرطان ریه غلظت بهینه آن را بدست آوردیم.

شیخ‌پور خاطر نشان کرد: نتایج به دست آمده نشان از این دارد که این داروی نانو لیپوزومی موجب ایجاد «آپوپتوز» (مرگ برنامه ریزی شده) با راندمان بالاتری بر روی سلول‌های سرطانی شده است.

مجری طرح افزود: فرم نانو لیپوزومی این دارو می‌تواند برای درمان سایر سرطان‌ها مورد آزمایش و استفاده قرار گیرد؛ چراکه نانو داروها می‌توانند در مدت زمان کمتر، بیشترین اثر گذاری را برای درمان بیماری‌ها داشته باشند.

شیخ پور با اشاره به عملکرد داروی نانو لیپوزومی بروموکریپتین در بدن، توضیح داد: هدف ما در آینده این است  که این داروی نانو لیپوزوم به صورت هدفمند تورمورهای سرطانی را از بین ببرد؛ چراکه این نانو لیپوزوم آهسته رهش بوده و به مدت طولانی می‌تواند ویژگی‌های دارو را حفظ کنند.

وی با بیان اینکه این مطالعات در فاز آزمایشگاهی اجرایی شده است، گفت: نانو لپیوزومی که حاوی دارو است و می‌تواند در فاز آزمایشگاهی آپوپتوز را در سلول‌های سرطانی القا کند، به ثبت رسیده است. مطالعه در سطح حیوانی (Invivo) آغاز شده است تا بتوانیم مجوز استفاده از این دارو را دریافت کنیم.

 

به گفته این محقق از آنجایی که داروی بروموکریپتین استفاده شده در این مطالعات دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا است، راه را برای استفاده کلینیکی پس از تست‌های حیوانی هموارتر می‌کند.

شیخ‌پور تاکید کرد: ما در این مطالعات درصدد مشخص کردن میزان تزریق و تایید عدم سمیت این دارو در بدن انسان هستیم.

وی با تاکید بر اینکه ایننانو لیپوزوم روش مناسبی برای درمان سرطان ریه است، یادآور شد: یکی از اهداف این طرح در آینده بررسی گیرنده‌های دو پامین در افراد به صورت یک آزمایش معمول برای تشخیص زود هنگام و غیر تهاجمی سرطان ریه است. ولی تحقق این امر نیاز به حمایت مالی گسترده دارد و مطالعاتی که بعد از رساله دکتری اجرایی شده است، با هزینه‌های شخصی و همکاری چند تن از محققان انجام شده است.

این محقق ادامه داد: علاوه بر آن حتی می‌‍توان برای سایر سرطان ها گیرنده‌های دوپامین را مورد بررسی قرار داد.

مجری طرح بیان کرد که از این مطالعات چندین مقاله علمی پژوهشی و ISI   استخراج و سخنرانی‌های متعددی از جمله در چهارمین کنگره جهانی سرطان ارائه شده است.

وی  تاکید کرد: این مطالعات با همکاری دانشگاه تربیت مدرس، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و بیمارستان مسیح دانشوری، اجرایی شده و در دانشگاه تهران ادامه یافته و در حال پیگیری است و در صورت حمایت مسئولین و سازمان‌های ذیربط مطالعات به صورت گسترده‌تر و عملیاتی پیش خواهد رفت.

منبع: بی باک نیوز

خبر بعدی:

فواید سلامت «ادویه آفتاب»

زعفران یکی از گران‌ترین ادویه ها در جهان محسوب می شود که هر پوند (450 گرم) از آن بین 500 تا 5,000 هزار دلار آمریکا قیمت دارد. روش برداشت این محصول که باید توسط نیروی انسانی صورت بگیرد از دلایل اصلی قیمت بالای زعفران محسوب می شود.

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "هلث لاین"، زعفران از گذشته های دور به واسطه خواص دارویی خود مورد استفاده قرار می گرفته است. مردم برای بهبود خلق و خو، تقویت حافظه و میل جنسی زعفران مصرف می کنند. در ادامه با برخی فواید سلامت طلای سرخ بیشتر آشنا می شویم.

آنتی اکسیدانی قدرتمند

زعفران حاوی ترکیبات گیاهی مختلفی است که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که از سلول های بدن ما در برابر آسیب رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو محافظت می کنند.

از جمله آنتی اکسیدان های قابل توجه زعفران می توان به کروسین، سافرانال، کروستین، و کامپفرول اشاره کرد.

کروسین و کروستین رنگدانه های کاروتنوئیدی و عامل رنگ قرمز زعفران هستند. هر دو ترکیب ممکن است از خواص ضد افسردگی، محافظت از سلول های مغزی در برابر آسیب پیشرونده، بهبود التهاب، کاهش اشتها، و کمک به کاهش وزن برخوردار باشند.

سافرانال عامل عطر و طعم متمایز زعفران است. پژوهش ها نشان داده اند که این ترکیب ممکن است به بهبود خلق و خو، حافظه، و توانایی یادگیری و همچنین محافظت از سلول های مغزی در برابر استرس اکسیداتیو کمک کند.

کامپفرول در گلبرگ های گل زعفران یافت می شود. این ترکیب با فواید سلامت مختلف مانند کاهش التهاب، خواص ضد سرطان و ضد افسردگی پیوند خورده است.

بهبود خلق و خو و درمان علائم افسردگی

زعفران با نام مستعار «ادویه آفتاب» نیز شناخته می شود. این نام تنها به واسطه رنگ متمایز زعفران به آن داده نشده است، بلکه ممکن است خلق و خوی انسان را نیز بهبود ببخشد.

در یک بررسی شامل پنج مطالعه، مکمل های زعفران در درمان علائم افسردگی خفیف تا متوسط به طور قابل توجهی بهتر از دارونماها عمل کردند.

مطالعات دیگر نشان داده اند که مصرف روزانه 30 میلی گرم زعفران می تواند به اندازه مصرف داروهای فلوکستین، ایمی‌پرامین و سیتالوپرام در درمان افسردگی موثر باشد. افزون بر این، افراد با مصرف زعفران در مقایسه با روش های درمانی دیگر عوارض جانبی کمتری را تجربه کردند.

به نظر می رسد هم گلبرگ و هم کلاله زعفران در بهبود افسردگی خفیف تا متوسط موثر عمل می کنند. با این وجود، به پژوهش های انسانی بیشتری در این زمینه پیش از توصیه مصرف زعفران به عنوان درمانی برای افسردگی نیاز است.

خواص ضد سرطان

زعفران سرشار از آنتی اکسیدان هاست که به خنثی کردن رادیکال های آزاد مضر کمک می کنند. آسیب رادیکال های آزاد با بیماری های مزمن، مانند سرطان پیوند خورده است.

برخی مطالعات نشان داده اند که ترکیبات موجود در زعفران به نابودی سلول های سرطان روده بزرگ یا سرکوب رشد آنها کمک کرده، در شرایطی که آسیبی به سلول های عادی و سالم نمی رسانند. این اثر در مورد سلول های سرطانی پوست، مغز استخوان، پروستات، ریه، پستان، و دهانه رحم نیز مشاهده شده است.

همچنین، برخی مطالعات نشان داده اند که کروسین، آنتی اکسیدان اصلی موجود در زعفران، ممکن است سلول های سرطانی را نسبت به داروهای شیمی درمانی حساس‌تر سازد.

در شرایطی که این نتایج امیدوارکننده هستند، خواص ضد سرطان زعفران در انسان به صورت گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته و به پژوهش های بیشتری در این زمینه نیاز است.

کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی اصطلاحی است که علائم جسمانی، احساسی و روانی پیش از آغاز دوره قاعدگی را تعریف می کند.

مطالعات نشان داده اند که زعفران ممکن است به بهبود علائم این شرایط کمک کند.

طی یک مطالعه با حضور زنان 20 تا 45 ساله، مصرف روزانه 30 میلی گرم زعفران در درمان علائم سندرم پیش از قاعدگی، مانند تحریک پذیری، سردرد، هوس های غذایی و درد موثرتر از دارونماها عمل کرد.

مطالعه ای دیگر نیز نشان داد که تنها بو کردن زعفران برای 20 دقیقه به کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی، مانند اضطراب و کاهش سطوح هورمون استرس کورتیزول کمک کرده است.

تقویت کننده قوای جنسی

محصولات تقویت کننده قوای جنسی شامل مواد غذایی یا مکمل هایی می شوند که به تقویت میل جنسی کمک می کنند.

مطالعات نشان داده اند که زعفران ممکن است از خواص تقویت کننده قوای جنسی، به ویژه در افرادی که داروهای ضد افسردگی مصرف می کنند، برخوردار باشد.

به عنوان مثال، طی یک مطالعه مردانی که از اختلال نعوظ مرتبط با مصرف داروهای ضد افسردگی رنج می بردند، با مصرف روزانه 30 میلی گرم زعفران برای چهار هفته بهبود چشمگیر در عملکرد نعوظ نسبت به افرادی که دارونما مصرف کرده بودند را نشان دادند.

همچنین، نتایج یک تجزیه و تحلیل شامل شش مطالعه نشان داد که مصرف زعفران به طور قابل توجهی عملکرد نعوظ، میل جنسی، و رضایت کلی افراد را بهبود بخشیده است.

مطالعه ای دیگر نشان داد که مصرف روزانه 30 میلی گرم زعفران به مدت چهار هفته توسط زنانی که به واسطه دریافت داروهای ضد افسردگی با میل جنسی کم مواجه بودند، به افزایش میلی جنسی و کاهش درد مرتبط با رابطه جنسی در مقایسه با گروهی که دارونما مصرف کرده بودند، منجر شد.

کاهش اشتها و کمک به کاهش وزن

مصرف میان وعده و تنقلات عادتی رایج است که می تواند شما را در معرض خطر افزایش وزن ناخواسته قرار دهد.

بنابر نتایج یک پژوهش، زعفران ممکن است با کاهش اشتها به پیشگیری از این شرایط کمک کتد. طی یک مطالعه هشت هفته ای، زنانی که مکمل زعفران مصرف کرده بودند، احساس سیری بیشتر، مصرف میان وعده کمتر و کاهش وزن بیشتر نسبت به زنانی که دارونما دریافت کرده بودند را تجربه کردند.

در مطالعه ای دیگر، مصرف مکمل عصاره زعفران به کاهش چشمگیر اشتها، شاخص توده بدنی، اندازه دور کمر و توده چربی کلی در شرکت کنندگان نسبت به گروه کنترل کمک کرد.

از دیگر فواید سلامت بالقوه زعفران

زعفران با فواید سلامت دیگر نیز پیوند خورده است که البته به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته اند.

زعفران ممکن است عوامل خطرآفرین بیماری قلبی را کاهش دهد. مطالعات با حضور سوژه های حیوانی و مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که خواص آنتی اکسیدانی زعفران ممکن است کلسترول خون را کاهش داده و از گرفتگی رگ های خونی پیشگیری کند.

زعفران ممکن است سطوح قند خون را کاهش دهد. مطالعاتی با حضور سوژه های حیوانی، مانند موش های مبتلا به دیابت، و مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که زعفران ممکن است سطوح قند خون را کاهش داده و حساسیت به انسولین را افزایش دهد.

زعفران ممکن است قدرت بینایی در بزرگسالان مبتلا به انحطاط ماکولای مرتبط با افزایش سن را تقویت کند. به نظر می رسد زعفران به بهبود بینایی در افراد مبتلا به این شرایط و محافظت در برابر آسیب رادیکال های آزاد که با انحطاط ماکولای مرتبط با افزایش سن پیوند خورده اند، کمک می کند.

زعفران ممکن است به تقویت حافظه در بزرگسالان مبتلا به بیماری آلزایمر کمک کند. خواص آنتی اکسیدانی زعفران ممکن است به بهبود عملکرد شناختی در بزرگسالان مبتلا به بیماری آلزایمر کمک کند.

خطرات، اقدامات احتیاطی و دوز مصرف

زعفران به طور کلی محصولی بی خطر برای مصرف و با عوارض جانبی کم یا فاقد عوارض جانبی محسوب می شود.

در مقادیر استاندارد برای پخت و پز، زعفران موجب عوارض جانبی در انسان نمی شود.

به عنوان یک مکمل غذایی، افراد می توانند تا 1.5 گرم زعفران در روز را با خیال راحت مصرف کنند. با این وجود، تنها 30 میلی گرم زعفران در روز نشان داده است که برای بهره‌مندی از فواید سلامت این ادویه کفایت می کند.

از سوی دیگر، دریافت دوزهای 5 گرم یا بیشتر می تواند اثرات سمی به همراه داشته باشد. زنان باردار نباید دوزهای بالای زعفران را مصرف کنند زیرا ممکن است به سقط جنین منجر شود.

همانند هر مکمل دیگری، پیش از استفاده از مکمل های زعفران با پزشک خود مشورت کنید.

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

منبع این خبر، وبسایت www.bibaknews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۲۷۹۳۶۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • علل درد‌های غیرقلبی قفسه سینه
 • بیماری های خطرناک در کمین سیگاری ها
 • گزارش: غربالگري پيشرفته سرطان ريه در ايتاليا
 • دفترچه راهنمای پذیرش بدون کنکور دانشگاه‌ها منتشر شد/ از جزئیات پرتاب ناکام «پیام» تا سهم ایران در بازار جهانی فناوری نانو
 • ارتباط ریفلاکس معده با سرطان‌های سر و گردن
 • مشهد| جزو ۵ کشور برتر در حوزه نانو هستیم اما لباس نانو از چین وارد می‌شود
 • ارتباط ریفلاکس معده و افزایش خطر سرطان های سر و گردن
 • ساماندهی حریم رودخانه‌های لرستان/مطالعات ۳ سد پلدختر انجام می‌شود
 • رایج‌ترین علل درد‌های غیر قلبی قفسه سینه را بشناسید!
 • علائم سرطان غدد لنفاوی چیست؟ +راه های تشخیص و درمان
 • علائم هشدار دهنده سرطان که جدی نمی‌گیریم
 • معرفی دستاورد‌های چهل ساله انقلاب برای ایجاد شور و نشاط در جامعه
 • علائم هشدار دهنده سرطان که اغلب جدی نمی‌گیریم
 • لزوم تبیین هرچه بهتر دستاورد‌های چهل‌ساله انقلاب اسلامی در ‌اردبیل
 • برگزاری نمایشگاه دستاورد‌های چهل ساله نهاد‌های دولتی
 • مراقب این سرطان بدون درد باشید/زنان بخوانند
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان معده به کمک مصرف میوه و سبزی
 • نخستین کارگاه تخصصی تبیین دستاورد‌های ۴۰ ساله انقلاب اسلامی در نیشابور برگزار شد
 • مشهد؛ امکان‌ها و لازمه‌های ایجاد قطب مطالعات زیارت‌پژوهی در ایران