سکسکه در اغلب موارد عارضه‌ای خوش‌خیم است و به‌خودی‌خود برطرف می‌شود. سکسکه در هنگامی رخ می‌دهد که دیافراگم - پرده عضلانی میان قفسه سینه و شکم- به‌طور ناگهانی و غیرارادی منقبض می‌شود و این انقباض چندین بار در دقیقه تکرار می‌شود.

سرویس سبک زندگی فردا: سکسکه معمولا مشکل چندانی برای افراد ایجاد نمی‌کند و پس از مدتی به خودی خود برطرف می‌شود، اما سکسکه مداوم ممکن است در موارد نادری نشانه بیماری‌های جدی‌تری مانند حمله قلبی باشد.
در ادامه این مطلب را به نقل از همشهری آنلاین بخوانید.

سکسکه مداوم یا مقاوم در موارد بسیار نادری ممکن است نخستین نشانه آسیب عضله قلب ناشی از اختلال خونرسانی یا حمله قلبی باشد.

سکسکه در اغلب موارد عارضه‌ای خوش‌خیم است و به‌خودی‌خود برطرف می‌شود. سکسکه در هنگامی رخ می‌دهد که دیافراگم - پرده عضلانی میان قفسه سینه و شکم- به‌طور ناگهانی و غیرارادی منقبض می‌شود و این انقباض چندین بار در دقیقه تکرار می‌شود. درنتیجه این انقباض هوا با سرعت زیاد وارد ریه‌های شما می‌شود. هوای در حال ورود، هنگامی‌که گلوت (شکاف میان تارهای صوتی شما) با حرکت دریچه اپیگلوت بسته می‌شود، متوقف می‌شود و صدای شاخص سکسکه را ایجاد می‌کند.

چطور سکسکه رخ می‌دهد؟

اما در اینجا منظور ما سکسکه مداوم یعنی سکسکه‌ای که بیش ا. ز. ۴۸ ساعت و کمتر از یک ماه طول بکشد و سکسکه مقاوم یعنی سکسکه‌ای است که بیش از یک ماه به طول انجامد، است.

این انواع سکسکه ممکن است نشانه بیماری زمینه‌ای جدی باشند، از جمله:

- مشکلات دستگاه عصبی مرکزی، مانند سرطان، عفونت، سکته مغزی یا ضربه مغزی.

- عوامل مؤثر روندهای سوخت‌وساز بدن و دارو‌ها مانند کاهش کارکرد کلیه یا تهویه بیش‌ازحد ریه‌ها (hyperventilation)، داروهای بیهوشی.

- تحریک اعصاب واگ و فرنیک در سر، گردن و قفسه سینه که ممکن است به علل متفاوتی مانند تومور، کیست یا گواتر در گردن، مو یا چیز دیگری که به پرده گوش چسبیده است، ریفلاکس گوارشی و ... رخ دهد.

ازجمله موارد بروز حمله قلبی با سکسکه مداوم به مورد مردی ۶۸ ساله می‌توان اشاره کرد که در سال ۲۰۱۲ شرح حالش در مقاله‌ای در ژورنال پزشکی اورژانس آمریکا (Am J. Emerg Med. ۲۰۱۲ Jan; ۳۰ (۱): ۲۶۶.e۱ - ۲) منتشر شد. این مرد چهار روز بود که به‌طور مداوم هر ۴ تا ۶ ثانیه یک بار سکسکه می‌کرد. این مرد شکایت دیگری نداشت. فشار خونش اندکی بالا بود. پزشکان برای بیمار رادیوگرافی قفسه سینه انجام دادند تا احتمال وجود تومور را بررسی کنند، اما چیزی پیدا نکردند؛ بنابراین یک داروی شل‌کننده عضلانی و یک داروی دیگر که برای درمان سکسکه مقاوم به کار می‌رود، تجویز کردند.

هیچ‌کدام از این دو دارو نتوانستند سکسکه او را متوقف کنند، اما پزشکان به بیمار اطمینان دادند که سکسکه‌اش به‌خودی‌خود متوقف خواهد شد.

دو روز بعد این مرد درحالی‌که هنوز سکسکه می‌کرد، دوباره به بخش اورژانس مراجعه کرد. ازآنجایی‌که این مرد سن بالایی داشت و عوامل خطرساز برای بیماری قلبی- مانند دیابت، سیگار کشیدن و پرفشاری خون را داشت- از او نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام گرفته شد که نشان‌دهنده چندین ناهنجاری در ریتم قلب بود. آزمایش‌های خون بالا بودن پروتئینی (آنزیم قلبی تروپونین) را نشان داد که هنگام آسیب دیدن اخیر عضله قلب وارد خون می‌شود و به‌این‌ترتیب تشخیص یک حمله قلبی کوچک تأیید شد.

پزشکان در هنگام پذیرش اولیه بیمار به حمله قلبی شک نکردند، چراکه بیمار دچار درد قفسه سینه، اشکال در تنفس، تهوع، سیاهی رفتن چشم‌ها یا تعریق یا ناراحتی دیگری به‌جز سکسکه مداوم نبود. اما به‌محض اینکه پزشکان داروهای قلبی برای او تجویز کردند، سکسکه او متوقف شد.

ظهور حمله قلبی در این مرد با علامت صرف سکسکه بسیار غیرمعمول بود، اما باید توجه داشت که تظاهر مشکلات قلبی در بیماران دچار دیابت مانند این مرد ممکن است غیرعادی باشد.

اما حمله قلبی که ناشی از اختلال خون‌رسانی به عضله قلب است، چطور سکسکه ایجاد می‌کند؟ در این مورد احتمالاً اختلال خون‌رسانی به علت تنگ بودن شریان‌های کورونری تغذیه‌کننده عضله قلب باعث تحریک عصب فرنیک می‌شود که حرکت دیافراگم سینه‌ای را تحت کنترل دارد و درنتیجه سکسکه بروز می‌کند.

منبع: فردا

خبر بعدی:

بدبوترین چربی سوز که فورا لاغرتان می کند

رکنا: بدبوترین چربی سوز برای لاغری سیر معرفی می شود.

اگر نگران هستید دچار بیماری قلبی، حمله قلبی و یا سکته مغزی شوید سیر بخورید. سیر، فشار خون را پایین می‌آورد و به اندازه‌ی دارو‌های تجویزی در این کار مؤثر است.

مصریان، رومی‌ها و یونانیان باستان به کارگران، ورزشکاران المپیک و سربازان و ماهیگیران سیر می‌دادند، چون عقیده داشتند، سیر باعث تقویت عملکرد (مخصوصاً برای مردان) و توانشان می‌شود. علم جدید این موضوع را بررسی کرده و معلوم شده سیر، عملکرد ورزشی را افزایش می‌دهد. بزرگ‌ترین اثر مثبت سیر در بیماران قلبی مشاهده شد. در یک مطالعه مشخص شد که مصرف یک دوره‌ی شش هفته‌ای عصاره سیر، ریسک بیماری قلبی را کاهش داده و توان ورزشی را بالا برده بود.

سیر به نفع شما می‌جنگد

علم نشان داده که ویروس‌ها، باکتری‌ها و انگل‌ها، سیر را دوست ندارند! سیر می‌تواند کمکتان کند با سرماخوردگی بجنگید و به میزان ۶۳ درصد از احتمال ابتلای شما به این بیماری کم می‌کند. همچنین سیر، طول مدت یک سرماخوردگی را از ۷ روز به یک روز و نیم کاهش می‌دهد. عملکرد دقیق سیر هنوز کاملاً مشخص نیست، اما این را خوب می‌دانیم که سیر سرشار از مواد مغذی است که سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند.

ویروس‌ها، باکتری‌ها و انگل‌ها، سیر را دوست ندارند! سیر می‌تواند کمکتان کند با سرماخوردگی بجنگید و به میزان ۶۳ درصد از احتمال ابتلای شما به این بیماری کم می‌کند

سیر فلزات سنگین را از بدنتان دفع می‌کند

فلزات سنگین مانند سرب و جیوه می‌توانند به اندام‌ها و مغز آسیب زده و حتی باعث مرگ شوند. اگر در محل کارتان فلزات سنگین وجود دارد یا در خانه‌ای قدیمی زندگی می‌کنید، حتماً سیر را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید.

سیر چربی سوز است

شاید ومپایر‌ها به دنبال کلسترول بودند، نه خون! سیر بر چربی‌های خون اثر می‌گذارد. اگر مشکل کلسترول دارید، سیر بخورید. مصرف منظم مکمل سیر می‌تواند کلسترول مجموع و LDL را ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین بیاورد. متأسفانه سیر نمی‌تواند HDL یا کلسترول خوب را بالا ببرد یا تری گلیسیرید را کاهش بدهد. پزشکان باستان برای پاکسازی عروق، مصرف سیر را توصیه می‌کردند.

سیر فشارخون را پایین می‌آورد

اگر نگران هستید دچار بیماری قلبی، حمله قلبی و یا سکته مغزی شوید سیر بخورید. سیر، فشار خون را پایین می‌آورد و به اندازه‌ی دارو‌های تجویزی در این کار مؤثر است. کافی است روزی ۴ حبه سیر بخورید. البته این مقدار سیر زیاد است و باید تدریجاً به این میزان برسید تا معده‌تان را ناراحت نکنید. سیر خام و پودر سیر به یک اندازه مؤثرند. سیر کهنه نیز این امتیاز را دارد که تنفس و عرقتان را بد بو نمی‌کند.

سیر از زوال عقل پیشگیری می‌کند

زوال عقل مانند آلزایمر، بیماری است که از رادیکال‌های آزاد و فعالیت اکسیداسیونشان ناشی می‌شود. سیر غنی از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برد. وقتی خواص آنتی‌اکسیدانی را با خواص پاک کنندگی عروق ترکیب می‌کنید و فشارخون را پایین می‌آورید، ریسک بیماری‌های مغزی‌تان را کاهش می‌دهید. آنتی‌اکسیدان‌ها با محدود کردن آسیب سلولی، به نفع سلامتی عمل می‌کنند و احتمال سرطان را پایین می‌آورند.

احتیاط!

اگر دیابت دارید پیش از مصرف سیر با پزشکتان مشورت کنید، زیرا سیر، قند خون را پایین می‌آورد.

اگر فشارخونتان پایین است، سیر ممکن است فشارخونتان را خیلی پایین بیاورد.

ضمناً احتمال خونریزی مخصوصاً طی بارداری وجود دارد.

اگر سیر مصرف می‌کنید، دو هفته پیش از عمل جراحی، مصرف آن را قطع کنید.

سیر طعم‌دهنده‌ی بسیار خوبی برای غذاست و بوی منحصربه‌فردی دارد و اگر همراه با پیاز آن را تفت بدهید، رایحه‌ی شگفت‌انگیزی بلند خواهد شد. هزاران سال است که از سیر در بسیاری از موارد استفاده می‌شود، از پاکسازی عروق گرفته تا جنگ با تومورها. علم مدرن می‌تواند خیلی از این ادعا‌ها را ثابت کند. اگر دوست ندارید دست و تنفس و عرقتان بوی سیر بدهد، از سیر کهنه استفاده کنید.اخبار 24 ساعت گذشته را از دست ندهید.

 

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

دختر جوان معلول در مرکز توانبخشی توسط 4 نگهبان و پرستار متجاوز حامله شد! کاوه با فیلم های شیطانی که از ارتباطمان داشت همه کار با من کرد شب خونین مشهد با قتل 4 زن و مرد رقم خورد / از سلاخی شدن راننده خودرو با تبر تا قتل زن تتها ارژنگ امیرفضلی درگذشت ! + عکس 7 ساعت گریه مرد تهرانی بالای سر جسد عشقش / جمعه برای این مرد کابوس بود ! مهم ترین اخبار 24 ساعت گذشته رکنا سردار احمد فضائلی درگذشت +عکس مرد تهرانی همسر سابق اش را به خاطر وضعیت دختر جوانش کشت +عکس ماجرای دستگیری حامد کاویانپور چه بود؟ +فیلم اولین فیلم و عکس از لحظه دستگیری مرد مسلح در رشت توسط نوپو آتش نشانی تهران 5 کارمند صدا و سیما را نجات داد + تصاویر کابوس سگ های پارک لواسان همچنان در تعقیب دختربچه تهرانی! / وضعیت بهار وخیم است+ عکس سهیل کوچولو چگونه مقابل چشمان پدرش جان باخت / مادر این بچه شوکه شده است+ عکس مرد افغان زن صیغه ای ایرانی خود را در تهرانسر خفه کرد+ عکس پایان سرقت‌های 2 پسر جوان وینچستر به دست در آبادان

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۲۹۴۲۱۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ارتباط بیماری التهابی روده با حملات قلبی
 • بیماری قلبی در کمین دیالیزی ها
 • ۳ علامت اصلی وقوع سکته مغزی
 • عاملین مرگ های زودرس مشخص شدند
 • نشانه های حملات قلبی در مردان
 • کمک‌های اولیه برای شکستگی‌ها و صدمات اسکلتی بدن
 • ساخت ساعت هوشمند برای تشخیص زودهنگام سکته مغزی
 • جهانبخش: بیرانوند ما را به بازی برگرداند/ زمانی برای خوشحالی نداریم
 • نشانه‌هایی که بدانیم شخصی واقعاً دوست‌مان دارد
 • انقلاب اسلامی در زمان حاضر بیشتر از هر زمانی به فداکاری احتیاج دارد
 • 70 درصد طرح 'ایراپن' در زنجان اجرا شده است
 • پیشگیری از کشنده ترین بیماری قرن جدید با ساده ترین روش ها
 • ◄ چه زمانی باید ناوگان را از سرویس خارج کرد؟
 • سرفه‌ای که به نارسایی قلبی اشاره دارد
 • چطور قلبی سالم داشته باشیم؟
 • سکته‌های قلبی در کمین این بیماران
 • برای داشتن قلبی سالم چه کنیم؟
 • نواقص سلولی قلبی، دلیل احتمالی نارسایی قلبی در بارداری
 • واقعیت آیین هلپرکه +فیلم