مازندمجلس:  بعد از اینکه گزارش بانک جهانی و پیش‌بینی این نهاد بین‌المللی بهانه تازه دلواپسان برای تخریب دولت یازدهم شد و در شرایطی که بانک مرکزی توضیحات تازه‌ای درباره تورم تک رقمی و رشد اقتصادی دو رقمی داده و آن را مداوم دانسته است، رسانه‌های منتسب به طیف‌های خاص یک گزارش تازه بانک جهانی را که در آن اقتصاد ایران را به وضوح رو به پیشرفت توصیف می‌کند، وارونه منعکس کرده‌اند.

بانک جهانی می‌گوید مازاد تجاری تولید ناخالص ملی ایران از 7/2درصد در سال ۲۰۱۵ به 5/6 درصد در سال ۲۰۱۷ می‌رسد، اما دلواپسان با استناد به گزارش‌های قبلی و بدون توضیح اینکه گزارش مذکور در چه شرایطی منتشر شده، اقتصاد ایران را لب پرتگاه توصیف کرده‌اند.
 
بازی خطرناک با آمار
 
شهروندان بازی خطرناک دولتمردان در دولت‌های نهم و دهم با آمار‌های اقتصادی را از یاد نبرده‌اند. در این دوره و به ویژه زمانی که مردم از رئیس‌جمهور وقت و مسئولان دیگر می‌خواستند توضیحی قانع کننده درباره شرایط رو به افول اقتصاد بدهند، آنها در چشم مردم نگاه می‌کردند و می‌گفتند وضعیت اصلا بد نیست! تورم بالای 40 درصدی تکذیب و رشد اقتصادی منفی انکار می‌شد. آنها یاد گرفته بودند که در برنامه‌ها تلویزیونی چند ورق کاغذ که روی آنها نمودار‌های مجعولی هم رسم شده بود نشان مردم دهند و بگویند آمار‌ها می‌گوید تورم کمتر از 20 درصد و رشد اقتصادی مثبت است. نا گفته پیداست که صرف ارائه آمار زندگی مردم را بهتر یا بدتر نمی‌کند. بهبود در وضعیت معیشت مردم نیازمند اقدامات عملی است و دولت یازدهم این مساله را در کانون توجه خود قرار داده‌. در این میان برخی رسانه‌های منتسب به طیف‌های خاص هنوز علاقه مند به همان بازی‌های خطرناک آماری هستند که دولتمردان در دولت‌های نهم و دهم انجام می‌دادند.
 
همه‌چیز درباره یک گزارش
 
چند روز پیش بانک جهانی گزارش تازه‌ای درباره وضعیت اقتصادی ایران منتشر کرد. بانک جهانی پیش‌بینی کرده است که رشد اقتصادی ایران در سال 2017، 3/3 درصد و تورم ایران در این سال 2/11 درصد می‌شود. ناگفته پیداست که حتی اگر فرض بگیریم این پیش‌بینی درست از کار در بیاید باز وضعیت اقتصادی ایران به نسبت دولت قبل عالی است، چرا که رشد 3/3 درصدی و تورم 11 درصدی قابل مقایسه با رشد منفی شش و تورم 40 درصدی نیست. با وجود این، همه واقعیت این نیست. گزارش مذکور در رسانه‌های دلواپس بازتاب عجیبی پیدا کرد. آنها بدون شناخت درست از آمار و ارقام و گزارش‌های اقتصادی اعلام کردند که رشد اقتصادی ایران نصف می‌شود و تورم دوباره دو رقمی خواهد شد. به تازگی بانک مرکزی در پاسخی به این رسانه‌ها عنوان کرده است: رشد اقتصادی بالا خواهد ماند و تورم تک رقمی حفظ می‌شود. در توضیحات این بانک آمده است: پیش‌بینی‌های مذکور با فرض ادامه روند موجود و بدون لحاظ سناریوهای سیاستگذاری تهیه‌ شده‌اند و ثانیا مطابق با توضیح مندرج در متن گزارش صندوق،‌ برآوردها و پیش‌بینی‌های ارائه شده براساس اطلاعات موجود تا 14 دسامبر 2016 (24 آذر 1395) صورت گرفته است. با توجه به تاخیر زمانی ارائه آمارها و داده‌های اقتصادی، اطلاعات مورد استفاده در گزارش مزبور عمدتا در برگیرنده تحولات شش ماهه سال 1395 بوده است. بنابراین مدت زمان زیادی از مبنای آماری گزارش مزبور می‌گذرد و در این دوره علاوه بر تغییر سال پایه، تحولات مثبت بیشتری در شاخص‌های کلان اقتصادی مشاهده شده است. به احتمال زیاد صندوق بین‌المللی پول نیز با دسترسی به داده‌ها و آمار‌های جدید، پیش‌بینی‌های خود از متغیرهای اقتصادی کشور را مورد بازنگری ‌قرار خواهد داد. به عنوان مثال، یکی از مهم‌ترین تحولات به حوزه نفت و گاز مربوط می‌شود؛ به گونه‌ای که صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی سال 1395 را با برآورد رو به پایین تولید و صادرات نفت در حدود 6/6 درصد پیش‌بینی کرده است. در حالی که با توجه به تحولات نه ماهه سال 1395 (رشد اقتصادی نه ماهه 6/11 درصد)، انتظار می‌رود رشد اقتصادی سال 1395 در سطوح دورقمی تحقق یابد که حدودا دو برابر رقم پیش‌بینی صندوق است. موضوع بسیار مهم‌تر آن است که اقتصاد ایران در سال 1395 تحولاتی فراتر از انتظارات را تجربه کرد و شاهد آن نیز وضعیت باثبات عمده بازارها و روند رو به بهبود متغیرهای کلان اقتصادی است. به‌رغم بروز نشانه‌های مثبت در اغلب بخش‌های اقتصاد، رشد دورقمی سال 1395 متاثر از افزایش قابل ملاحظه تولید و صادرات نفت بوده و انتظار نمی‌رود چنین رشدی در سال‌های آینده نیز تجربه شود.
 
آنقدر تشکیک می‌کنیم تا مردم باور کنند!
 
استراتژی برخی رسانه‌ها درباره عملکرد اقتصادی دولت یازدهم این است که می‌خواهند آنقدر تشکیک و اخبار را وارونه منعکس کنند، بلکه در این بین چند نفری هم باور کنند این دولت فعالیت مناسبی نداشته است. روز گذشته یک گزارش تازه از بانک جهانی درباره اقتصاد ایران منتشر شد. بانک جهانی رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ را پس از کاهش 8/1 درصدی در سال ۲۰۱۵، به دلیل رشد بالاتر در بخش‌های معدن، تولید، خدمات و کشاورزی 4/6 درصد تخمین زده است. صادرات نفت ایران نیز به دلیل افزایش تولید از 2/3میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۵ به 7/3میلیون بشکه در سال ۲۰۱۶، افزایش چشمگیری یافته است و انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۷ به 2/4 میلیون بشکه در روز برسد؛ علاوه بر این انتظار می‌رود کسری مالی ایران در سال ۲۰۱۸ تبدیل به مازاد شود. در این میان رویکرد برخی از رسانه‌ها جالب بوده است: آنها بدون توجه به این گزارش و با استناد‌های مجعول باز هم عنوان کرده‌اند بانک جهانی می‌گوید اقتصاد ایران لب پرتگاه است.

منبع: مازندران مجلس

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آتش جنگ تجاری ترامپ، اقتصاد دنیا را سوزاند

راشاتودی طی گزارشی از عواقب ادامه پیدا کردن جنگ تجاری نوشت: براساس نتایج تحقیقات مورگان استانلی محقق بانک سرمایه گذاری در صورت ادامه پیدا کردن درگیری‌های اقتصادی بین چین و امریکا شاهد رخ دادن سه فصل مالی رکود اقتصادی در جهان خواهیم بود.

کتان آهیا اقتصاددان برتر این بانک نیز در این مورد می‌گوید: سرمایه گذاران به خوبی می‌دانند که درگیری‌ها و اختلاف نظرات اقتصادی برای مدت بیشتری ادامه پیدا خواهند کرد، ولی سعی میکنند تا حد امکان از تاثیر بالقوه‌ای که این جنگ تجاری بر اقتصاد جهان می‌گذارد چشم پوشی کنند.

«کریستین لاگارد» رئیس صندوق بین المللی پول نیز در این رابطه هشدار داد که جنگ تجاری آمریکا و چین ممکن است نیم درصد از رشد اقتصاد جهانی در سال میلادی آینده (۲۰۲۰) را کم کند.

لاگارد در یادداشتی خطاب به وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی بیست کشور صنعتی نوشت: لطمه‌ای که این نزاع به اقتصاد جهانی می‌زند ۴۵۵ میلیارد دلار یعنی بزرگ‌تر از حجم اقتصاد آفریقای جنوبی است.

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

منبع این خبر، وبسایت www.mazandmajles.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۳۰۱۰۹۳۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آیا اقتصاد جهان برای یک شوک جدید نفتی آماده است؟
 • رشد منفی اقتصادی در سال ۹۷/رشد منفی ۴.۹ درصدی با نفت
 • وزیر صنعت: هیچ مماشاتی با خودروسازان نداریم؛ عمل به تعهدات ولو با ضرر/ رشد اقتصادی ایران در سال ۹۷ با نفت و بدون نفت منفی اعلام شد/ تخفیف ۷۵ میلیونی بانک مرکزی به صرافی‌ها
 • جزییات رشد اقتصادی کشور در سال ۹۷؛ بدون نفت منفی ۲.۴ درصد
 • عملیات روانی، آخرین گزینه آمریکا/ بانک جهانی: آثار تحریم بر اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد
 • آخرین آمارها از تسهیلات ساخت مسکن/افزایش قیمت مرغ با واریز حقوق ها
 • فاصله طبقاتی ۳.۱ درصد رشد کرد/ ادامه روند افزایش نابرابری در سال جاری
 • آیا اقتصاد ایران به رشد ۹درصد می‌رسد؟
 • شکاف طبقاتی ۳.۱ درصد رشد کرد/ ادامه روند افزایش نابرابری در سال جاری
 • ارکان دیپلماسی اقتدار/ آخرین فریب/صلح و مصلحت
 • آیا اقتصاد ایران به رشد ۹ درصد می‌رسد؟
 • خریداران سکه منتظر اعلام نظر بانک مرکزی درباره مالیات سکه
 • رسوایی سیاسی و نفتکشی ترامپ/ این بار قمار را باختید
 • عملیات روانی، آخرین گزینه آمریکا
 • نویسنده گزارش «اصلاح ساختار بودجه» کیست؟
 • ماهیت نویسنده گزارش «اصلاح ساختار بودجه»
 • در سال ۹۷، آیا ایران واقعا دارای بالاترین "رشد اقتصادی" در منطقه بوده است؟
 • نرخ رشد تقاضای جهانی نفت، کاهش می‌یابد
 • اقتصاد ایران از رکود خارج می شود