اقتصاد مقاومتی را یک بانوی رودباری در بخش محروم خورگام عینیت می بخشد که سختی روزگار او را در گام نهادن در مسیر اشتغال زایی و تولید منصرف نمی کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از زیتون خبر، در چند سال اخیر و با شدت یافتن تحریم های یک جانبه و غیرانسانی غرب علیه جمهوری اسلامی ایران با هدف متوقف کردن برنامه های صلح آمیز هسته ای ایران، واژه ی «اقتصاد مقاومتی» برای اولین بار در دیدار کارآفرینان با مقام معظم رهبری در شهریور سال ۱۳۸۹ مطرح گردید. در همین دیدار، رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی» را معنا و مفهومی از کارآفرینی معرفی و برای نیاز اساسی کشور به کارآفرینی نیز دو دلیل «فشار اقتصادی دشمنان» و «آمادگی کشور برایی جهش» را معرفی نمودند.

وظیفه ی همه ی ما این است که سعی کنیم کشور را مستحکم، غیر قابل نفوذ، غیر قابل تأثیر از سوی دشمن، حفظ کنیم و نگه داریم؛ این یکی از اقتضائات «اقتصاد مقاومتی» است که ما مطرح کردیم. در اقتصاد مقاومتی، یک رکن اساسی و مهم، مقاوم بودن اقتصاد است. اقتصاد باید مقاوم باشد؛ باید بتواند در مقابل آنچه که ممکن است در معرض توطئه ی دشمن قرار بگیرد، مقاومت کند.

میترا زمانی بانویی از بخش خورگام رودبار است که واژه اقتصاد مقاومتی را در این بخش محروم با ایجاد کارگاه شیرینی پزی خانگی عینیت بخشیده است. کارگاهی که می توان به عنوان اولین و تنها کارگاه شیرینی پزی خانگی در جنوب استان گیلان نام برد.

این بانوی خورگامی بعد از از دست دادن شوهرش بار مسئولیت خانواده را عهده دار می شود و برای متکی نبودن برای تامین مخارج خانه و زندگی از سال ۹۱ دوره های شیرینی پزی را از تهران فرا می گیرد و مفتخر به اخذ گواهینامه درجه ۱ شیرینی خشک و درجه ۲و ۳ شیرینی تر می شود تا در تولید که نمونه بارز اقتصاد مقاومتی است، بگذارد.

آنچه می خوانید گپ و گفت خبرنگار زیتون خبر با این بانوی شیرینی پز است:

میترا زمانی می گوید: بعد از اتمام دوره های آموزش شیرینی پزی با کمترین امکانات به فکر این افتادم که از حداقل ها شروع کنم و کارگاه شیرینی پزی خانگی را راه اندازی نمایم.

وی با اشاره به سختی ها روزهای اول فعالیتش، ادامه داد: سال ۹۱ وقتی فعالیتم را آغاز کردم تنها با فر خانگی پیراشگی و کیک یزدی پخت می کردم.

این بانوی خورگامی، با بیان اینکه خستگی کار مانع ادامه راهم نشد، گفت: اوایل کارم تنها یک ساعت استراحت می کردم و با پشتکار به کارم ادامه دادم.

وی بیان داشت: برای خرید تجهیزات امکانات لازم هیچگونه درآمدی نداشته ام اما با حمایت نهادهای حمایتی و برادرم توانستم وسایل مورد نیاز را تهیه کنم.

زمانی تصریح کرد: بعد از مدتی فعالیت بازار پخت شیرینی رونق گرفت و کم کم به دخترم نیز آموزش دادم تا فن و فون پخت شیرینی را فرا بگیرد،اینگونه شد که شیرینی پزی و شیرینی فروشی پا گرفت.

وی ادامه داد: حین کار دوره های لازم را پشت سر گذاشتم و موفق به اخذ مدرک شیرینی پزی از تهران شدم.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه بخش اعظمی از عرضه شیرینی پزی در سطح روستاها و بخش خورگام و همجوار است در فصل پاییز و زمستان با کمبود در آمد و نقدینگی مواجه می شویم.

این بانوی شیرینی پز در خورگام بیان داشت: قیمت های شیرینی و کیک را برابر نرخ اعلامی اتحادیه به مردم عرضه می کنم و سعی می کنم اصل مشتری مرداری را رعایت کنم.

وی از مسئولین بخش و شهرستان خواست تا با خرید شیرینی از این کارگاه شیرینی پزی در تداوم فعالیت این کارگاه و ایجاد اشتغال گام بردارند.

زمانی تصریح کرد: در صورت حمایت های لازم از سوی مسئولین آماده گسترش و توسعه کارگاه شیرینی پزی دارد.

وی با بیان اینکه کیفیت در این کارگاه شیرینی پزی حرف اول را می زند، بیان کرد: استفاده از بهترین مواد اولیه و رعایت نکات بهداشتی دست به دست هم داده تا شیرینی که تولید می شود از بهترین کیفیت برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه کارگاه شیرینی پزی در روستای سیبن خورگام واقع شده است، بیان داشت: این کارگاه آماده عرضه شیرینی به مراسمات، جشن ها و برنامه ها می باشد.

انتهای پیام

منبع: دانا

خبر بعدی:

رونق تولید، راه حل مشکلات اقتصادی است/اتکا به ظرفیت های داخلی،تحریم های دشمن را بی اثر می کند

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی گفت: رونق تولید گره گشای مشکلات اقتصادی است و با رونق تولید مشکل بیکاری و معیشت مردم حل می شود و با فعال کردن ظرفیت های داخلی قطعا برنامه های تحریم دشمنان علیه ملت ایران ثمر نخواهد داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عباس گودرزی روز امروز در گفت و گو با سفیر افلاک با اشاره به نامگذاری سال جدید به عنوان سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری اظهار داشت: رهبری چند سالی است که عنوان سال را در حوزه مباحث اقتصادی تعیین می کنند و امسال را تحت عنوان رونق تولید نامگذاری کردند که این نامگذاری در ادامه نامگذاری سال های قبل تعیین شده است.

وی اضافه کرد: باید بپذیریم که در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم، جنگی که با تحریم های بی سابقه دشمن علیه ملت ایران آغاز شده اما خداوند به این سرزمین و انقلاب ظرفیت هایی را عطا کرده که با اتکا به این ظرفیت های داخلی برنامه ریزی کنیم و نگاهمان به درون کشور باشد و اگر این ظرفیت ها را فعال کنیم قطعا برنامه های تحریم دشمنان علیه ملت ایران ثمر نخواهد داد.

گودرزی با اشاره به این که وابستگی در حوزه اقتصاد سبب می شود تحریم دشمن جواب دهد افزود: راه خروج از وابستگی به بیرون از کشور، تقویت اقتصاد داخلی است و باید از مسیر اقتصاد مقاومتی حرکت کرد چون اقتصاد مقاومتی نسخه ای است که متناسب با شاخصه های بومی در داخل کشور ماست و با عمل به نسخه اقتصاد مقاومتی می توان اقتصاد موفقی داشته باشیم.

به گفته وی ستون فقرات اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید داخلی است و اگر تولید را رونق دهیم قطعا فرصت های شغلی زیادی در اختیار جوانان قرار می گیرد، مشکل بیکاری حل می شود و در معیشت مردم گره گشایی خواهد کرد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز وقتی بخش قابل توجهی از ارز دولتی اختصاص داده می شود برای واردات کالاهایی که این کشور خود قادر به تولیدات همان کالاهاست که باید اتکا و وابستگی خود را از بیرون کم کنیم و راه کم کردن این وابستگی، اقتصاد مقاومتی و راه اقتصاد مقاومتی حمایت از تولید داخلی است.

وی حمایت از تولید داخلی را وظیفه مردم و مسئولین برشمرد و افزود: مردم با مصرف کالای ایرانی از تولید داخلی حمایت می کنند و از سوی دیگر سیاست گذاری هایی که توسط مسئولین در راستای حمایت از تولیدکننده ها و هدایت ارز دولتی به تولیدکنندگان داخلی صورت می گیرد می تواند در تحقق شعار سال اثرگذار باشد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در سال جدید با تغییرات اساسی در رویکرد تخصیص ارز به تامین کالاهای اساسی که یکی از نقاط مهم  بودجه است، باید اصلاح شود و در مسیری حرکت کنیم که سبب تولید داخل، اشتغال و تامین کالاهای اساسی باشد.

گودرزی اظهار داشت: قطعا این مرحله را پشت سر خواهیم گذاشت و باید تولید داخلی را حمایت کرد، از ظرفیت های داخلی استفاده کنیم و از وابستگی به بیرون دوری کنیم تا همچنان در مسیر موفقیت و سربلندی گام برداریم.

انتهای پیام/

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

رئیس بانک مرکزی: نرخ ارز به آرامی در حال کاهش است| چه کسانی می‎خواهند دلار گران شود؟

فیلم/ خوانندگی امین حیایی در برنامه تحویل سال

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۳۵۲۴۶۶۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برگزاری بیش از ۵۰ کارگاه پیشگیری از طلاق طی سال ۹۷ در استان بوشهر
 • رونق تولید مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی است
 • اقتصاد مقاومتی؛ پادزهر تحریم/ اشکالات مدیریت بازار ارز به روایت لاریجانی/ ۵ پیام‌رسان داخلی در آستانه فعالیت/ سرنوشت حج تمتع۹۷/ شخصی که با دو سایت قیمت دلار را تعیین می‌کند
 • رونق تولید نسخه شفابخش حوزه اشتغال است
 • بارش برف در هراز/ترافیک نیمه سنگین در محور منجیل به رودبار
 • رونق تولید یکی از مهم ترین مولفه های اقتصاد مقاومتی است
 • از رفع توقیف ماشین آلات و تجهیزات صنعتی تا تعیین تکلیف اسناد ۳۰ واحد تولیدی فاقد سند مالکیت/ حمایت قضایی از سرمایه گذاران در بخش خصوصی
 • وقتی قیمت شیرینی و آجیل شب عید در کاشان مشخص نیست + فیلم
 • اقتصاد مقاومتی بهترین راه مقابله با تحریم‌ها است
 • طرز تهیه شیرینی شکلاتی ساده مخصوص عید
 • اولین کارگاه تولید کاشی هفت رنگ در باخرز به بهره‌برداری رسید
 • محمد صالح ضیائی حلیمه جانی به سمت فرماندار شهرستان رودبار منصوب شد
 • ذوالفقاری با همتای ترک خود گفتگو کرد
 • شیرینی های سال ۹۷ برای کرمانی ها+تصاویر
 • شیرینی‌های نوروزی که بیمارتان می‌کند
 • بازار آجیل و شیرینی در واپسین روز اسفند
 • قیمت آجیل در روزهای آخر سال/ مردم بیشتر شیرینی می خرند تا آجیل
 • فرماندار شهرستان رودبار منصوب شد
 • طرح های اقتصاد مقاومتی سال 98 با محور معیشت مردم باشند