خبرگزاري آريا -


شکستن دل انسان مومن، داراي آثار وضعي و جانبي فراواني است

کفاره شکستن دل
احکام شکستن دل در احاديث و آيات نوراني قرآن کريم آمده است که طبق فرمايشات کفاره هم دارد ولي قبل از انکه به آنها بپردازيم بهتر است شعري از سهراب بخوانيد تادر ادامه مطلب با احکام و کفاره شکستن دل بنده ي خدا بپردازيم.

آنگاه که غرور کسي را له ميکني،
آنگاه که بنده اي را ناديده مي انگاري،
آنگاه که کاخ آرزوهاي کسي را ويران ميکني،
آنگاه که شمع اميد کسي را خاموش ميکني،
آنگاه که حتي گوشت را مي بندي تا صداي خرد شدن غرورش را نشنوي!
آنگاه که خدا را مي بيني و بنده ي خدا را ناديده مي گيري ،

مي خواهم بدانم، دستانت را بسوي کدام آسمان دراز ميکني تا براي خوشبختي خودت دعا کني؟!!

کفاره شکست دل
آزار و اذيت مومن (کسي که در دلش خدا وجود دارد) در اسلام حرام است و به طور کلي شکستن دل انسان مومن که به تعبير روايات، احترام او از کعبه بيشتر است، داراي آثار وضعي و جانبي فراواني است و دلي که شکست به سادگي التيام نمي يابد و جبران آن دشوار است، پس در مرحله ي اول بايد انسان مراقب باشد دل کسي را نشکند و قلبي را جريحه دار نسازد و اگر خداي ناخواسته اين اتفاق افتاد بايد به سرعت جبران و تلافي کند و دل شکسته را التيام بخشد و آن را به دست آورد و تنها استغفار و آمرزش کافي نيست.

در حديث آمده است که خداوند مي فرمايد:(" انا عند المنکسره قلوبهم"؛ من همدم قلب هاي شکسته هستم)، يعني انسان دل شکسته در پيشگاه خداوند داراي جايگاه ويژه اي است و مورد توجه خداوند مي باشد و دعا و نفرين انسان دل شکسته خيلي زود اثر مي بخشد.

اما زين العابدين (ع) در حديث شريفي مي فرمايد:پدرم در لحظات آخر عمر عزيزش، در آن شرايط سخت روز عاشورا در حالي که خون در رگ هايش مي غلطيد مرا در آغوش گرفت و به من فرمود تو را به آن چه پدرم نزديک وفاتش به من فرمود وصيت ميکنم و آن اين که :( " يا بني! اياک و ظلم من لاتجد عليک ناصرا الا الله" ؛ پسر عزيزم! از طلم و ستم به کسي که يار و ياوري جز خدا ندارد بپرهيز).

شکستن دل انسان و ناراحت کردن او از گناهاني است که داراي عواقب بدي است و بايد خيلي سريع از آن توبه کرد و در اين مورد فقط پشيمان شدن و طلب آمرزش از خداوند کافي نيست بلکه بايد به نحوي دل آن فرد را به دست آورد و او را از خود راضي و خشنود نمود و با عذرخواهي و جبران کردن به وسيله ي احسان و يا هديه اي و يا کلمات دلنشيتي اندوه و گرفتگي را از آن فرد برطرف نمود چون دل شکستن آثار بدي به دنبال دارد و شکستگي او در اعمال و زندگي و آسايش ما تاثير منفي دارد و ار جبران نشود، علاوه بر ناخشنودي الهي، عذاب اخروي را در پي دارد.

احکام شکستن دل
از نظر پيامبر صلي الله عليه و آله اذيت و آزار و مومن برابر با اذيت و آزار رسول خدا صلي الله عليه و آله برابر با اذيت خداوند مي باشد که چنين شخصي در تمامي کتب آسماني و الهي از تورات و انجيل و زبور و قرآن، انساني ملعون مي باشد.

بعضي از افراد با کارهاي خويش دل مومنان را به درد مي آورند و آنان را غمناک و اندوهگين مي سازند. اين افراد حتي اگر همه دنيا را براي شاد کردن وي به او هديه دهند و آن را کفاره ي آن قرار دهند، اين کار نمي تواند کفاره زشتي عمل دل شکستن مومن باشد و شخص آزار دهنده گمان نکند که با اين کارش پاداشي مي برد زيرا اندوهي که در دل مومني انداخته و حزن و اندوهي که در يک لحظه بر جانش نشانده است، هيچ چيز نمي تواند آن را از بين ببرد اين است که گفته اند انسان نبايد کاري کند که دلي غمناک گردد که هيچ چيزي نمي تواند کفاره آن باشد. پيامبر گرامي (ص) مي فرمايد:هر که مومني را غمگين کند، آن گاه دنيا را به او بدهد، اين بخشش کفاه عمل او نخواهد بود و براي او پاداشي به دنبال نخواهد داشت.

امام صادق (ع) مي فرمايد:اگر شما دلي را شکستيد نمي توانيد جبران آن دل شکستگي را بکنيد اگر همه ي دنيا را به او بدهيد.

اگر کسي ليوان قيمتي را بشکند ، مي تواند آنرا بچسباند که حتي مشخص هم نشود ولي باز اين مثل ليوان سالم نمي شود. اگر ما دل کسي را شکستيم بايد از طرف دلجويي کنيم و طرف هم ما را ببخشد و خدا هم توبه ما را بپذيرد. ريشه ي اين دل شکستن ها خودخواهي است. يعني فرد فکر ميکند که از ديگري بالاتر است و به من هاي درونش توجه مي کند.

رسول خدا (ص) فرمودند:(" من احزن مومنا ثم اعطاه الدنيا، لم يکن ذلک کفارته و لم يوجر عليه "؛ کسي که مومني را اندوهگين سازد، آن گاه دنيا را به او ببخشد، اين بخشش، گناه او را جبران نمي کند و پاداشي هم ندارد.)، آزردن دل ديگران کفاره ندارد ، برخلاف بسياري از گناهان که قابل جبران است، آزردن دل ديگران چنين نيست. اگر کسي مال ديگري را به ستم از ميان برده باشد يا آن را تصرف کرده باشد، با بازگرداندن آن و جبران خسارت مادي و معنوي، پيامدهاي آن گناه از ميان خواهد رفت، ولي شکستن دل ديگران چنين نيست. شکستن دل، قابل جبران نيست، چون ترميم دل شکسته ممکن نيست و بازيافت آن نشايد. به سبوي شکسته بندزده بنگريد، اگر چه به ظاهر به حال نخست خود بازگشته است، ولي اگر صدا شناس باشيد و به صدايش گوش فرا دهيد، خواهيد ديد که صدايش کاملا تغيير کرده است. هرگز دلي را نيازاريد که عالم آزرده مي شويد. مگر نه اين است که دل بندگان خدا، حرم و خانه ي اوست؟! تعدي و تجاوز به خانه ي خدا دور از خرد است، زيرا تجاوز به خانه، رنجش صاحب خانه را به دنبال دارد. صاحب خانه يا محبوب است و يا منتقم، کجاست خردمندي که با محبوب در آويزد يا با منتقم قهار بستيزد؟!!

امام رضا (ع) از پيامبر (ص) نقل مي کنند:آن گاه که بدون حق مومني را برنجاند ، مانند اين است که خانه کعبه و بيت المعمور را ده بار ويران کرده باشد و مثل اين است که هزار ملک از ملائکه مقرب الهي را به قتل رسانده باشد.

چنين کسي در واقع حرم حقيقي خدا را ويران کرده است. چنين کسي به آزار کسي پرداخته است که قبله ي همه عالم و مسجود آسمانيان است.

منبع: بحار الانوار ، منتهي الامانمنبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

پایان کار تیم ملی دوومیدانی در قهرمانی نوجوانان آسیا با ۲ طلا، یک نقره و ۲ برنز

تیم ملی نوجوانان دو و میدانی ایران با کسب ۲ طلا، ۱ نقره و ۲ برنز به کار خود در رقابت‌های قهرمانی آسیا هنگ کنگ پایان داد.

به گزارش ایسنا، روز پایانی سومین دوره مسابقات دو و میدانی قهرمانی نوجوانان آسیا (هنگ کنگ ۲۰۱۹) از صبح امروز آغاز شد و با پیگیری رقابت‌ها لحظاتی پیش خاتمه یافت. در جریان برگزاری مسابقات روز پایانی تیم ملی نوجوانان ایران به یک مدال طلا در ماده پرتاب وزنه دست یافت و در مجموع با کسب ۵ مدال (۲ مدال طلا، یک نقره، ۲ برنز) و کسب ۷ مقام چهارمی، شکستن یک رکورد مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا، شکستن ۵ رکورد ملی و کسب مقام پنجمی تیمی و بهترین نتیجه ادوار برگزار شده مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا به کار خود پایان داد.

طوفان طلایی قشقایی در پرتاب وزنه با ۲ نماینده وارد میدان مسابقه شد. ارسلان قشقایی با پرتابی به طول ۱۹.۳۶ متر به مقام قهرمانی رسید.

امیرحسین ماماقانی، دیگر پرتابگر ایران در پایان با ثبت رکورد ۱۷.۵۲ از کسب مدال باز ماند و به مقام چهارمی بسنده کرد.

چهارمی رئوف در ۱۵۰۰ متر بانوان

حدیثه رئوف، دونده شایسته نیمه استقامت تیم ملی نوجوانان ایران در ماده ۱۵۰۰ متر با ثبت رکورد ۴:۳۶.۱۴ دقیقه ضمن شکستن رکورد ملی این ماده در رده سنی نوجوانان که پیش از این با زمان ۴:۴۵.۵۶ دقیقه در اختیار خود داشت با اختلاف ناچیزی با مقام سومی به عنوان چهارمی رسید. در این مسابقه دونده هنگ کنگی با زمان ۴:۳۴.۰۴ دقیقه قهرمان شد، دونده ای از چین با رکورد ۴:۳۶.۰۵ دقیقه دوم و دونده هندی نیز با زمان ۴:۳۶.۰۹ دقیقه به مقام سومی‌رسید.

چهارمی ابراهیم پور با ثبت رکورد جدید ملی در ۴۰۰ متر با مانع

محدثه ابراهیم پور نماینده تیم ملی نوجوانان ایران در فینال ماده ۴۰۰ متر در رقابتی تنگاتنگ با رقبای خود با رکورد ۱:۰۱.۹۴ دقیقه ضمن شکستن ۲ رکورد ملی این ماده در رده‌های سنی نوجوانان و جوانان به عنوان چهارمی دست یافت و به مدال نرسید. در این ماده ورزشکار تایلندی با رکورد ۱:۰۰.۵۲ دقیقه قهرمان شد، دونده‌ای از چین‌تایپه با زمان ۱:۰۰.۶۸ دقیقه دوم شد و ورزشکاری از سریلانکا نیز با رکورد ۱:۰۱.۴۲ دقیقه به‌مقام‌سومی رسید.

محیطی زاده در هفتگانه بانوان چهارم شد

فاطمه محیطی زاده در ماده هفتگانه با کسب ۴۲۴۵ امتیاز به عنوان چهارمی رسید. در این ماده ورزشکار قزاقستانی با کسب ۵۳۴۵ امتیاز قهرمان شد، ورزشکار ژاپنی با ۵۰۸۵ امتیاز دوم و ورزشکار از کشور ازبکستان نیز با کسب ۴۶۳۴ امتیاز به مقام سومی رسید.

مدال‌های تیم ملی نوجوانان دو و میدانی ایران را محمدرضا رحمانی فر (پرتاب دیسک، طلا)، ارسلان قشقایی (پرتاب وزنه، طلا) صادق صمیمی (پرتاب دیسک، نقره)، سیده فاطمه سیما شادکام (۲۰۰۰ متر بامانع، برنز)، سهند نوری (پرتاب چکش، برنز) به ارمغان آوردند.

همچنین در جریان مسابقات و در ماده پرتاب دیسک، ابتدا صادق صمیمی رکورد مسابقات آسیا را با پرتاب چهارم خود به طول ۵۸.۳۹ متر شکست سپس محمدرضا رحمانی فر با رکورد ۶۰.۲۴ متر کار را یکسره کرد وطلا گرفت و رکورد جدید آسیا را به نام خود ثبت کرد.

رکوردهای ملی شکسته شده در این رقابت‌ها توسط حسین بیزار در ماد پرش ارتفاع (۲.۱۲ متر)، زهرا عرب رستمی (پرتاب چکش (۵۸.۷۹ متر)، محدثه ابراهیم پور (دور مقدماتی رکورد نوجوانان و جوانان با زمان ۱:۰۳.۱۹ و در دور نهایی، رکورد ملی نوجوانان و جوانان با زمان ۱:۰۱.۰۴) حدیثه رئوف در ماده ۱۵۰۰ متر (۴:۳۶.۱۴ دقیقه) به ثبت رسید.

به این ترتیب تیم ملی نوجوانان دو و میدانی ایران با کسب ۵ مدال (۲ طلا، ۱ نقره و ۲ برنز) ۷ مقام چهارمی، شکستن یک رکورد مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا، شکستن ۵ رکورد ملی و کسب مقام پنجمی تیمی و بهترین نتیجه ادوار برگزار شده مسابقات به کار خود در سومین دوره مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا پایان داد.


انتهای پیام

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مصباحی‌مقدم: چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟!| آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟

مزد 98 روی پله آخر

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۰۲۷۲۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ترامپ مجبور به شکستن سکوتش درباره حادثه نیوزیلند شد
 • بیست و ششمین راهپیمایی دریایی در نوار غزه
 • مسافر مست با کپسول آتش نشانی به راننده قطار حمله کرد/ در آلمان رخ داد
 • ۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و انفصال دائم از مشاغل عمومی، احکام صادره برای اعضای هیات مدیره بانک سرمایه
 • احکـام ناکـام
 • از شکستن رکورد فروش تا پیشتازی فیلم آبیار در فجر/نخستین سیمرغ علی نصیریان در سالی که آقای بازیگر فوت کرد
 • مطهری: براي شكستن حصر از هر دري وارد شديم
 • از کوزه شکستن تا قاشق‌زنی برای مُشتلق
 • مطهری: براي شكستن حصر از هر دري وارد شديم/ رييس‌جمهور بايد مصوبه‌رفع حصر را از شوراي امنيت ملي بگيرد
 • بیانیه تحلیلی «حسینیه اندیشه» در مورد «بیانیه گام دوم انقلاب»
 • چهارشنبه سوزی جایگزین چهارشنبه سوری شده است/دیگر خبری از کوزه شکستن و مراسم قاشق زنی نیست
 • قولنج چیست و شکستن آن چه عوارضی دارد؟
 • مواجهه جمهوری اسلامی با پدیده‌های نو؛ از فتوای «تغییر جنسیت» تا «شبیه‌سازی»
 • اجرای ۱۶۰ فقره احکام قلع و قمع بنا در اراضی باغی و زراعی کشاورزی آذربایجان غربی
 • لحظه شکستن رکورد گینس توسط یک ایرانی
 • فتاوای آیت الله العظمی بهجت (قدس سره) در مورد احکام قبر و قبرستان
 • پایان کار دوومیدانی کاران ایران با کسب 5 مدال
 • بند به بند با گام دوم-۶| مواجهه جمهوری اسلامی با پدیده‌های نو؛ از فتوای تغییر جنسیت تا شبیه سازی
 • فتاوای آیت الله العظمی بهجت (قدس سره) در مورد احکام اموات