به دنیا آوردن بچه در کشورهای مختلف و در تمام اعصار، کاری یکسان بوده و خواهد بود؛ اما هر فرهنگ آداب و رسوم خاص خود را دارد.

مراسم‌ خاصی برای تولد بچه در دوره‌های مختلف شکل گرفته‌اند که برخی قدیمی و بعضی دیگر جدیدند. معمولا هر قوم و ملتی، به مناسک مخصوص تولد بچه به چشم عملی مقدس نگاه می‌کنند و تمام اهالی قوم آن مراسم را انجام می‌دهند.

در اینجا می‌خواهیم برخی مناسک ویژه و متفاوت درمورد تولد بچه در کشورهای مختلف را به شما معرفی کنیم:

آمریکای لاتین: در بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین، مادر بچه به مدت شش هفته در قرنطینه‌ای می‌رود و بجز غذاهای مخصوص چیزی نمی‌خورد. در این مدت یکی از نزدیکان خانه‌داری، آشپزی، نظافت و مراقبت از سایر فرزندان را برعهده می‌گیرد.

اندونزی: در برخی نقاط اندونزی، خانواده کودک پس از وضع حمل مادر، ارزش فراوانی برای جفت کودک که در بطن مادر بوده قائل می‌شوند و آن را زنده و صاحب جان می‌پندارند.
آنها حتی اعتقاد دارند که جفت کودک حکم خواهر یا برادر او را دارد. به همین دلیل آن را می‌شویند و طی مراسمی پیچیده، خارج از خانه دفن می‌کنند.

ژاپن: در ژاپن به تولد کودک اهمیت زیادی داده می‌شود و ژاپنی‌ها آن را تجربه‌ای طبیعی و زیبا می‌دانند که بیش از هر چیز دیگر مستلزم توجه است. زنی که فرزند به دنیا می‌آورد تا سه هفته در منزل پدر و مادرش می‌ماند و بیشتر وقت را در رختخواب به سر می‌برد تا حال بهتری پیدا کند. در این مدت سایر اعضای خانواده وظایف خانه را انجام می‌دهند و از این طریق سعی می‌کنند به مادر جوان یاری برسانند.

هلند: با این که جامعه غرب سال‌هاست از مرز سنت به فناوری گذر کرده و یکی از دستاوردهای همین رشد را زایمان زنان در بیمارستان می‌توان دید، اما هلندی‌ها از قدیم‌الایام از این شیوه استقبال نکردند و هنوز که هنوز است 20 درصد از آنها در خانه فرزند خود را به دنیا می‌آورند. آنها اعتقاد دارند بیمارستان مخصوص درمان و مداوای بیماری است و تولد یک کودک، دقیقا متفاوت از هر نوع مرض است. پس چه دلیلی دارد که زنان برای تولد فرزندشان به بیمارستان مراجعه کنند؟!

برزیل: در اکثر نقاط جهان رسم است که اقوام برای مادری که به تازگی فرزند به دنیا آورده هدیه بیاورند، اما در برزیل بسیاری از مادران جوان به قوم و خویشی که در بیمارستان به ملاقاتشان می‌آیند هدیه می‌دهند!

ترکیه: در بیمارستان به مادر شربت لوهوسا می‌دهند که ترکیبی از آب، دارچین، شکر و رنگ قرمز خوراکی است. این شربت به افرادی که به دیدن کودک تازه متولدشده هم می‌آیند تعارف می‌شود.

پاکستان: در پاکستان عقیقه رایج است. در روزهای هفتم، چهاردهم و بیست و یکم پس از تولد کودک مراسم اسم‌گذاری برپا می‌شود. در طی این مراسم سر کودک را می‌تراشند و برای او گوسفندی قربانی می‌کنند.

نیجریه: در نیجریه این مادر نیست که برای اولین بار فرزند خود را به حمام می‌برد. اگر مادربزرگ در دسترس باشد، او این کار را انجام می‌دهد و اگر که نباشد، خاله، عمه یا یکی از دوستان نزدیک نوزاد را برای نخستین بار به حمام می‌برد. این سنت ساده به مادر نشان می‌دهد که هیچ گاه برای بزرگ کردن کودکش تنها نیست و همواره سایرین در اطرافش هستند.

آمریکا: در آمریکا در هر بیمارستانی که بروید نوزادان را پیچیده در پتویی مشابه هم می‌بینید. فرقی ندارد از کدام نژاد باشند یا چه وضع اقتصادی، همگی در پتویی شبیه به هم قرار داده می‌شوند. گهگاه تلاش‌هایی برای تغییر این سنت انجام می‌شود، اما تاکنون تاثیری نداشته است.

منبع: جام نیوز

خبر بعدی:

زبان فارسی امروزی بر مبنای شاهنامه ایجاد شده است/نمی توان در مورد روز تولد فردوسی با قاطعیت سخن گفت

فردوسی توانست ملتی را نگه دارد وفرهنگی را ایجاد کند تا نام ایران از بین نرفته و فرهنگمان متلاشی نشود. ملیت و هویت ایرانی حفظ شود و میهن ما پاره پاره نگردد.

حکیم ابوالقاسم فردوسی نه تنها یکی از بزرگترین مفاخر ادب و هنر ایران زمین است بلکه بسیاری او را به عنوان تجلی بخش عظمت ملت ایران و یکی از افتخارات تاریخ جهان می شناسند. در تقویم در روز به عنوان سالروز تولد این حکیم بزرگ ثبت گردیده است. یکی سوم دیماه و دیگری اول بهمن ماه. اما به راستی کدام تاریخ، تاریخ صحیح روز تولد فردوسی است. به همین منظور گفت و گویی با دکتر یاحقی، پژوهشگر، نویسنده و استاد زبان و ادبیات فارسی انجام داده ایم که از منظرتان می گذرد:  

نمی توان در مورد سالروز تولد فردوسی با قاطعیت سخن گفت

دکتر یاحقی در گفت و گو با خبرنگار قدس آنلاین گفت: سالروز تولد فردوسی دقیقا معلوم نیست. این روز در هیچ سند معتبری هم ذکر نشده است. بسیاری از تاریخ نگاران و فردوسی دوستان، براساس اسناد و مدارک موجود محاسباتی را انجام داده اند اما هیچکدام را صحت و قطعیت ندارد. تنها چیزی که مسلم است این است که سال تولد این حکیم بزرگ ۳۲۹ هجری قمری است.

وی افزود: نقل قولهایی که صورت گرفته، براساس حدث و گمان است وسوم دیماه و اول بهمن ماه و یا هر روز دیگری در سال را نمی توان به عنوان روز تولد فردوسی در نظر گرفت.

وی عنوان کرد: اساس تحقیقات برپایه ابیات شاهنامه قرار دارد. به عنوان مثال فردوسی دربرخی از ابیات، بیان داشته است که  وقتی این قسمت ازداستان را می سروده ام ۶۳ ساله بوده ام. بر مبنای همین ابیات است که تاریخ شناسان به جستجوی سال سروده شدن ابیات پرداخته اند تا سال تولد فردوسی را بدست آورند. اما برای رسیدن با روز تولد فردوسی این اسناد و مدارک کافی نیست.

وی ادامه داد: آقای شاپور شهبازی از معروفترین افرادی است که این تحقیقات را انجام داده است. اما خود ایشان هم در مطالبش آورده است که این محاسبات دقیق و قطعی نیست. بنابراین ما سال تولد این حکیم بزرگوار را فقط می دانیم که همان ۳۲۹ هجری قمری است و روز تولد این ادیب بزرگ نامعلوم است. به همین دلیل، مدتها پیش پیشنهادی دادم تا برای حکیم ابوالقاسم فردوسی روز بزرگداشتی گرفته شود که اینکار در۲۵ اردیبهشت ماه هرسال انجام می شود.

این پژوهشگر زبان و ادب فارسی اظهار داشت: در زمان فردوسی تقویم به صورت تقویم به این صورتی که ما اکنون داریم نبوده است. آن زمان سالها بر اساس تقویم یزدگردی محاسبه می شده اند. درواقع تاریخ هایی که فردوسی در شاهنامه آورده است براساس سال یزدگردی بوده. اما تاریخ شناسان این تاریخ ها را به هجری قمری تبدیل کرده اند. وقتی گفته می شود فردوسی در سال ۳۲۹ به دنیا آمده است یعنی اینکه پس از تبدیلهای سال  یزدگردی به هجری قمری این سال مشخص شده است و فردوسی ۳۲۹ سال پس از هجرت پیغمبر متولد شده است آنهم در محاسبات قمری.

دکتر یاحقی در خصوص تاثیر گذاری فردوسی بر آداب و فرهنگ ایرانیان گفت: تاثیرگذاری فردوسی بر فرهنگ ایران زمین بسیار واضح و مبرهن است. هزاران کتاب پس از فردوسی براساس شاهنامه پدید آمده است. هزاران تقلید از فردوسی صورت گرفته است. زبان فردوسی در همه کتابهای ماندگار پس از خودش تاثیرات فراوان گذاشته است. در غزلیات شمس، کلیات مثنوی بوستان سعدی دیوان حافظ در تمام این کتابها از اندیشه های فردوسی موجود است.

وی ادامه داد: زبان فارسی امروزی بر مبنای شاهنامه شکل گرفته است. کلماتی که ما از آنها به کار می بریم همه در شاهنامه بیان شده و از گزند حوادث مصون مانده است. فردوسی توانست ملتی را نگه دارد وفرهنگی را ایجاد کند تا نام ایران از بین نرفته و فرهنگمان متلاشی نشود. ملیت و هویت ایرانی حفظ شود و میهن ما پاره پاره نگردد. حتی شاهان غریبه ای که پس از فردوسی روی کار آمده اند سعی کرده اند به نوعی از شاهنامه تاسی کرده و ادعا نمایند که ما هم از همین نسل و ایرانی هستیم.

وی بیان داشت: در تاریخ ایران زمین ادبا و شاعران زیادی داشته ایم اما از بسیاری از آنها هیچ کتاب و ابیاتی به جا نمانده است. آثار آنها به خاطر حوادث و اتفاقات پیش آمده مانند جنگها، آتش سوزی، عدم نگهداری سالم و تخریب توسط رطوبت یا موریانه و... و. از بین رفته است و فقط در برخی کتب نام آن شاعران ذکر شده است و فقط ما میدانیم که آنها بوده اند و در این کشور زیسته اند.

وی افزود: اما دلیل اینکه برخی از کتب مانند شاهنامه و دیوان حافظ و بوستان و گلستان سعدی و... و. در سالهای گذشته حفظ و از گزند حوادث مصون مانده اند به این خاطر است که این کتابها مورد علاقه مردم بوده اند و مردم با رغبت و عشق و علاقه فراوان آن کتابها را تکثیر نموده و نسخه هایی را برای خودشان و شهر ومنطقه ای که در آن زندگی می کرده اند بوجود می آورده اند. لذا اگر هر نسخه از آن کتابها از بین می رفته است بازهم تعداد زیاد دیگری موجود بوده و بازهم افراد زیادی بوده اند تا با آن انس پیدا کرده و از آن تکثیر نمایند. شاهنامه فردوسی در این زمینه پیش قراول دیگر کتب است و فقط ۱۲۰۰ نسخه خطی از آن موجود است.

انتهای پیام/

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.jamnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۰۳۵۷۳۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پیشنهاد مرکز پژوهش‌ها برای پرداخت وام تولد فرزند! +جزئیات
 • پیشنهاد مرکز پژوهش‌ها برای پرداخت وام تولد فرزند
 • نرخ تولد در چین به کمترین رقم در ۶۰ سال گذشته رسید
 • نخستین کارگاه قصه گویی مادر و کودک در گردکوه برگزار شد
 • وام ازدواج ۲۵ میلیون تومان شود/ منابع بانکی کافی برای وام ازدواج ۳۰ میلیون تومانی هم وجود دارد/ پیشنهاد پرداخت وام ۳ میلیون تومانی برای تولد فرزند
 • سقوط یک نوزاد از پله برقی + فیلم
 • تولد نوزاد در آمبولانس زابل
 • تدوین نخستین تقویم گردشگری جامع استان/ آیین ها، آداب و رسوم، مشاهیر و مفاخر،
 • شاخص‌های افزایش کیفیت جمعیت را متناسب با فرهنگ خودمان تعریف کنیم
 • دلایل وزن نگرفتن نوزاد چیست؟
 • شاخص‌های افزایش کیفیت جمعیت را باید متناسب با فرهنگ خودمان تعریف کنیم
 • راهکارهای کاهش دردکولیک درنوزادان
 • دلیل وزن نگرفتن نوزاد چیست؟
 • اقدام تکاندهنده زن عینکی با نوزاد تازه متولد شده در دستشویی
 • نکاتی برای شست و شوی لباس نوزاد
 • تزریق واکسن ربطی به اختلال در تغذیه شیرمادر ندارد
 • دلیل وزن نگرفتن نوزاد چیست؟/ کم شدن وزن نوزاد چه زمانی نگران کننده است؟
 • نجات مادر باردار اهل زاغمرز توسط اورژانس
 • جشن تولد دختر بچه‌ها با تم باربی