بعد از مدیریت بررسی‌های اقتصادی مركز بررسی‌های استراتژیك كه از سال 68 تا 73 ادامه داشت، به مدت 5 سال، در دانشگاه تهران حضور داشتم اما در كنار تدریس اقتصاد خرد، همكاری‌های مختلفی با نهادها و سازمان‌های دولتی داشتم.

سرویس سیاسی فردا: فرهاد رهبر بالاخره به ریاست دانشگاه آزاد از سوی هیات امنای این دانشگاه رسید و البته تا پیش از تایید حکم او توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط همین هیات جانشین نوریان سرپرست قبلی این دانشگاه شد. رهبر که پیش از این در ریاست دانشگاه تهران سر و صدای زیادی به پا کرده بود در دولت خاتمی نیز پس از قتل های زنجیره ای و روی کار آمدن علی یونسی به عنوان وزیر اطلاعات معاون این وزارت خانه شد و بعد از آن نیز به ریاست دانشکده این وزارت خانه رسید.در ادامه بخش هایی از زندگی نامه وی که از زبان خودش در مصاحبه با شهروندامروز بیان شد به همراه برخی مقاطع مهم شغلی وی خواهد آمد.

شخصیت پیچیده ای ندارم!
من شخصیت پیچیده‌ای ندارم. نمی‌دانم در مورد من چه چیزهایی گفته می‌شود. در خیلی موارد،‌ گفته‌ها و شنیده‌ها اهمیت زیادی نمی‌توانند داشته باشند. مثل كف روی آب، می‌آیند و می‌روند. فرهاد رهبر آدم پیچیده‌ای نیست.از سال 1363 تا سال 1368 به عنوان كارشناس اقتصادی دفتر نخست‌وزیری فعالیت كردم و در دولت آقای‌هاشمی، به مدت سه سال، مدیركل بررسی‌های اقتصادی مركز استراتژیك بودمبعد از مدیریت بررسی‌های اقتصادی مركز بررسی‌های استراتژیك كه از سال 68 تا 73 ادامه داشت، به مدت 5 سال، در دانشگاه تهران حضور داشتم اما در كنار تدریس اقتصاد خرد، همكاری‌های مختلفی با نهادها و سازمان‌های دولتی داشتم. در طول‌این مدت، بیشتر به صورت مشاور با نهادهایی مثل شورای امنیت ملی همكاری داشتم.

ماجرای ورود به وزارت اطلاعات در دولت اصلاحات
در سال 1378 توسط آقای یونسی به وزارت اطلاعات دعوت شدم و به مدت سه سال به عنوان معاون‌ایشان فعالیت كردم.ماجرای قتل‌ها در سال 1377 اتفاق افتاده بود و من در سال 1378 به وزارت اطلاعات پیوستم. ما زمانی به وزارت اطلاعات رفتیم كه آقای یونسی وزیر بودند و برنامه‌های خوبی برای اصلاح ساختار و در مجموع اصلاح مسائل به وجود آمده تدوین كرده بودند.
سال 87 هم فرهاد رهبر در ماجرای جنجال گیت های دانشگاه تهران گفته بود:بنده چهارسال معاون وزیر اطلاعات در حوزه اطلاعات اقتصادی بودم كه این حوزه با مافیای اقتصادی و فساد اقتصادی و مالی كشور مقابله می‌كند. این حوزه دوره پرافتخاری برایم بوده است و از بیان این سابقه هیچ ابایی ندارم. با این حال او گفت كه نصب گیت‌های ورودی دانشگاه هیچ ربطی به سابقه او ندارد و اصلا كسانی كه این موضوع را مطرح می‌كنند، شناختی از مسائل امنیتی ندارند.

رفتنم به وزارت اطلاعات برای متوقف کردن فعالیت های اقتصادی این وزارتخانه بود
بحث توقف فعالیت‌‌های اقتصادی وزارت اطلاعات یكی از مهم‌ترین محورهای توافق من با آقای یونسی بود. صریح‌تر بگویم؛ من به آقای یونسی گفتم؛ شما تازه به وزارت اطلاعات پیوسته‌اید و من هم در صورتی كنار شما می‌‌ایستم كه از برنامه قاطع من برای توقف فعالیت‌های اقتصادی وزارت اطلاعات حمایت قاطع كنید.به‌این نتیجه رسیدیم كه فعالیت اقتصادی وزارت اطلاعات به صلاح اقتصاد كشور نیست و باید هر چه زودتر متوقف شود.پس از اتمام دوره ماموریت من در وزارت اطلاعات، آقای یونسی پیشنهاد پذیرفتن پست ریاست دانشكده وزارت اطلاعات را مطرح كردند كه پذیرفتم و مدت كوتاهی هم در‌این پست فعالیت كردم.

یادم نیست به چه کسی رای دادم!
در دوره دوم به آقای احمدی‌نژاد رأی دادم.در دوره اولبه خاطر ندارم. اما فكر نمی‌كنم به آقای احمدی‌نژاد رای داده باشم.


یک مدیر شهرداری را با من اشتباه گرفتند
ظاهرا آقای احمدی‌نژاد در مورد من با كسی مشورت كرده بود و دنبال‌این بود كه نشست مشتركی داشته باشیم. سراغ من را گرفته بودند و به دفترشان سفارش كردند كه فرهاد رهبر را پیدا كنید. به‌این دلیل كه من آدم ناشناسی برای مجموعه آنها بودم،‌ كسی شماره تلفن یا ردی از من نداشت. احتمال داده بودند كه فرهاد رهبر باید یكی از مدیران شهرداری تهران باشد به همین دلیل با شهرداری ارتباط برقرار كردند و اتفاقا با كسی صحبت كردند كه نام خانوادگی‌اش رهبر بود. قرار ملاقات با آقای احمدی‌نژاد تنظیم شده بود و روزی كه‌ایشان با آقای رهبر شاغل در شهرداری ملاقات كرده بودند،‌ در مورد مسائل اقتصادی بحث پیش آمده بود و در نهایت متوجه شدند كه اشتباه شده است. می‌خواهم بگویم هیچ‌گونه دوستی و رفاقتی پیش از دولت نهم با آقای احمدی‌نژاد نداشتم.

جلوی به زمین زدن دانشگاه آزاد ایستادم!
گفته می‌شود یكی از دلایل خروج شما از دولت، اختلافی بود كه با آقای علی احمدی داشتید كه آن زمان‌ایشانریاست دانشگاه پیام‌نور را بر عهده داشتند.‌ ایشان برای به حاشیه راندن دانشگاه آزاد، طرحی تهیه كرده بودند كه بر مبنای آن قرار بود دانشگاه پیام‌نور جایگزین دانشگاه آزاد شود. ظاهرا‌ ایشان درخواست مجوز استخدام 2800 نفر و افزایش بودجه دانشگاه را تا سقف 340 میلیارد تومان مطرح كرده بودند و شما به شدت مخالفت كرده بودید.‌این روایت درست است؟
وزیر آموزش و پرورش هستند، در جلسه‌ای كه وزیر علوم هم حضور داشت، درخواست 318 میلیارد تومان بودجه و استخدام 3 هزار عضو را مطرح كرد. من با‌ ایشان صحبت كردم و قانع شدند كه امكان‌پذیر نیست.رابطه با احمدی نژاد، از تعریف و تمجید تا نامه برای عزلدی 84 محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت در سخنانی تمجید آمیز درباره رهبر گفته بود: از سال 60 تاکنون تقریبا تیم اقتصادی دولت منهای دوره شهید رجایی که فضای خاصی بوده،تغییر نکرده بود و الان افرادی مانند آقای دانش جعفری آمده اند و غربی ها هم بخاطر اینکه این جور افراد آمده اند،عصبانی شده اند.تغییرات بنیادی است. با این حال چند سال بعد، زمانی که فرهاد رهبر به ریاست دانشگاه آزاد رسید، احمدی نژاد دست به نامه شده و به وزیر علومش نوشته بود:متاسفانه و بر اساس اطلاعات دقیق در دو دانشگاه مهم ، دانشگاه تهران که مادر دانشگاه های کشور و پرافتخارترین آن است و دانشگاه تربیت مدرس که تنها مرکز رسمی تربیت مدرسین کشور است، فضای عمومی به گونه ی دیگری مدیریت میشود که نه تنها سازنده نیست، بلکه تا حدودی در نقطه مقابل حرکت عمومی ملت و شئون دانشگاه و دانشگاهیان است.رویکرد سیاست زده و غیرعلمی و یا احیانا امنیتی توسط مدیران در محیط اجتماعی ناکارآمد و تخریب کننده و در محیط دانشگاهی ناکارآمدتر و مخرب تر است.
نکته طنز این ماجرا اما دفاع صادق زیباکلام از فرهاد رهبر بود که پس از انتشار این نامه در نامه ای به رئیس جمهور وقت نوشت:چرا دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه تهران بعنوان "مقصر" برگزیده شده؟ کارنامه ایشان بعد از 22 خرداد 88 در مقایسه با کارنامه بسیاری از روسای دانشگاههای دیگر بمراتب "سفید"تر و قابل قبول تر است.


جدیدترین جنجال مربوط به فرهاد رهبر اما به زمانی مربوط شد که به همراه حجت الاسلام رئیسی برای ثبت نام وی در انتخابات ریاست جمهوری 96 به وزارت کشور رفت در حالی که پیش از این خبری در مورد عضویت او در هیات نظارت بر انتخابات منتشر شد. البته بعد از این اعلام شد که وی پیش از رفتن به ستاد آقای رئیسی از مسئولیت نظارتی خود استعفا داده است.

کلیدواژه: وزارت اطلاعات | آقای احمدی نژاد | ریاست دانشگاه | دانشگاه تهران | فرهاد رهبر | آقای یونسی

منبع: فردا

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۰۵۱۸۰۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۳۷ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

اظهارات تند و بی‌سابقه سردار وحید علیه جهانگیری و دفاع از مسکن‌مهر+فیلم

اینجا قیامت است/مرگ بیش از ۱۰۰۰ نفر/فوت بیش از ۲۵۰ نفر در مسکن‌مهر/صداوسیما خیانت کرد/خودمان نیز به خودمان رحم نمی‌کنیم

در همین زمینه