Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «بولتن نیوز»
2022-12-08@10:01:04 GMT

روشنایی بیش از اندازه؛ آلاینده زیبای شهرها

تاریخ انتشار: ۳ مرداد ۱۳۹۶ | کد خبر: ۱۴۱۶۲۸۱۲

روشنایی بیش از اندازه؛ آلاینده زیبای شهرها

به گزارش بولتن نیوز، رئيس سازمان حفاظت محيط‌زيست چندي قبل در همايش ملي نمايندگان منتخب شوراهاي اسلامي شهرهاي مراكز استان‌ها با بيان اينكه آلودگي نوري به‌عنوان يك نوع آلودگي جديد بايد مورد توجه شوراها قرار گيرد، گفت: انتشار نورهاي بي‌مورد در شهرها رايج شده است كه براي سلامت شهروندان، پرندگان شهري و حشرات مفيد براي شهرها ضرر دارد.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

نيويورك و توكيو شهر نئون نامگذاري شده‌اند. اگرچه اين نام‌ها روزگاري نشان از رشد و توسعه شهري بود، اما امروزه اين عنوان بيانگر مشكلي تازه در شهرهاي بزرگ جهان است. آلودگي نوري، اين روزها در كنار آلودگي‌هاي هوا و محيط و صوت، مورد توجه قرار گرفته و كارشناسان هشدار داده‌اند كه اين آلودگي منجر به بروز مشكلات زيستي متعدد مي‌شود؛ موضوعي كه رئيس سازمان حفاظت محيط‌زيست نيز نسبت به آن هشدار داده ‌است. زندگي شبانه در شهرهاي مختلف جهان به‌عنوان يك سبك زندگي مورد توجه قرار گرفته ‌است. از اين‌رو استفاده از نورهاي مصنوعي براي روشن كردن بيش از حد فضاهاي شهري، تأثيري سوء بر زندگي طبيعي انسان‌ها و محيط‌زيست پيراموني دارد.

مدير واحد پايش شركت كنترل كيفيت هواي تهران در اين‌باره گفت: آلودگي نوري (Light pollution) نوعي آلودگي است كه به روشن شدن بيش از حد يك محيط بر اثر نورهاي مصنوعي گفته مي‌شود. مريم نادري گفت: آلودگي نوري در واقع همان نورهاي مصنوعي است كه در زمان يا مكان نامناسب از استاندارد خود خارج شده و با كيفيت نامطلوب، محيط‌زيست و آسمان شب را آزاردهنده و آلوده مي‌سازند. اصطلاح كلي آلودگي نوري به مشكلات چندگانه‌اي اطلاق مي‌شود كه به سبب كم‌بازده بودن، آزاردهندگي، افزون بر نياز يا غيرمنطقي بودن نور مصنوعي ايجاد مي‌شود. نادري تصريح كرد: در دنياي امروز كه انرژي از ارزش خاصي برخوردار است، محاسبات دقيقي براي مصرف بهينه انواع انرژي ازجمله نيروي برق انجام مي‌گيرد. درخصوص استفاده برق شهري در منازل، مكان‌هاي عمومي، كارگاه‌ها، بيمارستان‌ها و رستوران‌ها نيز استانداردهايي از نور تعريف شده كه سلامت انسان به‌خصوص بينايي او در آن مورد توجه مهندسان بوده است. با توجه به نوع هر فعاليت كه مكان خاصي را مي‌طلبد، استانداردهايي براي ميزان نور در هر مكان تعريف شده ‌است كه ناديده گرفتن اين استانداردها و استفاده سليقه‌اي قطعا توليد آلودگي نوري مي‌كند.

مصرف زياد برق در كشور

براساس گزارش وزارت نيرو، ميزان توليد برق در ايران در حدود 73/2 گيگاوات در سال 93اعلام شده ‌است كه از اين ميزان در حدود 9مگاوات برق صادر مي‌شود. بخش خانگي در حدود 33درصد از اين برق توليدي را مصرف مي‌كند. يعني در حدود 24گيگاوات برق در بخش مصارف خانگي مصرف مي‌شود. بيش از 31ميليون و 700مشترك برق در كشور وجود دارد. اين ميزان اشتراك بدون احتساب روشنايي معابر است.

براساس اين گزارش، سالانه هر خانوار شهري حدود 5/6 درصد از درآمد خود را صرف انرژي مي‌كند؛ انرژي‌اي كه اين روزها در شهرهاي بزرگ كشور، بيشتر به‌صورت انرژي برق و گاز ارائه مي‌شود. اين حجم استفاده از برق در كنار سرانه مصرف برق در كشور، بيانگر اين است كه ما ايراني‌ها در مصرف انرژي بسيار دست و دلبازيم.

هنوز بسياري از شهروندان كشور، آگاهي كافي نسبت به روشنايي فضاهاي پيرامون‌شان در اوقات شب ندارند. نادري در اين‌باره گفت: در مهندسي، روشنايي و كيفيت نور از اهميت بسيار بالايي برخوردار است. همانگونه كه نور در مكان و زمان مناسب بايد استفاده شود، كيفيت نور نيز از جهت پزشكي و سلامت انسان مورد توجه است. اين كارشناس شركت كنترل كيفيت هواي تهران گفت: آلودگي نوري اثرات گوناگوني دارد، از يك سو با درخشان كردن آسمان در شب، مانع رصد ستاره‌شناسان شده و از طرف ديگر اثرات نامطلوبي روي گياهان و كيفيت آب خواهد داشت به اين ترتيب كه در گياهان الگوهاي رشد، شكوفه‌زني و گرده‌افشاني را تغيير داده و با ممانعت از حركت ژئوپلانكتون‌ها، به رشد جلبك و خزه در آب كمك مي‌كند. به گفته وي، يكي ديگر از اثرات آلودگي نوري، ممانعت از رصد ستارگان است. به‌دليل آلودگي نوري تنها يك‌سوم از مردم دنيا قادر به ديدن راه شيري هستند.

برخي عوارض ناشي از آلودگي نوري

ميلياردها سال است كه زندگي روي كره زمين جريان دارد و آهنگ طبيعي آن متكي بر ساعت طبيعي، يعني شب و روز است. اين آهنگ طبيعي در پروتئين DNA تمام گياهان و حيوانات كدگذاري شده‌است ولي انسان اين چرخه طبيعي را با نوراني كردن شب مختل مي‌كند. زندگي حيوانات و گياهان با اين چرخه طبيعي تنظيم مي‌شود و تمام فعاليت‌هاي آنان از قبيل توليد‌مثل، تغذيه، خواب و محافظت در برابر شكارچيان به ريتم طبيعي نور روز و تاريكي شب وابسته است. مطالعات نشان مي‌دهد كه نور مصنوعي در شب، اثرات زيان‌آور و مرگباري روي بسياري از مخلوقات از قبيل دوزيستان، پرندگان، پستانداران، حشرات و گياهان دارد.

پستانداران شبانه، در طول روز مي‌خوابند و شب فعاليت مي‌كنند. آلودگي نوري سبب تغيير محيط‌زيست مناسب فعاليت اين موجودات در شب مي‌شود. از طرفي وجود نور در شب باعث مي‌شود كه اين موجودات نتوانند در مقابل شكارچيان پنهان شوند كه تهديد بزرگي براي اكوسيستم است. توليدمثل دوزيستاني مانند قورباغه و وزغ در شب انجام مي‌شود كه نور مصنوعي اين فرايند را مختل مي‌كند و سبب كاهش جمعيت اين جانواران مي‌شود. آلودگي نوري تأثير بزرگي بر زندگي پرندگان به‌ويژه مهاجرت آنها دارد. نور مصنوعي سبب مي‌شود كه پرندگان خيلي زود يا خيلي دير مهاجرت كنند و شرايط ايده‌آل آب و هوا را از دست بدهند. به علاوه غذاي مناسب براي ادامه حيات پيدا نكنند.

همچنين نور سبب سرگرداني پرندگان مي‌شود و جمعيت آنان را در معرض خطر قرار مي‌دهد. بسياري از پرندگان نمي‌توانند از گزند شكارچيان در امان بمانند و سالانه ميليون‌ها پرنده بر اثر اصابت با برج‌ها و ساختمان‌هاي بلند مي‌ميرند. همه اين موارد برخي از مشكلات ناشي از آلودگي نوري در مناطق مختلف شهري است.

صرافی ارز دیجیتال

منبع: بولتن نیوز

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.bultannews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بولتن نیوز» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۱۴۱۶۲۸۱۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

وضعیت آلودگی هوا در تهران | رقابت بین مه و آلاینده‌ها

به گزارش همشهری آنلاین، پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا حاکی از آن است که با توجه به عدم وزش باد مؤثر در ساعت گذشته و انباشت آلاینده‌ها همراه با آغاز تردد خودروها در صبح امروز (۱۶ آذر) بر میزان غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد.

حاکمیت جو نسبتاً آرام در طی روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد. با حاکمیت شرایط پایدار جوی و افزایش ترافیک شامگاهی احتمال افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق وجود دارد.

 با افزایش نسبی تندی باد تا صبح فردا (۱۷ آذرماه) تاحدودی از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد، اگرچه با آغاز تردد خودروها افزایش غلظت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا به‌ویژه در مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

استمرار پایداری جوی در طول روز سبب تجمع آلاینده‌ها خواهد شد. این شرایط جوی تا پایان وقت پنجشنبه ادامه خواهد داشت و با کاهش تندی باد، افزایش غلظت آلاینده‌ها ناشی از افزایش ترافیک شامگاهی و کاهش کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

 بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا هم اکنون شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۱۱۰ یعنی شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات‌ معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۹۸ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.

بر اساس دستورالعمل احتیاطی صادره از سوی شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان جزو گروه‌های حساس محسوب می‌شوند و باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند. فعالیت طولانی عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد به‌طور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می‌دهند و سبب می‌شود نفس کشیدن تاحدی سخت‌تر از حالت طبیعی صورت بگیرد؛ کار کردن در باغچه، فعالیت شدید خارج از منزل مانند دویدن و ... از جمله این مثال‌هاست.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و  از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده از ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

کد خبر 726359 منبع: همشهری آنلاین برچسب‌ها آلودگی هوا تهران شركت كنترل كيفيت هواى تهران پایتخت

دیگر خبرها

  • هشدار آلودگی هوا برای تهران، کرج و اراک
  • برخورد جدی اداره کل حفاظت محیط زیست یزد با واحد نساجی آلاینده
  • صدور هشدار زرد آلودگی هوا در پایتخت
  • ثبت ۸ مورد شرایط اضطراری آلودگی هوای یزد/افزایش احتمال وارونگی دما در یک ماه آینده
  • درخواست مدیریت بحران تهران از شهروندان درپی پیش‌بینی آلودگی هوا
  • هشدار هواشناسی نسبت به افزایش آلودگی هوای تهران
  • وضعیت آلودگی هوا در تهران | رقابت بین مه و آلاینده‌ها
  • «ذرات معلق» مهم‌ترین آلاینده هوای تهران
  • اقدام موثری برای کاهش آلاینده‌های صنایع اراک انجام نمی‌شود
  • میکروپلاستیک‌ها سایر آلودگی‌ها را سمی‌تر می‌کنند!