به گزارش ایرنا اسکندر زند روز چهارشنبه در سومین جلسه شورای تحقیقات کشاورزی آذربایجان غربی در ارومیه افزود: چهار و نیم میلیون نمونه از این ذخایر کشاورزی، غیر زنده و 13 میلیون نمونه زنده است.
وی با اشره به اینکه نظارت بر ذخائر دریایی و مدیریت ذخائر ژنتیکی جزو اهم اقدامات سازمان تحقیقات کشاورزی در دولت تدبیر و امید به شمار می رود، ادامه داد: تولید واکسن مورد نیاز کشور به طور عمده در مرکز تحقیقات کشاورزی کشور انجام می شود و با داشتن 85 ایستگاه و 6 شعبه در تولید بذر، نسبت به کنترل ذخایر ژنتیک کشور اقدام شده است.

وی اضافه کرد: ایجاد 122 شرکت دانش بنیان، تولید 10 واکسن و سرم جدید، 487 یافته جدید در بخش زراعی، باغی، شیلاتی، گیاه پزشکی، دام و طیور، منابع طبیعی و آب و خاک نیز از جمله دستاوردهای این سازمان در حوزه پژوهش و فناوری بوده است.
وی با اشاره به دستاوردهای بخش نظارت بر کود، سموم و آفت کش ها در طی چهار سال فعالیت دولت تدبیر و امید، گفت: در این مدت از هفت هزار و 500 برند کنترل و ثبت شده، حدود یکهزار و 340 مورد تقلبی بوده است.
زند با اشاره به اینکه به کارگیری سرمایه، تکنولوژی و دانش راهکار نجات بخش کشاورزی کشور و مقابله با بحران های اقلیمی است، افزود: واگذاری تحقیقات به شرکت های دانش بنیان مورد تاکید مقام معظم رهبری و از برنامه های دولت تدبیر و امید است.
وی، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را مورد تاکید قرار داد و گفت: افزایش درآمد کشاورزان، افزایش تولید، ارتقای کیفیت تولید و پایداری اکوسیستم، چهار هدف مهم بخش کشاورزی است.
به گزارش ایرنا بانک ژن گیاهی ایران در سطح دنیا دارای جایگاه مهمی از نظر تنوع ژنتیکی بوده و تحقیقات بسیار خوبی نیز در این زمینه در این بانک در حال انجام است.
7125/3072
** خبرنگار: طاهره نوید آرین ** انتشار دهنده: علیرضا فولادی

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

مدرن سازی کشاورزی پیشران اصلی توسعه آذربایجان غربی

بخش کشاورزی جایگاه مهمی در اقتصاد آذربایجان غربی دارد و از این رو اهمیت سرمایه‌گذاری در این بخش برای مدرن سازی آن به حمایت دولت نیاز دارد. ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۱ استانها آذربایجان غربی نظرات - اخبار استانها -

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، آذربایجان غربی جزو 6 استان برتر کشور در زمینه تولید محصولات کشاورزی محسوب می‌شود و این استان با وجود تولید 6.3 میلیون تن محصول در سال هنوز در جایگاه واقعی خود قرار ندارد در واقع این استان سه برابر نیاز خود محصول کشاورزی تولید می‌کند بنابراین نقش تعیین کننده‌ای در تأمین نیازهای کشور و صادرات محصولات مازاد کشاورزی دارد.

در گذشته توجه چندانی به توسعه و مدرن سازی بخش کشاورزی استان نشده بنابراین این بخش در زمینه مدیریت بازار محصولات و مدیریت منابع آب کشاورزی نیازمند توجه ویژه و جدی است.

 پیشرفت در بخش کشاورزی نیازمند توسعه سرمایه گذاری است

کشاورزی در آذربایجان غربی رکن اصلی زندگی و معیشت اغلب مردم استان را به خود اختصاص داده که اینک باید مطابق با الگوهای علمی روز دنیا توسعه یافته و مدرن سازی آن انجام شود تا از حالت معیشتی به سمت صنعتی و تجاری پیش برود و این مهم نیازمند توسعه انواع سرمایه‌گذاری‌هاست.

اعطای تسهیلات کم‌بهره و مکانیزه کردن مراحل کاشت، داشت و برداشت و نیز ساماندهی بازار بخش کشاورزی ضرورت اجتناب‌ناپذیر است و یکی از مهم‌ترین نیازهای این بخش تأمین آب، تأمین منابع مالی و تسهیلات بانکی دولتی و تسهیل پروسه صادرات محصولات کشاورزی است.

استان طولی آذربایجان غربی که 967  کیلو متر مرز مشترک با سه کشور عراق، ترکیه و نخجوان دارد موقعیت مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و کشت و صنعت مدرن دارد اما در سیستم مدیریت کنونی که غیر اقتصادی است برگشت سرمایه بسی سخت و زمان بر است به همین علت سرمایه‌گذاران رغبت چندانی برای حضور در این عرصه ندارند بنابراین دولت باید زمینه رونق این بخش را از طریق سیاست‌های حمایتی فراهم آورد.

نبود مدیران مطالبه گر برای پیشرفت بخش کشاورزی

 رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌غربی مهمترین دلیل رشد نیافتگی متناسب بخش کشاورزی را متاثر از مسائل مدیریتی دانسته و با اذعان به وجود مشکلات متنوع در مسیر توسعه این استان معتقد است: آذربایجان‌غربی در چهل سال گذشته از نبود مدیران مطالبه گر در بخش‌های مختلف رنج برده است مدیرانی که بتوانند با زبان کارشناسی در مسیر اعتلای استان بودجه و اعتبارات اخذ کنند.

ناصر حضرتی پر می‌افزاید: آذربایجان‌غربی اکنون نیازمند 15 مدیر جسور است تا فارغ از مناسبت‌های سیاسی، اجتماعی، قومی و مذهبی به مطالبه گری از مسئولان کشور پرداخته و نقاب محرومیت و کم‌برخورداری را از چهره استان بزدایند.

نکته اینجاست که آذربایجان غربی با وجود این همه مراتع سر سبز و زمین‌های بکر و حاصل خیز و مستعد برای کشاورزی همچنان به‌عنوان یک منطقه محروم از آن یاد می‌شود در صورتی که با مدیریت کارآمد و تخصیص اعتبار در بخش کشاورزی این استان می‌توان یک اشتغال‌زایی پایدار و چرخه تولید با ثبات در زمینه کشاورزی به وجود آورد.

توسعه صنعت کشاورزی سبب ایجاد 10 هزار فرصت شغلی در اندیمشک می‌شود120 طرح راکد کشاورزی در استان اردبیل به چرخه فعالیت بازگشتهمدان|کاهش بیکاری در گرو دستیابی به راه کاهش هزینه تولیدات کشاورزی است

استاندار آذربایجان غربی دراین‌باره می‌گوید: اولویت نخست برنامه‌های دولت در این استان توجه به بخش کشاورزی است زیرا این امر موتور محرک برای بهبود شاخص‌های توسعه‌ای استان به شمار می‌رود.

محمدمهدی شهریاری می‌افزاید: بخش کشاورزی به عنوان مهم‌ترین بخش اقتصادی استان است که با کمترین هزینه و سرمایه‌گذاری می‌توان تعداد بیشتری اشتغال پایدار در این بخش ایجاد کرد.

وی تصریح می‌کند: ایجاد پروژه‌های کوچک روستایی در مناطق کمتر توسعه‌یافته با به‌کارگیری تمام ظرفیت‌های استان لازم و ضروری است و به‌کارگیری تکنولوژی‌های جدید، یافته‌های علمی، آماده‌سازی زیر ساخت‌ها و جذب سرمایه‌گذاری از مهم‌ترین عوامل پیشرفت در بخش کشاورزی محسوب می‌شود.

حرکت به سمت مدرن سازی کشاورزی در آذربایجان غربی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز معتقد است: کشاورزی قراردادی و خرید تضمینی محصولات از عواملی است که توجه به آنها می‌تواند در تشویق کشاورزان به تولید با بهره‌وری بالا کمک کند.

رسول جلیلی می‌افزاید: در سال‌های پیش رو و با توجه به منابع محدود تلاش این بخش بر روی نقاط هسته‌ای و کلیدی متمرکز خواهد شد و در مدیریت جدید برنامه‌ریزی‌ها بیشتر بر روی پیشران توسعه کشاورزی در کنار احیای دریاچه ارومیه به‌عنوان اولویت اول سازمان جهاد کشاورزی استان متمرکز می‌شود تا وضعیت معیشت کشاورزان با استفاده از فناوری‌های نوین در بخش کشاورزی بهبود یابد.

مدیر عامل صندوق حمایت از تولید توسعه کشاورزی آذربایجان غربی نیز می‌گوید: این صندوق از بدو تأسیس تاکنون مبلغ یک هزار و 135 میلیارد ریال تحت عنوان کمک‌های بلاعوض دولتی از محل عاملیت اعتبارات به بهره‌برداران پرداخت کرده است.

محرم خلیلی می‌افزاید: این میزان اعتبار برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین، بهینه‌سازی مصرف سوخت‌های مرغداری‌ها، گاوداری‌ها، جایگزینی سوخت‌های فسیلی، اجرای طرح کشاورزی حفاظتی، تجهیز شبکه مکانیزاسیون کشاورزی پرداخت شده است.

گزارش از زهرا بخشی

انتهای پیام/ ع

R41361/P1494/S6,48/CT7

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۱۷۶۷۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • 110 هزار نمونه خون بند ناف ذخیره سازی شد
 • همتی اعلام کرد: نتایج نشست تعیین تکلیف تسهیلات گیرندگان حساب ذخیره ارزی
 • ضرورت تعیین تکلیف تسهیلات گیرندگان حساب ذخیره ارزی تا دو ماه آینده
 • آغاز ‌ذخیره‌سازی میوه شب عید در همدان
 • معرفی نمونه اولیه گوشی سامسونگ مجهز به سیستم 5G
 • ‌ذخیره‌سازی میوه شب عید در همدان آغاز شد
 • ظرفیت ذخیره سازی گندم در ایلام به ۳۷۰ هزار تن رسید
 • خودکفایی در تولید گندم مهمترین دستاورد ۴۰ ساله در بخش کشاورزی/ تولید به ۱۴.۵ میلیون تن رسید
 • ذخيره سازي 162میلیون متر مکعب آب در پشت سد کوثر گچساران
 • ۲.۵ میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات کشاورزی کشور اضافه می‌شود
 • نمونه برداری از عمق بیش از هزار متری دریای عمان
 • وام قرض‌الحسنه برای نمونه‌سازی محصولات دانش‌بنیان/تلاش برای کاهش فرآیند اعطای تسهیلات
 • تقدیر از دانشجویان نمونه با حضور جهانگیری
 • خوزستان| ارتفاع آب ذخیره شده پشت سد دز نسبت به سال گذشته ۴۰ متر افزایش یافت
 • ذخیره‎‌سازی سیب در استان فارس کامل شد؛ شروع خرید پرتقال شب عید
 • تحقیقات و توسعه الکترونیک شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌شود
 • صنایع بزرگ به شرکت های دانش بنیان اعتماد کنند
 • تجلیل از ذوب آهن به عنوان صادرکننده نمونه ملی
 • ۶دامدار و کشاورز کاشمری به عنوان تولیدکننده نمونه ملی و استانی انتخاب شدند