برخی از مخاطبان تاریخ گاهی با شک فراوان به بعضی از موضوعات و روایات شگفت انگیز آن نگاه می کنند این در حالی است که به مرور ایّام و با پیشرفت های قابل ملاحظه دانش بشری برای آن اتّفاقات و وقایع عجیب و نادر، توضیحات و توجیهات منطقی پیدا می شوند .

خیلی از اتّفاقات و روایت های تاریخی شاید در نگاه اوّل برای خیلی از ما بسیار عجیب و غیر قابل باور باشند و عدّه ای آن ها را در قالب اسطوره ها و افسانه ها طبقه بندی کنند امّا جالب است که بدانیم با گسترش علم و اطّلاع رسانی گسترده در دنیای امروزی در می یابیم که در واقعی بودن آنها هیچ شک و تردیدی نیست و چاره ای جز قبول و پذیرش آنها نداریم .

یکی از این موارد، موضوع« برّه و بزغاله آدم نما» است که چهره آن ها شبیه به صورت آدمی زاد است و تاریخ نگاران و راویان کهن از وقوع آن ها خبرها داده اند. آیا به راستی چنین چیزهایی اگر در تاریخ آمده باشند واقعیّت دارند یا باید آن ها را در حوزه افسانه ها و دروغ های تاریخ نگاران طبقه بندی نمود؟

مولّف این مقاله در سال 1389و1390شمسی، دو مقاله علمی- تاریخیِ ویژه با رویکرد «موتاسیون» ، جهش ها و اختلالات ژنتیکی با عنوان : « موتاسیون در تاریخ»1 در یکی از مجلات علمی - فنی نوشت که مصداق عینی و موضوع اصلی این گفتار است.

در آن مقاله به طور ضمنی به « برّه آدم نما» در کنار دیگر اختلالات و موتاسیون های گزارش شده در تاریخ، اشاره و آورد شد :

برّه آدم نما در سال 602 ق . ( حدود 1205 میلادی)

«ابن اَثیر»، تاریخ نگار پرآوازه مسلمان ، متوفّای 630 ق . در کتاب « الکامل فی التّاریخ » خود در ضمن حوادث سال 602 ق . نوشته است :

« و فیها حمل الی ازبک خروف وجهه صورة آدمی و بدنه بدن خروف و کان هذا من العجایب»2

( در سال 602 هجری بَرّه ای را به اُزبَک3 [ در برخی نُسخه ها اِربِل4] آوردند که صورتش ، صورت آدمی زاد و بدنش بدن برّه بود و این امر از شگفتی ها محسوب می شود.)

بزغاله آدم نما ( بین سالهای 331 تا 334 ق .) ( حدود 942 تا 945 میلادی)

بنده در مقاله دیگری با عنوان : «غلط طبیعت یا اختلال ژنتیکی»5 برگرفته از کتاب وزین « آثار الباقیه » دانشمند شهیر ایرانی«ابوریحان بیرونی»(متوفّای اوایل قرن پنجم هجری) باز به طور ضمنی به «بزغاله آدم نما» اشاره نموده و نوشتم :

« ... و ما ذکر انه : حمل الی توزون ایّام امارته، جدی میّت وجهه مدوّر کوجه الانسان ، و کفاه6کفکیه و اسنانه کاسنانه ... »7

(... و نیز در همین کتاب(مقصود کتاب ثابت بن قُرَّه8ست که در زمینه تواریخ9نگاشته است) ذکر کرده که در ایام اِمارت و حکمرانی«توزون»10،بزغاله ای مُرده که صورت آن دایره ای شکل و شبیه انسان بود برایش آوردند که دو فَک و دندان های آن همانند دو فَک و دندان های آدمیزاد بود ... .)

توزون متوّفای 355 ق . امیر الامرای ترک بغداد در سالهای 331 تا 334 ق . بوده ، پس این اتّفاق ژنتیکی در همین سه ، چهار سال مذکور در قرن چهارم و در محدوده عراق عرب رخ داده است و نسبت به اتّفاقی که در سال 602 ق . و اوایل قرن هفتم طبق روایت ابن اَثیر، رخ داده قدیمی تر است الا آن که در زمان توزون بزغاله آدم نما و در اوایل قرن هفتم برّه آدم نما در تاریخ روایت شده است .

مواردی که ذکر شد از وجود برّه و بزغاله آدم نما در قرون و ادوار گذشته روایت کرده بود. آیا در دنیای امروزی و معاصر ما هم چنین اتّفاقاتی رخ داده یا این ها مشتی دروغ و افسانه های تاریخ است؟آیا باید نکات شگفت انگیز و اعجاب آور تاریخی را به سرعت رد کنیم؟

برای پاسخ به این سئوالات یا حداقل نزدیک شدن به این حقیقت به مطالب و قرائنی که در پی می آید توجّه نمایید!

برّه آدم نما در سال 1384 شمسی ( 2005 میلادی)

در خبرگزاری در سال 1384 شمسی خبر عجیبی انتشار یافت که ظاهرا آن چنان بازتاب جهانی پیدا نکرد :

مسئول اداره دامپزشکی بروجرد خبر شگفت انگیزی را اعلام کرد:

برّه‌ای با چهره‌ای انسان نما از شکم گوسفندی در حین کشتار در این شهرستان خارج شد.

محمّدرضا جبّاری افزود: این برّه که در حین کشتار در کشتارگاه صنعتی بروجرد مشاهده شده است، فاقد پوزه بوده و از نظر ترتیب قرار گرفتن گوش و چشم‌ها همانند انسان می‌باشد.

وی تصریح کرد: این گونه پدیده‌های نادر به دلایلی از جمله جهش ژنتیکی، هم‌خون بودن، خوردن علف‌های سمّی در هنگام تشکیل نطفه و همچنین تزریق داروهای شیمیایی ایجاد می‌شوند.

جبّاری اضافه کرد: طی سال‌های گذشته نیز حدود پنج مورد تولّد حیوانات اهلی به صورت استثنایی و غیر طبیعی از جمله تولّد گوساله دوسر، تولّد گوساله هشت پا و همچنین چسبیده بودن دو گوساله از ناحیه سر در بروجرد مشاهده شده است.

بزغاله آدم نما در سال 2009 میلادی

ظاهرا حدود چهار سال بعد شبیه اتّفاقی که در بروجرد به وقوع پیوست این بار در «زیمبابوه» ( کشوری در جنوب آفریقا) نیز رخ داد. در سایت روزنامه قدیمی انگلیسی« دیلی تلگراف» در28 سپتامبر سال 2009 میلادی خبر عجیبی منتشر شد که همراه با تصاویر بود و آن تولّد « بز انسان نما» در زیمبابوه بود.11

روزنامه «گاردین زیمباوه» نیز در این باره نوشت: سر این حیوان شبیه یک کودک زشت بوده و گردن یک انسان را دارد، امّا بدنش شبیه بز بوده است. این موجود چند ساعت پس از تولّد جان باخت. ساکنان روستای «غویرو» (Gweru ) (روستای محلّ تولّد بزغاله آدم نما) در این باره گفتند: این موجود به قدری زشت و بد قیافه بوده که سگ ‌ها می‌ترسیدند به آن نزدیک شوند.

اهالی روستا جسد این بزغاله را به آتش کشیدند، چون می‌ترسیدند که این موجود، مخلوقی شیطانی باشد. مالک بزی که بزغاله معیوب را به‌دنیا آورده در این باره به پلیس گفت: این اوّل باری است که بزش چنین موجودی را به ‌دنیا آورده است. این مرد 15 بز دارد که اغلب آنها از همین حیوان متولّد شده‌اند.

برّه آدم نما در سال 2010 میلادی

مجدّدا در همین دیلی تلگراف به تاریخ 14 ژانویه 2010 خبر جنجالی « گوسفند آدم نما» در شهر «ازمیر» ترکیه به همراه تصاویر گزارش شد که اعجاب همگان را برانگیخت.12

گوسفند در یکی از روستاهای « ازمیر » به دنیا آمد، اما زنده نماند. نکته جالب در تولد این برّه مرده آن است که این حیوان صورت انسان دارد و باعث شد تا دامپزشکی که مسئولیّت به دنیا آوردن آن را داشته باشد به شدّت شوک شود.

«ارهان الی بول»(Erhan Elibol ) ـ دامپزشک ـ در مصاحبه‌ای با رسانه‌های دولتی ترکیه، خاطر نشان کرد: من برای زنده نگه داشتن مادر مجبور به عمل شدم. من پیش از این گوساله دو سر و چهار چشم و حتّی پنج پا هم دیده بودم، اما تولّد این برّه با سر انسان بسیار غیر‌قابل باور است.

فرماندار استان «ازمیر» نیز اضافه کرد: تولد این برّه مُرده با سر انسان بسیار دلهره‌آور و ترسناک است. تا به حال چنین چیزی را ندیده بودم، انگار که سر انسان بر روی بدن بره‌ای باشد.

نکات

روایت ابن اثیر به «خَروف» ( برّه نَر) اشاره دارد مانند: واقعه ترکیه و بروجرد در روزگار ما ، روایت ابوریحان به «جَدی »( بزغاله ) اشاره می کند مانند: اتّفاق زیمبابوه در روایت ابن اثیر مُرده بودن حیوان اشاره نشده است ولی در روایت ابوریحان اشاره شده همانند موضوع زیمبابوه و ترکیه و اصولا اختلالات شدید ژنتیکی و موارد این چنینی معمولا چه در انسان و چه در حیوان با مُرده زایی و مرگ زودرس ارتباط دارند. با توجّه به تکراری بودن این موضوع ، وقوع و روایت آن در صفحات تاریخ ، این موضوع جدید و بی سابقه به نظر نمی رسد. با توجّه به تکرار این موضوع در عصر حاضر و وجود تصاویر و ویدیوهای مرتبط ، روایت های تاریخ نگاران به واقعیت نزدیک است و قرائنی در اثبات آنها داریم و نمی توان سخنان آنها را بی پایه و اساس یا افسانه و دروغ نامید. علاوه بر موارد فوق به هیچ وجه هوشمندی و آزاد اندیشی تاریخ نگاران را در نقل این نوع روایات عجیب نیز در این حوزه نباید نادیده گرفت که به فهم بیشتر ما در این مقولات و شناخت پیشینه این وقایع کمک فراوانی نموده است . بروز چنین اختلالات ژنتیکی در دو حیوان گوسفند و بز به طور ظاهری مُحرز است و در دیگر حیوانات نیز باید بررسی شود و با بروز آن در زیمبابوه ، وقوع آن صرفا در مناطق خاورمیانه چون: عراق ، ترکیه و ایران نفی می شود . لازم به ذکر است بر خلاف تصوّر عوام، امکان اختلاط اسپرم انسان و حیوان نیز به طور کل در این گونه قضایا مردود و غیر قابل پذیرش است .

پی نوشت

ماهنامه علمی - فنی «دانشمند» ،مرداد ماه 1389 ش. شماره 562 ص 63 . الجزری ، ابن اثیر ( م. 630 ق .) ، الکامل فی التّاریخ ، چاپ بیروت – لبنان ، ج 12 ، ص 105. نام اقوام ترک تبار آسیای میانه است که منطقه جنوب قرقیزستان و شمال و شرق تاجیکستان را تشکیل می دهند که الان بیشتر در کشور ازبکستان امروزی سکنی دارند. اربل همان شهر اربیل امروزی در عراق است که در 80 کیلومتری شرق شهر موصل واقع شده است. در قرن ششم هجری ترکان بر آن استیلا داشتند. اگر اربل صحیح باشد این اتّفاق در این منطقه از عراق رخ داده است ... . ماهنامه علمی - فنی دانشمند ، اردیبهشت ماه 1390، شماره : 571 ص70 . اینجا کلمه کفاه درست نیست چون به معنای دو کف دست است در حالی بعد از آن کلمه کفکیه آمده است که به دو فک اشاره دارد و چون بحث از صورت است پس فک صحیح است نه کف دست ، پس اشتباه از نسخه نویسان بوده و اصل آن فکاه است. بیرونی ، ابوریحان محمد بن احمد ( تولد 440 ق .)، اثار الباقیه عن القرون الخالیه، میراث مکتوب ، تهران ، چاپ اول، 1422 ق . ص 89. طبیب ، تاریخ نگار و ادیب معروف که ظاهرا مذهب «صابئی» داشته و وفات او در سال 365 ق . بوده است کتابی از ثابت در حوزه تاریخ بوده به نام التّاریخ که متاسّفانه اکنون در دست ما نیست و ابوریحان در قرن چهارم یا پنجم به آن دسترسی داشته است . این کتاب درباره تاریخ خلفا بوده و چون ثابت یک طبیب بوده در آن به انسانهای عجیب الخلقه و دیگر وقایع شگفت انگیز نیز پرداخته است . این کتاب با حوادث سال 363 ق.به پایان رسیده است و ثابت دو سال بعد از آن از دنیا رفته است. ابراهیم بن احمدبن محمّد الطّبری( م . 355 ق .) معروف به: «توزون» از امرای ترک بود که خلیفه «المتّقی» را از خلافت عزل و المکتفی را به خلافت رساند. http://www.dailytelegraph.com.au/news/weird/bizarre-creature-born- with-features-of-man-and-goat/story-e6frev20-1225780351813 http://www.dailytelegraph.com.au/sheep-gives-birth-to-human-faced-lamb/story-e6freuy9-1225819071357

سیّد مرتضی میرسراجی

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

واضح ترین فیلم از سفینه آدم فضایی ها / پس از فرود در کوه باز به پرواز درآمد + جزییات عجیب

رکنا: دوربین های پخش زنده پرسه یوفوی عجیب بر فراز کوه آتشفشانی در مکزیک را ثبت کردند.

حجم ویدیو: 7.29M | مدت زمان ویدیو: 00:00:59

ویدئویی که به تازگی منتشر شده، پرسه عجیب یک یوفو بر فراز یک کوه آتفشانی در کشور مکزیک را به تصویر می‌کشد. یک ادمین یوتیوب با نام «کیت مارتین» این ویدئو را از دوربین پخش زنده که نمایی از این کوه آتشفشانی را نشان می‌دهد، تهیه کرده است. در این ویدئو این یوفو یا شی پرنده ناشناس برای لحظاتی در نزدیکی این کوه آتشفشانی قرار می‌گیرد و سپس دور می‌شود.این کوه آتشفشانی یکی از معروف‌ترین مکان‌های رویت یوفوها طی پنج سال گذشته به شمار می‌رود. بنا بر گفته اسکات سی وارینگ این کاربر یوتیوب پیش‌تر ده‌ها ویدئو از رویت یوفوها در نزدیکی دهانه این کوه آتشفشانی تهیه کرده بود.انتشار ویدئوی جدید با واکنش این یوفوشناس و نظریه‌پرداز مشهور توطئه نیز همراه بود. اسکات در وبلاگ شخصی خود با انتشار این ویدئو نوشت: «من بر این باورم که یوفوی شناور در سمت چپ کوه آتشفشان حامل مسافر یا بار به مقصد پایگاه فرازمینی‌ها در 4 تا 6 کیلومتری زیر کوه آتشفشان بوده است. حتی افراد محلی نیز پیش‌تر از رویت یوفوها و موجودات فرازمینی‌ها در نزدیکی دهانه این کوه آتشفشان خبر داده‌اند. بنابراین این ویدئو موجب شگفتی من نشد، بلکه یک سند معتبر است که نشان می‌دهد پایگاه فرازمینی‌ها در آنجا قرار دارد.»یکی از شاهدان عینی در مورد مشاهدات خود گفت: «من نمی‌دانم اندازه این اشیاء شناور بر روی کوه آتشفشان چقدر است. شاید آنها یوفو یا پرندگانی بزرگ باشند اما با توجه به بزرگی دهانه این کوه آتشفشان قطعاً اندازه آنها نیز باید بزرگ باشد.»گفتنی است؛ این نخستین بار نیست که رویت یک یوفو در نزدیکی یک کوه آتفشانی در مکزیک خبرساز می‌شود. پیش‌تر نیز پرسه یک یوفو بر فراز یک کوه آتشفشانی و ورود آن به دهانه این کوه آتشفشان خبرساز شده بود.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

4 ارتشی هنگام سقوط هواپیما در کرج زنده بودند! / همسر تنها بازمانده چه گفت؟! + فیلم و عکس آرش به همراه دو دوستش به من و سمیه تجاوز کردند مرگ دردناک امیرحسین و آرمان 2 پسر مدرسه ای کمر مادر و پدرشان را شکست + عکس سوختگی معلم و 2 دانش آموز داخل کلاس درس در ایرانشهر سرنوشت اعظم 27 ساله بعد از 4 مرتبه ازدواج غمناک تر شد + عکس پدر مست عروس به جای داماد در اتاق حجله به دخترش تجاوز کرد! گفتگو با مرد جوانی که در ته خط نازی آباد 15 دقیقه شوم داشت +فیلم دختر رزمی کار شهرستانی پسر پلید تهرانی را ادب کرد داخل خودروی پژو چه بود که همه را ترساند / معاون دادستان مشهد دستور ویژه صادر کرد غلامرضا هنگامی که مواد مصرف می کرد به یاد ارتباط من با مردان غریبه می افتاد مهم ترین اخبار 24 ساعت گذشته رکنا طناب دار بر گردن قاتل دوست صمیمی / یحیی بعد از نشان دادن کفتر به حسن او را سلاخی کرد قتل خانم خبرنگار زیبارو / رحیم از او همخوابی می خواست ! +عکس جشن تولد عجیب شرور خطرناک و دوستانش+ تصویر لحظه تصادف وحشتناک یک زن در بوکان+ فیلم سامان هر لحظه به من ابراز علاقه می کرد به همین خاطر نتوانستم به خواسته شیطانی نه بگویم !

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۲۵۱۹۷۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کشتی گرفتن آدم‌های کوتوله در دوره قاجاریه+ عکس
 • افتتاح سامانه مجازی نما در مازندران
 • تحجرگرایان مقدس‌نما؛ مارهاي خوش خط و خال
 • رنگ‌هایی که شخصیت درونی‌تان را بر ملا می‌کنند + تست روانشناسی
 • از حفظ کردن عدد ۷۰ هزار رقمی تا حل روبیک در ۴ ثانیه / ابرمغزها، افسانه یا واقعیت؟
 • موسوی‌خوئینی‌ها دنبال کشف سندی در سفارت، علیه شهید بهشتی بود / اصرار می‌کرد که بگردید، ببینید چیزی پیدا می‌کنید؟
 • فرمانده سپاه در زمان تسخیر سفارت آمریکا: موسوی‌خوئینی‌ها دنبال کشف سندی در سفارت، علیه شهید بهشتی بود / اصرار می‌کرد که بگردید، ببینید چیزی پیدا می‌کنید؟
 • برگزاری جشنواره آدم برفی در ایلام
 • و زمستان آمد
 • بهره برداری از اولین آسمان نمای خراسان جنوبی
 • کلاهبرداری 40 میلیون ریالی 3 اخاذ زن‌نما در فضای مجازی
 • آن کسی که در دوره جوانی من خیلی روی من اثر گذاشت، در درجه اوّل، مرحوم «نوّاب صفوی» بود
 • نخستین آسمان نمای خراسان جنوبی فعال شد
 • شهر جنگل نیست، مظهر هنر و کار مهندسی است/ زبان معماری ایرانی را بریده‎ایم
 • هفته اول مسابقات لیگ تیراندازی استان( جام ساچمه بیژن) در قم برگزار شد
 • سکوت و محافظه‌کاری حزب‌اللهی‌ها، از عوامل نابسامانی‌های جامعه
 • سامانه نما در کرمانشاه راه اندازی شد
 • بهنوش طباطبایی در کنار یک آدم برفی غول پیکر در اردبیل! عکس
 • حسین محب اهری به روایت خودش