«رفتار دولت روحاني در توجه به فضاي مجازي و دسترسي آزادتر به اطلاعات اثرگذاري خوب و مفيدي دارد. به جاي اعتراض‌هاي مجازي، نقد مجازي كنيم تا رفتار و روش و كاركرد حكمرانان ما بهبود يابد.»

به گزارش ایسنا، جواد دلیری در ستون نگاه روز روزنامه اعتماد نوشت: «معرفي دولت دوم حسن روحاني «حُسن ظن»هاي گوناگوني به دنبال داشته و دارد.

اگر به برخي افراد و چهره‌هاي جديد و قديم كابينه يا تركيب سياسي و جنسيتي اعضاي كابينه نقد و نظري وجود داشته باشد كه دارد و از نگاه برخي، ظن‌هاي كابينه‌ است اما نوع معرفي كابينه اين‌ بار حُسن‌هاي فراواني داشت. اين حسن و نيكي‌هاي كابينه از جنس ديگري است:

براي نخستين‌ بار معرفي كابينه به‌ طور گسترده قبل از معرفي، نقد و بررسي شد.

حاميان و هواداران رييس‌جمهور در فضاي مجازي در كنار منتقدان و مخالفان او و نيز اصحاب سياست و قدرت در نشست‌ها و مذاكرات گوناگون به دولت نظر و نگاه خود را منتقل كردند تا گامي مهم در جهت افزايش شفافيت و تعامل برداشته شود. هر چند عمومي شدن و نظرخواهي غير مستقيم مشكلات خاص خود را داشت اما دستاوردهايش كم نبود. اگر حتي به برخي نظرها و پيشنهادها توجه نشده باشد اما باز ارزش اين عمومي شدن و نقد و بررسي را داشت.

علاوه بر اين، روحاني همزمان با اعلام و معرفي كابينه خود به پارلمان، متن كامل برنامه‌هاي وزيران پيشنهادي خود را در فضاي وب منتشر كرد. اين در حالي بود كه هنوز نمايندگان مردم در خانه ملت به برنامه‌هاي وزيران پيشنهادي دسترسي نداشتند، آحاد ملت توانستند متن كامل اين برنامه را در اختيار داشته باشند.

فراموش نبايد كرد كه پيش از اين دريافت همين برنامه‌ها محرمانه بود يا اين كه به سختي در دسترس عموم قرار مي‌گرفت. انتشار عمومي برنامه‌هاي وزيران پيشنهادي يك اتفاق نيكو در «حكمراني خوب» است و مي‌تواند به مشاركت‌جويي، شفافيت، پاسخگويي، اثربخشي، رعايت برابري، ارتقاي حاكميت قانون و تعيين اولويت‌ها بر مبناي اجماع وسيع‌تر كمك كند.

اينك قبل از بررسي برنامه‌هاي وزيران پيشنهادي در مجلس، جامعه مدني و عموم كارشناسان و متخصصان به سهولت و مستند مي‌توانند برنامه‌ها را نقد و بررسي كنند. اين اقدام كمك‌يار نمايندگان پارلمان نيز خواهد بود كه قطعا در آگاهي‌بخشي آنان و راي و نظرشان موثر خواهد بود.

در واقع جامعه با نظارت و نظر عمومي خود يك كارگاه و بدنه كارشناسي قوي براي دولت و پارلمان خواهد بود.

اين فرصت مناسب به راحتي به دست نيامده است، براي دولتي كه از آزادي اطلاعات و گسترش آن حمايت مي‌كند، اقدام مناسب و قابل تقديري است. پس اين فرصت را از دست ندهيم؛ نقاط قوت و ضعف برنامه‌ها را به صورت ملي نقد و بررسي كنيم و آن را در اختيار تصميم‌گيران قرار دهيم كه در اين صورت اعتماد و سرمايه اجتماعي كشور در پيشبرد توسعه و برنامه‌هاي دولت ياري‌دهنده خواهد بود و خود اين سرمايه نيز تقويت مي‌شود.

بنابراين به راحتي مي‌توان به جاي افراد پيشنهادي، برنامه‌هاي ارايه شده را بررسي كنيم؛ به جاي خوب و بد خواندن چهره‌ها، عملي شدن و نشدن برنامه‌ها را به قضاوت بنشينيم. تجربه‌هاي كهنه‌سالاران در برنامه‌هاي مدرن آنها را بررسي و مشخص کنیم كه آيا برنامه‌ها واقع‌بينانه است يا عوامانه.

در دنياي سياست مدافعان مردم‌سالاري تشخيص داده‌اند كه انتخابات به تنهايي نمي‌تواند پاسخگويي و نظارت عمومي به همراه داشته باشد مگر اين كه شهروندان قادر به كنترل اقدامات مقامات منتخب و در عين حال نظارت هميشگي باشند.

از سوي ديگر، مطالبه و مزاياي فزاينده براي شفافيت امروزه همه جا فراگير شده است. شفافيت از طريق آزادي اطلاعات و در دسترس بودن آن ابزاري براي ارزيابي عملكرد و وعده‌ها و در نتيجه در خدمت منافع عمومي خواهد بود.

شك نبايد كرد با نگرش مناسب و منصفانه و در عين حال كارشناسي و انتقادي مي‌توان به اصلاح رويكردها بهبود حكمراني خوب كمك بيشتري كرد. ديروز يكي از نمايندگان مجلس به خوبي اشاره داشت مثلا چرا در برنامه وزير اطلاعات كه جامع است به موضوع «فساد سياسي» توجه نشده است يا چهره‌اي در فضاي مجازي نوشت كه وزير پيشنهادي ارشاد به تئاتر توجه جدي نداشته است.

آيا افزودن همين بندها به برنامه جامع وزيران پيشنهادي، به بهبود عملكرد آنان كمك نخواهد كرد. رفتار دولت روحاني در توجه به فضاي مجازي و دسترسي آزادتر به اطلاعات اثرگذاري خوب و مفيدي دارد. به جاي اعتراض‌هاي مجازي، نقد مجازي كنيم تا رفتار و روش و كاركرد حكمرانان ما بهبود يابد.

انتهای پیام

رئیسی: خدا رحم کرد که رییس‌جمهور نشدم| انتخابات سال ۹۶ از انتخابات‌های پرتخلف کشور بود، هنوز پیگیر هستم| مالیات را باید از یقه سفیدها گرفت

ماجرای درگیری دانشجویان در دانشگاه امیرکبیر/ یک مسئول بسیج دانشجویی: آتش به اختیار عمل کردیم/ شعار زندانی سیاسی آزاد باید گردد ساختارشکنانه است

علت مرگ پیام صابری همسر زیبا بروفه+عکس

منبع: ایسنا

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۳۴۲۰۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برانکو: کدام مربی است که طارمی را نخواهد؟/ چه اشکالی دارد من سرمربی تیم ملی شوم؟/ کی‌روش به توصیه من به ایران آمد
 • نقد و بررسی نظریه رؤیاهای رسولانه در دانشگاه تهران
 • کدام مربی است که طارمی را نخواهد؟/ بشار از مسلمان مدرن‌تر است/ کی‌روش به توصیه من به ایران آمد
 • برانکو: خودم به کی‌روش گفتم معطل نکن، برو ایران!
 • استقبال هیئت صنعاء از طرح پیشنهادی گریفیتس درباره تعز
 • «پرسش از امکان امر دینی در جهان معاصر» نقد می شود
 • نائب رئیس پارلمان لبنان: بیش از این نمی‌توانیم برای تشکیل کابینه صبر کنیم
 • صلاحیت وزرای باقی‌مانده کابینه امروز بررسی نمی شود
 • جلسه پارلمان عراق در سایه عدم توافق برای تکمیل اعضای کابینه
 • بررسی صلاحیت وزرای باقی‌مانده کابینه در دستور کار جلسه امروز نیست
 • اختصاص یارانه برای توسعه هتل آری، اختصاص یارانه برای توسعه بیمارستان خصوصی نه
 • تعطیلی مدارس در مواقع بحرانی آری یا نه
 • گمانه‌زنی‌ها پیرامون معرفی استانداران پیشنهادی تکذیب شد
 • سخنگوی وزارت کشور گمانه‌زنی‌ها پیرامون معرفی استانداران پیشنهادی را تکذیب کرد
 • تکذیب گمانه‌زنی‌ها پیرامون معرفی استانداران پیشنهادی/ ادامه بررسی گزینه‌ها
 • سامانی گمانه زنی ها پیرامون معرفی استانداران پیشنهادی راتکذیب کرد
 • برگزاری جلسه پارلمان عراق در سایه کشمش برای پست‌های کلیدی کابینه
 • ترکیب وزرای جدید کابینه عبدالمهدی/ از رئیس حشد الشعبی تا وزیر بعثی و القاعده‌ای
 • عون: مشکل تعویق تشکیل کابینه لبنان داخلی است
 • رییس جمهور جدید برزیل و کابینه جنجالی او