پول‌نیوز -تجربه سفر به دور دنیا همیشه در آرزوی بسیاری از گردشگران بوده است و سفری پر هیجان را در ذهن ماجراجویان ایجاد می‌کند. در این مقاله قصد داریم سفری به دور دنیا، بدون هیچ قطب نمایی با قایقی خاص داشته باشیم؛ پس با ما همراه باشید.خود را در اقیانوسی بی‌انتها تصور کنید که تا چشم کار می‌کند دور شما را آب احاطه کرده است و بر روی قایقی زیبا در این کرانه آبی رنگ شناور هستید و تنها آسمانی بالای سر شما قرار دارد که در شب با درخشش ستارگانش قصد دارد شما را هدایت کند.
آیا تصور اینکه در چنین شرایطی باشید و همانند مردمان کهن با قایق مخصوص خود به سفر بروید و تنها قطب نمای شما ستارگان پر تلالو باشند پر هیجان نیست؟ در این مقاله قصد داریم با قایق ویژه‌ای که قایق مردمان اهل هاوایی است بدون هیچ قطب‌نمایی دل به اقیانوس پر رمز و راز بزنیم و تجربه جدیدی از سفر را داشته باشیم؛ دوستانِ جان با ما همراه باشید.داستان سفر با Hōkūleʻa (قایقی در سرزمین هاوایی) به سال‌های دور و نزدیک به ۲۰۰۰ سال پیش باز می‌گردد.

زمانی که مردمان برای سفرهای دریایی خود و کشف مناطق ناشناخته یا برای صید و امرار معاش، دل به اقیانوس می‌سپردند و تنها راه هدایت آن‌ها زمانی که هیچ تکنولوژی، GPS یا قطب نمایی وجود نداشت در اقیانوس بی‌انتها، موقعیت خورشید و ستارگان و رفتارهای حیوانات پیرامون آن‌ها، بوده است و همچنان این روش کارایی خود را تا به اکنون از دست نداده است.

دریانوردان این قایق، بدون بهره‌وری از هیچ گونه امکانات صنعت دریایی و بعد از ساخت اولین قایق در این سبک نزدیک به ۱۲ سفر موفق را پشت سر گذاشته‌اند.

در ساخت این قایق زیبا از طناب‌های بسیاری برای اتصال بخش‌هایش و از دو مکعب چوبی برای بخش اصلیش استفاده شده و همچنین بادبان V شکلی دارد که با وزیدن باد در آن، شکوهش را دو برابر می‌کند.

این قایق زیبا همچون دختر ماجراجویی است که تنها با دانش گذشتگان قصد سفر به سرزمین‌های مختلف را دارد.

Nainoa Thompson برنامه ریز تورهای جهانی و نماینده سفرهای دریایی Polynesian می‌گوید:
به عنوان هدایت‌گر کشتی وظیفه شما توجه به حرکات اقیانوس در زمان‌های مختلف است و باید هر ماجراجویی در این قایق یاد بگیرد که روی پای خود بایستد و با هر موجی نحوه عملکرد خود را بسنجد.

سفر با این کشتی با ۱۲ خدمه متشکل از راهنما و کارآموزان جوان و مربیان علاقه‌مند به این حوزه انجام می‌گیرد و شاید هفته‌ها را در این قایق سپری کنند. بسیاری از مردم این سرزمین علاقه‌مندند که راه‌های زندگی گذشتگان خود را به این طریق زنده کنند و یاد بگیرند.

نزدیک به ۴۰ سال پیش گروهی از مردمان بومی هاوایی تصمیم گرفتند که برای احیای باستانی زندگی گذشتگان خود قایقرانی به سبک اجداد خود را شروع کنند. آن‌ها نمی‌دانستند که چگونه باید به روش آنان قایقرانی کنند بنابراین تصمیم به جمع‌آوری اطلاعات گرفتند.

در سال ۱۹۷۶ آن‌ها برای اثبات اینکه می‌توانند بدون هیچ تجهیزات دریایی به جزایر دیگه بروند پروژه خود را شروع کردند و بعد از یک ماه سفر دریایی به سلامت به مقصد خود رسیدند.

آن‌ها در این راه برای قایقرانی خود از فردی به نام Mau Piailug کمک گرفتند که بر این عقیده بود که با همه عناصر طبیعی پیرامون خود چه ستارگان و خورشید و چه حرکت حیوانات می‌توان به قایقرانی پرداخت.

زمانی که برای اولین بار قدم در این سفر می‌گذارید احساس ماورایی بسیاری به شما دست می‌دهد و این منجر به افزایش حس اعتماد به نفس در شما می‌شود.

سفر با این قایق و با راهنمایی عناصر طبیعی، سفری با شرایط سخت را برای شما ایجاد می‌کند که گاهی در آغوش امواجی قرار می‌گیرید که ترس را در وجود شما می‌پروراند اما آرامش بعد از طوفان و هیجانی که از این سفر به دست می‌آورید حسی وصف نشدنی است و این سفر متفاوت با آغوش باز به همه علاقه‌مندان به دریانوردی و ماجراجویان دریایی خوشامد می‌گوید.منبع:کجارو

منبع: پول نیوز

خبر بعدی:

پروژه برنامه جامع محیط زیست دریایی در خلیج فارس اجرا می‌شود

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از اجرای پروژه برنامه جامع محیط زیست دریایی در خلیج فارس خبر داد و گفت: تا چهار سال آینده چند پروژه بین‌المللی در خلیج فارس با همکاری فرانسوی‌ها با سرمایه‌گذاری بیش از چهار میلیون دلار اجراء می‌شود. ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶ استانها بوشهر نظرات - اخبار استانها -

به گزارش  خبرگزاری تسنیم از خارگ، پروین فرشچی در نشست با مدیران محیط زیست استان‌های ساحلی کشور در جزیره خارگ  با تاکید بر جایگاه محیط زیست دریا بر توجه به این مهم تاکید کرد و  اظهار داشت: دریا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که  توجه به محیط زیست دریایی در اولویت برنامه‌ها قرار دارد.

وی با انتقاد از اعتبارات زیست محیطی دریایی افزود: از سال 84 تاکنون بودجه کل تخصیص به معاونت محیط زیست دریایی به 19  میلیارد تومان نمی‌رسدکه این میزان اعنبار برای 15 سال بیانگر بی‌توجهی به محیط زیست دریایی بوده است.

فرشچی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر توسعه دریامحور خاطر نشان کرد: نیازمند یک سازمان جامع دریایی برای توسعه تعاملات با کشورهای همسایه هستیم.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تغییر اقلیم، مسائل آلودگی و افزایش دما بر روی محیط زیست دریایی تاثیر می‌گذارد، گفت: سالانه 40 هزار تانکر نفتی در خلیج فارس و 30 هزار تانکر در دریای خزر تردد می‌کند.

وی با بیان اینکه 28 ارگان با معاونت محیط زیست دریایی ارتباط دارند اظهار داشت: وقتی که مطرح می‌کنند که قرار است معاونت محیط زیست دریایی حذف شود، تهدیدی برای فعالیت‌ها و برنامه‌های طراحی‌شده است.

فرشچی از استقرار محیط بانان دریایی  خبرداد و تاکید کرد:‌ تربیت محیط بانان دریایی از اهمیت بالایی  برخوردار است و باید در دستور کار قرار گیرد.

ایستگاه‌های پایش زیست محیطی در جنوب استان بوشهر ایجاد می‌شود بوشهر|آلاینده‌های زیست محیطی در عسلویه و کنگان کاهش می‌یابد اکوسیستم دریایی و گونه‌های جانوری دریایی در استان بوشهر پایش می‌شود

وی تدوین سند توسعه دریایی، گردشگری و سند فناوری دریایی را مورد اشاره قرار داد و  خاطرنشان کرد: در صورتی که این سندها اجرایی شوند پیش‌بینی برای چند اقدام بزرگ شده است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید  بر ایجاد گارد ساحلی بیان کرد: گارد مجزا سازمان حفاظت محیط زیست در دستور کار قرار دارد و این مهم  به عنوان پایلوت در استان هرمزگان اجرا می‌شود.

فرشچی از اجرای پروژه پایلوت برنامه جامع محیط زیست دریایی در خلیج فارس خبر داد و افزود: در چهار سال آینده چند پروژه بین‌المللی اجراء می‌شود که سه پروژه آن با مشارکت فرانسوی‌ها و سرمایه‌گذاری بیش از چهار میلیون دلار اجراء می‌شود.

وی با اشاره به همکاری اتحادیه اروپا برای اجرای محیط زیست دریایی تصریح کرد:  اتحادیه اروپا نیز برای اجرای پروژه‌های دریایی به میزان هشت میلیون دلار اعلام  همکاری کرده است.

انتهای پیام/

R41363/P4001/S6,53/CT11

چگونه ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین دچار فقر و بحران سیاسی شد؟ اپوزیسیون و دولت ونزوئلا چه می‎گویند؟

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قدس: فروش گوشت سگ در مشهد!

منبع این خبر، وبسایت www.poolnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۳۶۸۶۴۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بوشهر|محیط بانان دریایی در آبهای کشور مستقر می‌شوند
 • باند مسافربر نما در اهواز منهدم شد
 • نقض حریم هوایی و آبی لبنان از سوی جنگنده ها و قایق‌های اسرائیلی
 • اولین قایق ساخته شده از پلاستیک بازیافتی در کنیا
 • خزر قطب ویژه اقتصاد کشور در حمل و نقل دریایی است
 • نخبه یا نخبه نما
 • واژگونی قایق 8 کشته برجای گذاشت
 • نشست لهستان یا عقبه ناتوی عربی؟/ پرداخت‌های برتُن وودزی چیست؟
 • اخاذ مأمور نما در کرمان دستگیر شد
 • برکت انقلاب برای کرمانشاه؛ از اتصال به شبکه ریلی تا ایجاد قطب پتروشیمی غرب
 • لزوم دریافت پروانه ساختمانی برای همه سازندگان دولتی و غیردولتی
 • ساختمان‌های ۸ طبقه ناایمن تهران شناسایی شدند
 • بیمارستان امام خیمنی (ره) مجوز ساخت ندارد
 • به این 8 ساختمان در تهران نروید!/ خطر در کمین است! + جزییات
 • هیچ کشتی چینی صیادی در هرمزگان وجود ندارد/می توان شیلات هرمزگان را ثمره انقلاب شکوهمند اسلامی دانست
 • تدوین ضوابط عام نما برای محلات پایتخت
 • ساخت و ساز بدون پروانه بیمارستان جدید امام خمینی (ره)
 • معاون شهردار تهران:ساختمان‌های ۸ طبقه ناایمن شناسایی شدند/ ریزش نمای برخی ساختمان‌ها با تردد عابران
 • تشکیل کمیته‌های جدید نماهای ساختمانی برای جلوگیری از امضاهای طلایی