به گزارش جام نیوز، محمد زارع نیستانک ، با اشاره به اینکه حس لامسه در اختلال طیف اوتیسم نقشی به‌مراتب مهم‌تر از آنچه که تاکنون تصور‌ می‌شد، دارد، گفت: یافته‌ها نشان‌می‌دهند که ممکن‌ است افراد مبتلا به اوتیسم در تعیین اینکه کدام احساسات لامسه‌ای به عمل فرد دیگر ارتباط دارد، دچار مشکل باشند.

وی گفت: بسیاری‌از افراد مبتلا به اوتیسم، یا بیش ‌از ‌حد و یا کمتر ‌از ‌حد معمول نسبت‌ به اطلاعات حسی، حساس‌ هستند. بعضی از‌این افراد در محیط‌های شلوغ (مثل سوپرمارکت‌ها) احساس فشار بیش‌ از ‌حد و خفقان‌ می‌کنند، در حالی‌که بعضی دیگر ممکن ‌است حساسیت کمی نسبت به درد داشته باشند، یا از لمس‌شدن ناراحت شوند.

دکترای روانشناسی کودک و نوجوان گفت: برای تعیین علت این امر، محققان با بررسی مغز افراد دچار اوتیسم با استفاده از الکتروانسفالوگرافی دریافته اند؛ هنگام پردازش اطلاعات مربوط به حس لمس، فعالیت مغزی بزرگسالان مبتلا به اوتیسم با فعالیت مغزی افرادی‌که این اختلال را ندارند متفاوت است.

وی افزود: بررسی‌ها بیانگر این است که زمانی‌که احساس لامسه با حس لمس خود فرد مطابقت ندارد، مغز افرادی‌که اوتیسم ندارند، به‌سرعت این موضوع را تشخیص‌می‌دهد. به‌این‌معنا که مغز انسان قادر است با ارسال سیگنال مشخص‌کند که حس لامسه‌ی انگشتی که سطحی را لمس‌می‌کند، با حس لمس خود فرد مطابق نیست. اما در مغز بزرگسالانی که دچار اوتیسم هستند، این فرایند پردازش اطلاعات به روش دیگری اتفاق می‌افتد. در‌این افراد، زمانی‌که حس لمس خارجی با حس لمس خود فرد مطابق نباشد، مغز به میزان بسیار کمتری سیگنال می‌فرستد.

زارع نیستانک گفت: افرادی‌که مشکلات حسی شدیدتری را تجربه‌ می‌کنند، در فرایند عصبی خود نیز اختلال شدیدتری دارند و در‌ضمن اینها همان افرادی هستند که با مشکلات اجتماعی حادتری نیز روبه‌رو هستند.

دکترای روانشناسی کودک و نوجوان در پایان یادآور شد: این یافته‌ها در درجه‌ی اول به درک بهتری از این اختلال پیچیده و مشکلات مرتبط با آن منجر می‌شوند. در ‌صورتی‌که این نتایج در تحقیقات، روی کودکان و نوجوانان اوتیسم تأیید ‌شوند، می‌تواند دیدگاهی هدفمند برای بهینه‌سازی درمان این عارضه فراهم‌ کنند.

2024

منبع: جام نیوز

خبر بعدی:

عاداتی به ظاهر مفید اما مضر برای مغز

ساعت 24- اگر در یک منطقه شهری که سطوح آلودگی در آن بالاست، زندگی می کنید، برنامه منظم ورزش در فضای باز ممکن است بیش از آن که مفید باشد به ضرر شما تمام شود.

به گزارش "ایزی هلث اپشنز" نوشت: با توجه به اطلاعات متناقض بسیاری که وجود دارند، آگاهی از این که کدام عادات به واقع بر سلامت مغز تاثیرگذار هستند، دشوار است. آیا باید زمانی را برای حل جدول یا مدیتیشن اختصاص دهید؟ آیا باید رژیم غذایی کتو را دنبال کنید یا یک گیاهخوار باشید؟ آیا باید تمرینات کراس فیت انجام دهید یا یوگا کار کنید؟

در نظر گرفتن تمام این انتخاب ها می‌تواند به سرعت شما را دچار سردرگمی کند. بدون تردید، دوست ندارید عاداتی را دنبال کنید که به جای تقویت سلامت مغز به آن آسیب برسانند. مراجعه به یک متخصص اعصاب یکی از ساده‌ترین روش هایی است که می توانید برای پیشگیری از این شرایط مد نظر قرار دهید.

در ادامه با برخی عادات که سالم به نظر می رسند، اما می توانند در واقع به مغز شما آسیب برسانند، بیشتر آشنا می شویم.

ورزش در فضای باز شهری

خروج از خانه، دریافت هوای تازه و انجام ورزش یکی از سالم‌ترین عاداتی به نظر می رسد که می توانید برای بهبود شرایط مغز و بدن خود انجام دهید. اما یک مشکل وجود دارد. اگر در یک منطقه شهری که سطوح آلودگی در آن بالاست، زندگی می کنید، برنامه منظم ورزش در فضای باز ممکن است بیش از آن که مفید باشد به ضرر شما تمام شود.

زمانی که در مناطق پر ترافیک و آلوده شهری در فضای باز ورزش می کنید، ذرات معلق موجود در هوا که از اگزوز خودورها خارج شده اند را استنشاق می کنید که می تواند موجب التهاب عصبی و زوال شناختی شود. همچنین، استنشاق هوای آلوده موجب کاهش سطوح BDNF می شود که این پروتئین انعطاف پذیری مغز، حافظه و شناخت را بهبود می بخشد. از این رو، به جای حضور در فضای باز شلوغ شهری برای ورزش، بهتر است به باشگاه رفته و یا برنامه ورزشی خود را حداقل در مکانی سبز مانند یک پارک انجام دهید.

خوردن میان وعده های سالم

زمانی که از مواد غذایی سالم به عنوان میان وعده استفاده می شود، شاید فکر کنید که این کار برای بدن شما مفید است. اما مصرف میان وعده حتی اگر از مواد غذایی سالم استفاده شود، می تواند اثری منفی بر سلامت مغز شما داشته باشد. مواد غذایی سالم مانند میوه ها، مغزدانه ها، و اسموتی ها از کالری بالایی برخوردار هستند و پژوهش ها نشان داده اند که محدود کردن دریافت کالری به جای دریافت بیش از حد آن برای سلامت مغز بهتر است.

به عنوان مثال، کاهش مصرف کالری از طریق روزه متناوب می تواند خطر بیماری های انحطاط عصبی، مانند آلزایمر و پارکینسون را کاهش دهد. همچنین، این روش می تواند به بهبود حافظه و خلق و خو کمک کند. در حقیقت، دنبال کردن یک رژیم روزه متناوب به نام «رژیم ۵:۲» که در آن برنامه غذایی عادی طی پنج روز هفته دنبال شده و دو روز روزه گرفته می شود، می تواند سطوح پروتئین BDNF که ماده ای مفید برای مغز است را افزایش دهد.

خوابیدن

افراد بسیاری در جهان به دلایل مختلف با کمبود خواب مواجه هستند و خواب ناکافی اثری منفی بر عملکرد مغز دارد. بسیاری از ما فکر می کنیم که کمبود خواب خود را می توانیم در آخر هفته ها با ساعات خواب بیشتر جبران کنیم، اما متاسفانه این درست نیست.

حتی ساعات خواب بیشتر در آخر هفته ممکن است شرایط را وخیم‌تر سازد. این اقدام نه تنها می تواند زمان خواب و بیداری عادی شما را تغییر دهد که احساس خستگی و بدخلقی بیشتر را در پی دارد، بلکه بر ریتم شبانه روزی شما نیز تاثیر منفی می گذارد. حفظ یک برنامه خواب پایدار برای مغز و بدن انسان بهتر است.

هفت تا نه ساعت خواب شبانه، افزون بر چرت های روزانه گاه و بیگاه توصیه شده است. اما اگر قصد دارید چرت بزنید، بهتر است حداقل ۹۰ دقیقه طول بکشد. این مدت زمانی است که مغز روی یک چرخه خواب کامل کار می کند. اگر پیش از تکمیل این چرخه از خواب بیدار شوید، به جای احساس افزایش سطوح انرژی، با سستی و بی حالی مواجه خواهید شد.

ترک کافئین

قهوه یکی از نوشیدنی‌های بحث برانگیز در جهان است. در شرایطی که قهوه از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها در جهان است، اما اعتیادآور و اسیدی نیز بوده، از این رو، چندان برای سلامت انسان خوب نیست. اما طی سالیان اخیر شرایط تغییر کرده است و مطالعات نشان داده اند که کافئین می‌تواند فواید سلامت مختلفی را ارائه کند که مغز نیز از آنها بی بهره نیست. کافئین نه تنها می تواند حافظه را بهبود بخشیده و سطوح هوشیاری را افزایش دهد، بلکه خطر بیماری های انحطاط عصبی، مانند پارکینسون و ام‌اس را نیز کاهش می دهد.

در شرایطی که نیازی نیست مصرف قهوه را کاملا کنار بگذارید، اما از زیاده روی در این کار نیز پرهیز کنید. نوشیدن دو فنجان قهوه در روز، یکی هنگام صبح و دیگری پس از ناهار می تواند بیشترین فواید را برای مغز به همراه داشته باشد. برای پیشگیری از تحت تاثیر قرار گرفتن شرایط خواب بهتر است پس از ساعت دو بعد از ظهر قهوه مصرف نکنید.

ورزش شبانه

ورزش منظم یکی از بهترین روش ها برای محافظت از سلامت مغز است. اما با توجه به زندگی سریع و پر مشغله امروز، اختصاص زمان برای ورزش در برنامه روزانه شاید دشوار باشد. از این رو، برنامه ورزشی منظم بیشتر برای ساعات بعد از ظهر و شب تنظیم می شود. متاسفانه ورزش شبانه می تواند در خواب شما اختلال ایجاد کند که این شرایط نیز می تواند بر سلامت مغز تاثیرگذار باشد.

بهترین زمان برای انجام ورزش هنگام صبح است. در حقیقت، ۳۰ دقیقه ورزش ایروبیک هنگام صبح بهره‌وری شما در ادامه روز را می تواند تا ۳۰ درصد افزایش دهد.

خواب با کیفیت بهتر و بهره‌وری روزانه بیشتر می توانند دلایل خوبی برای برخاستن زودتر از خواب و انجام ورزش صبحگاهی باشند. اما اگر قصد دارید ساعات ورزش بیشتری را در برنامه روزانه خود جای دهید باید آب و پروتئین بیشتری نیز مصرف کنید زیرا کم آبی بدن و ترمیم ماهیچه ای ضعیف ناشی از کمبود پروتئین، هر دو می توانند بر سلامت مغز شما تاثیر منفی بگذارند.

عصر ایران

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

دختران ائل گلی تبریز گل باران شدند! / پرونده حمله باگلوله برفی به کجا رسید ؟+عکس

منبع این خبر، وبسایت www.jamnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۴۷۱۹۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چرا مجبور کردن کودکان به بوسیدن دیگران کار اشتباهی است؟
 • کودکان در روز چقدر تلویزیون ببینند؟
 • تمام افرادی که بیمه پرداخت کرده اند مشمول دریافت بسته حمایتی می‌باشند
 • جدیدترین اطلس فرونشست تهران منتشر شد/۲۲ تا ۲۳ سانتیمتر فرونشست در تهران و کرج
 • چکار کنیم تا به ۴ بیماری رایج والدینمان مبتلا نشویم؟
 • چه کنیم تا به ۴ بیماری رایج والدینمان مبتلا نشویم؟
 • نشانه‌های سندروم آسپرگر چیست؟
 • جادوی موسیقی در سلامت
 • حمايت کوثر از انجمن اوتيسم کاشان
 • کاشان|بیش از ۱۵۲ هزار نفر در کشور مبتلا به اوتیسم هستند
 • برگزاری همایش اوتیسم در کاشان با حمایت موسسه کوثر
 • ۶ کلاس درسی در کاشان به مبتلایان اوتیسم اختصاص یافت
 • تحصیل ۲۸۰۰ دانش آموز اوتیسم در ۴۸ مدرسه در کشور
 • مدرسه اوتیسم در کاشان افتتاح شد+ تصاویر
 • ۴۸ مرکز آموزشی اوتیسم در کشور وجود دارد
 • دانشگاه ها در حوزه اوتیسم عملکرد مناسبی ندارند
 • درمان هپاتیت c با یک ماده غذایی خوشمزه
 • نخستین مدرسه اوتیسم کاشان راه اندازی شد
 • بیش از40 درصد کودکان اصفهانی به استرس مبتلا هستند