شستا اگرچه همیشه مجموعه‌ای پرحاشیه بوده، اما این روزها در آغازین روزهای دولت دوازدهم، سر و صدایش بیشتر شده است؛ به خصوص اینکه نام مردی پرحاشیه برای سکانداری اش بر سر زبان‌ها افتاده که آنجا را بیش از هر زمان دیگری حیات خلوت دولت‌می‌کند.آقای محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم که از ادامه مسیر در کابینه دولت دوم آقای حسن روحانی باز ماند و البته خیلی هم دیگران، دل خوشی از او نداشتند؛ اما اکنون، نامش برای رفتن به شستا به عنوان مدیرعامل در دهان‌ها می‌چرخد و او، اگرچه تکذیب می‌کند، اما پیش از این تلویحاً به آن اشاره کرده بود که در دولت دوازدهم هم خواهد بود.


موضوع از آن قرار است که ماهیت شستا، فردی را می‌طلبد که شفاف بوده باشد، چیزی که شاید کمتر در روسای قبلی آن به چشم می‌خورد و شاید هم اگر این طور بوده‌اند، کمتر توانسته‌اند نظرات مساعد سایرین را به خود جلب کنند؛ حال هم که آقای محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که مدتهاست بحث شفافیت و جلوگیری از رانت در دولت، مجموعه‌های دولتی و شبه دولتی و حتی نهادها را هم پیگیری می‌کند، پرده از جلوه دیگر شستا برمی دارد. او از شرط و شروط حسن روحانی برای وزارت دوباره آقای علی ربیعی سخن به میان می‌آورد و از خط و نشان‌هایی می‌گوید که رئیس دولت دوازدهم برای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کابینه‌اش کشیده است.

او می‌گوید که درست است که ۲۰۰۰ عضو هیأت مدیره در مجموعه شستا وجود دارند؛ اما وزیر تعاون باید مکانیزم مدیریت این مجموعه را طراحی کرده و بر هیأت مدیره این شرکت‌ها نظارت کند. البته در دنیا چنین مدیریت‌هایی وجود دارند، کارهای کلانی انجام می‌شوند اما تخلفی صورت نمی‌گیرد. باید سامانه و مِتُد علمی دقیقی برای اداره این مجموعه‌ها وجود داشته باشد.پور ابراهیمی در قامت رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی می‌گوید که وضعیت شرکت‌های زیرمجموعه وزارت رفاه، وضعیت اسفباری است؛ به همین دلیل اجازه ندادند ما در صحن علنی مجلس درمخالفت با آقای ربیعی وضعیت صندوق‌های بازنشستگی و شرکت‌های زیرمجموعه شستا را تشریح کنیم؛ اما این همه واقعیت شستا نیست.شرکتی که در سال 1365در قالب یک شرکت سهامی خاص، با سرمایه اولیه 2 میلیارد تومانی، از دارایی‌های سازمان تأمین اجتماعی تأسیس شد و در حال حاضر، 10 درصد ارزش بورس اوراق بهادار تهران را به خود اختصاص داده است. در واقع، هدف اصلی شستا، مدیریت کارآمد منابع مالی تخصیص یافته با رویکرد سودآوری و ارزش افزوده حداکثری در بازارهای سرمایه داخلی و خارجی از طریق فعالیت‌های تولیدی، خدماتی و بازرگانی تعریف شده بود؛ موضوعی که حداقل طی سال‌های گذشته، این طور عمل نکرده است.

امروز اما پس از 5/2 دهه فعالیت مستمر، شستا به یکی از شرکت‌های بزرگ اقتصادی در سطح خاورمیانه تبدیل شده، اگرچه فساد در آن موج می‌زند و برخی می گویند که حیاتی شده است تا برخی در آن، دور زدن قانون و فساد را به حد اعلا برسانند.

تمام اینها در شرایطی است که حسن روحانی هم می‌گوید که در بحث شستا و صندوق‌های زیرمجموعه آن، بحث‌های زیادی با ربیعی داشته و این بار هم با ایشان صحبت کردیم که یکی از چهره‌های صنعتی، مسوولیت شستا را برعهده بگیرد تا این بار،کمی از دوش ایشان برداشته شود. روحانی می‌افزاید: سیاست‌های کلی به ما می‌گوید، بنگاه‌های اقتصادی را سریعتر باید آماده کنیم و در بازار بیاوریم، بفروشیم تا وزارتخانه‌های ما سبک شوند. بار بنگاه داری که هیچ تناسبی با تخصص آنها ندارد و یک کار نادرست و غیردقیقی بوده است. به نظر می‌رسد شستا و تاپیکو حیات خلوتی در به کار گماردن افراد مدنظر خود بر پست‌های حساس شرکت‌ها و نهادهای مالی ذیل مجموعه‌های تأمین اجتماعی است. اعمال نفوذ در فرایند انتصاب مدیران عامل نهادهای سرمایه‌ای سازمان تأمین اجتماعی برای جریان‌های قدرت و ثروت بسیار مهم است.

سلطه بر کوهی از پول می‌تواند تأمین مالی عوامل و حتی هزینه‌های انتخاباتی و سیاسی را بسیار تسهیل کند. برخی کار را به نحوی پیش بردند که اکنون شاهد سقوط شاخص‌های اقتصادی در این نهاد مهم مالی هستیم؛ به گونه‌ای که وضعیت صندوق‌های بازنشستگی کشور بسیار اسفناک گزارش می‌شود و شرکت‌های شستایی بورس، اوضاع مالی خوبی را در دو- سه سال گذشته از خود مخابره نکردند.

منبع: الف

خبر بعدی:

اجرای طرح پابند الکترونیکی در زندان‌های استان/ طرحی که زندان‌ها را خلوت می‌کند

هاشمی، مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان‌جنوبی در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ؛ با اشاره به اجرای طرح پابند الکترونیکی در زندان‌های استان، گفت: این طرح شرایطی را فراهم می‌کند که زندانی با استفاده از پابند‌های الکترونیکی بیرون از محیط زندان ادامه حبس را در کنار خانواده خود سپری کند.


وی در خصوص مشمولان استفاده از این طرح افزود: در اجرای ماده ۶۲ قانون مجازات اسلامی در جرایم تعزیری درجه پنج تا هشت (پنج سال حبس یا جزای نقدی ۱۸ میلیون تومان)، وجود جهات تخفیف و پیش بینی اصلاح مرتکب وجود داشته و زندانی حبس بیش از دو سال را قبلا در کارنامه خود نداشته باشد، دادگاه می‌تواند در صورت شرایط مقرر با رضایت خود زندانی در محدوه مکانی مشخص تحت نظارت سامانه یا مراقبت‌های الکترونیکی قرار گیرد.


هاشمی با اعلام اینکه با اجرای طرح پابند الکترونیکی فرد از زندان آزاد و در محدوه‌ای که قاضی رأی می‌دهد محدود می‌شود، گفت: در این طرح، یک پابند الکترونیکی به پای زندانی متصل که اتصال و جداسازی آن تنها توسط اداره کل زندان‌ها میسر بوده و با این پابند موقعیت مکانی زندانی قابل رصد است.


وی با اشاره به رصد لحظه‌ای زندانی، افزود: اگر فرد از محدوده مشخص خارج شود با وی تماس گرفته و هشدار داده می‌شود و اگر فرد به هشدار‌ها بی‌اعتنا باشد به قاضی دادگاه اعلام خواهد شد تا اقدامات لازم در این خصوص اتخاذ شود.


مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان‌جنوبی  گفت: تعیین محدوده به این صورت است که خود زندانی با توجه به شرایط و مکان زندگی و کارش مکان را مشخص می‌کند و اینطور نیست که مثلا تا سر کوچه باشد بلکه به طور مثال کل شهر بیرجند را شامل می‌شود.

هاشمی با بیان اینکه این پابندها ضد آب هستند،افزود: آمدگی داریم در صورت دستور مراجع قضایی و رضایت زندانی این طرح را به هر تعدادی اجرایی کنیم.


وی هزینه هر پابند الکترونیکی را دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: این هزینه تنها به عنوان وثیقه و ضمانت است و پس از اتمام دوره به زندانی برگردانده می‌شود.
انتهای پیام/ب


کاهش جمعیت کیفری در خراسان جنوبی

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

منبع این خبر، وبسایت alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۵۰۱۷۱۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فروش بیمارستان پرحاشیه!
 • فیلمبرداری نسخه سوم پسران بد کلید خورد
 • حیاط خلوت‌های دولت زیر ذره بین
 • سریال مناسبتی ماه رمضان شبکه 2 کلید خورد
 • کار عکاسان حیات‌وحش فقط عکاسی نیست/ غذا را آشپز می‌پزد نه قابلمه!
 • موافقت روحانی با واگذاری ماشین سازی تبریز به شستا
 • نماینده مجلس: موافقت رئیس جمهور با واگذاری ماشین سازی تبریز به شستا
 • موافقت رئیس جمهور با واگذاری ماشین سازی تبریز به شستا
 • صالحی: ایران کشوری مستقل در جهان و کلید طلایی منطقه است
 • برادران محمودی «دلدار» را برای رمضان کلید زدند
 • برادران محمودی«دلدار» را برای ماه رمضان کلید زدند
 • حاشیه نشینی پرحاشیه
 • تبریک «رامبد جوان» برای تولد همسر سابق بازیگر زن پرحاشیه/ عکس
 • خاطرات هاشمی رفسنجانی و چند تن از سیاسیون درباره حیات سیاسی مهدی بازرگان
 • صحبت‌های اژه‌ای درمورد سوت بلبلی پرحاشیه
 • اردو حیات طیبه، با هدف تقویت اندیشه سیاسی تشکل های دانشجویی برگزار می شود  
 • حیات وحش چهارمحال و بختیاری در قاب تصویر
 • لیگ برتر فوتبال بانوان؛ پیروزی پرحاشیه شهرداری بم در سن سیروس و برد ذوب آهن در باتلاق
 • ادعای نماینده عضو جبهه پایداری درباره وجود حیاط خلوت رانتی در برخی استانداری‌ها