اگر می خواهید ترمز ماشینتان خوب و به موقع کارایی خودش را نشان دهد و همچنین کنترل فرمان ماشین صدرصد در اختیارتان باشد ماشینتان باید دارای لاستیک های خوب و کار آمد باشد.


سرویس سبک زندگی فردا؛ بشیر قلی‌زاده سرچشمه: اگر می خواهید ترمز ماشینتان خوب و به موقع کارایی خودش را نشان دهد و همچنین کنترل فرمان ماشین صدرصد در اختیارتان باشد ماشینتان باید دارای لاستیک های خوب و کار آمد باشد.

در بازار صد ها نوع تایر ماشین وجود دارد از این بین خیلی از تولیدکنندگان با انواع متفاوتی از طرح ها، تایر ساخت خود را به مردم ارائه می دهند. شاید همین امر باعث شود که انتخاب یک تایر خوب برای خودروی شما بسیار گیج کننده و سخت باشد.
در تصمیم گیری شما برای خرید تایر چندین عامل نقش اساسی دارند که از قرار زیر است.
1. نام تجاری
2. بودجه
3. کیفیت تایر
4. اندازه تایر
5. نوع استفاده از تایر
شما با استفاده از دستورالعمل های زیر می توانید تایر مناسب را برای وسیله نقلیه خود انتخاب کنید.
قسمت 1 از 4: تعیین تعداد لاستیک های مورد نیاز برای خرید
در برخی از موارد شما تنها یک تایر نیاز دارید با این حال معمولا تایرها را به صورت یک جفت و یا چهارتایی در بازار عرضه می کنند. تعیین تعداد تایرهای برای خرید، به شما کمک می کند که کدام گزینه برای شما مناسب تر است.

مرحله 1: تعداد تایرهای دارای نقص را مشخص کنید
اگر تایرهای خودروی شما تازه و یا جدیدا خریداری شده است، که در بین شان یک تایر قابل تعمیر نیست و باید عوض شود. بهترین گزینه انتخاب یک تایر از همان نوع است.تایر اگر دارای سوراخ جانبی و یا پارگی نافرم باشد که قابل تعمیر نیست حتی اگر تازه هم باشد باید تعویض شود.
اگر تصمیم به خرید یک تایر گرفتید حتما سعی کنید تایر خریداری شده هم نام تجاری و مدل بقیه تایرهای خودروی شما باشد اگر این امر میسر نبود سعی کنید از هم خانواده تایرهایتان. تایر مورد نظر خود را خریداری کنید.
هشدار: استفاده از تایر ناقص روی محور ماشین می تواند برای خودروی شما مشکلات کششی ایجاد کند این تایر عکس العمل متفاوتی نسبت به سایر تایرها از خود نشان می دهد.
مرحله 2: جابجایی بیش از یک تایر
اگر یک جفت لاستیک دارید که شکل خود را از دست داده و نیاز به جایگزینی دارد، در حالی که دو تایر دیگرشما در شرایط خوبی قرار دارند، شما فقط می توانید این جفت لاستیک فرسوده را جایگزین کنید.
این عوض کردن لاستیک فقط برای محورهای عقب و یا جلوی ماشین است. در چنین مواردی نیاز نیست هر چهار تایر خودرو جایگزین شود. سعی کنی یک جفت لاستیک را یا در محور عقب و یا در محور جلو استفاده کنید به هیچ وجه یکی را جلو و دیگری را در محور عقب نصب نکنید.
هشدار: هر وسیله نقلیه چهار چرخ نیازمند تایر های سایز خود است کوچک و یا بزرگ بودن لاستیک می تواند سایش بیش از حد و یا آسیب رساند به محورسیستم کشنده خودرو منجر شود.

در هنگام جایگزین کردن لاستیک اندازه تایر، میزان سرعتی که قرار است رانده شود، و مقدار باره قابل تحمل بر روی آن را با ماشین مورد نظر وفق دهید.
در پاره از مواقع می توانید یک جفت لاستیک از همان دسته را با نام تجاری مشابه و یا متفاوت ولی با کاریی مشابه سایر لاستیک های خودرویتان خریداری کنید.
گام 3: اگر قرار باشد کل لاستیک ها را عوض کنید
اگر قرار باشد که بیش از دو تایر خود را عوض کرده و یا تمام تایرها را تعویض کنید. در چنین مواردی می توانید تمام تایرها را جایگزین کنید.
نکته: اگر قصد تعویض تمامی تایر های خود را دارید می توانید یک مدل جایگزین با نام تجاری متفاوت که کارایی بیشتری دارد، جایگزین کنید شما می توانید با انتخاب رتبه لاستیک بهتر با امتیاز و تحمل بار و سرعت بیشتر و سطح کارایی، تایرهای فعلی خود را به سطح بالاتری ارتقاع دهید.
اطلاعاتی درباره سایز و میزان باد لاستیک های جلو و عقب خودرو را شکل در تصویر زیر مشاهده کنید.

قسمت 2 از 4: انتخاب اندازه مناسب تایر برای وسیله نقلیه
شما می توانید تایری گرانقیمت و در دسترسی را برای خودروی خود خریداری کنید اما ممکن است برای خودروی شما مناسب نباشد. در چنین مواردی اصلا کار خوبی نکرده اید. در برخی از موارد می توان با نگاه کردن به تایر از اندازه مناسب آن برای خودروی خود استفاده کرد.
مرحله 1: ابتدا شما باید اندازه تایر خود را بدانید
معمولا شماره تایر در کنار آن و یا روی پلاک هایی در خودرو که برای همین منظور نصب می شوند از اندازه و میزان باد تایر ماشین خود باخبر شوید.
اندازه تایر در کار خانه ها روی لاستیک مثل تصویر زیر است.مرحله 2: نوع تایر را شناسایی کنید.
پیشوند شماره اول به شما درباره نوع تایر می گوید.
این معمولا "P" برای یک تایر مسافرتی یا "LT" برای یک تایر کامیون سبک است.اندازه تایر پس از پیشوند شروع می شود.
مرحله 3: عرض بخش تایر را شناسایی کنید. اولین عدد در دنباله، عرض تایر است (در میلیمتر) در بهترین نقطه تورم تایر.
در مثال بالا، عرض بخش 185 است.
مرحله 4: نسبت ابعاد تایر را شناسایی کنید: شماره بعدی نسبت ابعاد، یا ارتفاع تایر از مهره تا فاق است، اندازه گیری شده به عنوان یک درصد از عرض بخش است.
در تصویر بالا، نسبت ابعاد 75 است، به این معنی که ارتفاع بالشتک تایر 75٪ از عرض تایر است.
مرحله 5: تایید ساخت تایر . تقریبا تمام لاستیک ها دارای حرف "R" برای ساخت شعاعی(رادیان) هستند.
مرحله 6: پیدا کردن قطر لبه. آخرین عدد در اندازه قطر تایر است که تایر بر روی آن قرار گرفته است.
در این مثال، تعداد قطر تایر نشان دهنده 14 است. این به این معنی است که تایر منحصرا برای استفاده در لبه 14 اینچ (35 سانتی متر) طراحی شده است.
مرحله 7: پیدا کردن میزان بارمجاز برای تایر: بعد از اندازه تایر درجه بندی بار و درجه سرعت تایر است.
در مثال بالا، 82 امتیاز بار است، و S سرعت رتبه است.

امتیاز بار نشان دهنده آن است که ظرفیت قابل تحمل تایر را نشان می دهد.
برای مشاهده رتبه بندی بارهای مختلف می توانید جدول زیر را مشاهده کنید.

امتیاز سرعت نشان دهنده آن است که شما تا چه سرعتی تا چه زمانی می توانید با خیال راحت رانندگی کنید.
نکته: سعی کنید از امتیازات بالا در رتبه بندی بار و امتیاز سرعت استفاده کنید. در این موارد از امتیازات و رتبه های کمتر استفاده نکنید چون ممکن است باعث تخریب و نابودی لاستیک شما پیش از موعد مقرر شود.
مرحله 8: یکی از روش های مطمئن شدن اندازه لاستیک، با خودروی مورد نظر، خواندن پلاکی است (تصویر شمار1)که برای همین منظور در زیر کاپوت و یا بغل گل گیر عقب، وقتی که درب عقب خودرو را باز می کنید قابل مشاهده است. اعداد روی پلاک بهترین لاستیک مورد استفاده برای خودروی مورد نظر را با ذکر جزئیات برای شما بیان می کند و فقط کافیست قبل از خرید موارد ذکر شده را با تایر که قرار است خریداری کنید وفق دهید.
تصویر شماره (1)
نکته: اگر قرار باشد یک نمونه متفاوت از تایر را برای خودروی خود خریداری کنید در این گونه موارد باید برای ماشین خود رینگ های جدیدی خریداری کنید.

قسمت 3 از 4: انتخاب تایر با توجه به شرایط جاده
عمدتا نوع تایر انتخاب شده بستگی به نوع خودرو، نحوه استفاده از وسیله نقلیه و شرایط جغرافیایی دارد که قرار است با خودروی خود در آن مکان رفت و آمد کنید.
مرحله 1: تعیین یک تایر برای مسافرت. لاستیک مسافرتی با عنوان پیشوند P کنار تایر و در سمت چپ آن حک می شود.
تمام خودروهای از معمولی ترین نوع آن گرفته تا لوکس و کاملترین آن با استفاده از لاستیک های مسافرتی رتبه بندی می شوند. در پاره از مواقع برخی ازماشین های SUVs (خودروهایی که قابلیت کشنده را دارند و می توانند کانکس هایی را با خو حمل کنند این نوع خودرو ها بیشتر در مسافرت های برون شهری کاربرد دارد ) و کامیون ها با لاستیک های مسافرتی رتبه بندی می شوند، این در حالی است که تایر برخی از کامیون های سبک با نام "LT" به عنوان پیشوند اندازه تایر رتبه بندی می شوند.
تایرهای مسافرتی دارای رتبه بندی خاصی چون: مقاومت در برابر سطح جاده و سایش، میزان کشش مناسب در سطح جاده و سواری آرام رتبه بندی می شوند.
طراحی لاستیک آجدار مسافرتی با آج‌های نامتقارن با تعداد بسیار زیادی خط و شیارهای نازکی که در روزهای مرطوب و یخی دارای کشش سطحی بیشتری است ساخته می شوند، که در انواع و سبک های مختلفی به بازار عرضه می گردند.
تایرهای مسافری تقریبا در همه موارد، ارزان تر از تایر کامیون های سبک هستند.

مرحله 2: تعیین اینکه آیا یک تایر کامیون سبک برای خودرو شما مناسب است یا نه.
اگر شما در جاده های ناهمواره خاکی و پر از چاله و ماسه بیرون شهر قصد رانندگی دارید یک تایر کوچک اتومبیل بهترین انتخاب شما است.
تایرهای کامیون با سطح سفت، خشن و تسمه های خاصی که درونشان دارند. در جاده‎های خشن کارایی بهتری از خود نشان می دهند.
تایر کامیون های سبک اغلب در جاده ها و بزرگراه‌ها سر صدا ایجاد می کنند و راننده نافرم بودنشان را از طریق فرمان خودروی خود حس می کنند.
مرحله 3: شرایط رانندگی در زمستان را در نظر بگیرید
تعیین اینکه یک تایر برای فصل زمستان در نظر بگیرید بسیار اهمیت دارد. بسته به محل زندگی تان که ممکن است جاده هایش در فصل زمستان پر از یخ و برف باشد، باید تایر مخصوص این شرایط را تهیه کنید. در انتخاب تایر رتبه بندی آن برای رانندگی بر روی برف و یخ را در نظر بگیرید.
تایرهایی که برای رانندگی روی برف و یخ طراحی می شوند در سمت چپ خودشان طرحی از یک نقشه کوهستانی که درونش یک دانه برف نقش بسته است را دارند. (مثل تصویر شمار2 )
تصویر شماره (2)
تایرهای زمستانی مثل سایر تایرها در دسترس هستند این تایرهای برای کسانی که خواهان کشش بیشتر در شرایط لغزندگی جاده هستند کابرد فراوانی دارد.

تایرهای زمستانی به نحوی طراحی شده اند که نسبت به سایر تایرها نرمتر بوده تا بتوانند در روزهای خیلی سرد سطح تماس بیشتری با سطح جاده را داشته باشند این تایرها از حاشیه بیشتری برخوردار هستند تا امکان چسبیدن به سطح جاده بیشتر شود.
تایرهای زمستانی تزئیین شده با طراحی خاص نیز در بازار عرضه می شوند. شما می توانید با توجه به سلیقه خود آنها را خریداری کنید.
توجه: شما می توانید با توجه به شرایط جوی محل سکونت خود از تایرهای زمستانی استفاده کنید توجه داشته باشید به محض اینکه فصل سرما و یخبندان به پایان رسید تایر های زمستانی خود را با تایرهای مسافرتی عوض کنید. تایرهای زمستانی با توجه به نرمی خاصی که دارند در روزهای گرم سال کاریی اصلی خود را از دست می دهند و شما به هیچ وجه نباید از اینگونه تایرها در روز های گرم سال هم چون تابستان، استفاده کنید.
قسمت 4 از 4: با توجه به بودجه ای که دارید تایری با بهترین کیفت را انتخاب کنید
در هنگام خرید شما با قیمت های متفاوتی رو برو می شود بی شک هیچ گرانی‌ای بی دلیل نیست. معمولا تایرهای گرانتر کارایی و دوام بیشتری نسبت به تایرهای ارزانتر دارند.
مرحله 1: کیفیت را در نظر بگیرید.
هر تایر ارزان قیمتی را که می بینید خریداری نکنید. بعضا تایر گرانتر دو برابر بیشتر از تایر ارزانتر کارایی دارد این نکته می تواند بر اقتصاد شما نیز تاثیر بگذارد. زیرا هر چه عمر و دام تایر بیشتر باشد نیازی نیست شما در یک دوره کم دوبار تایر خریداری کنید.
تایری که کیفیت بالاتری دارد قیمت گرانتری نیز دارد از این رو شما با خرید تایر باکیفیت با خیال راحتری در جاده ها حرکت می کنید انتخاب تایر با کیفیت میزان تصادفات را پایین می آورد از این رو شما با حادثه های کمتری روبرو می شوید و این خود می تواند هزینه های بسیار زیاد حاصل از تصادفات را بکاهد و از آسیب های احتمالی، جلوگیری کند.
مرحله 2: تایرهای را خریداری کنید که نام تجاری آنها شناخته شده است
استفاده از تایرهایی که نام تجاری آنها شناخته شده نیست ریسک بالایی است چون شما از قبل شناختی از کارایی آنها ندارید. توجه داشته باشید تایرها تنها قسمتی از ماشین هستند که با سطح جاده در تماس هستند مسئولیت ایمنی شما و مسافران بر عهده تایرهای یک خودرو است از این رو در هنگام خرید تایر دقت کافی را داشته باشید.
اگر در آینده نیاز به خرید تایر داشتید نکات بالا را در نظر بگیرید و مطمئن باشید که تمام نکات را در هنگام خرید تایر رعایت کرده باشید. تایر بی شک یکی از مهم ترین قسمت های ماشین است که نادیده گرفتن آن ممکن است خاطره بسیار تلخی را برای شما و سرنشینان خودرو بر هم بزند. رانندگان حرفه ای و با تجربه به دنبال جنس خوب با کارایی مطمئن هستند صرف هزینه بیشتر برای خرید تایر بهتر بی شک به نفع خودتان است.
نکته: در پاره از مواقع مشکلاتی چون تاب برداشتن تایر زدن فرما و ساییدگی نامتقارن تایر ناشی از مشکلاتی در سایر قسمت های خودرو است. سیستم تعلیق، سیستم ترمز، و سیستم فرمان می تواند در صورت بروز مشکل روی کیفیت تایرها تاثیرات نامطلوب بگذارند. در چنین مواردی حتما با یک مکانیک حرفه ای مشورت کنید تا بتواند این ایراد را برطرف کند.
«سعی کنید قبل از سوار شدن به خودرو نگاهی سطحی به تایرهای خودروی خود بیاندازید تا در صورت بروز مشکل قبل از حرکت کردن آن را برطرف کنید. بی شک یک الی دو دقیقه وقت گذاشتن و چک کردن ماشین قبل از حرکت به ضرر شما تمام نمی شود پس عجله نکنید.»
منبع:yourmechanic

گرانی آجیل و راه‌حل رئیس انجمن پسته: مردم امسال گرانی پسته را درک و تحمل کنند!

همسر سید ابراهیم رییسی: اگر رئیسی در انتخابات پیروز می‌شد، وضعیت کشور بهتر بود

قیمت طلا و سکه در بازار امروز چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷

منبع: فردا

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۵۱۳۳۸۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • 60 درصد متقاضیان، لاستیک دریافت کردند
 • بازار تایر به زودی به تعادل می رسد
 • لاستیک سنگین بین شهری براساس پیمایش توزیع می شود
 • دستگیری یک فرد متخلف به جرم زنده گیری سهره طلایی در ابهر
 • آقا، ساقه طلایی را مسخره نکنید، شاکی شدند
 • توزیع 300 حلقه لاستیک بین ناوگان حمل و نقل مهابادی آغاز شد
 • توزیع ۱۳ هزار حلقه لاستیک بین کامیونداران همدانی
 • قدردانی از کارگران با لاستیک!
 • توزیع ۶۸ هزار حلقه لاستیک/ ۷۲۳ تن گوشت در طرح تنظیم بازار استان قم
 • توزیع بیش از ۴ هزار حلقه لاستیک میان ناوگان حمل و نقل استان بوشهر
 • گودیر به کارمندان ونزوئلایی خود تایر جایزه می دهد
 • هنگام وقوع حوادث جاده‌ای چه کنیم؟
 • 4هزار و 532 حلقه لاستيک در استان بوشهر توزيع شد
 • لاستیک ماشین ۲۰ تا ۳۲ درصد گران شد
 • لاستیک خودرو 20 تا 32 درصد گران شد
 • باز هم لاستیک گران شد/کش و قوس دنباله دار افزایش قیمت
 • توزیع ۱۳ هزار حلقه لاستیک در همدان
 • واردات مواد اولیه لاستیک از چین و هند با مشکل مواجه شده است/ بازارهای آٰفریقا را از دست دادیم/ آینده شغلی‌مان در خطر است
 • لاستیک دوباره گران شد
 • آغازتوزیع لاستیک یارانه ای بین رانندگان تاکسی درمهاباد