خبرگزاري آريا - کرمانشاه- ايرنا- معاون رييس جمهوري و رييس سازمان حفاظت محيط زيست تاکيد کرد که امروز مهمترين تهديد کشور بحران بي آبي است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، عيسي کلانتري عصر دوشنبه در جلسه شوراي اداري استان کرمانشاه در سرسراي شهداي دولت استانداري با اشاره به تهديدهاي زيست محيطي گفت: امروز نابودي محيط زيست به يک‌ تهديد جدي براي توسعه ايران تبديل شده است.


وي با بيان اينکه عمل کردن بدون توجه به سياست هاي توسعه پايدار کشور را تهديد مي کند، اظهار داشت: بيکاري را مي‌توانيم با يکسري اقدام ها برطرف کرد اما بي آبي را به هيچ عنوان نمي توان از بين برد.
رييس سازمان محيط زيست تاکيد کرد: اگر روند بهره برداري از منابع آبي کشور به همين شکل ادامه داشته باشد 20 سال ديگر از زاگرس تا مرزهاي آبي جنوب اثري از کشاورزي وجود نخواهد داشت.
کلانتري گفت: با سياست هاي احساسي اوايل انقلاب پوشش گياهي را از بين برديم و به تبع آن خاک را از بين برديم؛ ما در سال بيش از 12 هزار هکتار فرسايش خاک داريم.
وي افزود: تعداد سيل هاي ما در دهه 40 سالانه 45 مورد بود اما در دهه 80 به بيش از 600 مورد رسيده است.
معاون رييس جمهوري عنوان کرد: ما با مصرف بيش از 110 درصد از منابع آب تجزيه پذير تنها کشوري در جهان هستيم که بيش از 60 درصد از منابع آبي تجزيه پذير آب را مصرف مي کنيم.‌
کلانتري با بيان اينکه ما در مرحله ورشکستگي آبي هستيم، گفت: امروز بي آبي و بيکاري 2 معضل اصلي کشور هستند.
وي در ادامه با بيان اينکه بايد حفاظت از محيط زيست را مردم محور کنيم، افزود: 2 هزار و 800 محيط بان در محيط زيست فعاليت مي کنند که به هيچ عنوان نمي توانند از 15 ميليون متر مربع مناطق حفاظت شده مراقبت کنند.
رييس سازمان‌ حفاظت محيط زيست در بخش ديگري از صحبت هاي خود با بيان اينکه بخشي از گرد و غبار کشور حاصل هسته هاي داخلي گرد وغبار هستند، گفت: بخش عمده گرد و غبار وارد شده به آسمان ايران از زمين هاي کشاورزي شخم شده اي ايجاد مي شوند که در آنها کشتي انجام نمي شود.
کلانتري ادامه داد: عراقي ها 2 ميليون هکتار زمين را در بخش هاي هم مرز عراق و سوريه شخم مي زنند اما به دليل کمبود آب نمي توانند در آنجا کشت کنند از اين رو به منشا توليد گرد و غبار تبديل مي شود.
وي ادامه داد: گرد و غبار آسمان ايران از 28 نقطه غبارخيز نشات مي گيرند که چهار نقطه آن در خوزستان قرار دارند.
معاون رييس جمهوري اضافه کرد: چهار نقطه توليد گرد و غبار در خوزستان 35 درصد و 24 نقطه اي که در عراق هستند، مابقي گرد و غبار ورودي به آسمان ايران را توليد مي کنند.
معاون رييس جمهوري در بخش ديگري از صحبت هاي خود گفت: دولت دوازدهم در چهار سال آينده براساس سياست اعتدال و مبناي واقع بيني در راستاي برطرف کردن ضعف ها و کاستي ها عمل خواهد کرد.
کلانتري اظهارداشت: دولت شجاعانه و بر مبناي تدبير تصميم خواهد گرفت و در هر تصميمي براساس واقع بيني و داده هاي کافي عمل خواهد کرد.
معاون رييس جمهوري با بيان اينکه دولت در سياست خارجي تعامل سازنده را دنبال مي کند، گفت: دولت بر مبناي حقوق ملت براساس قانون عمل مي کند و تحقق حقوق شهروندي را در اولويت قرار مي دهد.
کلانتري تاکيد کرد: همه اهداف و اقدام هاي دولت تامين منافع ملي ايرانيان است و دولت به دنبال حفظ منافع گروه خاصي نيست.
وي اعلام کرد: دولت مصمم است که با فساد مبارزه کند و بر خود واجب مي داند که به زنان و جوانان در عرصه هاي مديريتي ميدان کافي بدهد.
معاون رييس جمهوري عنوان کرد: در بخش سياست هاي داخلي توجه به قوميت ها، مذاهب و فعاليت هاي حزبي و تشکلي در اولويت هاي دولت است.
کلانتري ادامه داد: در سياست خارجي نيز دولت تعامل گسترده با جهان، نقش آفريني در منطقه، پاسداشت برجام و رشد صادرات غيرنفتي را دنبال مي کند.
وي اظهار داشت: دولت در بخش زيست محيطي به دنبال اصلاح منابع آب، مقابله با فرسايش خاک، مقابله با آلودگي، حفظ پوشش گياهي و مقابله با پسماند و فاصلاب ها است.
معاون رييس جمهوري با بيان اينکه سياست دولت براي گريز از استقراض از بانک مرکزي صرفه جويي در هزينه ها است، گفت: دولت موظف است که هشت درصد رشد سالانه را محقق کند که امري بسيار سخت است.
کلانتري اضافه کرد: دولت فکر مي کند اگر بخواهد 800 هزار شغل در سال ايجاد کند منابع کافي در اختيار ندارد از اين رو بايد به سراغ منابع جديد رفت.‌
وي بر اجراي درست اصل 44 قانون اساسي تاکيد کرد و گفت: ما در ظاهر اصل 44 قانون اساسي را اجرا مي کنيم اما چيزي به دولت نمي رسد که به رشد اقتصادي کمک کند، شرکت هايي که بايد به مردم واگذار شود بين خصولتي ها دست به دست مي شود.
معاون رييس‌ جمهوري با اشاره به وظيفه دولت براي حفظ ارزش پول ملي گفت: نبايد براي رفع کسري، با نرخ ارز بازي کنيم تا بودجه کشور و کمبودها تامين شود.
کلانتري با تاکيد بر اينکه سرزمين ما به واسطه مشکل بيکاري در حال تهديد است، اظهار داشت: امروز در کشور بالغ بر چهار ميليون دانش آموخته بيکار داريم که بايد براي آنها ايحاد اشتعال کرد.
وي ادامه داد: بايد بتوانيم از سرمايه هاي سرگردان موجود در خارج از کشور براي توسعه استفاده کنيم.
معاون رييس‌ جمهوري با تاکيد بر اينکه دولت موظف است نيازهاي کشور‌ را مرتفع کند، گفت: هرچقدر دولت بزرگتر شود کارآيي آن کمتر خواهد شد از اين رو معضل بيکاري را نمي توانيم با اشتغال دولتي حل کرد.‌
کلانتري با اشاره به فرمايش هاي رهبري در رابطه با اقتصاد مقاومتي گفت: در دولت‌ يازدهم واحدهاي کوچک اقتصادي رشد پيدا کردند و صادرات غير نفتي افزايش پيدا کرد.
وي افزود: در دولت يازدهم صادرات محصولات کشاورزي از منفي هشت هزار ميليارد دلار به منفي سه هزار ميليارد دلار رسيد و نرخ تورم از 45 درصد به هفت درصد رسيد که موفقيتي بزرگ‌ محسوب مي شود.
7444/8066 خبرنگار:سامان رحمتيان ** انتشاردهنده:علي مولوي
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۵۵۱۶۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

عوارض خروج از کشور ۳ برابر شد؛ ۲۲۰ هزار تومان/ تعویض پلاک؛ ۱۰۰هزار تومان/تعرفه‌های جدید خدمات پلیس+جدول

سحر قریشی و لیلا اوتادی نباشیم!

سحر قریشی: دوست ندارم بروم استادیوم/ از اینکه کنار تعداد زیادی آقا قرار بگیرم منقلب می‌شوم/ کاملاً موافقم که اجازه نمی دهند خانم ها به استادیوم بروند!

در همین زمینه