به گزارش روز سه شنبه ایرنا هزاران هنرمند خوش ذوق ملایری که خلاقیت و ذوق هنری آنها بسیار خلاقانه بر روی چوب نقش می بندد، حالا در تدارک جشنی هستند که به یمن ملی شدن هنرشان می خواهند آن را به رخ جهانیان بکشند و به قدر و قیمت هنر خود ببالند.
به واسطه توانمندی دستان هنرمند ملایری بود که اردیبهشت ماه امسال ملایر به عنوان شهر ملی مبل و منبت ایران زمین به ثبت رسید و حالا با برپایی جشنواره ای بسیار فاخر، مردمان با فرهنگ و هنردوستش می خواهند این هنر اصیل و ارزشمند ایران زمین را به همه هموطنان خود معرفی کنند و بگویند ملایر تنها قطب تولید مبل و منبت با کیفیت و با قیمت مناسب است.

شهری که سالانه بیش از 60 تا 70 هزار سرویس مبلمان منبت را تولید و به اقصی نقاط کشور و سایر نقاط دنیا صادر می کند، صاحب سبک و برند است و به خود می بالد که بزرگترین مبل منبت خاورمیانه و نخستین مبل منبتی سه بعدی جهان را با هنرنمایی 15 هنرمند خلاق طی چهار سال تولید کرده است.
به گفته مسئولان شهر ملی مبل و منبت، حدود 85 هزار دست مبلمان در کشور تولید می شود که 60 درصد آن متعلق به ملایر است و گردش مالی این صنعت در کشور حدود 600 هزار میلیارد ریال است، گردش مالی بسیار خوب که می تواند پویایی روز افزون اقتصاد را به دنبال داشته باشد.
ملایر پایتخت مبل و منبت ایران زمین که 20 تا 25 هزار تن از هنرمندان خوش فکر آن در حال هنرنمایی در صنعت مبل و منبت هستند، نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی، ایجاد اشتغال و تولید دارند و در رشد و پویای و پیشرفت کشور اثرگذار است.
مبل و منبت ملایر حالا با پخش تیزرهای تبلیغاتی از شبکه های مختلف رسانه ملی بر کنج هر خانه ایرانی نشسته و هر ایرانی با سلیقه و خوش ذوق را به نخستین جشنواره ملایر، شهر ملی مبل و منبت فرا می خواند، شهری که مهد فرهنگ و هنر است و فرش قرمز خود را زیر پای خریداران و علاقه مندان به این هنر فاخر پهن کرده است.
معاون استاندار و فرماندار ویژه ملایر که بسیار دغدغه معرفی و شناساندن صنعت مبل و منبت این شهر را با برگزاری مطلوب جشنواره مبل و منبت دارد، آن را فرصتی بسیار مغتنم برای معرفی و عرضه این هنر و مقدمه ای برای ثبت جهانی آن می داند.
عبدالعظیم رضایی معرفی مبل و منبت ملایر را زمینه ای مساعد برای جذب گردشگر و توریسم عنوان می کند و می گوید: محورهای فعالیت اقتصادی، تولید و اشتغال در کشور را باید معطوف به تولید مبل و منبت کنیم، چراکه گردش مالی بسیار خوبی دارد.
وی با بیان اینکه پس از ثبت ملایر به عنوان شهر ملی مبل و منبت، در صدد برگزاری نخستین جشنواره مبل و منبت از 15 تا 24 شهریور ماه هستیم افزود: در این راستا تمامی دستگاه های اجرایی و فعالان این صنعت در شهرستان پای کار هستند و آمادگی لازم را برای پذیرایی از مسافران و گردشگران برای حضور در این جشنواره دارند.
رضایی ادامه داد: در حال حاضر پویایی و شور و نشاط بسیار خوبی در سطح شهرستان برپا است و هر فردی به اندازه توان خود تلاش می کند تا با برگزاری مطلوب جشنواره، مبل و منبت ملایر را به خوبی به همگان معرفی کند.
وی با بیان اینکه طی چند روز گذشته تیزرهای تبلیغاتی جشنواره مبل و منبت ملایر به مدت زمان 9 هزار ثانیه از شبکه های سراسری رسانه ملی آغاز شده است اظهار کرد: این تبلیغات همچنین در سطح شهرستان و استان، فضای مجازی و رسانه ها به خوبی در حال انجام است.
فرماندار ویژه ملایر برگزاری این جشنواره را بنایی محکم برای برگزاری مستمر آن در سال های آتی برشمرد و افزود: با محوریت مبل و منبت ملایر، می توانیم این شهرستان را در حوزه های مختلف صنعت گردشگری نیز فعال کرده و همزمان با برگزاری جشنواره سایر ظرفیت ها و پتانسیل های شهرستان را معرفی کنیم.
رضایی در خصوص برگزاری جشنواره مبل و منبت ملایر ادامه داد: جشن ملایر، شهر ملی مبل و منبت روز 15 شهریور ماه با حضور مسئولان کشوری و استانی و مردمی برگزار می شود که بخش مردمی جشنواره از ساعت 17 عصر از مسیر میدان نبوت به سمت خیابان 32 متری(بازار مبل ملایر) اجرا خواهد شد.
وی با بیان اینکه تمامی هماهنگی های لازم برای برگزاری مطلوب با کمترین نقص در جشن مردمی مبل و منبت انجام شده، بیان کرد: با توجه به اینکه یک روز به زمان برگزاری جشنواره باقی مانده، تبلیغات و آذین بندی شهر آغاز شده و فعالان حوزه مبل و منبت و سایر مدیران همکاری خوبی در این زمینه دارند.
***تخفیفات 50 درصدی فروش مبلمان منبت در ملایر
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر نیز برگزاری این جشنواره را یکی از آرزوهای مهم شهروندان ملایری عنوان می کند و می گوید: از ظرفیت هنرمندان شهرستان برای برگزاری مطلوب جشنواره در مدت 10 استفاده شده تا این جشنواره برای مردم در هر نقطه از شهرستان ملموس باشد.
به گزارش ایرنا ابراهیم جلیلی ادامه می دهد: طبق تصمیم های اخذ شده رستوران ها، هتل ها، مکان های اقامتی و همچنین نمایشگاه داران مبل و منبت، تخفیف های 50 درصدی و بیشتر را برای مسافران و گردشگران حاضر در این جشنواره در نظر گرفته اند.
وی با بیان اینکه محدودیت های ترافیکی در مدت زمان برگزاری جشنواره اعمال می شود، پرواز پاراگلایدرها، پرواز بادبادک ها و آتش بازی در بام ملایر، هنرنمایی هواپیمای تک موتوره، حرکت کارناوال مبل و منبت همراه با رژه موتورسواران، خودروهای کلاسیک و اسب های اصیل، اجرای نمایش های خیابانی و خوشامدگویی با لباس های محلی را از جمله برنامه های فاخر و جذاب در جشن مردمی این جشنواره برشمرد.
جلیلی بیان کرد: تمام سعی خود را به کار بسته ایم تا جشنی در خور شان و جایگاه مردم و صنعت مبل و منبت شهرستان برگزار کنیم و از طریق این رویداد بسیار مهم بتوانیم تمامی ظرفیت ها، توانمندی ها و پتانسیل های ملایر را در زمینه های مختلف به کشور و جهان معرفی کنیم.
عضو هیات مدیره انجمن بازار مبل ملایر نیز رسیدن به این مرحله در صنعت مبل و منبت ملایر را گامی بسیار مهم در راستای رونق اقتصادی و تولید آن دانست و گفت: هم اکنون شاهد ایجاد انقلابی عظیم در تبلیغات صنعت مبل و منبت ملایر در سطح کشوری هستیم.
مهدی محمودی با تقدیر از همراهی و همکاری فعالان این صنعت، اعضای هیات مدیره بازار مبل ملایر، مسئولان و نمایندگان این شهرستان بیان می کند: برای برندسازی مبل و منبت ملایر و معرفی آن به کل کشور و حتی جهان، این جشنواره هر ساله به صورت مستمر برگزار می شود.
وی با بیان اینکه برگزاری این جشنواره گامی مهم در راستای برند سازی صنعت مبل و منبت ملایر است گفت: اگر هر زمانی فردی در هر نقطه ای از کشور مبلی را خریداری کرد و نام ملایر در ذهنش تداعی شد، آنگاه در زمینه برندسازی این صنعت موفق عمل کرده ایم.
به گزارش ایرنا محمودی با اشاره به اینکه هم اکنون شاهد اتحاد و همدلی خاصی بین فعالان این هنر در ملایر هستیم، آن را زمینه های مساعد برای برگزاری مطلوب جشنواره دانست و گفت: هم اکنون بزرگترین سایت اینترنتی و اپلیکیشن فروش بازار مبل ملایر برای معرفی و تبلیغات این صنعت راه اندازی شده است.
وی ابراز امیدواری می کند: نخستین جشنواره ملایر، شهر ملی مبل و منبت بسیار مطلوب و با کمترین کمی و کاستی برگزار شود و با معرفی ملایر به عنوان پایتخت مبل و منبت ایران، بازار مبل ایران و جهان، برند منبت را به نام ملایر بشناسد.
اردیبهشت ماه امسال با دستور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور، ملایر به عنوان شهر ملی مبل و منبت در فهرست شهرهای ملی صنایع دستی ایران به ثبت رسید.
به همین منظور 15 شهریور ماه امسال نخستین جشنواره مبل و منبت ملایر برگزار می شود که تا 24 شهریور ماه ادامه دارد.
در حال حاضر حدود هشت هزار کارگاه تولید مبل و منبت شناسنامه دار در شهرستان ملایر فعال است و بیش از چهار هزار و 300 تن به صورت مستقیم و بین 20 تا 25 هزار تن به صورت غیر مستقیم در این صنعت فعالیت می کنند.
ملایر قطب تولید مبل و منبت کشور است و با وجود بیش از 100 نمایشگاه در بازار مبل این شهر، سالیانه بین 70 تا 80 هزار دست مبلمان در این شهرستان ملایر تولید و به داخل و خارج از کشور صادر می شود.
شهرستان ملایر با دارا بودن جمعیتی بالغ بر 300 هزار نفر در 75 کیلومتری شهر همدان واقع شده است.
1181/7528
خبرنگار: معصومه موسوی**انتشار دهنده:الهام تدین

منبع: جماران

خبر بعدی:

قطارهای مسافری رتبه بندی می شوند

همدان- ایرنا- معاون مسافری راه آهن کشور گفت: از ایام پیک سال 98 طرح رتبه بندی قطارهای مسافری با هدف افزایش کیفیت ارایه خدمات و ایجاد رقابت سالم بین شرکت های حمل و نقل مسافری در سطح شبکه حمل و نقل ریلی کشور اجرا می شود.

به گزارش ایرنا میرحسن موسوی روز پنجشنبه در نشست بررسی مشکلات حوزه راه آهن شهرستان ملایر افزود: امسال رتبه بندی قطارهای مسافری برای ایجاد رضایت بیشتر بین مسافران را دادیم که بر این اساس قطارهای چهار تخته در پنج، چهار و سه ستاره، قطارهای 6 تخته در سه و 2 ستاره و قطارهای اتوبوسی تندرو در پنج و چهار ستاره تقسیم بندی شدند.
وی اظهار داشت: بر اساس این رتبه بندی مبنای رضایت مسافران و نظارتی که از طریق راه آهن بر خدمات شرکت های حمل و نقل مسافری صورت می گیرد، رتبه های آنها انتخاب و بر اساس آن اجازه دارند قیمت گذاری کرده و نسبت به جابجایی مسافران اقدام کنند.
معاون مسافری راه آهن کشور ارتقای کیفیت در ارایه خدمات به مسافران را از رویکردهای مهم راه آهن جمهوری اسلامی برشمرد و افزود: در حال حاضر 10 شرکت حمل و نقل مسافری در کل کشور تمامی قطارها و واگن های مسافری را در اختیار دارند و نظارت های لازم در سطح بالاتری نسبت به ارایه خدمات به مسافران صورت می گیرد.
موسوی همچنین ارتقای کیفیت از نظر فنی و دکوراسیون داخلی قطارها را نیز در بخش ناوگان از دیگر اقدامات عنوان کرد و گفت: تمامی واگن های بالای 45 و 55 سال در سه سال گذشته از گردونه مسیر راه آهن خارج و واگن های بالای 30 سال نیز برای بازسازی و ارتقای کیفیت به بخش واگن های تعمیرات اساسی منتقل شدند که به تدریج به گردونه سیر و حرکت اضافه می شوند.
وی ادامه داد: به دلایل یاد شده تعداد 700 واگن را در 2 یا سه سال گذشته از دست دادیم که با ارتقای بهره وری در سطح راه آهن، توانستیم در سال 96 نسبت به سال 95 حدود 6 درصد در حابجایی مسافر رشد داشته باشیم.
معاون مسافری راه آهن کشور بیان کرد: امسال نسبت به سال گذشته 14 درصد در حمل و نقل حومه ای و بین شهری رشد داشتیم.
موسوی با اشاره به توجه ویژه دولت تدبیر و امید به جابجایی حمل و نقل حومه ای گفت: در این راستا از سال 1392 تاکنون تنها از محل ظرفیت خطوط موجود راه، برای حمل و نقل حومه ای استفاده کردیم که 176 درصد در جابجایی حمل و نقل حومه ای کشور رشد داشتیم.
وی همچنین به پیش فروش بلیت های نوروزی برای ایام پیک در تاریخ 16 و 17 بهمن ماه اشاره کرد و افزود: 50 درصد فروش بلیت از طریق اینترنت و نیمی از آن از توسط مراکز مجاز فروش در سطح کشور فروخته شد که 2 میلیون نفر برای ایام پیک نوروز نفر صندلی ایجاد کردیم.
معاون مسافری راه آهن کشور با بیان اینکه 15 درصد برای جابجایی مسافران در ایجاد ظرفیت نسبت به نوروز سال گذشته رشد داشتیم اظهار داشت: تاکنون حدود 30 درصد ظرفیت قطارها در مسیرهای مختلف ریلی در ایام نوروز به فروش رفته است که هموطنان می توانند تا زمان آغاز ایام پیک از 24 اسفندماه با برنامه ریزی لازم نسبت به خرید بلیت های نوروزی اقدام کنند.
موسوی در حوزه ارایه خدمات و ارتقای کیفیت در ایستگاه های راه آهن در نقاط مختلف کشور نیز بیان کرد: به طور مستقیم از محل جاری راه آهن سالانه بین 600 تا 700 میلیارد ریال برای توسعه ایستگاه ها همچون سالن های انتظار، احداث نمازخانه، سرویس های بهداشتی و غیره هزینه می شود و این روند ادامه دارد.
وی ادامه داد: علاوه بر این هم اکنون طرح جامع 30 ایستگاه نیز در حال مطالعه است و همچنین مطالعه TOD ایستگاه ها نیز هم برای شهرنشینی و هم جابجایی مردم برنامه ریزی شده و در دستور کار راه آهن جمهوری اسلامی است.
معاون مسافری راه آهن کشور گفت: در حال حاضر طرح سه ایستگاه نهایی شده که به کمک سرمایه گذاران در شهرهای مختلف ایجاد ایستگاه ها به صورت TOD اجرایی شود.
موسوی درباره ایستگاه راه آهن ملایر نیز اظهار داشت: هم اکنون به صورت یک روز در میان قطار مستقیم ملایر به مشهد در 2 ناوگان چهار و 6 تخته با 2 قیمت متفاوت انجام می شود و هفته ای یک روز هم 2 واگن ملایر به کرمانشاه اختصاص دارد.
وی با بیان اینکه برای توسعه و ارتقای کیفیت ایستگاه راه آهن ملایر برنامه داریم تاکید کرد: اقداماتی که تا ایام نوروز قابل انجام است، سریع اجرا و در اختیار مسافران قرار می گیرد و اگر این اقدامات طولانی مدت و زمان بر باشد، در بودجه سال 98 پیش بینی و نسبت به اجرای آن اقدام می شود.
به گزارش ایرنا، ایستگاه راه آهن ملایر در 14 مهرماه 1390 افتتاح شد.
این خط راه آهن به طول 90 کیلومتر از ایستگاه راه آهن اراک احداث شده است.
ایستگاه راه آهن ملایر نخستین ایستگاه راه آهن در غرب کشور است و در پنج کیلومتری محور ملایر به اراک روبروی بهشت هاجر قرار دارد.
2087/7528

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

حمله سردار نقدی به دولت روحانی، سیدمحمد خاتمی و هاشمی: اوضاع اقتصادی امروز نتیجه رأی خود ماست| باید رییس‌جمهوری ساده‌زیست انتخاب کنیم| بزرگترین افتخار ایرانی‌هاست که ولی فقیه در راس امور کشور است| رضاخان بی‎سواد، فقیر، دزد و غارتگر اموال مردم بود| انقلاب

پرسپولیسی‌ها میهمان مسابقه شوتبال شبکه نسیم

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۳۲۶۹۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • همدان| مشکلات راه آهن ملایر برطرف شود
 • مشکلات ایستگاه راه آهن ملایر بررسی شد
 • تمرکز خدمات در ایستگاه راه آهن ملایر نیازمند توسعه است
 • کیفیت شبکه ایستگاهی راه آهن باید در تراز عالی باشد
 • فعالیت گروه‌های جهادی شهید «نقدی» و «حججی» در ملایر
 • نوروز امسال قطار گردشگری در استان همدان به حرکت در می‌آید
 • راه آهن ملایر- همدان مهمترین خط شبکه ریلی ایران است
 • اتصال راه‌‌آهن همدان -ملایر توسعه اقتصادی غرب کشور را سرعت می‌بخشد
 • مرمت ساختمان یخچال سنتی میرفتاح ملایر آغاز شد
 • اجرای جُنگ شادی در شهرستان ملایر
 • برگزاری ۴۰ برنامه همزمان با هفته زن در ملایر
 • کشف 55 رأس احشام فاقد مجوز قانونی در ملایر
 • امروز دشمن برای مقابله با جمهوری اسلامی تروریست‌ها را به‌کار گرفته است/ شهدا مظهر قدرت و عزت هستند
 • امروز دشمن برای مقابله با جمهوری اسلامی تروریست‌ها و عربستان را به کار گرفته است/ شهدا مظهر قدرت و عزت هستند
 • خانه پیراهن ایرانیان؛ خانه‌ای برای تجلی هنر ایران زمین
 • اجرای طرح باز آفرینی شهری در شهر ملایر/ کاهش فاصله طبقاتی و توانمند سازی محلات حاشیه نشین
 • برگزاری یکصد جشن همزمان با میلاد حضرت زهرا (س) در ملایر
 • ۱۴۴۶ پایگاه میزبان مردم هرمزگان در جشن نیکوکاری
 • کشف ۲ تن زغال قاچاق در ملایر