خبرگزاري آريا - سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص درخواست مسعود بارزاني از ايران براي ميانجي‌گري ميان اقليم کردستان و بغداد، ابراز اميدواري کرد که عقلانيت و درايت در مجموعه منطقه کمک کند وضعيت پيچيده امروز در اين نقطه حساس از جهان بيش از اين پيچيده‌تر نشود.
به گزارش ايسنا، بهرام قاسمي روز دوشنبه در نشست هفتگي خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالي در رابطه با گزارش روزنامه ديلي‌تلگراف مبني بر اين‌که "مقامات انگليس نگران‌اند که پيشرفت ناگهاني کره شمالي در توسعه تسليحات هسته‌اي‌اش در نتيجه کمک مخفيانه ايران حاصل شده باشد"، گفت: اين مساله حرف و ادعايي بي‌جا بوده و قابل اعتنا نيست. در برخي از رسانه‌ها ادعاهاي بسياري مطرح مي‌شود که درست نيستند در نتيجه پرداختن به آنها تلف کردن وقت است.
وي در پاسخ به سوال ديگري در رابطه با اين‌که قرار است رفراندوم اقليم کردستان عراق در موعد مقرر برگزار شود اين در حالي است که آقاي بارزاني در مصاحبه‌اي که داشتند از ايران درخواست کردند براي پايان دادن به اختلاف ميان اربيل و عراق به آنها کمک کنند، پاسخ دولت ايران به اين خواسته آنها چيست؟ خاطرنشان کرد: ما علاقه‌مند هستيم مذاکراتي که از گذشته بين اربيل و بغداد آغاز شده بود ادامه پيدا کند و اين مذاکرات بتواند به نتايج مثبتي بينجامد.
قاسمي تاکيد کرد: مواضع جمهوري اسلامي ايران در خصوص عراق، حاکميت ملي و تماميت ارضي اين کشور و هم‌چنين وضعيت رفراندوم بيان شده و من ديگر آن را تکرار نمي‌کنم. اميدوارم هستم عقلانيت و درايت در مجموعه منطقه کمک کند وضعيت پيچيده امروز در اين نقطه حساس از جهان بيش از اين پيچيده‌تر نشود. جمهوري اسلامي ايران تا حد توان با توجه به ارتباطات خوبي که با اکراد، دولت مرکزي و ساير گروه‌ها و شخصيت‌هاي عراقي داشته و دارد تلاش مي‌کند بتواند تا حد زيادي از بروز برخي بحران‌ها که مي‌تواند تا حد زيادي مخرب و خطرناک باشد جلوگيري کند.
اگر کشوري در اجراي تعهدات برجامي خود کوتاهي کند تاوان سنگيني مي‌پردازدسخنگوي وزارت خارجه در پاسخ به اين سوال که رييس سازمان انرژي اتمي به تازگي در مصاحبه با مجله اشپيگل اعلام کرده که اگر آمريکا از توافق برجام خارج شود و اروپايي‌ها به برجام متعهد بمانند، ممکن است ايران همچنان با اروپا به برجام ادامه دهد، گفت: برجام يک توافق دوجانبه نيست، بلکه يک توافق چندجانبه است که با قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل مورد تاييد اين سازمان قرار گرفته است.
وي افزود: به طور قطع موفقيت برجام به رعايت تمامي تعهدات از سوي تمامي کشورهاي متعهد منوط است.
قاسمي گفت: اگر کشوري در اجراي تعهدات خود کوتاهي کند و تعهداتش را به هر دليلي انجام ندهد بايد تاوان سنگيني به خاطر عدم اجراي تعهداتش بپردازد. حالا اين کشور مي‌تواند آمريکا يا هر کشور ديگري باشد.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي ادامه داد: همان‌طور که قبلا بيان شده است ايران آغاز کننده نقض برجام نخواهد بود و در مقابل نقض برجام توسط هر کشور ديگري عکس‌العمل‌هاي لازم را خواهد داشت و نقض برجام توسط ديگران را تحمل نمي‌کند.
وي تاکيد کرد: بقاء و اجراي موفقيت‌آميز برجام به متعهد ماندن و اجراي دقيق تعهدات توسط تمامي کشورهاي متعهد است و هر کشوري که نتواند يا نخواهد تعهدات خود را اجرا کند حتما با تاوان و خسارت‌هاي جبران‌ناپذيري مواجه مي‌شود.
سخنگوي وزارت خارجه کشورمان در ادامه اين نشست در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌که بعد از بازي ايران و سوريه برخي حواشي به وجود آمده و تعدادي از منابع خارجي اعلام کردند که فدراسيون فوتبال سوريه از ايران به خاطر الزام تماشاگرانش به رعايت حجاب شکايت کرده و اين مسائل در حالي است که ايران در چند سال گذشته حمايت جدي از سوريه در مبارزه با تروريسم داشته است؟ تصريح کرد: با ارتباط دادن مسائل ورزشي با سياست‌هاي ايران در سوريه موافق نيستم. آن‌چه در يکي دو روز اخير در رسانه‌ها مطرح شده، اشتباه بوده و من از چنين شکايتي اطلاع ندارم.
وي گفت: به نظر مي‌رسد آن‌چه فدراسيون سوريه دنبال مي‌کند تلاش براي گرفتن امتيازات ورزشي بيش‌تر براي مسائل آتي خود است.
قاسمي تاکيد کرد: تا جايي که مي‌دانم مسائلي که در رسانه‌ها در مورد اين قضيه مطرح شده است با واقعيت منطبق نيست.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي در مورد مشکلات ايجاد شده براي دو مدرسه ايراني در شارجه و ابوظبي امارات متحده عربي، تصريح کرد: برخلاف برخي از اظهارنظرها مساله ايجاد شده را سياسي نمي‌دانم. اين موضوع قديمي است و يکي دو سالي است که برخي از موضوعات فني بين اين مدارس و مقامات شارجه و ابوظبي وجود داشته است. مسائل فني از جمله مسائل مربوط به ساختمان اين مدارس، مديريت آن، کتب درسي و چگونگي مديريت اين مدارس با توجه به قوانين داخلي ابوظبي و شارجه مطرح است.
وي خاطرنشان کرد: اميدواريم با توجه به مذاکراتي که در حال انجام است دو طرف بتوانند به تفاهم‌هاي لازم دست پيدا کنند.
قاسمي گفت: مدرسه شارجه تعطيل شده و همان‌طور که گفتم اميدواريم با مذاکراتي که در حال انجام است مجدد شاهد آغاز فعاليت اين مدرسه باشيم. مدرسه ابوظبي نيز هنوز به کار خود ادامه مي‌دهد و مشکل اساسي که به وجود آمده مربوط به مدرسه ايراني در شارجه است.
از درخواست طرف ژاپني درباره موضوع کره شمالي در سفر به ايران اطلاعي ندارمهمکاري ايران و کره شمالي در حوزه هسته‌اي موضوعي نسنجيده و دور از واقعيت استسخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به اين سوال که هفته گذشته شاهد سفر نماينده نخست‌وزير ژاپن به تهران بوديم و بعد از اين سفر رسانه‌هاي ژاپني مطرح کردند که هيات ژاپني در سفر به تهران از مقامات ايراني خواسته است که نسبت به آزمايشات اتمي کره شمالي موضع‌گيري کند، ولي ايران اين اقدام را انجام نداده و در پي اين امر در روزهاي اخير شاهديم که برخي از رسانه‌هاي غربي بين ايران و آزمايشات اتمي و هيدروژني کره شمالي به دنبال ايجاد روابطي هستند، گفت: همان‌طور که شما اشاره کرديد ما اخيرا سفر فرستاده ويژه نخست‌وزير ژاپن به تهران را داشتيم و به طور قطع در جريان اين سفر بحث کره شمالي و بحراني که در شبه جزيره ايجاد شده يکي از موضوعات بوده که توسط دو کشور در مورد آن گفت‌وگو انجام شده است ولي اين‌که طرف ژاپني در جريان اين ملاقات‌ها خواسته مشخصي از ايران مطرح کرده باشد از اين موضوع اطلاعي ندارم و آنچه که شما مطرح کرديد موضوع جديدي است.
وي ادامه داد: موضوع شبه جزيره موضوع مهمي است و حتما در جريان اين مذاکرات دو طرف نظرات خود را براي يکديگر تبيين کرده‌اند. آن‌چه که در وضعيت شبه جزيره و وضعيت جهاني شاهد آن هستيم وضعيتي پيچيده و شايد خطرناک است.
سخنگوي وزارت خارجه کشورمان بيان کرد: وضعيت جديد در شبه جزيره کره و مباحثي که در مورد آزمايش موشک‌هاي اتمي و هيدروژني مطرح شده بر نگراني‌هاي جهاني در سطح وسيعي افزوده است و ممکن است باعث يکسري تنش‌ها شود.
وي خاطرنشان کرد: آن‌چه که رسانه‌ها پيرامون همکاري‌هاي ايران و کره شمالي در اين زمينه مطرح مي‌کنند گفتاري نسنجيده و دور از واقعيت است. ما در اين خصوص هيچ ارتباطي با کره شمالي نداشته‌ايم و مواضع جمهوري اسلامي ايران پيرامون تسليحات کشتار جمعي مواضع روشن و شفاف است که از گذشته بر آن تاکيد داشته‌ايم.
به گزارش ايسنا، خبرنگاري از سخنگوي وزارت خارجه در مورد برگزاري نشست آستانه 6 که قرار است اواخر شهريور ماه در پايتخت قزاقستان برگزار شود، پرسيد که وي در پاسخ گفت: آستانه 6 در ادامه مباحث آستانه 5 است و بايد مواردي که در نشست قبلي مطرح شده مورد پيگيري قرار گيرد و نهايي شود.
وي گفت: قبل از آغاز نشست اصلي آستانه 6 در روز نخست، اجلاس کارشناسان سه کشور برگزار مي‌شود و اميدواريم مباحثي که از جلسات قبل باقي مانده نهايي شود و مرزها، حدودها و نيروهاي ناظر براي مناطق کاهش تنش مشخص شوند و طرح‌هايي که در اين زمينه مطرح هستند روند اجرايي به خود بگيرند.
قاسمي در ادامه در پاسخ به سوالي در مورد حذف برخي از اپليکيشين‌هاي ايران از اپ‌ استور و تحريم‌هايي که در اين زمينه بر روي اپليکيشين‌هاي ايران اعمال شده و آخرين پيگيري‌ها براي حل اين موضوع، گفت: اين تحريم‌ها ربطي به برجام ندارد و مربوط به ساير تحريم‌هايي است که آمريکايي‌ها اعمال کرده‌اند.
سخنگوي وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: تا آنجا که مي‌دانم وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در حال پيگيري اين موضوع هستند.
وي در ارتباط با پيگيري جدي پروژه ايران‌هراسي از سوي آمريکايي‌ها و تهديدهايي که آنها به طور متوالي براي خروج از برجام مطرح مي‌کنند، گفت: همان‌طور که پيش از اين گفتيم آمريکايي‌ها تلاش دارند ايران را از مزاياي برجام محروم کنند البته در اين زمينه موفقيت چنداني نداشتند و نمونه آن توافقاتي است که بين ايران و کشورهاي اروپايي و همچنين کشورهاي آسيايي منعقد شده است.
قاسمي با اشاره به نوسانات موضع‌گيري‌هاي مقامات آمريکايي در ارتباط با مسائل بين‌المللي، بيان کرد: اين نوسانات الزاما فقط در مورد برجام نيست بلکه مجموعه سياست‌هاي آمريکا در حوزه اروپا و جهان متغير است و اين تا حدود زيادي عرصه جهاني را با دشواري‌هاي زيادي مواجه کرده است.
سخنگوي وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به سوالي در مورد سفر ظريف به نيويورک و احتمال برگزاري نشست وزراي خارجه 1+5 در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل، تصريح کرد: آقاي ظريف در راس هيات بلندپايه براي شرکت در مجمع عمومي سازمان ملل مثل سال‌هاي گذشته به نيويورک سفر مي‌کند. براي انجام ديدارهاي احتمالي ايشان با ديگر مقامات شرکت‌کننده در اين اجلاس در حال برنامه‌ريزي هستيم.
وي در مورد تهديدهاي اخير اسرائيل عليه ايران و اظهارات جديد يکي از مقامات اين رژيم مبني بر اينکه اسرائيل به تنهايي نمي‌تواند با ايران مقابله کند و بايد آمريکايي‌ها نيز در اين ارتباط اسرائيل را همراهي کنند، گفت: سياست‌هاي آمريکا در منطقه روشن است. آنها با پيش بردن پروژه‌اي چون ايران‌هراسي و مطرح کردن اتهامات عليه ايران نفس مي‌کشند و زندگي مي‌کنند. آنها همواره به دنبال اين هستند که يک دشمن فرضي براي خود داشته باشند و در اين چارچوب خطر ايران را برجسته مي‌کنند تا از خزانه ديگر کشورها بهره‌مند شوند.
قاسمي خاطرنشان کرد: نبايد اين اظهارات را خيلي جدي گرفت و به آن توجهي نشان داد.
نماينده آمريکا در سازمان ملل به دليل اهداف و اميال شخصي عليه برجام اقدام مي‌کند سخنگوي وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به سوالي در مورد ادعاهاي اخير نيکي هيلي نماينده آمريکا در سازمان ملل در ارتباط با برجام و نظارت بر فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران، تصريح کرد: برجام چارچوب‌هاي خود را دارد و همه چيز در چارچوب برجام ديده شده است از جمله در مورد بازرسي‌ها و نظارت بر فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران. از اين رو هيچ کس نمي‌تواند تفاسير خودساخته و برداشت‌هاي شخصي‌اش از برجام را مطرح کند و فکر مي‌کنم آژانس نيز با توجه به شان و جايگاه خود نمي‌تواند و اجازه نمي‌دهد که ديگران برايش تعيين تکليف کنند و اميال خود را تحميل کنند.
قاسمي خاطرنشان کرد: به نظر مي‌رسد نماينده آمريکا در سازمان ملل به دليل اهداف و اميال شخصي خود دست به اقداماتي مي‌زند که باعث ايجاد زحمت بيشتر براي خود او مي‌شود و حاصل چنداني نيز به همراه ندارد.
اين خبر تکميل مي‌شود.

کلیدواژه: سخنگوی وزارت خارجه کشورمان | پاسخ به سوالی | خارجه کشورمان | کره شمالی | آمریکایی ها | همان طور | سازمان ملل | شبه جزیره | نقض برجام | مطرح شده | رسانه ها | هسته ای

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۸۴۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

اینجا قیامت است/مرگ بیش از ۱۰۰۰ نفر/فوت بیش از ۲۵۰ نفر در مسکن‌مهر/صداوسیما خیانت کرد/خودمان نیز به خودمان رحم نمی‌کنیم

در سوگ اخلاق مدعیان اصولگرایی/ سوءاستفاده از زلزله برای انتقام از دولت/بزرگان اخلاق‌مدار جریان اصولگرا هزینه سنگین اینگونه دروغها برای کشور را می‌پذیرند؟

اقدام تازه احمدی‌نژاد و یارانش؛ بست‌نشینی بقایی و جوانفکر+عکس

در همین زمینه