ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ رقابت های کشتی قهرمانی نوجوانان جهان از 13 تا 19 شهریور در آتن پایتخت یونان برگزار شد و فرنگی کاران ایران با دو مدال طلای محسن مدهنی و مهران سعادتی فر در وزن های 58 و 76 کیلوگرم، نقره مصطفی کاید خورده در وزن 63 کیلوگرم و دو مدال برنز محمد نصرتی و سید مجتبی حسینی در وزن های 85 و 100 کیلوگرم و با 50 امتیاز و با 14 امتیاز کمتر از روسیه، نایب قهرمان جهان شد.
این تیم سال گذشته و در کشور گرجستان با 2 طلا و دو نقره و 68 امتیاز بعد از 20 سال قهرمان جهان شده بود.
البته اتفاقات و حاشیه های پیش از حضور این تیم در رقابت های جهانی یعنی درگیری علیرضا لرستانی (سرمربی) با موسی طباطبایی (سرپرست) و کنار گذاشتن آنها از تیم ملی به طور حتم تاثیر به سزایی در نتیجه به دست آمده دارد.
کسب عنوان قهرمانی سال 2016 و نایب قهرمانی در سال 2017 نشان مسیر صحیح کشتی فرنگی در رده سنی پایه در سال های اخیر دارد.
تیم کشتی آزاد نوجوانان ایران نیز در این پیکارها با مدال طلای مهدی عشقی در وزن 54 کیلوگرم، نقره عباس فروتن در وزن 85 کیلوگرم و سه برنز محمد نخودی، میثم زارع و سید مهدی هاشمی در وزن های 69، 76 و 100 کیلوگرم و با 53 امتیاز در حالی در رده چهارم جهان قرار گرفت که سال گذشته و در گرجستان با یک مدال طلا و دو نقره و با 37 امتیاز هشتم شده بود که صعود چهار پله ای در این زمینه داشتند.
البته از ناداوری صورت گرفته در برخی مبارزه نمایندگان ایران که بگذریم در صورتی که محمد خدابخشی و یا امیرحسین مقصودی نمایندگان وزن های 50 و 63 کیلوگرم از جدول رقابت ها حذف نمی شدند، به طور حتم ایران می توانست به روی یکی از سکوی های قهرمانی قرار گیرد.
به طور حتم غلامرضا محمدی از مربیان با تجربه و کارکشته کشتی ایران به همراه کادر فنی با انگیزه خود برای کشف استعدادها و آموزش آنان به زمان و فرصت کافی نیاز دارند تا بتوانند برنامه های خود را پیاده کنند.
کارشناسان کشتی معتقدند که از دل همین رقابت ها و از بین مدال آوران و حتی کشتی گیرانی که به مدال دست نیافتند می توان نخبه ها و استعدادهای نابی را کشف کرد که تا سال ها می توانند برای کشورمان مدال آوری کنند.
چه بسا بسیاری از کشتی گیران در رده های سنی نوجوانان و جوانان صاحب مدال های جهانی شدند اما در رده بزرگسالان نتوانستند توفیقی کسب کنند و هیچ نام و نشانی نیز از آنها باقی نمانده است.
این موضوع نشان می دهد که شرایط کار در رده های سنی نوجوانان و جوانان با بزرگسالان به طور کلی فرق می کند و آموزش صحیح و اصولی کشتی گیران در رده های سنی پایه و حمایت از آنها با اعزام به رقابت های بین المللی، آنها را از هر لحاظ آماده حضور در رده سنی بزرگسالان می کند. برنامه ای که فدراسیون کشتی در سال های اخیر توانسته با اعزام کشتی گیران رده های سنی به مسابقات بین المللی انجام دهد و خوشبختانه با استعدادهای موجود می توان آینده درخشانی را برای کشتی کشورمان پیش بینی کنیم.
از موضوعات قابل توجه کشتی قهرمانی نوجوانان جهان که در رقابت های بزرگسالان جهان در فرانسه و همچنین جوانان جهان در فنلاند چشمگیر بود، سرمایه گذاری بسیار سنگین آمریکا و ژاپن در هر دو رشته آزاد و فرنگی است و نتایج نمایندگان آنان در همه رده های سنی نشان می دهند که برنامه ریزی گسترده ای را در این زمینه طراحی کرده اند که البته نباید از قدرت های دائمی این رشته چون روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکیه، گرجستان، اوکراین، بلاروس و سایر کشورهای آسیایی، اروپایی و آمریکایی غافل شد، چرا که کشورهای مختلف با توجه به تغییر رویکرد اتحادیه جهانی و کمیته بین المللی المپیک، چشم به مدال های المپیکی کشتی دوخته اند.
*تاریخچه حضور تیم های کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان ایران در پیکارهای قهرمانی جهان
کشتی آزاد: مسابقه های کشتی قهرمانی نوجوانان جهان در رشته آزاد در سال 1975 برای نخستین بار برگزار شد که این رقابت ها پس از پنج سال تعطیلی دوباره در سال 1980 برگزار شد. این رقابت ها در سال های 1981، 1984، 1985، 1986، 1988 برگزار نشد و از سال 1989 تا 1999 به طور مرتب برگزار و از سال 2000 دوباره این مسابقات برای چند سال برگزار نشد.
- سال 1995 بوداپست مجارستان: ایران با یک نقره و دو برنز پس از تیم های روسیه و ترکیه بر سکوی سوم ایستاد.
- سال 1996 تهران: تیم ایران با 20 شرکت کننده در قالب دو تیم در این رقابت ها شرکت داشت که ایران A، روسیه و ایران B به ترتیب اول تا سوم شدند. تیم ایران در مجموع صاحب سه مدال طلا، چهار نقره و پنج برنز شد.
- سال 1997 ماریبور اسلوونی: ایرا با یک طلا، یک نقره و دو برنز بعد از روسیه و هندوستان، سوم شد.
- سال 1998 منچستر انگلستان: تیم ایران در این مسابقات شرکت نداشت.
- سال 1999 لودز لهستان: ایران با یک طلا، دو نقره و یک برنز بعد از روسیه و جمهوری آذربایجان سوم شد.
- سال 2011 سمباتهی مجارستان: ایران با دو طلا، دو نقره و 3 برنز و با طلسم شکنی بعد از روسیه، دوم شد. هند در جایگاه سوم قرار گرفت.
- سال 2012 باکو جمهوری آذربایجان: ایران با یک طلا و شش برنز پس از تیم های روسیه و جمهوری آذربایجان عنوان سومی جهان را کسب کرد.
- سال 2013 زرنیان صربستان: ایران با سه نقره و دو برنز و دو عنوان پنجمی سوم شد. روسیه و جمهوری آذربایجان قهرمان و نائب قهرمان شدند.
- سال 2014 هومنه اسلواکی: ایران با دو مدال طلا و 5 مدال برنز نائب قهرمان جهان شد. روسیه قهرمان و آمریکا نیز در جایگاه سوم قرار گرفت.
- سال 2015 سارایوو در بوسنی و هرزگوین: ایران با 2 مدال نقره و 4 برنز بعد از روسیه نایب قهرمان جهان شد.
- سال 2016 تفلیس گرجستان: ایران با یک طلا و دو نقره در رده هشتم جهان قرار گرفت. روسیه و آمریکا قهرمان و نائب قهرمان شدند.
- سال 2017 آتن یونان: ایران با یک طلا، یک نقره و 3 برنز در رده چهارم قرار گرفت.

کشتی فرنگی: این مسابقات در سال های 1981، 1984، 1985، 1986 و 1988 برگزار نشده و از سال 1989 تا 1999 به طور مرتب برگزار شده و از سال 2000 این مسابقات مجددا برای چند سال برگزار نشد.
- سال 1996 تهران: تیم ایران با دو تیم در این رقابت ها شرکت داشت که تیم های ایران A و B در مجموع با کسب 4 مدال طلا، 4 نقره و شش برنز اول و سوم شدند و تیم روسیه نیز عنوان نایب قهرمانی را کسب کرد.
- سال 1997 ماریبو اسلوونی: ایران با یک مدال طلا و سه برنز پس از روسیه عنوان نایب قهرمانی را کسب کرد و تیم جمهوری آذربایجان نیز سوم شد.
- سال 1998 پروتوریا آفریقای جنوبی: ایران در این رقابت ها با کسب دو مدال برنز نتوانست روی سکو برود و تیم های روسیه، ترکیه و اوکراین به ترتیب اول تا سوم شدند.
- سال 1999 نایگوبینگ دانمارک: ایران با یک نقره و دو برنز چهارم شد. ترکیه، روسیه و گرجستان به ترتیب اول تا سوم شدند.
- سال 2011 سمباتهی مجارستان: تیم های جمهوری آذربایجان و روسیه در این مسابقات اول و دوم شدند و تیم ایران نیز عنوان سوم را کسب کرد.
- سال 2012 باکو جمهوری آذربایجان: ایران با دو نقره و دو برنز هشتم شد. جمهوری آذربایجان، گرجستان و روسیه اول تا سوم شدند.
- سال 2013 صربستان: ایران با یک مدال طلا هشتم شد. روسیه، جمهوری آذربایجان و قرقیزستان اول تا سوم شدند.
- سال 2014 اسلواکی: ایران با یک طلا، یک نقره و 3 برنز سوم جهان شد. روسیه و جمهوری آذربایجان قهرمان و نائب قهرمان شدند.
- 2015 بوسنی هرزگوین: ایران با سه مدال طلا بعد از روسیه، نائب قهرمان جهان شد.
- 2016 تفلیس گرجستان: ایران با دو مدال طلا و دو نقره بعد از 20 سال قهرمان جهان شد. جمهوری آذربایجان و ترکیه نیز دوم و سوم شدند.
- 2017 آتن یونان: ایران با 2 طلا، یک نقره و 2 برنز نائب قهرمان جهان شد.

کلیدواژه: روسیه و جمهوری آذربایجان | اول تا سوم شدند | ایران با یک طلا | قهرمان جهان شد | نقره و دو برنز | طلا و دو نقره | بعد از روسیه | رقابت ها | نایب قهرمان | نائب قهرمان | رده های سنی | ایران با دو | کشتی گیران | مدال طلا | قرار گرفت | تیم ایران | برگزار شد | دو نقره | یک نقره | دو مدال

منبع: ایران اکونومیست

منبع این خبر، وبسایت iraneconomist.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۸۷۵۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت+فیلم و عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/تعداد مصدومان به ۹۳۹۷ تن رسید/جزئیات وام کمکی دولت+فیلم و عکس

در همین زمینه