خبرگزاري آريا- تحليلگران سازمان سياي امريکا از سناريوي خطرناک رژيم صهيونيستي سخن مي گويند که پاي آمريکا را هم به جنگ جديد در خاور نزديک باز مي کند.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا، آيدين مهديف، در گزارشي در نشريه پراودارو (روسيه) با عنوان "ايران اسرائيل را به «نبرد دريايي» فرا خواند" نوشت:
آويگدور ليبرمن، وزير دفاع اسرائيل، اعلام کرد: «اسرائيل تمامي امکانات خود را به کار خواهد برد تا مانع از تشکيل «کوريدور شيعه» ميان ايران و سوريه شود». چندي پيش، وزارت دفاع اسرائيل براي جلب توجهات به سوي اين هشدار خود، دست به حمله موشکي قدرتمندي عليه مواضع ارتش سوريه در اطراف شهر مصياف، واقع در استان حماه، زد.
نشريه امريکايي «وال استريت ژورنال» اين رويداد را جدي گرفته است و در کاخ سفيد و پنتاگون نيز به عقايد اين رژيم گوش فرا مي دهند. و اما، هشدار اسرائيل از اين قرار است: «اسرائيل و ايران، امريکا را وارد جنگ جديدي در خاور نزديک خواهند کرد». نشريه «وال استريت ژورنال» خاطر نشان مي کند که «اسرائيل پايگاه نظامي را در سوريه بمباران کرده است و اين بمباران مي تواند به آغاز جنگ جديدي در خاور نزديک و جذب امريکا به اين جنگ بينجامد».
نمي توان با اين عقيده نشريه امريکايي موافق نبود. تا قبل از آغاز جنگ داخلي در سوريه در سال ٢٠١١ ميلادي، ايران نمي توانست، مستقيما، مرزهاي اسرائيل را تهديد کند، زيرا با دولت يهودي مرز مشترکي ندارد و راهي براي ورودي به درياي مديترانه نداشت. اما، در پاييز سال ٢٠١٧ ميلادي، و شش سال بعد از آغاز جنگ داخلي در سوريه – استقرار نيروها در منطقه شروع به تغيير کرد و اين تغيير به نفع اسرائيل نمي باشد.
ايران به موازات روسيه و ترکيه، کشور شرکت کننده در روند صلح آميز آستانه است و همچنين، نقش کشور ضامن را در پشتيباني از ثبات در شعاع هاي عاري از تنش در سوريه ايفا مي کند. به اعتقاد تل آويو، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ضمن دريافت اختيار تام از روسيه در راستاي تحکيم مواضع خود در سوريه، با کمک دستجات «حزب الله»، با جديت، قرابت به مرزهاي اسرائيل را آغاز کرده است که از آنجا، قادر خواهد بود، مستقيما، خاک اين رژيم را مورد اصابت قرار دهد.
قواي ايراني قصد دارند، موفقيت هاي خود را گسترش دهند و به گزارش سرويس اطلاعاتي اسرائيل، آنان قصد دارند، به پيشرفت هاي خود در خاک سوريه ادامه دهند تا کوريدوري را به سوي درياي مديترانه باز کنند. اگر اين طرح جاه طلبانه به واقعيت بپيوندد، در آنصورت، احتمال دارد که در بندر طرطوس سوريه، واقع در حاشيه درياي مديترانه، پايگاه نيروي دريايي ايران تشکيل يابد.
در آنصورت، بندر حيفاي اسرائيل در شعاع حملات نظامي مستقيم قرار خواهد گرفت که در آنجا، پايگاه اصلي نيروي دريايي اين رژيم واقع است و ناو گروه سوم و هفتم و همچنين، ناو گروه قايق هاي ديده باني در آنجا پايگاه دارند. در چنين شرايطي، احتمال دارد که تل آويو در برابر وسوسه آغاز جنگ با تهران طاقت نياورد، زيرا دولت يهودي داراي سلاح هسته اي است و ايران چنين سلاحي را در اختيار ندارد. به اعتقاد تحليلگران سازمان سياي امريکا، اجراي چنين سناريويي مي تواند به آغاز جنگ بزرگي در خاور نزديک منجر شود که احتمال دارد، امريکا نيز به آن جذب شود.
اما، تهران از چنين چشم اندازي هراسي ندارد: اين کشور براي وقوع چنين رويدادي اشتهاي بسياري دارد. يک سال پيش، سردار سرلشگر پاسدار محمد حسين باقري، رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح ايران، اعلام کرد: «احتمال دارد که نيروي دريايي ايران در سوريه و يمن، اختصاص پايگاه هايي را درخواست کند». در اين ميان، وي اشاره کرد که «نيروي دريايي ايران بايد در اقيانوس هند و درياي مديترانه مانند، درياي عمان بسيار فعال باشد».
يعني، طرح هاي راهبردي ايران فراتر از بندر تارتوس توسعه مي يابد. در صورت موفقيت شيعيان حوثي تحت حمايت تهران در يمن، نيروي دريايي ايران مي تواند، ورود خود را به درياي سرخ، خليج عدن و درياي عرب تضمين کند. آنوقت، کابوس هاي شبانه عربستان سعودي در رابطه با ورود کشتي هاي نظامي ايران به يمن به واقعيت خواهد پيوست.
افزون بر آن که ايران روي تبديل شدن به متحد نظامي عراق، کشور همسايه، حساب مي کند که اگرچه، واشنگتن به رژيم دست نشانده بغداد لغو سفر به ايران را توصيه کرده بود، اما اخيرا، وزير دفاع اين کشور به تهران سفر کرده است.
در اين ميان، فعلا، اين طرح هاي ژئو سياسي ايران در حد طرح است و نبايد اين موضوع را از ياد برد که امريکا ضمن مساعدت نظامي عظيم به اسرائيل و عربستان سعودي، متحدان نزديکش در منطقه، به هيچ وجه، اجازه تحقق اين طرح ها را نخواهد داد.
فعلا، در تل آويو به صداهاي هراس آور پيرامون «حمله خزنده ايران» به مرزهاي اين رژيم گوش فرا مي دهند. در روز ٨ ماه سپتامبر، آويگدور ليبرمن، وزير دفاع اسرائيل، اعلام کرد: «اسرائيل تمامي امکانات خود را به کار خواهد برد تا مانع از تشکيل «کوريدور شيعه» ميان ايران و سوريه شود».
يک روز قبل از آن، ارتش اسرائيل دست به حملات موشکي قدرتمندي عليه مواضع ارتش سوريه در اطراف شهر مصياف، واقع در استان حماه، زد. در دمشق تصريح کرده اند: مرکز علمي – تحقيقاتي مربوط به طراحي نوع هاي موشکي، شيميايي و بيولوژيکي تسليحات CERS آسيب ديده است و دو نفر از نيروهاي نظامي نيز کشته شده اند.
به نوشته نشريه اسرائيلي «هاآرتص»، در واقع، اين نخستين عمليات نظامي تل آويو عليه سوريه از روز ٩ ماه ژوئيه (در اين روز، برقراري آتش بس آغاز شد که در خصوص آن، ولاديمير پوتين و دونالد ترامپ، روساي جمهوري روسيه و امريکا، در اجلاس گروه بيست در هامبورگ به توافق رسيده بودند) بوده است. تا قبل از آن – از اواخر ماه ژوئن تا اوايل ماه ژوئيه – اسرائيل اهدافي را در سوريه حداقل پنج بار مورد هدف قرار داده است و اين حملات در پاسخ به حملات صورت گرفته عليه بلندي هاي جولان مي باشد.
اميدها به اين بازي ژئو سياسي خطرناک بسيار زياد است که آن را اسرائيل و ايران با قدرت بسياري به راه انداخته اند. در صورت توسعه پيش از اين رويدادها، بسياري از موارد به مواضع روسيه وابسته خواهد بود. مي توان تصور کرد که موضع روسيه به نفع توسعه نفوذ ايران در کل منطقه خاور نزديک خواهد بود: در سال ٢٠١١ ميلادي و در اوايل جنگ داخلي در سوريه، اين دو کشور به همراه يکديگر محور نظامي و سياسي را تشکيل دادند.
در سال آينده، ايران به عضويت سازمان همکاري شانگهاي در خواهد آمد که «چتر امنيتي» اين سازمان ايران از موشک هاي هسته اي اسرائيل در امان نگه خواهد داشت. به اعتقاد مسکو، «پيشرفت هاي» ايران در خاور نزديک به معناي شکست تلاش هاي واشنگتن در راستاي حکمراني بي قيد و شرط در خاک گسترده اي از درياي مديترانه تا خليج فارس خواهد بود.

کلیدواژه: نیروی دریایی ایران | دریای مدیترانه | خاور نزدیک | خواهد بود | آغاز جنگ | تل آویو

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۱۴۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

اقدام تازه احمدی‌نژاد و یارانش؛ بست‌نشینی بقایی و جوانفکر+عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۳۶ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

در همین زمینه