خبرگزاري آريا - نيروهاي ارتش سوريه تنها به فاصله چند روز از شکستن محاصره شهر «ديرالزور» موفق شدند محاصره فرودگاه استراتژيک اين شهر را نيز در هم بشکنند تا تکفيري‌ها بار ديگر تار و مار شوند.
خبرگزاري مهر گروه بين الملل ـ رامين حسين آباديان: نيروهاي ارتش سوريه هفته گذشته موفق شدند به محاصره سه ساله شهر ديرالزور واقع در شرق اين کشور پايان دهند تا آخرين ميخ را بر تابوت تروريست هاي تکفيري داعش کوبيده باشند.

ارتش سوريه پس از آزادسازي کامل القلمون غربي در عملياتي مشترک با حزب الله لبنان، موفق به تحقق اين دستاورد ارزشمند شد. تکفيري‌ها و حاميان آنها هيچگاه گمان نمي کردند که ارتش سوريه حداقل در يک بازه زماني کوتاه بتواند به محاصره سه ساله شهر ديرالزور که به «مرواريد فرات» مشهور است، پايان دهد. درهمين ارتباط، سفير سابق ايالات متحده آمريکا چندي پيش در اظهاراتي تأکيد کرد که رسيدن ارتش سوريه به شهر ديرالزور پس از به هلاکت رساندن تکفيريها، به هيچ وجه قابل پيش بيني نبود.
شکست محاصره ديرالزور آنقدر بزرگ و ارزشمند بود که ارتش روسيه از آن به عنوان يک «شکست ويرانگر» براي تکفيري هاي داعش و حاميان آن ياد کرداظهارات سفير سابق ايالات متحده آمريکا در دمشق نشان مي دهد که آمريکايي‌ها تحت هيچ شرايطي رسيدن رزمندگان مقاومت سوري به شهر ديرالزور را در معادلات ميداني در سوريه پيش بيني نکرده بودند. اين دستاورد آنقدر بزرگ و ارزشمند بود که ارتش روسيه از آن به عنوان يک «شکست ويرانگر» براي تکفيري هاي داعش و حاميان آن ياد کرد. درهمين راستا چندي پيش وزارت خارجه روسيه با صدور بيانيه اي تأکيد کرد که پيروزي مذکور از لحاظ حجم و اهميت فراتر از تمام پيروزي هاي گذشته طي سه سال اخير بوده است. از سوي ديگر، از آنجايي که شکسته شدن محاصره سه ساله شهر ديرالزور مقدمه اي براي آغاز نبرد بزرگ الرقه به شمار مي رود نيز اين دستاورد، بسيار حائز اهميت است.
با اين حال، تروريست هاي تکفيري و حاميان آنها هنوز از شوک بزرگ شکسته شدن محاصره «مرواريد فرات» خارج نشده بودند که روز گذشته به ناگهان با شنيدن خبر شکسته شدن محاصره فرودگاه نظامي استراتژيک «ديرالزور» شوک عميق ديگري به آنها وارد شد تا ضربه نهايي را دريافت کرده باشند. نيروهاي سوري علاوه بر شکستن محاصره فرودگاه ديرالزور موفق شدند بر مناطق و محله هاي واقع در اطراف آن نيز سيطره يابند تا بدين ترتيب، راه هرگونه عمليات غافلگيرانه از سوي تروريست هاي تکفيري براي محاصره مجدد فرودگاه را بسته باشند. درحال حاضر، درست است که تکفيريها به بازپس گيري اين فرودگاه استراتژيک مي انديشند اما واقعيت اين است که روحيه آنها به قدري ازهم پاشيده است که حتي نمي توانند مناطقي را که در ديرالزور تحت تصرف دارند، براي خود حفظ کنند.

موقعيت جغرافيايي فرودگاه نظامي ديرالزور به اين فرودگاه اهميت استراتژيک بالايي بخشيده است. نيروهاي سوري با استقرار گسترده در اين فرودگاه مي توانند تمامي خطوط امدادرساني به نيروهاي سوري با استقرار گسترده در اين فرودگاه مي توانند تمامي خطوط امدادرساني به تروريست هاي تکفيري داعش را قطع کنند تروريست هاي تکفيري داعش را قطع کنند؛ تکفيري هايي که در مناطق شرقي سوريه به شدت به کمک احتياج دارند. اکنون ديگر هيچ خط امدادرساني براي تروريست هاي داعش در شرق سوريه يافت نمي شود. اين يکي از مهمترين عواملي است که داعش را برآن داشته تا به تلاش هاي ناکام خود براي محاصره مجدد فرودگاه ديرالزور ادامه دهد. از سوي ديگر، تسلط بر فرودگاه استراتژيک ديرالزور به نيروهاي سوري اين امکان را مي دهد تا تحرکات خود در مناطق شرقي را بيش از پيش تسريع کنند.
ازجمله ديگر اهميت هاي استراتژيک فرودگاه ديرالزور مي توان به مسأله ارائه کمک هاي بشردوستانه به ساکنان اين شهر از طريق فرودگاه اشاره کرد. از اين پس نيروي هوايي ارتش سوريه مي‌تواند از طريق فرودگاه ديرالزور کمک هاي غذايي و دارويي را به راحتي به ساکنان اين شهر منتقل کند؛ مسأله اي که پيشتر و به دليل محاصره فرودگاه توسط تروريست هاي تکفيري، هيچگاه اتفاق نيفتاد. اکنون مردم ساکن ديرالزور مي توانند پس از مدتها محاصره نفس تازه اي بکشند و جان تازه اي يابند. بدون شک از اين پس اکثريت قابل توجهي از ساکنان ديرالزور براي نبرد با تروريسم به صفوف نيروهاي مقاومت خواهند پيوست تا دوشادوش آنها با تکفيريها مبارزه کنند.
دولت دمشق مي تواند با بهره برداري از چاهها و ميدان هاي نفتي و گازي عظيم، بخشي هرچند کوچک از اقتصاد آسيب ديده کشور خود را ترميم کنداما دستاوردهاي نيروهاي سوري در نبرد با تکفيريها در شهر ديرالزور تنها به شکسته شدن محاصره فرودگاه اين شهر محدود و محصور نمي شود. چراکه نيروهاي سوري طي روزهاي اخير موفق شدند مناطق و محله هاي استراتژيک بسياري را از لوث تکفيريهاي داعش خارج سازند. روز گذشته بود که نيروهاي سوري موفق شدند بر ميدان نفتي «التيم» در شرق سوريه سيطره يابند. اين بدان معناست که منابع درآمدي تکفيريهاي داعش يکي پس از ديگري در حال فروپاشي است و در طرف مقابل، دولت دمشق مي تواند با بهره برداري از چاهها و ميدان هاي نفتي و گازي عظيم، بخشي هرچند کوچک از اقتصاد آسيب ديده کشور خود را ترميم کند. علاوه براين، نيروهاي سوري همچنين موفق شدند بر نيروگاه برق واقع در غرب فرودگاه ديرالزور سيطره يابند.
به نظر مي رسد پس از پيشروي هاي برق آساي نيروهاي مقاومت در شهر ديرالزور، صفوف تکفيريها به شدت ازهم پاشيده است. امروز خبر رسيد که شماري از تروريست هاي داعش به همراه خانواده هاي خود، مبالغ مالي هنگفتي را برداشته و از ديرالزور به مناطق مختلف فرار کرده اند. طبق اعلام ديدبان حقوق بشر سوريه يکي از عناصر داعش با خانواده خود به بخش هايي از استان حسکه که تحت تصرف نيروهاي دموکراتيک کُرد سوري است، گريخته است. تني چند از عناصر تکفيري ديگر نيز خاک سوريه را به مقصد ترکيه ترک کرده اند. تمامي اينها دلالت بر آن دارد که ارتش سوريه نبرد بزرگ ديرالزور را پيش از پايان آن، به نفع خود رقم زده است.

در اين ميان، ايالات متحده آمريکا نيز همچنان به نقش خود در وکيل الدولگي تکفيريها ادامه مي دهد و بر نجات آنها از شهر ديرالزور اصرار مي ورزد. علت اصلي اين مسأله نيز به سلسلهآسياي ميانه يکي از مقصدهايي است که تکفيريها پس از خروج از ديرالزور به آنجا منتقل مي شوند عمليات‌هاي هلي برن آمريکايي ها در ديرالزور بازمي گردد. آمريکايي ها با انجام عمليات هاي هلي برن گسترده در اين شهر، تکفيريها را به مناطق خارج از آن منتقل مي کنند. گفته مي شود که آسياي ميانه يکي از مقصدهايي است که تکفيريها پس از خروج از ديرالزور به آنجا منتقل مي شوند. با اين حال، اين اقدامات متجاوزانه آمريکايي ها تاکنون راه به جايي نبرده است و نتوانسته خللي در روند پيشروي نيروهاي مقاومت ايجاد کند.
از سوي ديگر، رژيم صهيونيستي نيز به نظر مي رسد که خيلي زود براي نجات تروريست هاي تحت الحمايه خود در اراضي سوريه پيش قدم شده است. روز پنجشنبه هفته گذشته بود که جنگنده هاي متجاوز رژيم کودک کش صهيونيستي مناطقي در حومه استان حماه سوريه را بمباران کردند. صهيونيستها براي انجام اين حمله متجاوزانه حتي به حريم هوايي لبنان نيز رحم نکردند و از طريق آسمان اين کشور به هدف تجاوزکارانه خود در سوريه جامه عمل پوشاندند. البته اين مسأله براي آنها دردسرساز شد چراکه دولت لبنان قصد دارد از تل آويو در شوراي امنيت سازمان ملل شکايت کند.
با وجود تمامي مداخلات خارجي تجاوزکارانه اين نيروهاي سوري هستند که دست برتر را دارنددر هر صورت، آنچه که پيداست، اين است که با وجود تمامي مداخلات خارجي تجاوزکارانه اين نيروهاي سوري هستند که دست برتر را دارند و ابتکار عمل را در عرصه ميداني به دست گرفته اند. بدون شک متحدان دولت دمشق يعني جمهوري اسلامي ايران و روسيه نقش مهمي را در خنثي سازي توطئه هاي حاميان هميشگي داعش در سوريه از جمله آمريکا و صهيونيسم، ايفا خواهند کرد؛ کما اينکه در گذشته نيز همينگونه بوده است.

کلیدواژه: تروریست های تکفیری | فرودگاه استراتژیک | فرودگاه دیرالزور | شکسته شدن محاصره | محاصره فرودگاه | شهر دیرالزور | نیروهای سوری | آمریکایی ها | حامیان آن | ارتش سوریه | موفق شدند | تکفیری ها

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۴۳۳۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

حاکمیت، رفتار ناشیانه احمدی‌نژاد را بیش از این تحمل نمی‌کند/اپوزوسیون سیاه باز؛ راه خروج را از حاکمیت هدف گرفته است

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۳۷ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

اظهارات تند و بی‌سابقه سردار وحید علیه جهانگیری و دفاع از مسکن‌مهر+فیلم

در همین زمینه