خبرگزاري آريا - زنجان - ايرنا - معاون توسعه روستايي و مناطق محروم کشور گفت: مجلس شوراي اسلامي مرداد امسال لايحه يک و نيم ميليارد دلاري جهت ايجاد اشتغال در مناطق روستايي را تصويب کرد که به تاييد شوراي نگهبان هم رسيد و رئيس جمهوري نيز 19 شهريور آن را براي اجرا ابلاغ کرد.

به گزارش ايرنا، سيد ابوالفضل رضوي شامگاه دوشنبه در حاشيه آيين افتتاحيه نخستين جشنواره روستا استان زنجان در جمع خبرنگاران افزود: تدوين آيين نامه اين قانون نيز امروز به اتمام رسيده و چهارشنبه هفته جاري يا در نهايت يکشنبه هفته آينده به دولت ارائه مي شود.
معاون توسعه روستايي و مناطق محروم کشور يادآور شد: به همين نسبت اعتبار يک و نيم ميليارد دلاري جهت ايجاد اشتغال در مناطق روستايي، بانک هاي کشاورزي، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق هاي کارآفريني اميد و کشاورزي هم بايد در ايجاد اشتغال در مناطق روستايي مشارکت کنند که در اين صورت رقم اعتبار براي ايجاد اشتغال روستايي 2 برابر مي شود.
وي افزود: علاوه بر اين موارد، از اسفند سال گذشته با همراهي و هماهنگي بنياد مستضعفان، 14 هزار ميليارد ريال وام با کارمزد هشت درصد به روستاييان در حال واگذاري است.
وي با بيان اينکه عزم دولت تدبير و اميد در تقويت توليد و اشتغال در روستاها جدي است، گفت: امسال 280 تا 300 هزار شغل در سطح روستاهاي کشور ايجاد مي شود.
وي با بيان اينکه بر اساس برنامه ششم توسعه موظف هستيم تا معدل اشتغال پايدار روستايي، 384 هزار شغل در سال باشد، اظهار کرد: امسال ايجاد 280 تا 300 هزار شغل در دستور کار است، بنابراين بايد تلاش کنيم در سال هاي بعد اين ميزان به بالاي 400 هزار شغل در سال برسد تا به ميزان معدل تعيين شده در برنامه ششم برسيم.
رضوي تصريح کرد: اگر متوسط سرانه ايجاد هر شغل را 400 ميليون ريال حساب کنيم، بنابراين سالانه نزديک 150 هزار ميليارد ريال اعتبار براي ايجاد اشتغال در مناطق روستايي نياز داريم که بايد مجلس شوراي اسلامي به اين مساله توجه کند.
رضوي با بيان اينکه ايجاد ناحيه هاي صنعتي، احداث يک مجتمع فرهنگي، ورزشي ، درماني و خدماتي در هر دهستان، در دستور کار دولت است، اظهار کرد: با توسعه مدارس در روستاها و نيز ايجاد سرويس هاي رفت و آمد رايگان براي دانش آموزان روستايي، سعي در ارتقا کيفيت و تحقق عدالت آموزشي داريم تا دانشگاه هاي دولتي را که امروز به طور عمده شهرنشينان پر کرده اند، روستانشينان پر کنند.
** ظرفيت هاي گردشگري روستايي کشور نياز به معرفي دارد
معاون توسعه روستايي و مناطق محروم کشور گفت: اگر ظرفيت هاي موجود گردشگري در روستاها، خوب معرفي شوند، هم براي روستاها و هم براي کشور درآمد قابل توجه ايجاد مي کند.
رضوي با بيان اينکه در زمان حاضر درآمد حاصل از گردشگري در کشوري مثل فرانسه از درآمد فروش نفت در ايران زياد است، خاطرنشان کرد: نسبت مکان هاي تاريخي و مناظر طبيعي که روستاهاي کشور از آنها برخوردارند، از شهرها بيشتر است به طوري که در بسيار ي از روستاهاي کشور مکان هاي تاريخي با قدمت بالاي هفت هزار سال داريم.
وي به لزوم توجه به صنايع دستي و آموزش آن تاکيد کرد و افزود: در دنيا کشورهاي ايران، هند و چين سه کشور بزرگ توليد کننده صنايع دستي هستند، اما در اين مورد در موضوعاتي همچون نحوه توليد، بسته بندي و نحو بازاريابي عقب هستيم که با هماهنگي هايي که با سازمان هاي مرتبط داريم تلاش مي کنيم تا با نبود بازار عرضه صنايع دستي روبرو نشويم.
رضوي به وجود معادن مختلف در استان زنجان اشاره کرد و گفت: سنگ هاي زينتي و قيمتي مي تواند به عنوان يکي از صنايع زودبازده و خوب بازده در اين استان مورد توجه قرار گيرد.
وي تصريح کرد: زنجان در حوزه برنامه هاي مربوط به توسعه روستايي خيلي خوب کار کرده و البته اين روند نيازمند شتاب، آموزش و هماهنگي بيشتر است.
معاون توسعه روستايي و مناطق محروم کشور ابراز اميدواري کرد با پيگيري برنامه ها در حوزه توسعه روستايي مهاجرت معکوس از شهرها به مناطق روستايي را شاهد شويم.
رضوي گفت: متاسفانه در يک مقطعي در کشور مساله روستاها و عشاير مورد غفلت قرار گرفت.
وي با بيان اينکه امروز اين موضوع که روستا مرکز توليد و روستاييان و عشاير توليد کننده هستند مورد توجه جدي قرار گرفته است، افزود: يک زماني وقتي بحث از توليد و توليد کننده مي شد همه سراغ صنعت کار و معدن کار مي رفتند.
رضوي خاطرنشان کرد: دولت تدبير و اميد کاري را در حوزه توسعه روستايي کرد که در تاريخ حکمراني در ايران نبود و آن کار ارائه لايحه دو فوريتي اشتغال روستاييان و عشاير با رهنمود رهبر معظم انقلاب به مجلس شوراي اسلامي است.
** پرداخت تسهيلات اشتغال با کارمزد 6 درصد به روستائيان از مهر امسال
معاون توسعه روستايي و مناطق محروم معاون اول رييس جمهوري از پرداخت تسهيلات با کارمزد 6 درصدي به روستائيان براي ايجاد اشتغال و تقويت توليد در روستاها خبر داد و گفت: پرداخت اين تسهيلات از مهر سال جاري آغاز مي شود.
رضوي با بيان اينکه روستاييان مي توانند با ايجاد شرکت هاي مشارکتي نسبت به انجام فعاليت هاي اقتصادي در روستاها اقدام کنند، افزود: در حوزه هاي مختلف خدماتي و توليدي، زمينه مناسبي براي فعاليت اقتصادي در روستاها وجود دارد که با ارائه تسهيلات کم‌بهره شرايط براي رونق توليد و اشتغال در روستاها فراهم مي شود.
وي از تعريف سه اقدام مهم براي روستاهاي کشور خبر داد و اظهار کرد: ايجاد نواحي صنعتي براي دهستان ها از جمله مهم ترين اين اقدامات است.
رضوي با بيان اينکه ايجاد مجتمع هاي آموزشي، فرهنگي، ورزشي و درماني نيز براي دهستان ها پيش بيني شده است، افزود: با پيش بيني اين اقدامات تلاش مي کنيم معيشت روستائيان تقويت شود و وضعيت آموزشي، فرهنگي و درماني در سطح روستاها ارتقاء يابد.
معاون توسعه روستايي و مناطق محروم معاون اول رييس جمهوري به برگزاري نخستين جشنواره روستا در استان زنجان اشاره کرد و گفت: تلاش مي کنيم اقدامات صورت گرفته در زنجان را در سطح کل کشور گسترده کنيم.
رضوي برگزاري اين جشنواره را زمينه معرفي توانمندي روستاييان و توجه به جامعه توليد کننده در مناطق روستايي برشمرد و گفت: با عرضه توليدات روستايي در جشنواره، مخاطبان با توانمندي هاي روستاييان آشنايي بيشتري پيدا مي کنند.
معاون توسعه روستايي و مناطق محروم معاون اول رييس جمهوري به تصويب لايحه يک و نيم ميليارد دلاري دولت جهت ايجاد اشتغال در مناطق روستايي در مجلس شوراي اسلامي اشاره کرد و گفت: سهم استان زنجان از اين تسهيلات، کمتر از يک هزار و 500 ميليارد ريال نخواهد بود.
به گزارش ايرنا، نخستين جشنواره روستا استان زنجان به منظور معرفي توانمندي هاي جامعه روستايي، از 20 تا 25 شهريور جاري در مجموعه فرهنگي تفريحي گاوازنگ زنجان در حال برگزاري است.
استان زنجان 935 روستاي داراي سکنه دارد که از اين تعداد 730 روستا بالاي 20 خانوار هستند.
7312/6085
خبرنگار: حسن اکبري** انتشار دهنده: رويا رفيعي
انتهاي پيام /*

کلیدواژه: معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور | ایجاد اشتغال در مناطق روستایی | مجلس شورای اسلامی | یک و نیم میلیارد | روستاهای کشور | تولید کننده | استان زنجان | هزار شغل

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۸۳۲۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۳۶ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت+فیلم و عکس

در همین زمینه