خبرگزاري آريا - زاهدان - ايرنا - انتخاب رشته تحصيلي نقش و اهميت زيادي در زندگي آينده نوجوانان و جوانان دارد به همين سبب ضروريست اين مهم با حساسيت خاصي انجام شود تا در زمينه اشتغال نيز با مشکلي رو به رو نشوند.

به گزارش ايرنا، رشد همه جانبه افراد و تربيت انسان هاي سالم، کارآمد و مسئول براي ايفاي نقش در زندگي فردي و اجتماعي از مهمترين اهداف آموزش و پرورش است که در اين زمينه مولفه هايي همچون هدايت تحصيلي تاثير بسزايي دارد.
هدايت تحصيلي به معناي جهت دهي مناسب دانش آموزان در شاخه يا رشته تحصيلي بر اساس استعداد و علاقه آنان و نيز متناسب با امکانات و نيازهاي جامعه است.
به نظر کارشناسان دليل آمار بالاي بيکاري در شرايط کنوني را مي توان ناشي از تحصيل افراد در برخي رشته ها بدون در نظر گرفتن نياز جامعه و مهارت آموزي دانست در حالي که تحصيل در رشته هاي مهارتي، فني و حرفه اي و کار و دانش مي تواند سبب رفع بيکاري بسياري از جوانان شود.
با توجه به اهميت و تاثير انتخاب رشته تحصيلي در زندگي آينده دانش آموزان بايد اين انتخاب به گونه اي انجام شود که زمينه اشتغال افراد را در جامعه مهيا کند.
ايرنا مرکز زاهدان با در نظر گرفتن اهميت موضوع انتخاب رشته و نيز به منظور آگاهي مردم بويژه خانواده دانش آموزان از اين موضوع ميزگردي را با حضور مسئولان و کارشناسان آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان برگزار کرد.
**سيستان و بلوچستان کمترين چالش در هدايت تحصيلي
رئيس اداره مشاوره تربيتي و تحصيلي آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان در اين ميزگرد اظهار داشت: هدايت تحصيلي بايد متناسب با تغيير نظام آموزشي در مدارس تغيير مي کرد.
حسنعلي شيرازي افزود: هدايت تحصيلي در گذشته به صورت نقطه اي انجام مي شد اما با تغيير نظام و تصويب سند تحول بنيادين آموزش و پرورش اين امر بايد بصورت فرايندي انجام مي شد و به متوسطه اول انتقال مي يافت.
وي بيان کرد: اما متاسفانه با توجه به اينکه نظام جديد سريع و شتاب زده اعمال شد بسترها براي اجراي هدايت تحصيلي به صورت فرآيندي فراهم نبود.
وي ادامه داد: گرچه برخي افراد اين امر را اقدامي بدون دستور العمل و بخش نامه مي دانند اما آيين نامه آن در اسفند 94 تصويب شده بود.
رئيس اداره مشاوره تربيتي و تحصيلي آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان افزود: مشکلات هدايت تحصيلي در سال گذشته را مي توان ناشي از فرآيندي بودن، انتقال از متوسط دوم به متوسطه اول و تصويب و ابلاغ دير هنگام آيين نامه در شوراي عالي آموزش پرورش دانست.
شيرازي با اشاره به فشرده بودن فرايند توسعه متوازن در سال قبل ادامه داد: توسعه متوازن از تاکيد هاي مسئولان وزارتخانه آموزش و پرورش در سال قبل بود و سعي داشتند تا اين توسعه بطور جدي اعمال شود اما اين امر با هدايت تحصيلي مد نظر در سيستان و بلوچستان مغاير بود.
وي تصريح کرد: هم اينک با پيگيري هاي لازم موضوع توسعه متوازن بصورت فشرده وجود ندارد و با تغيير سياست ها در هدايت تحصيلي، تاکيد اصلي در اين فرايند بر استعداد، توان و علاقه دانش آموزان مبتني است.
وي با اشاره به مشکلات موجود در فرايند هدايت تحصيلي خاطرنشان کرد: جدي نگرفتن مولفه هاي هدايت تحصيلي توسط برخي همکاران فرهنگي، عادي تلقي کردن آن همچون سالهاي گذشته، باور نداشتن خانواده ها به تخصصي بودن هدايت تحصيلي و شيطنت برخي رسانه ها و نيز حاشيه سازي و حساس کردن موضوع از جمله آسيب هاي وارده به اين حوزه در سال گذشته بود.
وي افزود: سيستان و بلوچستان با وجود بحران هايي که سال قبل در زمينه هدايت تحصيلي در کشور ايجاد شد با تکيه بر راهبردهاي اعضاي کميته هدايت تحصيلي استان کمترين بحران و چالش را در اين زمينه تجربه کرد.
رئيس اداره مشاوره تربيتي و تحصيلي آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان بيان کرد: هر فردي در زندگي چند انتخاب مهم و سرنوشت ساز دارد که يکي از آنها انتخاب رشته تحصيلي است که با فرآيند هدايت تحصيلي انجام مي شود.
شيرازي گفت: هدايت تحصيلي در سالهاي گذشته به دليل بي توجهي دانش آموزان به علايق، استعدادها و ويژگي هاي شخصي و نيز انتخاب رشته آنان توسط گروه همسالان يا خانواده در حاشيه قرار گرفته اما با بررسي هاي لازم در سالهاي اخير اين فرايند به متن آموزش و پرورش آمده است.
وي تصريح کرد: نمرات و معدل دانش آموزان در برخي دروس در سالهاي قبل 50 درصد و بررسي هاي مشاوره اي نيز 50 درصد در هدايت تحصيلي تاثير گذار بوده است.
وي خاطرنشان کرد: هم اينک در فرايند هدايت تحصيلي جديد که با روش علمي و کارشناسي تر انجام مي شود 35 درصد نمرات و معدل دروس و 65 درصد بررسي هاي مشاوره اي موثر است.
وي تاکيد کرد: هدايت تحصيلي جديد بر اساس چهار مولفه ي علاقه، استعداد، توان دانش آموز و نيازهاي جامعه و نيز امکانات و شرايط منطقه اي و آيتم هاي عملکرد تحصيلي دانش آموزان در تمام دروس، نظرات دانش آموزان و والدين، آزمون رغبت و توانايي، نظر مشاوره و دبيران انجام مي شود.
رئيس اداره مشاوره تربيتي و تحصيلي آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان بيان کرد: اين نهاد به منظور کاهش مشکلات و بيان نحوه هدايت تحصيلي و نيز آشنايي با ويژگي هاي شخصيتي و علايق دانش آموزان از تابستان سال گذشته نشست هاي توجيهي را براي همکاران اداري، مديران و معاونان مدارس و اوليا و دانش آموزان برگزار کرده است.
شيرازي افزود: هدف اصلي از انجام اين امور ارتقاء توانايي دانش آموزان و والدين آنان به منظور انتخابي آگاهانه و آزاد است.
وي ادامه داد: بر اساس نظر بسياري از کارشناسان آمار زياد بيکاري به دليل تحصيل بيشتر افراد در رشته هاي نظري است که براي جلوگيري از اين روند بايد در فرايند هدايت تحصيلي دانش آموزان به سمت رشته هاي فني و کار و دانش سوق داده شوند.
** مهارت آموزي اولويت نخست طرح اوقات فراغت دانش آموزان سيستان و بلوچستان
معاون پرورشي و فرهنگي آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان نيز در اين ميزگرد گفت: با توجه به اينکه گذراندن اوقات فراغت متاثر از فرهنگ جامعه بوده و در ساختار آن نيز تاثير گذار است و به مرور زمان سبب بروز تغييرات اجتماعي مي شود، برنامه ريزي صحيح و حساب شده در اين زمينه موجب توسعه ملي خواهد شد.
سعيده سرگلزايي مقدم ادامه داد: اين نهاد با توجه به شعار سال گذشته، به منظور رقم زدن تابستاني متفاوت براي نوجوانان و جوانان استان طرح هاي خلاقانه و ابتکاري را برنامه ريزي کرد.
وي افزود: در اين مدت 144 پايگاه طرح اوقات فراغت و 213 پايگاه طرح هجرت در مدارس استان با محوريت رشته هاي قرآني، معارف اسلامي، فعاليت هاي فرهنگي، هنري و علمي، بهداشتي و کمک هاي اوليه، مهارت آموزي و غيره راه اندازي شده است.
وي تاکيد کرد: از آنجايي که در فعاليت هاي اوقات فراغت ارگان ها و سازمان هاي ديگر نيز دخيل هستند و تنها آموزش و پرورش متولي اين امر نيست، اين نهاد هم افزايي بين نهادها را در اين بخش مهم مورد نظر قرار داده است.
وي افزود: به اين منظور آموزش و پرورش در سال گذشته از همکاري هلال احمر، کميته امدادامام خميني(ره)، فني و حرفه اي، اداره کل ورزش و جوانان، تبليغات اسلامي، فرهنگ و ارشاد اسلامي، بسيج و سپاه، ميراث فرهنگي و برخي نهادهاي غير دولتي در اين امر کمک گرفت.
وي تصريح کرد: امسال نيز شعار «هر دانش آموز يک مهارت» با هدف کار آفريني و اشتغال براي دانش آموزان استان در نظر گرفته شده است.
وي با بيان اينکه آموزش و پرورش با توجه به اعلام آمادگي شهرستان ها امسال 164 پايگاه اوقات فراغت را براي دانش آموزان در نظر گرفته است گفت: اين نهاد بيشتر تاکيد بر راه اندازي پايگاه هاي توليدي، خدماتي، صنعتي و بازرگاني داشته که در اين رابطه با برقراري ارتباط با انجمن اوليا و مربيان درصدد هدايت دانش آموزان به واحدهاي توليدي و صنعتي است تا منجر به مهارت آموزي شود.
معاون پرورشي و فرهنگي آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان تاکيد کرد: همچنين سعي شده است نمايشگاه و فروشگاه هاي ويژه اي از محصولات توليدي دانش آموزان برگزار شود که در اين زمينه چهار جايگاه خاص نيز تعيين شده است.
سرگلزايي افزود: مقرر شده تا در چهار شهرستان چابهار، ايرانشهر، سراوان و زهک نمايشگاه دايمي عرضه محصولات توليدي دانش آموزان ايجاد شود.
**کمبود نيروي انساني چالش جدي در آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان
معاون برنامه ريزي اداره کل آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان نيز در اين ميزگرد گفت: متاسفانه اين استان از نظر نيروي انساني وضعيت مناسبي در کشور ندارد به گونه اي که بر اساس نرم کشوري و نيز بر اساس برخي شاخص ها کمبود هشت هزار و 444 نيرو احساس مي شود.
يارمحمد حسين بر اظهار داشت: همچنين بر اساس شاخص هايي مانند پراکندگي، تعداد کلاس هاي چند پايه و نسبت معلم به دانش آموز، حدود 13 هزار نفر کمبود نيروي انساني در اين استان وجود دارد.
وي افزود: بر اساس آمارهاي موجود وضعيت نيروي انساني آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان بسيار شکننده است.
وي تصريح کرد: همچنين با نگاه به وضعيت دانش آموزي استان نيز متوجه خواهيم شد که از سال 92 تاکنون اين نهاد تنها در مدارس دولتي بيش از 60 هزار دانش آموز جديد را جذب کرده که اين امر نشاندهنده رشد جامعه دانش آموزي است که تعدادي از اين افراد بازمانده از تحصيل و تعدادي نيز به دليل عدم ماندگار بر تحصيل بودند.
وي تاکيد کرد: آمار ذکر شده نشان مي دهد که آموزش و پرورش با وضعيت نيروي انساني موجود سياست جذب بازماندگان را افزايش داده و به دنبال نرخ ماندگاري بر تحصيل است که کاري بسيار دشوار با منابع محدود در اختيار است.
وي افزود: اين نهاد با وجود همه کمبود ها بايد به درخواست هاي انتقالي همکاران فرهنگي خود نيز پاسخ دهد اما اين کار نيز بايد بسيار هوشمندانه باشد به گونه اي که نبايد منجر به تعطيلي مدارس يا کاهش پوشش تحصيلي شود.
**بکارگيري 2 هزار و380 نيروي خدمات آموزشي در سيستان و بلوچستان
معاون برنامه ريزي اداره کل آموزش و پرورش استان ادامه داد: در سه سال اخير با توجه به چانه زني هاي مدير کل آموزش پرورش استان در سطح وزارتخانه، اين نهاد توانست بخشي از نياز خود را از محل نيروهاي خريد خدمات آموزشي جبران کند به گونه اي که حدود 2 هزار و 380 نيروي خدمات آموزشي بکار گرفته شدند که از محل بکارگيري اين نيروها تا حدودي مشکل نيروي انساني استان با وجود افزايش تعداد دانش آموزان برطرف شد.
وي تاکيد کرد: سياست جذب اين نيروها مبتني بر طرحي بود که ماندگاري نيرو در محل را افزايش مي داد به طوري که از نيروهاي تحصيل کرده بومي استفاده شد که اين امر يک فرصت براي سيستان و بلوچستان محسوب مي شود.
حسين بر اظهار داشت: بکارگيري اين نيروها سبب شد تا نقل و انتقال روندي روان داشته باشد.
وي تصريح کرد: آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان با وجود تقاضاهاي بسيار زيادي که در نقل و انتقالات دارد شاهد رويدادي مثبت يعني نزديک شدن استان به عدالت بوده است.
وي بيان کرد: بر اين اساس کسي منتقل مي شود که امتياز وي بر اساس معيارهاي علمي و تعريف شده از بقيه افراد متقاضي بيشتر است و عملا جلو هرگونه مداخله غير علمي در اين روند گرفته شده است.
وي افزود: روند نقل و انتقالات در چهار سال گذشته بر اساس نياز صورت گرفته به گونه اي که ديگر نمي خواهيم شاهد پديده دفتر نشيني معلمان به سبب نيروهاي مازاد در استاني که اين همه کمبود دارد باشيم.
وي ادامه داد: اين نهاد در سال تحصيلي 92 -93، 19 هزار و 700 ساعت در هفته در کدهاي 97 و 99 داشته است، يعني اينکه عملا معلم هاي ما به ميزان اين ساعت کار نمي کردند چون درسي نبود و ما به آنان حقوق مي داديم اما هم اينک در اين کدها هيچ نيرويي وجود ندارد.
وي با بيان اينکه سيستان و بلوچستان در زمينه ساماندهي نيروي انساني در 2 سال پي در پي رتبه نخست کشور را از آن خود کرد، گفت: هرچه فرآيند ساماندهي نيروي انساني استان بهتر باشد اين نهاد در فرآيند جذب( گرفتن سهميه هاي استخدامي) بيشتر موفق مي شود.
معاون برنامه ريزي اداره کل آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان ادامه داد: هم اينک 2 روند جذب نيروي انساني از طريق پرديس فرهنگيان و استخدام آزاد وجود دارد که در استخدام آزاد اين استان در سه سال گذشته بيشترين سهميه را در کشور داشته به گونه اي که 10 درصد سهميه هاي آزاد به اين استان اختصاص يافته است.
حسين بر افزود: همچنين در دانشگاه فرهنگيان سهميه استان به نسبت خوب بود.
وي ادامه داد: بايد اين موضوع را در نظر گرفت که سيستان و بلوچستان بيشترين کمبود نيروي انساني و تعداد قابل توجهي بازمانده از تحصيل دارد به گونه اي که بر اساس آخرين آمار رسمي سال گذشته 114 هزار بازمانده از تحصيل در استان وجود داشت که تعداد قابل ملاحظه اي از آنان جذب شده اند.
**ساخت سه هزار مدرسه در سيستان و بلوچستان در طول سه سال
وي گفت: آموزش و پرورش در سه سال گذشته سه هزار کلاس درس جديد در سيستان و بلوچستان ايجاد کرده که امري بي سابقه تلقي مي شود به گونه اي که 24 هزار کلاس درس استان به 27 هزار کلاس افزايش يافته است.
معاون برنامه ريزي اداره کل آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان بيان کرد: سيستان و بلوچستان تنها استان کشور بود که براي ايجاد کلاس درس جديد محدوديتي نداشته است.
حسين بر ادامه داد: در کشور به ازاي هر دانش آموز 5.34 متر مربع فضاي آموزشي وجود دارد در صورتي که اين آمار در سيستان و بلوچستان 3.11 متر مربع است.
وي با بيان اينکه در سيستان و بلوچستان با وسعتي برابر با چند استان کشور تنها يک پرديس فرهنگيان وجود دارد اظهار داشت: راه اندازي پرديس فرهنگيان در برخي شهرستان هاي استان براي تربيت نيروي انساني مورد نياز از جمله برخي نيازهاي اين استان با توجه به وسعت آن است که بايد مورد توجه جدي قرارگيرد.
**جهش در شاخص هاي آموزشي و جذب 120 هزار بازمانده از تحصيل
بي شک يکي از مشهودترين فعاليت هاي دولت تدبير و اميد همت در جذب بازماندگان از تحصيل بوده است که اين خدمت به دليل روشن کردن مشعل دانايي مردم در جامعه يکي از پر ارزشترين فعاليت هاي دولت محسوب مي شود.
مديرکل آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: با وجود تلاش هاي بسياري که در سه سال گذشته براي جذب 120 هزار کودک بازمانده از تحصيل در سيستان و بلوچستان انجام شده است اما هنوز 70 هزار کودک ديگر بازمانده از تحصيل در اين استان وجود دارند که تلاش براي جذب آنان همچنان ادامه دارد.
عليرضا نخعي بيان کرد: يکي از اهداف اصلي اين سازمان جذب اين کودکان به کلاس هاي درس است که با جذب کودکان لازم التعليم و بازمانده از تحصيل به جمع 630 هزار دانش آموز موجود مي توان شاهد افزايش شمار دانش آموزان استان به 700 هزار نفر در سال تحصيلي پيش رو باشيم.
وي اظهار داشت: هم اينک 26 هزار کلاس درس با متوسط تراکم 24 نفر وجود دارد که مي توان با افزودن سه نفر به اين کلاس ها شرايط را براي حضور 75 هزار دانش آموز جديد در مدارس فراهم کرد.
وي افزود: افزايش هزار کلاس درس جديد براي سال تحصيلي پيش رو در نظر گرفته شده است که مي توان از اين ظرفيت نيز براي جذب کودکان بازمانده از تحصيل بهره گرفت.
نخعي ادامه داد: 35 درصد مدارس متوسطه استان جمعيتي کمتر از حد استاندارد يعني 65 نفر دارند که بايد با ارائه سرويس مدارس براي کودکان سعي در تجميع آنان در مدارس کرد.
وي تصريح کرد: با ارائه خدمات سرويس مدارس تا کنون توانسته ايم 30 هزار کودک را جذب کلاس هاي درس کنيم که پيش بيني شده است درصورت استفاده از حداکثر توان بتوان به 60 هزار دانش آموز سرويس مدارس ارائه داد.
وي خاطرنشان کرد: تحقق اين هدف مستلزم 75 ميليارد ريال اعتبار است.
مدير کل آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان بيان کرد: هم اينک مدارس شبانه روزي استان با 22 هزار دانش آموز موجود، کمتر از ظرفيت خود فعاليت مي کنند که مي توان با استفاده از حداکثر ظرفيت مدارس اين رقم را به 32 هزار دانش آموز افزايش داد.
وي افزود: اين امر تنها با افزايش 30 درصدي اعتبارات مدارس شبانه روزي معادل 32 ميليارد ريال محقق مي شود.
يکي از فعاليت هاي ارزشمند در حوزه سواد آموزي توجه کردن به کودکان کار است زيرا کودکان کار حقيقتي انکار ناپذير در جامعه هستند و بايد براي تحصيل و افزايش سطح دانايي آنان اقدام شود.
مديرکل آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان با اشاره به راه اندازي سيستم آموزش از راه دور اظهار داشت: هم اينک 84 مرکز آموزش از راه دور در استان راه اندازي شده و هفت هزار و 600 دانش آموز نيز در آنها ثبت نام کرده اند.
7316**6081 خبرنگار: عصمت جهاني ** انتشار دهنده: حيدر سراياني
انتهاي پيام /*

کلیدواژه: اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان | آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان | برنامه ریزی اداره کل آموزش و پرورش | کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان | سیستان و بلوچستان | سیستان و بلوچستان | سیستان و بلوچستان | بازمانده از تحصیل | هدایت تحصیلی | هزار دانش آموز | دانش آموزان | هزار کلاس درس | گونه ای | نیروی انسانی | ادامه داد | انتخاب رشته | اوقات فراغت | مهارت آموزی | رشته تحصیلی | راه اندازی | اظهار داشت | سال گذشته | سه سال | هم اینک | کلاس ها | بر اساس | رشته ها

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۹۳۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

اینجا قیامت است/مرگ بیش از ۱۰۰۰ نفر/فوت بیش از ۲۵۰ نفر در مسکن‌مهر/صداوسیما خیانت کرد/خودمان نیز به خودمان رحم نمی‌کنیم

در سوگ اخلاق مدعیان اصولگرایی/ سوءاستفاده از زلزله برای انتقام از دولت/بزرگان اخلاق‌مدار جریان اصولگرا هزینه سنگین اینگونه دروغها برای کشور را می‌پذیرند؟

اقدام تازه احمدی‌نژاد و یارانش؛ بست‌نشینی بقایی و جوانفکر+عکس

در همین زمینه