خبرگزاري آريا - تا کمتر از يک ماه ديگر روح برجام بر متن آن غلبه پيدا خواهد کرد و دولت ترامپ به احتمال زياد سفره برجام را در کنگره تحت تسلط جمهوريخواهان پهن خواهد کرد.
به گزارش سرويس سياسي جام نيـوز، تا کمتر از يک ماه ديگر روح برجام بر متن آن غلبه پيدا خواهد کرد و دولت ترامپ به احتمال زياد سفره برجام را در کنگره تحت تسلط جمهوريخواهان پهن خواهد کرد.
دونالد ترامپ رييس جمهور آمريکا کمتر از يک ماه ديگر تصميم نهايي دولت خود را در قبال برجام خواهد گرفت.
دولت ترامپ تا کنون دو مرتبه پايبندي جمهوري اسلامي ايران به برجام را مورد تاييد قرار داده و از زمان آغاز به کار دو مرتبه با اعلام به کنگره آمريکا تحريم هاي هسته اي ايران را تعليق کرده است؛ اما اين اعلام پايبندي با رضايت او همراه نبوده و گزارش ها حاکي است بحث هاي داغي بين ترامپ و وزرا و مشاورانش جريان داشته است.
ترامپ در طي اين مدت اصرار داشته تا راهي براي عدم تاييد پايبندي ايران به برجام با کمترين هزينه براي دستگاه سياست خارجي پيدا شود؛ او حتي از چند ماه پيش تيمي را مامور بررسي استراتژي دولت خود در قبال جمهوري اسلامي ايران کرده است؛ تيمي که قرار است با بازبيني استراتژي دولت پيشين آمريکا در قبال ايران، ديدگاه هاي دولت جديد آمريکا را وارد سياست هاي دولت جديد واشنگتن در قبال تهران کند.
نتايج فعاليت هاي اين تيم در کمتر از يک ماه ديگر با ارايه گزارشي به ترامپ معلوم خواهد شد؛ اين تيم قرار است رويکرد کلي دولت ترامپ در قبال برجام را نيز تعيين کند و دونالد ترامپ بر اساس همين گزارش قرار است رويکرد نهايي دولت خود در قبال تداوم يا تغيير برجام را براي 3.5 سال آتي دولت خود معلوم کند.
ترامپ در گزارش ماه اکتبر به کنگره معلوم خواهد کرد که رويکرد کلي او در قبال تداوم يا تغيير برجام چه خواهد بود.
سناريوهاي مختلفي در اين راستا مطرح است؛ تا کنون تاييد دوباره دولت ترامپ از پايبندي ايران به برجام به حساب سياست دولت او نوشته نشده است؛ چون همه ناظران مي دانند ترامپ و بسياري ديگر از مقامات ارشد کابينه و مشاوران او رويکردي منفي نسبت به برجام داشته و در 7 ماه گذشته با اکراه به اجراي آن تن داده اند.
لُبّ کلام آنها اين است: آمريکا از اين معامله دستاورد خاصي حاصل نکرده در حالي که جمهوري اسلامي ايران با رها شدن از فشارهاي شديد تحريمي و اقتصادي از باتلاق تحريم ها بيرون آمده و با بازيابي توان خود بار ديگر در مسير سياست هاي ضد آمريکايي و افزايش نفوذ در منطقه گام برداشته است.
ترامپ و بخش بزرگي از تيم سياسي و اقتصادي او مي خواهند اين معادله را بر هم بزنند؛ از نظر آنها اگر ايران به توسعه برنامه موشکي، حمايت از گروه هاي به زعم آنها تروريستي ( از جمله حزب الله و حماس) و سياست هاي منطقه اي خود در سوريه و عراق و يمن و... ادامه دهد نبايد بدون مزاحمت تحريم جلو برود.
آنها مي خواهند گرانيگاه اصلي تضمين اجراي برجام را از نقطه کانوني توافقات صرفا هسته اي به ديگر موضوعات بکشند.
اين خلاف نص صريح برجام است هر چند بسياري از ناظران در دو سال گذشته برجام را دوپاره کرده و از متن و روح آن سخن مي گويند.
اين ادبيات سازي هم از سوي ايران و هم از سوي آمريکا انجام شده است. از نظر دولتمردان جمهوري اسلامي ايران متن اصلي برجام توافقات صرفا هسته اي است اما اقداماتي همچون تحريم ايران به بهانه هايي همچون برنامه موشک هاي بالستيک و بهانه حمايت ايران از گروه هاي تروريستي همان کاري است که نقض روح برجام به آن اطلاق شده است.
از نظر دولت جديد آمريکا هم با وجودي که توافق برجام معيوب بسته شده و به ديگر موضوعات از قبيل برنامه هاي موشکي و سياست هاي منطقه اي ايران توجهي نشده، اما اقدامات و سياست هاي منطقه اي ايران از جمله آزمايش هاي موشکي بالستيک و حمايت ايران از گروه هايي چون حماس و حزب الله نقض روح برجام محسوب مي شود.
بنابراين از نظر ايران و آمريکا برجام يک نص صريح شامل توافقات در مسايل هسته اي دارد اما روح آن حاوي ديگر موضوعات است؛ با اين تفاوت که همه اختلافات موجود بين جمهوري اسلامي و ايالات متحده آمريکا در نزديک به 4 دهه گذشته به روح سرگردان برجام نقل مکان کرده است.
ايران تحريم هاي غير هسته اي خود در دوران پس از برجام را مغاير روح برجام مي خواند و ايالات متحده آمريکا فعاليت هاي موشکي، ادامه سياست هاي منطقه اي پيشين و تداوم سياست ضد آمريکايي ايران را مغاير با روح برجام مي خواند.
تا کمتر از يک ماه ديگر روح برجام بر متن اصلي آن سايه افکن خواهد شد و به احتمالي زياد متن اصلي را به حاشيه خواهد برد. گزارش بعدي دولت ترامپ درباره تاييد يا عدم تاييد پايبندي ايران به برجام کاملا با غلبه نگاه روح محورانه بر برجام تهيه خواهد شد.
دولت ترامپ تکليف نهايي خود با برجام را تا کمتر از يک ماه ديگر معلوم خواهد کرد؛ ظن بسياري بر اين است که به احتمال فراوان دولت ترامپ توپ را به زمين کنگره خواهد انداخت و با طرح مساله نقض مستمر روح برجام از سوي جمهوري اسلامي، نمايندگان کنگره را به چاره جويي درباره لغو يا تداوم تحريم هاي هسته اي مخير خواهد کرد.
دولت اوباما اجازه نداد نمايندگان کنگره که غالب آنها از جمهوريخواهان مخالف برجام بودند، متن نهايي توافق برجام را شخم زني کرده و با بيرون کشيدن ايرادات بني اسراييلي از داخل آن جلوي اجراي آن را بگيرند؛ اما از قرار معلوم ترامپ مي خواهد دقيقا همان کاري را بکند که باراک اوباما با جديت از انجام آن پرهيز داشته و با تهديد به وتو جلوي باز شدن سفره بررسي برجام در کنگره آمريکا را گرفت.
تا کمتر از يک ماه ديگر احتمال زيادي وجود دارد که سفره برجام بار ديگر در کنگره پهن شود و نمايندگان غالبا جمهوريخواه مخالف برجام ، اين توافق بين المللي را با عينک غلبه روح بر متن بررسي دوباره اي بکنند و نتيجه اين کار آنها ممکن است کاملا مغاير با توافقات انجام شده در متن برجام باشد.
عصر ايران
202

کلیدواژه: تا کمتر از یک ماه دیگر | جمهوری اسلامی ایران | سیاست های منطقه ای | ایران به برجام | دولت ترامپ | روح برجام | دولت خود | هسته ای | بر متن

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۹۸۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

در سوگ اخلاق مدعیان اصولگرایی/ سوءاستفاده از زلزله برای انتقام از دولت/بزرگان اخلاق‌مدار جریان اصولگرا هزینه سنگین اینگونه دروغها برای کشور را می‌پذیرند؟

اقدام تازه احمدی‌نژاد و یارانش؛ بست‌نشینی بقایی و جوانفکر+عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۳۶ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

در همین زمینه