خبرگزاري آريا- واشنگتن پست نوشت: مذاکره مجدد درباره توافق هسته، خيالي خام بيش نيست.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا، فيليپ گوردون، در گزارشي در روزنامه واشنگتن پست (امريکا)، نوشت:
با اينکه دونالد ترامپ رييس جمهور آمريکا در خلال کارزار انتخاباتي خود اعلام کرد در صورت راه يافتن به کاخ سفيد نخستين اولويتش بي اعتبار اعلام کردن توافق هسته اي خواهد بود اما تا کنون از انجام اين کار خودداري کرده است. در واقع، ترامپ در طول هشت ماه از زمان آغاز رياست جمهوري خود، تا کنون دوبار براي کنگره تائيد کرده است که ايران به تعهدات خود در قبال توافق هسته اي پايبند بوده است و همچنان به تعليق تحريم ها که آمريکا بر اساس توافق هسته اي ملزم به اجراي آن شده است، ادامه مي دهد. روز چهاردهم سپتامبر(٢٣ شهريور) ترامپ مي بايد بار ديگر فرمان مربوط به تعليق تحريم هاي ايران را تمديد کند تا واشنگتن به نابود کردن توافقي که شوراي امنيت سازمان ملل متحد، اتحاديه اروپا و آژانس بين المللي انرژي اتمي آن را تائيد کرده اند و تقريباً همه کشورهاي جهان بر کارآيي آن باورند دارند، متهم نشود.
در اين ميان، خود ترامپ و برخي از مقامات ارشد کابينه وي از برنامه اي جديد سخن به ميان آورده اند که هدف از آن بي اعتبار اعلام کردن توافق هسته اي نيست بلکه مذاکره براي دستيابي به توافقي بهتر از توافق کنوني است. به گفته الي ليک از گزارشگران بلومبرگ، مقامات دولت ترامپ بر اين باورند که با سپردن مساله به کنگره و تهديد کردن ايران با حربه از سرگيري تحريم هاي به تعليق درآمده، مي توان به ايجاد تغييراتي جدي در توافق کنوني دست يافت. از جمله تغييرات و بازنگري مورد نظر دولت آمريکا تمديد مدت زماني است که ايران بايد محدوديت مربوط به توليد اورانيوم غني شده را رعايت کند، محدوديت جدي تر را بر نامه موشک هاي بالستيک خود اعمال و دسترسي گسترده تري را براي بازرسان بين المللي براي بازديد از مراکز نظامي خود فراهم آورد.
گرچه دستيابي به چنين نتيجه اي بسيار جذاب و مطلوب است اما تحقق آن خواب و خيالي بيش نيست. تقريبا ناممکن است که ديگر طرف هاي برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) با انجام چنين تغييراتي در توافق هسته اي موافقت کنند ( حتي با تهديدهايي که آمريکا براي از سرگيري تحريم ها بعمل مي آورد) و تقريبا محال است که ايران حتي در صورت انجام چنين گفتگوهايي با تغييرات مورد نظر آمريکا موافقت کند.
به جاي اينکه به توافقي تازه و بهتر دست پيدا کنيم، به سرعت به نقطه اي بازخواهيم گشت که ايران به سمت تبديل شدن بالقوه به قدرت هسته اي پيش مي رفت و در چنان حالتي آمريکا دو گزينه در پيش رو خواهد داشت يا به تبديل شدن ايران به قدرت هسته اي تن دردهد يا اينکه با توسل به اقدام نظامي ايران را از اين کار بازدارد، البته اين بار بدون بهره مند بودن از حمايت هاي بين المللي و همچنين دست به گريبان بودن با بحران هسته اي حادتر کره شمالي.
رويکرد بالقوه دولت آمريکا که مارک دوبوويتزکارشناس مسايل مربوط به تحريم ها در بنياد دفاع از دمکراسي ها آن را تبليغ مي کند و نيکي هيلي، سفير آمريکا در سازمان ملل متحد نيز هفته گذشته در سخنراني خود در موسسه امريکن انترپرايز به آن اشاره کرد، شامل ارجاع دادن مساله به کنگره در اواسط ماه اکتبر است با اعلام اينکه کاخ سفيد ديگر نمي تواند پايبندي ايران به توافق هسته اي را تائيد کند. آمريکا در چنين حالتي، موارد جزيي تخطي ايران از مفاد توافق هسته اي را که به ارتکاب آن متهم است براي توجيه اقدام خود در اعلام عدم پايبندي ايران به مفاد توافق هسته اي عنوان خواهد کرد و اگر به علت گزارش هاي پي در پي آژانس مبني بر پايبندي ايران به توافق هسته اي نتواند با مطرح ساختن قصور جزيي ايران ، عدم پايبندي اين کشور به توافق را توجيه کند در آنصورت در اقدامي ساده مي تواند اعلام کند که اين توافق با ملاحظات مربوط به امنيت ملي آمريکا سازگاري ندارد و اين يکي از شاخص ها و معيارهايي است که در مصوبه کنگره گنجانده شد تا بتواند تائيد نهاد قانونگذاري آمريکا را به دست آورد. در چنين حالتي، کنگره اين آزادي عمل را خواهد داشت تا تحريم ها عليه ايران را از سربگيرد و اين اقدام همه طرف ها را به اجبار به ميز مذاکره خواهد کشاند.
نکته مهم اين است که اگر اين سناريوي خيالپردازانه آنگونه که انتظار مي رود پيش نرود ، چه خواهد شد. در چنين حالتي ، دولت آمريکا نقض کننده توافق هسته اي معرفي خواهد شد و ايراني ها آزادي عمل لازم را براي از سرگيري فعاليت هاي هسته اي خود به دست خواهند آورد و ائتلاف قدرتمند بين المللي که ايران را ناگزير ساخت تا برسر ميز مذاکره حاضر شود از ميان خواهد رفت و ديگر نمي توان تحريم هاي بين المللي عليه اين کشور را بار ديگر با همان شدت قبلي به اجرا درآورد.
واشنگتن پست در ادامه نوشت:
بايد براي تنبيه ايران، هم آمريکا و هم جامعه بين المللي اين کشور را آماج تحريم هاي خود قرار دهند و چنين اقدامي مغايرتي با توافق هسته اي نخواهد داشت. افزون براين، عقل سليم حکم مي کند که آمريکا با شرکاي بين المللي خود در باره چگونگي برخورد با ايران در پي انقضاي مدت زمان توافق هسته اي، رايزني کند. اما به يکباره و ناگهان، توافقي تازه را به ميان آوردن که هم بتواند همه جنبه هاي دردسر آفرين سياست خارجي ايران را در بر بگيرد و همه سد راه اين کشور در دستيابي به جنگ افزار هسته اي شود، خيالي باطل است و نمي تواند به هيچ يک از اين اهداف دوگانه جامه عمل بپوشاند.
منتقدان توافق هسته اي ايران براي اثبات ديدگاه هاي خود، به مورد کره شمالي اشاره مي کنند و معتقدند توافقي که با کاستي هايي همراه باشد، به چنين وضعتي دچار خواهد شد. اما بايد دانست که مورد کره شمالي در واقع پيامي متفاوتي در بر دارد. اندک زماني پس از توافق سال ١٩٩٤ که دولت کلينتون با کره شمالي براي متوقف کردن برنامه هسته اي اين کشور امضاء کرد ، کنگره جديد آمريکا که جمهوري خواهان در آن اکثريت داشتند، از حمايت از اين توافق دست برداشت و بر مذاکره براي دستيابي به توافقي بهتر پافشاري کرد. تا حدي به علت همين رويکرد، ما نه تنها نتوانستيم به توافق بهتري با کره شمالي دست پيدا کنيم بلکه هيچ توافقي به عمل نيامد و اکنون ما با کره شمالي هسته اي و دولت روان پريش آن روبرو هستيم. دولت ترامپ و کنگره بايد قبل از ارتکاب اشتباه تازه در اين زمينه، مشکلي را که کره شمالي ايجاد کرده است ،همواره به خاطر داشته باشند.


کلیدواژه: توافق هسته ای | بین المللی | کره شمالی | تحریم ها

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۸۳۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۳۷ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

اظهارات تند و بی‌سابقه سردار وحید علیه جهانگیری و دفاع از مسکن‌مهر+فیلم

اینجا قیامت است/مرگ بیش از ۱۰۰۰ نفر/فوت بیش از ۲۵۰ نفر در مسکن‌مهر/صداوسیما خیانت کرد/خودمان نیز به خودمان رحم نمی‌کنیم

در همین زمینه