خبرگزاري آريا - نشست خبري برنامه سمفوني نور «سيمرغ صلح» صبح امروز با حضور دکتر «شيدا مهنام» مدير گروه علوم اجتماعي و انساني کميسيون ملي يونسکو-ايران، «نعمت‌الله پايان» رئيس مجموعه فرهنگي هنري برج آزادي، «اميررضا سالاري» تهيه‌کننده و کارگردان، همکاران پروژه «سيمرغ صلح» و نمايندگان رسانه‌ها در برج آزادي تهران برگزار شد.


به گزارش خبرگزاري آريا، در ابتداي نشست اميررضا سالاري به برنامه قبلي که برگزار کرده بود اشاره کرد و گفت: موسسه هنري دي سان گروهي متشکل از دانش‌آموختگان و هنرمندان دانشگاه‌هاي مختلف به خصوص دانشگاه تهران است که با هدف صلح دور هم جمع شده اند و پروژه سي مرغ صلح را اجرا خواهند کرد. ما بر اساس شعار جهاني يونسکو -همان گونه که جنگ در ذهن بشر شکل مي گيرد، صلح هم بايد در اذهان مردم شکل بگيرد- از زمان هاي مختلف تاريخي و از نوشته ها و تصاوير روي سنگ ها تا کنون در اين برنامه بهره برده ايم و سعي کرده ايم از خودمان حرف نزنيم و تمام حرف هايمان نقل قول از بزرگان صلح دنيا نظير گاندي، ماندلا، سعدي، حافظ، کوروش و .. است. همچنين ما در اين پروژه از موتيف ها و تصاويري استفاده کرده ايم که مردم همه نقاط دنيا با آن ارتباط برقرار کرده و جزئي از فرهنگ خود بدانند و بتوانيم با اين کار پيام صلح جهاني را مطرح کنيم. سالاري ادامه داد: ويدئو مپينک و new art هنوز در ايران جا نيافتاده و جايگاه خود را پيدا نکرده اند. در خيلي از مراسم ها و کنسرت ها از ويدئو مپينگ نام برده مي شود در حالي که تنها نورپردازي اجار مي شود.
او سپس به تعريف ويدئو مپينگ پرداخت و گفت: اين هنر، هنر جديد است که با نگاشت روي يک بنا و با توجه به معماري آن انجام مي شود و هويت بنا را منعکس مي کند و بايد حاوي معنا، مفهوم و ارسال پيام باشد.همانگونه که جنبش وال استريت با يه پروژه ويدئو مپينگ شروع شد ما هم ميخواهيم با اين کار جنبش صلح راه بياندازيم. کارگردان پروژه سي مرغ صلح در خصوص انتخاب برج آزادي گفت: برج آزادي معماري و ابعاد خاص و ويژه اي دارد و در واقع گلچيني از همه جاي ايران است. تصاوير مورد استفاده ما هم کلاژي است از اقصي نقاط ايران و جهان و بر معماري برج آزادي منطبق مي شود. و به همين دليل برج آزادي مناسب ترين انتخاب براي ما بود. سالاري همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص ادامه داشتن اين چنين برنامه ها گفت: هنرمندان بايد اين جنبش را به عنوان پيشروان راه بندازند و مردم هم مسلما در کنارشان خواهند بود. نبايد توقع داشته باشيم که دولتمردان و سازمان ها اين برنامه ها را برگزار کنند و هنرمندان بايد هرکاري مي توانند براي اين حرکت انجام دهند. در ادامه نشست نعمت اله پايان؛ رئيس برج آزادي ضمن تشکر از حمايت هاي دکتر صفي پور، مديرعامل بنياد فرهنگي هنري رودکي، گفت: ايران از ديرباز طالب صلح بوده و تا کنون هيچ جنگي را آغاز نکرده است و همواره از جنگ دوري کرده است. هدف اصلي ما هم رساندن اين پيام به همه دنياست. و اميدوارم بتوانيم اين پروژه را در کشورهاي ديگر دنيا و حتي بر روي ساختمان سازمان ملل اجرا کنيم.
وي ادامه داد: من از همين تريبون اعلام مي کنم که بنياد رودکي و مجموعه برج آزادي از هنر جديد و هنرمندانش حمايت مي کنند و درهاي مجموعه برج آزادي به روي همه هنرمندان باز است. پايان در خصوص زودگذربودن اين برنامه گفت: ما هر سال تلاش ميکنيم که در هفته جهاني صلح چنين کاري انجام دهيم تا اين راه ادامه داشته باشد. برج آزادي مانند يک رودخانه که سطح آرامي دارد هميشه در حال جنب و جوش است. اگر استقبال هنرمندان باشد ما دوست داريم هر روز اين برنامه ها را داشته باشيم. رئيس مجموعه برج آزادي در خصوص فضاي اجتماعي اطراف برج آزادي و اقداماتي که در اين مورد صورت گرفته افزود: ما در قدم اول جهت فرهنگسازي براي ايجاد فضاي فرهنگي و هنري برنامه ريزي مي کنيم و در همين راستا قرار است به صورت هفتگي برنامه هاي مختلف فرهنگي و هنري را برگزار کنيم که اين امر فقط با کمک اصحاب رسانه محقق خواهد شد. در قدم دوم نيز به فکر توسعه فضاي پياده راه اطراف ميدان هستيم و به جد اين موضوع را پيگيري مي کنيم. همچنين در بحث مرمت در حال انجام عمليات بازسازي و تعميرات هستيم، چرا که مرمت و بازسازي بنا به بهبود فضا کمک بسياري مي کند.
در بخش ديگري از نشست دکتر شيدا مهنام؛ سخنگوي کميسيون يونسکو با بيان اهميت حضور رسانه ها گفت: اگر شما رسانه ها نباشيد هر تلاشي که انجام شود. نشان داده نمي شود. مهنام افزود: من به نمايندگي از طرف دکتر نصيري، دبير کل کميسيون ملي يونسکو در ايران و خانم لاروش رئيس دفتر منطقه اي يونسکو در ايران اين جا هستم. روز جهاني صلح بهانه اي است براي دوباره انديشي در مورد صلح. با اين هفته ها فرصت هايي در اختيار ما، دولت ها و هنرمندان قرار مي گيرد. امروز هر چقدر هم قدرت هاي بزرگ تلاش کنند با نظامي گري صلح را برقرار کنند اما اين صلح پايدار نيست و يکي از ابزارهايي که صلح پايدار ايجاد مي کند هنر است. کار آقاي سالاري بسيار ارزشمند و هنري است و ما به اين دليل آن را حمايت کرديم. و ويژگي خاص اين کار اين است که با تکيه به تاريخ کهن و تمدن ايران اسلامي و با استفاده از اشعار شاعراني نظير مولانا، حافظ، فردوسي و آموزه هاي کوروش بزرگ انجام مي شود. همچنين به کار گيري آموزه هاي قرآن مقدس و روايت هاي قرآني و اسلامي در کار، نشان مي دهد صلح، مفهوم مرتبط به يک آيين و دين و مذهب نيست. مهنام در خصوص اين که سازمان يونسکو برنامه اي را برگزار نمي کند گفت: وظيفه يونسکودر 196 کميسيون ملي در سطح جهان اين است که نقش تسهيل گري و برجسته سازي فعاليت و هنرمندان است ويکي از شعارها تقويت ارتباط بين پژوهش و سياستگذاري و نمايان کردنش درعرصه ملي و بين المللي است.براي اين برنامه نيز همه اماکن هنري ايران را بررسي کرديم و برج آزادي به دليل موقعيت و فضا بهترين انتخاب است.
سالاري در بخش ديگري از نشست در خصوص منحصر به فرد بودن اين پروژه توضيحاتي داد و گفت: در هيچ کدام از برنامه هاي ويدئو مپينگ، narration وجود ندارد و ما در اين برنامه از صداي استاد منوچهر انور استفاده کرده ايم. ايشان نيز تا کنون گفتار انگليسي نداشته اند و براي نخستين بار بعد از سال ها گفتار انگليسي يک پروژ هرا قبول کرده اند. ويژگي ديگر اين کار اين است که ما تمام تلاشمان را کرده ايم تا با فرهنگ شرقي مفاهيم را منتقل کنيم وصلح را به صورت داستان رواينت مي کنيم. از تمام زبان هاي دنيا واژه صلح را به کار گرفته ايم و نماد مرغ صلح هر کشور و فرهنگ را گرفته ايم و عنوان داستان شيخ عطار را بر روي کار گذاشته ايم. تمام اين پرنده ها نيز در پايان به سي مرغ صلح تبديل مي شوند.
وي همچنين در خصوص اجراي کار در ساير نقاط دنيا افزود، در شب نخست اين برنامه به صورت حرفه اي ضبط شده و به دست نمايندگان ايران در مجمع جهاني سازمان ملل مي رسد و در شب دوم در مجموع عمومي سازمان ملل و کميسيون هاي آن پخش مي شود. اين پروژه قابليت پخش و ست شدن با بناهاي مختلف را دارد و تا کنون براي اجرا بر روي اپراي سيدني نيز مذاکراتي صورت گرفته است. اميدوارم بتوانيم پيام صلح ايران را به گوش مردم جهان برسانيم. پروژه ويدئو مپينگ سي مرغ صلح از 25 تا 29 شهريور همزمان با هفته جهاني صلح و با صداي ماندگار منوچهر انور، هر شب از ساعت 21:30 تا 23:30 بر نماي برج آزادي اجرا مي شود.
اين برنامه به همت موسسه دي سان، به تهيه کنندگي و کارگرداني امير رضا سالاري و با مشارکت کميسيون يونسکو و بنياد فرهنگي هنري رودکي برگزار مي شود.
عکس ها: علي چاشني گير

کلیدواژه: ویدئو مپینگ | سی مرغ صلح | برج آزادی | برنامه ها | تا کنون

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۹۲۰۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

شهادت یکی از نیروهای ارتش در حین امدادرسانی به زلزله‌زدگان

حاکمیت، رفتار ناشیانه احمدی‌نژاد را بیش از این تحمل نمی‌کند/اپوزوسیون سیاه باز؛ راه خروج را از حاکمیت هدف گرفته است

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۳۷ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

در همین زمینه