خبرگزاري آريا - معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور گفت: در بحث کودکان خياباني، باندها به قوه قضاييه ارجاع داده مي‌شود که اخيرا 3 باند در تهران شناسايي و به ناجا ارسال شده است.
به گزارش سرويس حوادث جام نيـوز، حبيب‌الله مسعودي‌فريد سه‌شنبه 21 شهريور در جمع خبرنگاران، با بيان اينکه در ايران به ازاي هر 100 هزار نفر 5.
5 مورد خودکشي ثبت شده است، اظهار کرد: ايران رتبه 108 جهان را در خودکشي داراست.
وي عنوان کرد: در سال 94، 4200 تن که قصد خودکشي داشتند، توسط همکاران بهزيستي از خودکشي آنها پيشگيري شد که اين آمار در سال 95 به 5200 نفر افزايش يافت.
وي افزود: افزايش اين آمار به معناي افزايش شمار افرادي که مي‌خواستند خودکشي کنند نيست، بلکه ميزان مداخله و شناسايي بهزيستي افزايش يافته است.
مسعودي‌فريد با بيان اينکه به دنبال تقسيم‌کار ملي در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي در کشور هستيم، ادامه داد: 18 کارگروه براي موضوعات آسيب‌هاي اجتماعي در کشور تشکيل شده است.
وي از تدوين نظام ارائه خدمات اجتماعي در کشور خبر داد و عنوان کرد: بخش آزمايشي نظام مبتني بر سطح‌بندي خدمات و نظام ارجاع اين طرح از مهرماه در قزوين آغاز مي‌شود.
معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي يادآور شد: اگر بخواهيم در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي موفق باشيم بايد به سلامت اجتماعي توجه ويژه داشته باشيم چرا که اينها دو روي يک سکه هستند
وي به بيان اقدامات اساسي در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي پرداخت و اظهار کرد: تشکيل اورژانس اجتماعي در شهرهاي بالاي 50 هزار نفر جمعيت از جمله اين اقدامات است که بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در سالجاري 140 اورژانس اجتماعي راه‌اندازي خواهيم کرد که تا کنون 80 مرکز آن راه‌اندزي شده است.
مسعودي‌فريد عنوان کرد: در حال حاضر 300 خودرو در مراکز اورژانس کشور وجود دارد که درخواست 160 خودرو را به دولت ارائه داده‌ايم که در بلاياي طبيعي همچون زلزله نيز به‌کار گرفته مي‌شود.
وي ادامه داد: تا پايان سال 95، 197 مرکز اورژانس اجتماعي داشتيم که اکنون نگاه ويژه‌اي به افزايش شمار اين اورژانس در کشور وجود دارد.
وي يادآور شد: در سال 96 براي اورژانس اجتماعي علاوه بر بودجه‌هاي جاري 100 ميليارد تومان اعتبار جذب کرده‌ايم در حاليکه در سال گذشته اين اعتبار 40 ميليارد تومان بوده است.
معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي تصريح کرد: 4 سال پيش 20 درصد مردم از پايگاه‌هاي اوژانس اجتماعي اطلاع داشتند اما با اقدامات انجام شده اکنون 70 درصد مردم از وجود چنين پايگاهي اطلاع دارند.
وي ادامه داد: در بررسي آسيب‌هاي اجتماعي توجه به موضوع طلاق بسيار مهم است که اکنون يکي از کارگروه‌هاي مورد بررسي در وزارت کشور است .
مسعودي‌فريد خاطرنشان کرد: براي کاهش طلاق در استان خراسان‌رضوي سامانه مداخله براي کاهش طلاق را راه‌اندازي کرديم که توسط قاضي موضوع بررسي سپس به بهزيستي ارائه شد و طرفين تحت مشاوره‌هاي بهزيستي قرار مي‌گيرند. راه‌اندازي اين سامانه موجب کاهش 8 درصدي طلاق در خراسان‌رضوي شد.
30 درصد طلاق‌ها در کشور منجر به سازش شده است
مسعودي‌فريد با بيان اينکه در سال‌هاي اخير توجه ويژه به امر طلاق موجب سازش 30 درصد افراد متقاضي براي طلاق شده است، گفت: آمارها نشان مي‌دهد نزديک به 50 درصد طلاق‌ها در استان همدان منجر به سازش شده است.
وي با بيان اينکه تقريبا 50 درصد طلاق‌ها در 5 سال اول زندگي رخ مي‌دهد که عمدتا بر اثر مسائل پيش پا افتاده رخ داده است، بر آموزش مهارت‌هاي پيش از ازدواج تأکيد کرد و افزود: در برنامه‌هاي معاونت اجتماعي بهزيستي پرداختن به آموزش‌هاي پيش از ازدواج در دستور کار قرار دارد.
وي به آسيب اجتماعي کودک‌آزاري اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در کشور موضوع کودک‌آزاري به خوبي مورد توجه مردم قرار گرفته است چرا که مردم نسبت به اين موضوع حساسيت ويژه‌اي دارند.
مسعودي‌فريد تصريح کرد: در حال حاضر کودک‌آزاري در کشور نسبت به گذشته کاهش يافته چرا که کودک‌آزاري يک جرم عمومي محسوب مي‌شود و حساسيت لازم در اين زمينه براي مردم ايجاد شده است.
وي از برقراري 70 هزار تماس تلفني با سامانه 123 در سال گدشته خبر داد و گفت: 13 هزار مورد از اين تماس‌ها اعلام کودک‌آزاري بوده که از اين تعداد نيمي از آن کودک‌آزاري تأييد شده است .
وي تأکيد کرد: براي کاهش اين آسيب بايد رسانه‌ها ورود پيدا کنند و آگاه‌سازي لازم براي مردم انجام گيرد و سامانه 123 در کشور فراگير شود .
معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور عنوان کرد: در حوزه کودک‌آزاري بايد احکام به درستي از سوي قوه قضاييه صادر شود چرا که صدور حکم قاطع و محکم موجب کاهش اين آسيب خواهد شد.
وي خاطرنشان کرد: با همکاري وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکي توانستيم 1200 کودک و 600 نوزاد که در خانواده‌هاي معتاد زندگي و به دنيا آمده بودند، در سال گذشته شناسايي و وارد سيستم بهزيستي کنيم که اکنون تقريبا نيمي از آنها به خانواده‌ها بازگشتند و 300 نوزاد نيز در بهزيستي نگهداري مي‌شوند .
وي اظهار کرد: يکي از شرکاي اصلي ما علاوه بر رسانه‌ها، سازمان‌هاي مردم نهاد هستند که البته نگاه ويژه‌اي در سازمان براي تقويت اين گروه‌ها وجود دارد .
22 خانه امن در کشور فعال است
معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور از وجود 22 خانه امن در استان‌هاي مختلف کشور خبر داد و گفت: 7 خانه دولتي و 15 مورد از اينها غيردولتي هستند که تحت نظارت سازمان بهزيستي فعاليت مي‌کنند.
وي اظهار کرد: سياست اصلي بهزيستي تحکيم بنيان خانواده است اما خانواده‌اي که شرايط لازم براي حضور بانوان و يا کودکان را نداشته باشد، از آنها حمايت خواهد شد.
مسعودي‌فريد به موضوع کودکان خياباني اشاره کرد و گفت: علاوه بر بهزيستي 11 ارگان ديگر در اين زمينه وظيفه‌مند هستند.
بيش از 90 درصد کودکان خياباني با خانواده زندگي مي‌کنند
وي با بيان اينکه بيش از 90 درصد کودکان خياباني با خانواده زندگي مي‌کنند، گفت: مراکز آموزشي و حمايتي از اين کودکان راه‌اندازي شده که خدمات متناسب با نيازهايشان ارائه مي‌شود .
وي ادامه داد: 6 هزار کودک در سال 94، 9 هزار و 280 کودک در سال 95، شناسايي شدند که رويکرد بهزيستي در اين زمينه خانواده محور بودن و استفاده از ظرفيت سازمان‌هاي مردم‌نهاد است.
معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي با اشاره به اينکه اعتبارات پرداختن به آسيب کودکان خياباني در سال‌هاي اخير از 3 ميليارد به 20 ميليارد رسيده است، تصريح کرد: افزايش اعتبار در اين زمينه موجب پرداختن بهتر به اين آسيب شده است .
وي با بيان اينکه 100 ميليارد تومان اعتبار نياز داريم که بخواهيم به خدمات خود را بهتر ارائه کنيم، تصريح کرد: جامعه ما در حال حاضر بيش از هر چيزي نياز به اميد دارد و واقع‌بين هم باشد اما نگاه ما بايد در آسيب‌هاي اجتماعي رو به اميدواري باشد.
هفتاد درصد کودکان خياباني خارجي هستند
وي با بيان اينکه در استان تهران 2200 کودک خياباني در سه ماه اخير جذب بهزيستي شده است، ادامه داد: 70 درصد اين کودکان افراد غيرايراني هستند بنابراين اين آمار به معني افزايش کودکان خياباني در تهران نيست.
مسعودي‌فريد عنوان کرد: در کودکان خياباني باندها به قوه قضاييه ارجاع داده مي‌شود که اخيرا 3 باند در تهران شناسايي و به ناجا ارسال شده است.
وي با اشاره به زنان سرپرست خانوار گفت: در سال گذشته 14 هزار زن سرپرست خانوار از مجموع 140 هزار خانوار زير 60 سال سن، از پوشش سازمان بهزيستي خارج شدند.
مسعودي‌فريد درباره جمعيت فرزندان موجود در بهزيستي گفت: در اوايل انقلاب 16 هزار کودک در مراکز شبانه‌روزي بهزيستي نگهداري مي‌شدند اما اکنون با افزايش جمعيت کشور 10 هزار نفر در مراکز بهزيستي نگهداري مي‌شوند و 15 هزار نفر در بين خانواده‌ها هستند و به آنها يارانه مي‌دهيم.
وي در پايان گفت: با تسهيل قوانين فرزندخواندگي از سال 92 تا کنون شاهد افزايش 30 درصدي ميزان فرزندخواندگي در کشور بوده‌ايم.
ايسنا
110

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۹۶۱۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

در همین زمینه