خبرگزاري آريا -

نبايد انرژي خود را با احساس غبطه هدر داد‎
روان شناسان و کارشناسان علوم رفتاري معتقدند که خشم ناشي از حسادت همچون يک سم کشنده عمل مي کند، اما تقويت اعتماد به نفس باعث مي شود شخص در هر شرايطي ارزش هاي خود را بداند و به ديگران حسادت نکند.
ايتان کراس Eathan Krossپژوهشگر دانشگاه ميشيگان آمريکا در تحقيقي پيرامون نقش شبکه هاي اجتماعي در بروز احساس حسادت ناشي از موفقيت ديگران گفته است که صفحات شبکه هاي اجتماعي نظير فيس بوک معمولا امکاني است براي انعکاس خبرهاي موفقيت هاي شخصي و رويدادهاي خوش زندگي.
او توضيح داده که افرادي با ديدن تعداد پيام هاي تحسين و تشويق ( لايک ها) که يک دوست در صفحات شبکه هاي اجتماعي اش دريافت مي کند احساس مي کنند که او از محبوبيت و موفقيت بيشتري برخوردار است و همين امر آنها را سرخورده و در مواردي خشمگين مي کند.
احساس غبطه اي که فرد نسبت به دوستانش در خود حس مي کند باعث افسردگي او مي شود، خشم ناشي از موفقيت ديگران باعث تخليه نيروي ذهني او مي شود و غلبه حسادت بدخواهانه سبب مي شود انگيزه از بين برود و انسان به فردي تلخ و ناخوشايند تبديل شود.
کارشناسان علوم رفتاري بر اين باورند که بهره مندي از عزت نفس و اعتماد به نفس باعث مي شود که شخص در هر شرايطي خودش را ارزشمند بداند و به ديگران حسادت نکند.
بر اساس گزارش نشريه روانشناسي روانشناسان و پژوهشگران توصيه مي کنند براي رهايي از اين احساسات ناخوشايند که سبب سرخوردگي و خشم و بروز حسادت مي شوند مي توان به راهکارهايي زير روي آورد:
**از مقايسه خود با ديگران دست برداريد
کاربرد عباراتي نظير خانه او از خانه من زيباتر است يا او از من لاغرتر است روش مناسبي براي ارزيابي ارزش هاي فردي و مقايسه عادلانه نيست. هر شخص نقاط قوت، استعداد و تجربيات منحصر به فرد خود را دارد.
همواره افرادي بهتر، ثروتمندتر و توانمندتر وجود دارند، اما نبايد انرژي خود را با احساس غبطه هدر داد.
تنها کسي که بايد خود را با او مقايسه کنيد خود ديروزتان است.
**دستاوردهاي ديگران را به ديده تحقير نگاه نکنيد
افکاري نظير او به خاطر رابطه خوبي که با رئيس دارد، ترفيع گرفته است يا او جايزه را به اين خاطر گرفته که خانواده اش ثروتمند است، باعث بروز غبطه مي شود.
شما هرگز با خوار کردن دستاوردهاي ديگران به قدرت روحي دست پيدا نمي کنيد. پذيرش را در خود تقويت کنيد و بدون قضاوت موفقيت هاي ديگران را تصديق کنيد. وقتي آن فرد را تحسين کنيد، زمانيکه حس کنيد آن موفقيت حق آن فرد است، همين حس به شما انگيزه مي دهد و تشويقتان مي کند که سخت تر تلاش کنيد و اهدافي والاتر پيدا کنيد.
اگر احساس مي کنيد که تلاش تان به اندازه کافي نيست، به جاي موفقيت آن فرد، تمرکز را به رفتارهاي خودتان معطوف کنيد.
****به کليشه هاي خود آگاه شويد
فرض و گمان درباره افراد موفق کار آساني است. اين که ديگران از ثروت، شهرت و موفقيت شغلي برخوردارند دليل نمي شود که از روش هاي غيرقانوني به اين دستاوردها رسيده باشند.
به جاي تعميم هاي گسترده براي شناخت اين افراد تلاش بيشتري کنيد.
وقتي به نظرتان مي رسد آن فرد شايسته آن موفقيت نيست و اگر احساس کنيد که موفقيت آن فرد به خاطر روابط ويژه يا شرايط ناعادلانه جامعه است، حسادت بدخواهانه بر شما غلبه مي کند، انگيزه تان از بين رفته و به فردي تلخ و عصباني تبديل مي شويد.
****بر ضعف هاي خود تمرکز نکنيد
برخي موارد تمرکز بر ضعف هاي خود و قوت ديگران ساده ترين کار است، اما اين نگرش باعث مي شود شما رفته رفته تبديل به فردي غبطه خور و نااميد شويد.
به جاي اين که کمبودهاي خود را زير ذره بين قرار دهيد، بيشتر به فکر بهبود نقاط قوت خود باشيد.
خود همدلي را پيشه کنيد و نهايت توان خود را به کار بگيريد.
****حقايق را آن گونه که هست بپذيريد
برخي موارد بعضي افراد خوشبخت تر از ديگران هستند، اما تمرکز روي اين که چه چيز عادلانه است و چه کسي بيشترين شايستگي را دارد بي حاصل است.
در واقع شکايت از بي عدالتي ممکن است احساسات تلخي در ما پديد بياورند و اين احساسات بازدارنده مي توانند مانع بزرگي براي دستيابي به نيروهاي بالقوه مان شوند.
*تعريفي شخصي از موفقيت براي خود خلق کنيد
به خاطر داشته باشيد اگر شخصي آنچه را شما مي خواهيد دارد به اين معنا نيست که شما نمي توانيد به آن دست يابيد. الگوهاي فکري تان را از پيروزي او- شکست من، به پيروزي او- پيروزي من، تغيير دهيد و فکر کنيد وقتي يک نفر مي تواند موفق شود، ديگران نيز مي توانند.
تمرکز افکار و انرژي تان روي کارهايي که بايد براي رسيدن به اهدافتان انجام دهيد، باعث مي شود وقت کمتري براي نگران کردن خود با اين قبيل حسادت ها داشته باشيد.کورکورانه روياهاي ديگران را تعقيب نکنيد.
تعريف شخصي خود را از موفقيت خلق کنيد و اين باعث مي شود کمتر نسبت به تلاش ديگران براي رسيدن به هدف هايشان احساس ترس و واهمه داشته باشيد. روي اهداف خود تمرکز کنيد.
هريک دقيقه وقتي که صرف روياهاي ديگران مي کنيد، يک دقيقه از اهداف خود غافل مي شويد.
منبع: سلامت نيوز

کلیدواژه: باعث می شود | آن فرد

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۱۱۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۳۶ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت+فیلم و عکس

در همین زمینه