نخست وزیر عراق گفت تحمیل عمل انجام شده با زور اقدامی غیرقابل قبول است و نمی تواند استمرار پیدا کند، به گزارش سرویس بین المللخبرگزاری صدا و سیمابه نقل از شبکه تلویزیونی العراقیه، حیدر العبادی در سخنرانی گفت: اوضاع امنیتی و نظامی وارد مرحله جدیدی شده است در مرحله پیشین داعش بر مساحت گسترده ای از خاک عراق مسلط بود و در چندین استان کشور نفوذ داشت و ما هم اکنون از مرحله دفاع در برابر داعش به مرحله نابودی داعش انتقال پیدا کرده ایم.

با آزادسازی موصل و تلعفر داعشی ها رو به نابودی هستند و به خواست خدا دیگر مناطق را نیز آزاد خواهیم کرد و تمامی مناطق باقی مانده را از لوث داعشی ها پاک می کنیم، ما منطقه حویجه در غرب کرکوک و مناطق واقع در غرب استان الانبار را نیز آزاد خواهیم کرد و امنیت را به مرزهای عراق با سوریه بازخواهیم گرداند و با این عملیات طومار داعش را در هم خواهیم پیچید. دانلود دانلود
حیدر العبادی اظهار داشت: ما تروریسم را در دیگر جاها نیز تحت پیگرد قرار می دهیم. ما پیروزی بزرگی در نبرد با تروریسم در عراق به دست آوردیم اما باید مبارزه با تروریسم در سایر مناطق نیز انجام شود، ما در این زمینه با دیگر کشورها همچون مصر، لیبی و دیگر کشورهایی که در معرض خطر تروریسم قرار دارند همکاری خواهیم کرد و به آنها کمک می کنیم. هنگامی که ما در عراق داعش را تضعیف کردیم در سوریه پیروزی هایی بر داعش به دست آمد و داعش شروع به ضعیف شدن کرد. ما تروریسم، داعش و حمایت از داعش و پشتیبانی مالی از این گروه تروریستی را جرم می انگاریم.
وی افزود: امروز هیئت وزیران تنها به مساله برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان پرداخت و وقتی زیادی را برای این موضوع گذاشت. هیئت وزیران بار دیگر بر تمایل شدید خود بر حفظ یکپارچگی سرزمین عراق، پایبندی به قانون اساسی و مذاکره برای پایان دادن به همه مسائل مورد اختلاف میان دولت فدرال و دولت اقلیم کردستان، تاکید کرد. همچنین هیئت وزیران به صورت روشنی اعلام کرد تصمیم به برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان با قانون اساسی کشور مغایرت دارد. همچنین تدابیری که برای برگزاری همه پرسی اندیشه شده است نیز با قانون اساسی و دیگر قوانین عراق مخالفت دارد، این امور با قوانین محلی اقلیم کردستان نیز مغایرت دارد.
نخست وزیر عراق گفت: تصمیم همه پرسی نمی شود به صورت یکجانبه اجرا شود. ما در یک کشور واحد زندگی می کنیم و روابط تاریخی با یکدیگر داریم، ما سرنوشتی واحد داریم و مبارزه های واحدی داریم. ما چنین اختلاف هایی را در زمان رژیم جنایتکار صدام تجربه کرده ایم و شاهد بوده ایم که این اختلاف ها چه مصیبت ها و فجایعی را رقم زد. ما همکاری و هماهنگی در نبردمان با داعش نیز آزموده ایم و با این هماهنگی و همکاری توانستیم داعشی ها را نابود کنیم و شهر موصل و استان نینوا را آزاد کنیم.
حیدر العبادی تاکید کرد: این یکپارچگی ملت ما بود که توانست این پیروزی ها را محقق کند، این پیروزی ها ملت ما و جهان را شگفت زده کرد و ما نباید این پیروزی ها را با اختلاف هایی که هیچ توجیهی هم ندارند تباه کنیم آن هم در حالی که داعش همچنان کرکوک را تهدید می کند، داعش همچنان منطقه حویجه در غرب کرکوک را در اشغال خود دارد.
وی افزود: سخن من خطاب به تمامی عراقی هاست، همه عراقی ها باید از کسانی که بر مساله طائفه ای و قومیتی دامن می زنند دوری گزینند و متوجه کارهای آنها باشند. من همه را به اتحاد تشویق می کنم زیرا اتحاد راه حرکت به جلو برای ما است. همچنین خطاب من به شهروندان کُرد عراق است هیئت وزیران و نخست وزیر برای همه عراقی ها هستند، ما تمایل بسیاری برای برآورده کردن تمامی خواسته ها و چشم اندازهای آنها داریم و برای فراهم کردن زندگی ای عزتمندانه و آرام برای آنها و همه عراقی ها تمایل بسیاری داریم.
حیدر العبادی گفت: اقدام هایی که برای برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان انجام می شود به تباه شدن تمامی دستاوردهای آنها منجر خواهد شد. هشدار می دهم بر حذر باشید از کسانی که می خواهند ما را به فتنه ای جدید بکشانند، فتنه ای که همه در آن بازنده هستند. کشورما با حوادث و جنگ های بسیاری رو به رو بوده است. جنگ هایی که ما همچنان داریم هزینه های آنها را می پردازیم. ما با دادن تلفات انسانی و ویرانی تاسیسات زیربنایی هزینه این جنگ ها را پرداخته ایم. عراق تا به امروز زیر بار غرامت های این جنگ هاست و ما نمی خواهم به آن مقطع بازگردیم.
وی افزود: همچنین می گویم که تحمیل عمل انجام شده با زور اقدامی غیرقابل قبول است و نمی تواند استمرار پیدا کند، نظام بعثی نیز تلاش کرد که با زور تغییر و فشاری را اعمال کند اما شکست خورد و نتوانست آنچه را که به دنبال آن بود محقق سازد. تحمیل عمل انجام شده با زور، راه حل مشکل نیست بلکه باید برای تحقق منافع شهروندان گزینه مذاکره را برگزید، ما اجازه تقسیم کشور را نمی دهیم. من با احترامی که به خواسته های همه شهروندان عراقی بویژه شهروندان کرد دارم اما نمی توانیم اجازه تقسیم کشور را بدهم.
نخست وزیر عراق اظهار داشت: ما در یک کشور واحد با هم شریک هستیم. ما منافع مشترکی داریم هرچند که اختلافاتی نیز میان ما هست. اگر هرکس بخواهد با تحمیل نظر خود اختلافات را حل کند و عمل انجام شده را به دیگر شرکا تحمیل کند طرف دیگر نیز همین گونه عمل کند، این بازی به کجا ختم خواهد شد، مسلماً نهایت کار این است که همه دستاوردهای ما تباه خواهد شد.
وی افزود: من همه را به وحدت فرا می خوانم روی سخن من در درجه نخست به شهروندان کرد است و از آن می خواهم که با این همه پرسی مخالفت کنند زیرا مصلحت آنها در برگزاری این همه پرسی نیست. راه حل این است که ما اختلاف های مان را با گفتگو حل و فصل کنیم. گفتگو تنها میان بغداد و اربیل هم نیست بلکه در درون اقلیم کردستان عراق نیز باید مذاکره انجام شد.
حیدر العبادی تصریح کرد: هم اکنون اقلیم کردستان نفت صادر می کند، هم اکنون دولت اقلیم کردستان نفت کرکوک را صادر می کند در حالی که این اقدام مغایر با قانون اساسی و دیگر قوانین کشور است، حتی بر اساس تفسیر خود آنها از قانون اساسی، این کار با قانون اساسی مخالف است، حال با توجه به اینکه آنها دست به صادرات نفت زده اند چرا رفاه در کردستان محقق نشده است، آیا آنها خواهان نظارت بیشتر هستند یا به دنبال کاهش نظارت هستند.
وی در پایان گفت: آنکه بیش از همه از اختلاف و درگیری ضرر می کند شهروندان کشور هستند. علاقه ای که ما به شهروندان عراقی داریم باعث شده است که اینگونه سخن بگوییم، علاقه ما به شهروندان باعث شده است که دیدارهای زیادی برای ایجاد راه حل، انجام دهیم. من از سران اقلیم کردستان عراق می خواهیم برای گشودن باب گفتگو به بغداد بیایند. برای حل این مساله هیچ گزینه ای جز گفتگو وجود ندارد. برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق امنیت عراق و امنیت منطقه را در معرض تهدید قرار می دهد.

کلیدواژه: برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان | قانون اساسی | عمل انجام شده | حیدر العبادی | هیئت وزیران | اختلاف ها | نخست وزیر | پیروزی ها | عراقی ها | جنگ ها

منبع: واحد مرکزی خبر

منبع این خبر، وبسایت www.iribnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۱۵۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

مصباح‌یزدی: حساب خود را صاف کنیم، امام درست می‌گفت یا شاه؟/چنین نباشد که طرفدار انقلاب باشیم و وقتی گرانی شد و کمی فشار آمد، بگوییم شاه بهتر بود!

حمله تند سعد‌حریری به روحانی و تمجید از عربستان و محمدبن‌سلمان

خیز دوباره شهردارسابق برای ریاست‌جمهوری؟/قالیباف: می‌توانم صدای تغییر باشم/املاک‌نجومی دروغ بود/تخلف فقط 6 میلیارد بود

در همین زمینه