خبرگزاري آريا - وب‌سايت روزياتو - حسين علي پناهي: سيستم هاي جنگ افزاري مدرن بدون شک پرهزينه هستند اما زماني که اين جنگ افزارها کارآيي خود را به خوبي در ميدان نبرد نشان مي دهند تمامي آن هزينه هاي هنگفت به فراموشي سپرده مي شوند.
وقتي که يک جنگ افزار با هزينه هاي سرسام آور طراحي و توليد شده اما به مرحله ي استفاده در ميدان جنگ نمي رسد بدون شک چنين کاري اتلاف سرمايه و زمان خواهد بود و به سرخوردگي سياستمداران و عموم مردم که بر روي اين پروژه به نحوي سرمايه گذاري کرده اند منجر خواهد شد.

در ادامه ي اين مطلب به 10 مورد از پرهزينه ترين سيستم هاي جنگ افزاري که توسعه ي آن ها متوقف شده يا هيچ وقت در ميدان نبرد مورد استفاده قرار نگرفته و از دستور کار خارج شده اند اشاره خواهيم کرد.
10- زره پوش چند منظوره (Multi-Mission Effects Vehicle): هزينه 100 ميليون دلار

اين زره پوش قرار بود که يک سيستم چند منظوره ي داراي موشک انداز ضد تانک و موشک هاي سطح به هوا براي ارتش کانادا باشد. زره پوش چندمنظوره Multi-Mission Effects Vehicle داراي 8 چرخ و براي کنترل و فرماندهي جنگ از راه دور طراحي شده بود. پروژه ي توليد اين زره پوش در سال 2005 و با برآورد هزينه ي 750 ميليون دلار آغاز شد اما تنها دو سال بعد متوقف گرديد.
دليل متوقف شدن پروژه نيز ناسازگاري وظايف عمده ي اين زره پوش عنوان شد. انهدام چنين مرکز فرماندهي سياري در ميدان نبرد توسط نيروهاي دشمن مي توانست کارآيي نيروهاي زميني را به ميزان يک سوم کاهش دهد. استدلال فرماندهان نظامي اين بود که ترکيب سه وظيفه ي مهم (ضد تانک، ضد موشک هوايي و مرکزيت سيار فرماندهي) يک استراتژي نادرست بوده که کاهش هزينه ي توليد را به قيمت جان سربازان و کارآمدي عمليات تامين مي کند که به هيچ عنوان عقلاني نيست.
9- اسلحه ي مخصوص جنگ تن به تن ايکس ام 29 (XM29 Objective Individual Combat Weapon): هزينه 100 ميليون دلار

اسلحه ي خودکار ايکس ام 29 يک نمونه ي اوليه از سلاح هاي خودکاري بود که کنترل بهتري بر روي گلوله را براي نيروهاي زميني فراهم مي کرد. اين اسلحه به سربازان اجازه مي داد که يک گلوله ي 20 ميليمتري با قدرت آتش زايي فراوان که قابليت برنامه ريزي زمان انفجار داشت را به سمت اهداف خود شليک کنند، بدين معني که سرباز مي توانست زمان انفجار گلوله را در مسافت يا ارتفاع خاصي تعيين و تنظيم کند.
اين اسلحه براي هدف قرار دادن نيروهاي دشمن که سنگر گرفته بودند مورد استفاده قرار مي گرفت و با برنامه ريزي از قبل سرباز شليک کننده مي توانست گلوله ي رها شده را روي سر يا پشت نيروهاي دشمن منفجر کند که باعث مي شد نيروهاي متخاصم کشته شده يا مجبور شوند از مخفيگاه خود خارج شوند.
پروژه ي ساخت اين اسلحه در دهه ي 90 آغاز شد و در اکتبر سال 2005 به دليل هزينه ي بالاي ساخت (35٫000 دلار براي هر قبضه) متوقف گرديد. تا قبل از کنسل شدن پروژه براي تحقيقات و توسعه اين اسلحه ي خودکار بيش از 100 ميليون دلار هزينه شده بود. ممکن است در آينده با کاهش هزينه ها اين اسلحه بتواند در ميدان نبرد مورد استفاده قرار گيرد.
8- بمب افکن والکايري بي 70 (B-70 Valkyrie): هزينه 1٫5 ميليارد دلار

در اواخر دهه ي 1950، مرکز فرماندهي نيروي هوايي ايالات متحده ي آمريکا در تلاش براي توليد و طراحي يک بمب افکن پيشرفته ي جديد بود که بتواند ان را جايگزين بمب افکن هاي بي 52 (B-52) خود کند. بمب افکن والکيري بي 70 توانايي حمل بمب هاي هسته اي را داشت و قرار بود براي ماموريت هاي عمقي مورد استفاده قرار گيرد.
از لحظ تئوريک اين بمب افکن يک هواپيماي جنگي بي نقص و شکست ناپذير بود که توانايي پرواز در ارتفاع 21٫000 متري و با سرعتي 3 برابر سرعت صوت را داشت اما توليد موشک هاي سطح به هوا (SAM) باعث شد که آسيب ناپذيري اين هواپيما خيلي زود از بين برود. براي مقابله با خطر موشک هاي سام قرار شد که اين بمب افکن در ارتفاع هاي بسيار پايين تري پرواز کند تا از خط ديد سيستم هاي پرتاب موشک سام پنهان بماند.
در پايان دهه ي 1950 توسعه و توليد موشک هاي بالستيک قاره پيما جايگزين اين هواپيماهاي داراي تکنولوژي قديمي شد. زماني که برنامه ي توليد و توسعه ي اين هواپيماي جنگي در سال 1961متوقف شد، نيروي هوايي ايالات متحده آمريکا بيش از 1٫5 ميليارد دلار (12 ميليارد دلار امروز) براي آن هزينه کرده بود.
7- بمب افکن رادار گريز اَي 12 اَونجر 2 (A-12 Avenger II): هزينه 2٫95 ميليارد دلار

اَي 12 اَونجر 2 که يک بمب افکن رادار گريز بود که قابليت عمليات در هر گونه شرايط جوي را داشت و قرار بود جايگزين هواپيماهاي قديمي اينترودر اَي 6 (A-6 Intruder) در نيروي دريايي ايالات متحده آمريکا شود. در طراحي اوليه قرار بود که اين هواپيما نيز مانند بمب افکن رادار گريز بي 2 (B-2 stealth bomber) يک بال داشته باشد اما تنها براي عمليات استراتژيک دريايي مورد استفاده قرار گيرد.
برنامه ي توسعه ي اين بمب افکن در سال 1990 آغاز شد اما در سال 1991 اين پروژه ي 57 ميليارد دلاري به دستور ديک چني، وزير دفاع وقت ايالات متحده آمريکا، متوقف گرديد. در زمان متوقف شدن پروژه، دولت ايالات متحده بيش از 3 ميليارد دلار از 4٫8 ميليارد دلار هزينه ي مرحله ي اول ساخت آن را پرداخت کرده اما هنوز هيچ هواپيمايي تا آن زمان ساخته نشده بود. از اين رو وزارت دفاع ايالات متحده از شرکت طرف قرارداد خواست که هزينه ها را برگرداند. بالاخره در ژانويه سال 2014 دو طرف به توافق رسيده و 400 ميليون دلار از هزينه ها به دولت برگردانده شد.
6- خودروي زرهي تهاجمي (Expeditionary Fighting Vehicle): هزينه 3 ميليارد دلار

خودروي زرهي تهاجمي (EFV) يک خودروي جنگي تهاجمي دو منظوره (آبي-خشکي) بود که براي نيروي دريايي ايالات متحده آمريکا طراحي شده و قرار بود که جايگزين خودروهاي زرهي قديمي اين نيروها شود که از سال 1972 در خدمت نيروي دريايي ايالات متحده بودند. اين خودروي زرهي طوري طراحي شده بود که از لحاظ سرعت و قدرت مانور با تانک مَين بَتل آبرامز ام 1 (M1 Abrams Main Battle Tank) برابري مي کرد اما هم در زمين و هم در خشکي يک وسيله ي تهاجمي موثر به شمار مي آمد.
بر اساس برآوردها ساخت و توسعه ي چنين خودرويي 15 ميليارد دلار هزينه در بر داشت اما در سال 2011 ادامه ي اين پروژه توسط رابرت گيست، وزير دفاع وقت ايالات متحده آمريکا، و در نتيجه ي درخواست فرماندهان ارشد نيروي دريايي براي توسعه ي خودروهاي دريايي حمل نيرو (Marine Personnel Carrier) و خودروهاي زرهي تهاجمي دو منظوره فعلي (Amphibious Combat Vehicle) متوقف شد. هزينه ي سرسام آور تحقيقات و توسعه ي اين پروژه باعث شد که نيروي دريايي تعداد درخواست شده ي اوليه را از 1٫013 دستگاه به 573 دستگاه کاهش دهد. اين موضوع در نهايت باعث شد که وزارت دفاع ايالات متحده پس از صرف هزينه اي بالغ بر 3 ميليارد دلار از ادامه ي اين پروژه منصرف شود.
5- جنگ افزار ليزري يال 1 (YAL-1 Airborne Laser): هزينه 5 ميليارد دلار

جنگ افزار ليزري يال 1 يک سيستم جنگي پيشرفته بود که نيروي هوايي ايالات متحده آمريکا قصد داشت آن را روي يک بوئينگ 747-400 اف نصب کند. اين سيستم ليزري به يک ليزر يُد اکسيژن کلاس مگاوات بود که توانايي رهگيري و منهدم کردن موشک ها در هنگام پرواز را داشت. سيستم ليزري يال 1 براي رهگيري و منهدم کردن موشک هاي تاکتيکي بالستيک قبل از رسيدن به سرعت نهايي طراحي شده بود.
اين سيستم ليزري با موفقيت آزمايش شد اما به دليل عملي نبودن استفاده از آن در ميدان نبرد هيچ وقت به صورت ميداني مورد استفاده قرار نگرفت. رابرت گيتس اين پروژه را نيز به دليل نياز به يک سيستم ليزري بسيار قدرتمندتر با طول برد بيشتر براي هدف قرار دادن موشک هاي شليک شده توسط نيروهاي دشمن متوقف کرد.
هزينه ي توليد هر دستگاه از اين جنگ افزارهاي ليزري 1٫5 ميليارد دلار و هزينه ي سالانه ي تعمير و نگهداري آن نيز 100 ميليون دلار برآورد شده بود که به هيچ عنوان صرفه ي اقصادي نداشت. اين پروژه در سال 2011 و پس از 15 سال تحقيق و توسعه با هزينه اي بالغ بر 5 ميليارد دلار کنار گذاشته شد.
4- هلي کوپتر رادار گريز کومانچي آر اَي اچ 66 (RAH-66 Comanche): هزينه 7 ميليارد دلار

هلي کوپتر رادار گريز کومانچي آر اَي اچ 66 قرار بود که جايگزين هلي کوپترهاي کنوني ارتش ايالات متحده آمريکا شود. قرار بود که 650 فروند از اين هلي کوپترهاي فوق پيشرفته ساخته شود اما در سال 2004 ارتش آمريکا اين پروزه را به طور کلي متوقف کرد. علت کنسل شدن اين پروژه هزينه ي بالا و ساخت تکنولوژي هاي دفاعي سطح به هوا عنوان شد.
هزينه ي اين پروژه به پروژه ي ساخت يک نوع هلي کوپتر رزمي ديگر به نام بل اَي آر اچ 70 (Bell ARH-70) اختصاص داده شد که آن نيز بعدها کنسل شد. از زمان آغاز پروژه در سال 1991 تا کنسل شدن آن در سال 2004 تقريباً 6٫9 ميليارد دلار براي تحقيقات و طراحي اين پروژه ي نظامي هزينه شده بود. بعد از آن تمامي بودجه ي باقيمانده به نوسازي و مدرن سازي هلي کوپترهاي موجود ارتش ايالات متحده آمريکا اختصاص يافت.
3- توپ هوويتزر خودکششي کروسيدر ايکس ام 2001 (XM2001 Crusader): هزينه 11 ميليارد دلار

توپ هوويتزر کروسيدر ايکس ام 2001 در واقع قرار بود که نسل پيشرفته ي هوويتزرهاي خودکششي جديدي ارتش ايالات متحده آمريکا باشد اما قبل از عملياتي شدن و در سال 2002 به دستور دونالد رامسفلد، وزير دفاع وقت ايالات متحده، متوقف شد. اين سيستم توپخانه اي خودکششي قرار بود جايگزين سيستم قديمي پالادين (Paladin system) شود که از سال 1960 به عنوان يک سيستم توپخانه اي دقيق و قدرت مانور بالا در عمليات پشتيباني نيروهاي ارتش ايالات متحده آمريکا مورد استفاده قرار مي گرفت.
قرار بود که سرعت سيستم توپخانه اي کروزيدر کمي سريع تر از سيستم پالادين باشد اما به دليل وزن زياد و هزينه ي بالاي هر سيستم، برتري آن نسبت به سيستم پالادين قابل قبول نبوده و برنامه ي توسعه ي آن متوقف شد.
اين پروژه که در سال 1995 آغاز شده و در سال 2002 متوقف گرديد با يک هزينه ي 11 ميليارد دلاري موفق شده بود تنها يک نمونه ي اوليه را توليد کند.
2- سيستم هاي جنگي پيشرفته آينده: هزينه 18٫1 ميليارد دلار

بين سال هاي 2003 تا 2009 ارتش ايالات متحده آمريکا يک برنامه ي مدرن سازي را آغاز کرد که هدف آن تشکيل نيروهايي با قدرت مانور بالا با خودروهاي کوچکتر بود که بتوانند در سريع ترين زمان ممکن و بدون اين که ديده شوند در هر نقطه اي از جهان به ميدان نبرد وارد شوند. اين پروژه «سيستم هاي جنگي آينده» نام گرفته بود و در زمان شروع هزينه ي پياده سازي کامل آن 340 ميليارد دلار برآورد شده بود.
اين پروژه هيچ وقت به اهداف از پيش تعيين شده دست نيافت تا اين که در سال 2009 رابرت گيتس اين پروژه را نيز لغو کرد. 9 خودروي زميني توليد شده در اين پروژه نيز يا اسقاط شدند و يا در قالب پروژه هاي جديد قرار گرفتند. وزارت دفاع بيش از 18 ميليارد دلار در طول 6 سال براي اين پروژه هزينه کرده بود.
1- برنامه ي موشکي ترايدنت (Trident Missile Program): هزينه 40 ميليارد دلار

شايد بهتر است همه ما نفس راحتي بکشيم که اين سيستم موشکي هيچ وقت عملياتي نشد اگر چه براي طراحي و ساخت آن ميلياردها دلار هزينه شد. موشک هاي توليد شده در اين پروژه از نوع بالستيک بوده و توسط زيردريايي ها حمل و شليک مي شدند و هر يک توانايي حمل چندين کلاهک هسته اي مجزا را داشتند.
در سال 2011 اين موشک ها روي زيردريايي هاي نيروي دريايي ايالات متحده آمريکا و نيروي دريايي سلطنتي بريتانيا نصب شده و هزينه ي هر فروند موشک 70ميليون دلار اعلام شد که هزينه ي کل پروژه را به 40 ميليارد دلار مي رساند. اين سيستم موشکي از سال 1979 در حال توسعه و به روز رساني بوده و قرار است که تا سال 2042 در خدمت نيروي دريايي دو کشور باقي بماند. هزينه ي کلي اين پروژه 170٫2 ميليارد دلار برآورد شده است اما اميدواريم که هيچ وقت از آن ها استفاده نشود.

کلیدواژه: نیروی دریایی ایالات متحده | ارتش ایالات متحده آمریکا | مورد استفاده قرار | سیستم های جنگ | میدان نبرد | میلیارد دلار | نیروهای دشمن | سیستم لیزری | میلیون دلار | متوقف گردید | قرار بود | ی این پروژه | رادار گریز | دلار هزینه | جنگ افزار | طراحی شده | بمب افکن | ی تهاجمی | هزینه ها | برنامه ی | یک سیستم | متوقف شد | زره پوش | پروژه ی | هیچ وقت | شده بود | ی تولید | ی اولیه | توسعه ی | موشک ها | هزینه ی | کنسل شد | ایکس ام | آغاز شد | هزینه 1

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۱۸۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

شهادت یکی از نیروهای ارتش در حین امدادرسانی به زلزله‌زدگان

حاکمیت، رفتار ناشیانه احمدی‌نژاد را بیش از این تحمل نمی‌کند/اپوزوسیون سیاه باز؛ راه خروج را از حاکمیت هدف گرفته است

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۳۷ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

در همین زمینه