«آرزو فاطمی» رییس کمیته تشکیلات حزب اعتماد ملی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا درباره انتخاب خود به عنوان رییس کمیته تشکیلات حزب اعتماد ملی گفت: متأسفانه در احزاب سیاسی نگرش جنسیتی سلسله مراتبی نسبت به زنان و مردان وجود دارد. البته این موضوع در برخی احزاب پررنگ تر است و در برخی احزاب کم رنگ تر. در احزاب اصلاح طلب به دلیل مضامین اعتقادی این جریان، مسأله تبعیض های جنسیتی کم رنگ تر هست، اما وجود دارد.

فاطمی افزود: احزاب اصلاح طلب نگاه روشن تری نسبت به حضور و افزایش مشارکت سیاسی زنان دارند، اما با یک بررسی و واکاوی جدی متوجه می شویم که اکثرا زنان در این احزاب به کمیته ها و بخش های مشخصی مانند کمیته بانوان جذب می شوند. گویی تعریف و قرارداد شده که خانم ها حتما در این قالب قرار بگیرند و این باور برای همه درونی شده است، و قابل تصور نیست که مثلا خانمی می تواند در حوزه تشکیلات و یا سیاسی یا آموزش نقش آفرینی کند؛ و یا حتی یک خانم می تواند در حزبی دبیرکل باشد و در نقش رهبری آن حزب قرار گیرد. اینها برای ما متصور نیست چون قاعده ای از پیش تعیین شده و نانوشته در ذهن ما وجود دارد که این کلیشه ها را حفظ میکند. و به همین دلیل به نظر من احزاب ایران هنوز نتوانسته اند به خوبی از ظرفیت زنان استفاده کنند.

«فاطمی» به دلایل انتخاب خود از طرف حزب اشاره کرد و گفت: حزب اعتماد ملی از احزاب ریشه دار ایران و جزو چند حزب اول و تاثیرگذار کشور است. این جایگاه هم به لحاظ کیفیت فعالیت و عملکرد و هم به لحاظ کمیت و گستره فعالیت است، در واقع ما در این حزب در بخش های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصاد و سیاست فعالیت داریم و همچنین شاهد حضور اقشار مختلف مردم از همه شهرها در این حزب هستیم. یکی از مهمترین بخش های این حزب، کمیته تشکیلات است و سپردن چنین جایگاهی به یک زن جوان، محل بررسی و تأمل زیادی است. اولین دلیل انتخاب من بعنوان مسئول کمیته تشکیلات به مرام حزب اعتمادملی باز می گردد؛ «توجه ویژه به حمایت از حضور اجتماعی و سیاسی و اقتصادی زنان» به صراحت در مرامنامه این حزب مطرح شده است. همچنین جریان تپنده و پویای همه جریان های سیاسی جوانان هستند، اما متأسفانه در اغلب موارد این جوانان تنها در هنگام انجام وظیفه مورد توجه قرار گرفته اند و هنگامه سپردن نقش های مهم نادیده گرفته می شوند. ما جوانان حزب اعتمادملی در طول سال هایی که گذشت، هیچگاه احساس نکردیم که به دلیل جوانی در موقعیت فرودست هستیم و نادیده گرفته می شویم.

او ادامه داد: وقتی کار را به صورت جدی با دکتر منتجب نیا شروع کردیم دیدیم که ایشان به حضور جوانان بسیار معتقد هستند. وقتی می گوییم کسی در مجموعه سیاسی به حضور جوانان معتقد است این مسأله در تصمیم گیری ها و نقش ها و جایگاه هایی که به جوانان سپرده می شود خودش را نشان می دهد. حاج آقای منتجب نیا در طول این سال ها با انتصاب هایی که که طبق اختیارات قانونی خود در حزب داشتند پایبندی خود را به جوانگرایی به خوبی اثبات کردند. و البته نمی خواهم جوانگرایی را به دو نفر یعنی دبیر کل عزیز و قائم مقام محترم حزب محدود کنم؛ واقعا افرادی که در اعتماد ملی جزو تصمیم سازان هستند، مانند اعضای شورا مرکزی همگی روی جوانگرایی اتفاق نظر دارند.

در ارتباط با و ضعیت زنان هم یک خاطره بگویم که در کنگره سال 87 دبیر کل حزب خطاب به رأی دهندگان گفتند: توصیه ای به رای دادن به هیچ کس نمی کنم به جز اقلیت های قومی و مذهبی و خانم ها، خواهش می کنم که در رای دادن خود این دو گروه را نادیده نگیرید. خوب ما به فراخور فعالیت در این سالها با گروه ها و تشکل های مختلفی مرتبط بودیم و مشاهدات متعددی داریم، تبعیض را در خیلی از مجامع دیدیم که اما در اعتماد ملی هیچ وقت شاهد تبعیض جنسیتی نبودیم و این جزو موضوعاتی بود که باعث شد حتی یک روز از زندگی من بعد از سال 85 بدون حزب اعتماد ملی نگذرد.

فاطمی به موانع حضور زنان و جوانان در سطوح بالای مدیریتی کشور اشاره کرد و گفت: برخی از موانع در رده های تصمیم ساز و تصمیم گیر کشوری مبهم هستند. اینکه رییس جمهور بگوید که من وزیر زن انتخاب کردم ولی نشد، یعنی اینکه هیچ اطلاعات واضح و روشنی در این مورد ارائه داده نمی شود و اوضاع مبهم است. از طرف دیگر سلسله مراتب رشد زنان برای رسیدن به مقاطع بالاتر و مدیریتی گاها روشن نیست و علی رغم اینکه افرادی مرحله به مرحله کارآموزی می کنند، رشد می کنند و آماده اثرگذاری بر ساختمان قدرت می شوند، یکهو سر بزنگاه افرادی دیگر سر می رسند که در عین بی عدالتی بر اساس روابط بر صندلی قدرت در بخش های مختلف می نشینند، این موضوع می تواند یکی از موانع حضور زنان در جایگاه مدیریتی باشد، اینکه در دراز مدت افراد برای حضور در احزاب و نهادهای مدنی با ناامیدی روبرو می سوند و در دراز مدت با فقدان نیروی تربیت شده و آماده مدیریت روبرو می شویم.

او تصریح کرد: می دانیم که اقتصاد نقش مهمی در دستیابی و رشد دارد و زنان ما هنوز در بعد اشتغال و کسب اقتصادی نتوانسته اند وضعیت متناسب با تعداد تحصیل کرده های زن داشته باشند. وقتی زنان هنوز نتوانسته اند که از این مرحله عبور کنند نمی توانند به دغدغه های دیگرشان برسند و این می تواند یکی از مشکلات مهم دیگر باشد.

فاطمی ادامه داد: مسأله مهم و اساسی که وجود دارد نگرش جنسیتی است؛ بطوریکه در احزاب و گروه های سیاسی یک حدی را برای زنان درنظر می گیرند که حد نهایی است. در نظام سیاسی ایران بالاترین حدی که در نظر گرفته می شود حد ورود به هیأت دولت در قالب معاون رییس جمهور یا وزیر است. هنوز کشور ما رجال سیاسی را برای مردان تفسیر می کند. حتا حد وزیر شدن را هم هنوز به آن هم دست نیافته ایم و چشم انداز آرمانی زنان در هیأت دولت شده است، با اینکه زنان شایسته‌ بسیاری برای وزیر شدن داریم. باور نداریم که زنان می توانند در حد بالاتری قرار بگیرند و این قانون نانوشته تبعیض آمیزی است که باعث می شود حتی خود زنان سودای بالاتر رفتن از این حد را نداشته باشند و اگر هم بخواهند بروند با مشکلات عجیب و سختی مواجه باشند. نگرش جنسیتی یک مسأله فرهنگی جدی است که در لابه لای فرهنگ ما وجود دارد و عامل جدی در عدم رشد زنان در عرصه های مدیریتی کشور است.

فاطمی در پایان ضمن تشکر از اعضای حزب اعتماد ملی افزود: این تشکر من را شخصی ندانید. این را به این خاطر انجام می دهم که بدانیم جامعه زنان قدردان تلاش های کوچک و بزرگ بخش های مختلف هست. در تاریخ می ماند که هر مجموعه ای چطور با بدنه زنان خودش برخورد کرده است. افتخار می کنم که در حزب اعتماد ملی و در مجموعه ای هستم که تلاش های اعضایش را تحت الشعاع جنسیت و سن آنها قرار نداده است. ویژگی که موجب شد همواره استمرار فعالیت داشته باشم.

کلیدواژه: حزب اعتماد ملی | کمیته تشکیلات

منبع: خبرگزاری برنا

منبع این خبر، وبسایت www.bornanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۲۲۳۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۳۶ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت+فیلم و عکس

در همین زمینه