تنوع انتخاب، ارزانی و سلیقه‌گرایی محصولات شبه خارجی و چینی در بازار نوشت‌افزار سبب شده بتمن و باب‌اسفنجی و تیتان‌ها و فوتبالیست‌ها دست شخصیت‌های واقعی و کارتون‌های ایرانی را بخوابانند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، هرساله نیمه‌های شهریورماه بازار جانی دوباره می‌گیرد و این ماه که به نیمه می‌رسد می‌توان بوی رسیدن ماه مهر را از بازار نوشت‌افزار آن حس کرد و با گشتی در میان بازار تکاپوی دانش‌آموزان و اولیای آن‌ها برای خرید نوشت‌افزار، کیف و کفش مدارس به بهانه آغاز سال تحصیلی را مشاهده کرد.

بازار نوشت‌افزار در تسخیر اسطوره‌ها و شخصیت‌های خارجی

اما این حجم انبوه از عرضه و تقاضای انواع نوشت‌افزار چندان‌ هم بی حاشیه نیست و بازار دست‌فروشی نوشت‌افزار قاچاق و قلابی نیز داغ‌تر از همیشه در تسخیر اسطوره‌ها و شخصیت‌های خارجی درمی‌آید و همه‌ساله نیز اشکالی متفاوت و متنوع از انواع نوشت‌افزار خارجی و ایرانی باشخصیت‌های خارجی روانه بازار فروش این قسم کالاها می‌شود.

بازارگرمی نوشت‌افزار خارجی در حالی است که به گواه مسئولان امر تولید لوازم‌التحریر بومی در ایران به میزان قابل‌ توجهی آن‌هم در سال‌های اخیر افزایش‌ یافته و بیش از 60 درصد لوازم‌التحریر موجود در بازار، در داخل کشور تولید می‌شود.

این در حالی است که تولید این حجم از انواع نوشت‌افزار در داخل کشور با نشانه‌ها و شخصیت‌های کارتونی محبوب کودکان و نوجوانان‌ همچون بت من، باب اسفنجی و تام و جری و گاه شخصیت‌های کارتونی کودکان دهه 60 همچون سیندرلا و میکی ماوس صورت می‌گیرد و جای بسی تعجب است که چرا تولیدکنندگان داخلی برای شخصیت‌سازی روی لوازم‌التحریر تولید داخل از شخصیت‌های خیالی خارجی استفاده می‌کنند.

برای یافتن پاسخ این سؤال سری زدیم به بازار توزیع انواع نوشت‌افزار در شهرستان بروجرد و باکمال تعجب مشاهده شد هیچ‌یک از نوشت‌افزار موجود در این بازار نشانه‌ای از فرهنگ بومی ایران و یا شخصیت‌های کارتونی داخلی که در سال‌های گذشته تلاش شد نسبت به ترویج و فرهنگ‌سازی آن‌ها اقدام شود، وجود ندارد.

نوشت‌افزار ایرانی با طرح‌های خارجی

برای اینکه بدانیم چرا نوشت‌افزار موجود در بازار شهرستانی همچون بروجرد مملو از شخصت پردازی کارتون‌های خارجی است با چند فروشنده لوازم‌التحریر گفت‌وگویی ترتیب دادیم آن‌ها همه درمجموع اظهار کردند که تمامی نوشت‌افزاری که برای توزیع به فروش می‌رسانند تولید داخل بوده و خارجی نیستند اما اینکه از اسامی و شخصیت‌های کارتونی خارجی روی آن‌ها استفاده‌ شده به دلیل فرهنگ‌سازی و تمایل دانش‌آموزان به استفاده از این نوع نوشت‌افزار است.

محمدی فروشنده دست‌فروشی است که در پاسخ به این سؤال که چرا در میان لوازم‌التحریر توزیع‌ شده توسط وی دفاتر اسلامی و منقش به تصاویر شهدا و شخصیت‌های مذهبی دیده نمی‌شود به‌صراحت می‌گوید: مشتری برای خرید این نوع دفاتر رغبتی نشان نمی‌دهد و ما نیز ترجیح می‌دهیم به‌عنوان یک فروشنده کالایی را که مشتری بیشتری دارد عرضه کنیم.

قیمت بالای دفاتر اسلامی

دیگر فروشنده لوازم‌التحریر دراین‌باره به قیمت بالای دفاتر با طرح‌های اسلامی اشاره‌کرده و می‌گوید: قیمت دفتر 100 برگ سیمی با طرح شخصیت‌های کارتونی 3 هزار تومان و قیمت دفتر مشابه با طرح شخصیت‌های اسلامی 7 هزار تومان است و بنابراین مشتریان به دلیل این اختلاف قیمت بالا حاضر به خرید این نوع دفاتر نیستند.

درمجموع تمامی فروشندگان لوازم‌التحریری که در بازار بروجرد مورد سؤال قرار گرفتند معتقد بودند که لوازم‌التحریر اسلامی گران‌قیمت و کمیاب است و از سویی مورد استقبال زیادی قرار نگرفته است.

البته اینکه لوازم‌التحریر تولید داخل با تصاویر شخصیت‌های خارجی عرضه می‌شود خود چالشی مهم در بازار نوشت‌افزار ایران است که تاکنون مورد توجه مسئولان فرهنگی قرار نگرفته تا مانع رواج شخصیت‌های غربی آن‌هم با سروشکلی متفاوت از فرهنگ ایرانی اسلامی شوند.

در میان این آشفته‌بازار توزیع لوازم‌التحریر ایرانی با نقوش خارجی، فروش دفاتر با طرح‌هایی از شهدا، رهبر معظم انقلاب و سرداران نام‌آور سپاه در دکه‌ای مقابل یکی از پایگاه‌های مقاومت بسیج توجه ما را به خود جلب کرد.

در این دکه لوازم‌التحریر کاملاً ایرانی و با نقوش اسلامی و شخصیت‌های شهدایی همچون شهید حججی، شهیدان مدافع حرم و دفاع مقدس و رهبر معظم انقلاب با پیام‌های اخلاقی به چشم می‌خورد که در میان‌ همه نوشت‌افزار توزیع‌ شده به‌نوعی چشمگیر است.

رضا گودرزی فروشنده این نوشت‌افزار است که به قول خودش به دلیل علاقه‌ای که به شهدا و فرهنگ اسلامی ایرانی کشور دارد نسبت به توزیع این نوشت‌افزار اقدام کرده است.

وی می‌گوید: البته توزیع نوشت‌افزار متفرقه سودآورتر است چون قیمت کمتری دارد اما نوشت‌افزار اسلامی گاه قیمت بالاتری دارد اما به دلیل اهمیت فرهنگ‌سازی شخصیت‌های واقعی ایرانی و اسلامی این کار را باعلاقه خودم انجام می‌دهم.

چینی‌ها زودتر به مدرسه می‌روند

اینکه در آستانه بازگشایی مدارس چینی‌ها زودتر به مدرسه می‌روند و خاطرات مهرماه دانش آموزان با این‌چنین نوشت‌افزاری عجین شده که مشحون از فرهنگ وارداتی غربی است و تولیدکنندگان داخلی نیز بدون داشتن دغدغه‌ای اقدام به تولید این‌گونه نوشت‌افزار می‌کنند جای سؤال دارد که در شهری همچون بروجرد پاسخ آن را نمی‌توان یافت و باید از مسئولان فرهنگی مرتبط در کلان کشور جویا شد.

از سویی تنوع انتخاب، ارزانی و سلیقه گرایی محصولات شبه خارجی و چینی در بازار نوشت‌افزار موجب شده بتمن و باب اسفنجی و تیتان‌ها و فوتبالیست‌ها دست شخصیت‌های واقعی و کارتون‌های ایرانی را بخوابانند.

توفیق چینی‌ها در بازار نوشت‌افزار ایرانی

باید گفت در سایه غفلت متولیان فرهنگی بیشترین تأثیرگذاری فرهنگی بر بازار ایران در ایام منتهی به ماه مهر و در آستانه بازگشایی مدارس رخ می‌دهد و به‌جای اینکه تولیدکنندگان داخلی از این فرصت برای فرهنگ‌سازی و آشنایی دانش آموزان بافرهنگ اسلامی ایرانی استفاده کنند این چینی‌ها و شخصیت‌های خیالی خارجی هستند که محصولاتشان و البته فرهنگ خارجی خود را در بازار کشور به فروش می‌رسانند.

هرچند در برهه‌ای از سال‌های گذشته تلاش شد نمادهایی همچون رستم و شخصیت‌های کارتون‌های ایرانی جایگزین این فرهنگ وارداتی شوند اما درنهایت این چینی‌ها بودند که باکم کردن قیمت نهایی و افزایش عرضه شوک جدیدی را به بازار وارد کرده و شخصیت‌های کارتونی خود را در ذهن و جان دانش آموزان ایرانی به‌جای گذاشتند تا بیش از گذشته در بازار مصرف ایران با نمادهای کارتونی غربی یکه‌تازی نمایند.

گزارش: الهام شاهدپور

انتهای پیام/

R41450/P1492/S6,72/CT7

کلیدواژه: شخصیت های کارتون | شخصیت های کارتونی | بازار نوشت افزار | انواع نوشت افزار | شخصیت های خارجی | لوازم التحریر | بازار نوشت | فرهنگ سازی | افزار ایران | چینی ها

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۳۵۳۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

شهادت یکی از نیروهای ارتش در حین امدادرسانی به زلزله‌زدگان

حاکمیت، رفتار ناشیانه احمدی‌نژاد را بیش از این تحمل نمی‌کند/اپوزوسیون سیاه باز؛ راه خروج را از حاکمیت هدف گرفته است

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۳۷ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

در همین زمینه