تهران - ایرنا - مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در پیامی به مردم این کشور تاکید کرده است که انجام همه پرسی در اقلیم، برادری ها و دوستی ها را مستحکم تر می کند!

اگر این صحبت بارزانی ( به فرض محال) صحت هم داشته باشد، در این صورت چرا اغلب عراقی ها و کشورهای منطقه با برگزاری این همه پرسی مخالف هستند؟
موافقان همه پرسی در دفاع از این امر بیش از هر چیز بر حق تعیین سرنوشت کردها و نیز به بن بست رسیدن تعامل با بغداد در چارچوب قانون اساسی کنونی عراق تاکید می کنند، اکنون نیز بارزانی به عنوان مبتکر و مهمترین پرچم دار برگزاری همه پرسی، می گوید این امر به تعمیق دوستی ها و برادری ها میان ملت عراق منجر خواهد شد. رهبران اقلیم پیش تر هم تاکید کرده بودند، استقلال کردستان، سبب حذف و سرکوب سایر اقلیت های قومی (عربی ، ترکمان و ..) نخواهد شد.
اکنون این سوال مطرح است که، مخالفان چه دلایلی برای نپذیرفتن این سخنان دارند و چرا با برگزاری همه پرسی با اوصاف بالا مخالف هستند؟
استدلال هایی که مخالفان همه پرسی این روزها در رسانه ها و سخنرانی های خود مطرح می کنند می تواند در محورهای زیر تا حدی در پاسخ به این سوال گشایش ایجاد کند.
- لحن پیام بارزانی در پیام اخیر خود بگونه ای است که گویی زندگی مشترک و یکپارچه اجزای مختلف جامعه عراق دیگر به بن بست رسیده و برای ادامه حیات ملت عراق، راه دیگری جز یک سهمیه بندی و سهم خواهی و در نتیجه تقسیم عراق بر اساس مبانی قومی و نژادی باقی نمانده است. به باور مخالفان، این درحالی است که مشکلات امروز عراق بیش از آن که برخاسته از اختلاف میان بدنه جامعه باشد، مشکلات و اختلافات سیاسی میان بازیگران است. اکنون مشخص نیست اصرار رهبران اقلیم بر این امر یعنی چند پاره کردن کشوری که مردمانش برغم تنوع های قومی ، مذهبی همواره یکپارچه و منسجم در کنار هم برادرانه و دوستانه زندگی می کردند، چگونه می تواند موجب تعمیق برادری ها و دوستی ها شود؟
- مشکلات سیاسی در درون اقلیم کمتر و ساده تر از مشکلات میان اقلیم و بغداد نیست. برای نمونه می توان به تعطیلی پارلمان اقلیم واخراج رییس آن اشاره کرد. یا مشکلات عمیقی که میان اربیل و سلیمانیه وجود دارد که بسیار عمیق تر از مشکلات بغداد و اربیل است. از نظر مخالفان بارزانی، پایین کشیدن تصاویر بارزانی در معابر سلیمانیه که اخیرا صورت گرفت بهترین دلیل بر این امر است که حجم و عمق مشکلات میان این دو استان حیاتی در اقلیم را نشان می دهد.
- به باور مخالفان، عمده مشکلات سیاسی در کشور عراق چه در بغداد و چه میان بغداد با سایر مناطق، مربوط به اختلاف میان سیاسیون و بازیگران عرصه سیاست است و مردم عراق از این دایره بیرون هستند و حتی قربانی این اختلافات هستند درحالی که بین خود مردم اختلافات عمده ای وجود ندارد که استقلال کردستان را بتوان راه حلی برای آن برشمرد.
- بارزانی تلاش کرده است فجایعی که در دوره صدام حسین بر سر کردها آمده ، یادآوری و شور جدیدی ایجاد کند چند نکته را مطرح می کند:
1- کردها در زمان صدام حسین به تنهایی قربانی جنایات و اقدامات سرکوب گرانه صدام نبودند بلکه دیگران بویژه شیعیان هم در این پرداخت هزینه های سنگین، شراکت داشتند.
2- نکته دیگری که مخالفان بارزانی / همه پرسی بر آن تاکید می کنند این است که بر خلاف سایر معارضان صدام که کوچکترین نرمشی با نظام نشان ندادند، برخی از رهبران امروز اقلیم درمواردی دست به دست صدام دادند و در سرکوب مردم کرد مشارکت مستقیم داشتند و بعد از فاجعه حلبچه از صدام به عنوان تضمین یکپارچگی عراق یاد کردند.
3 – جنایات و سرکوب هایی که مردم کرد قربانی آن بوده اند، هیچ ارتباطی با نظام سیاسی و رهبران کنونی عراق ندارد و اخلاقی نیست که بخواهیم مسوولیت آن جنایت ها را متوجه نظام سیاسی کنونی کنیم در حالی که بر خلاف برخی رهبران امروز اقلیم، هیچکدام از رهبران سیاسی امروز عراق، کوچکترین ارتباطی با نظام سابق نداشته اند.
4- بخش از مشکلات مردم ساکن در اقلیم، به حوزه اقتصاد مربوط می شود که آن هم به نوبه خود نحوه مدیریت منابع عظیم طبیعی در این منطقه توسط بارزانی و دولت تحت امر او باز می گردد. مدیریت صحیح این منابع قطعا بسیاری از مشکلات اقتصادی مردم کردستان را حل خواهد کرد.
مخالفت ها و موافقت ها با همه پرسی از یکسو و تلاش های داخلی و خارجی برای تعویق آن از سوی دیگر در حالی ادامه دارد که تا سوم مهرماه موعد برگزاری همه پرسی در کردستان عراق زمان زیادی باقی نمانده است، باید دید تحولات روزهای آینده سرنوشت این پرونده جنجالی را به کدام سو خواهد برد؟
گزارش از : محمدکاظم جعفری
خاورم**380**1144
* انتشار دهنده: علیرضا جباری

کلیدواژه: همه پرسی

منبع: ایرنا

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۳۲۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۳۶ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت+فیلم و عکس

در همین زمینه