تهران - ایرنا - فراخوان مجلس اعلا برای مقابله با تجزیه عراق؛ مخالفت اتحادیه عرب با همه‌پرسی اقلیم؛ حمایت جمهوری خواه آمریکایی از همه پرسی؛ ادعای رسانه ترکیه ای مبنی بر قول بارزانی برای اسکان یهودیان اسرائیل در شمال عراق و سوریه؛ طومار نمایندگان پارلمان عراق برای برکناری رئیس جمهور این کشور و استاندار کرکوک؛ همه‌پرسی عاملی برای آغاز جنگ و قتل عام در مناطق کردنشین؛ مخالفت عشایر کرکوک و استان کردنشین دیاله با برگزاری همه پرسی؛ و دعوت العبادی از رهبران کرد برای مذاکره و حل مشکلات؛ از خبرهای مهم روز چهارشنبه این اقلیم است.

** مجلس اعلای اسلامی عراق در جلسه امروز خود با بررسی آخرین تحولات مرتبط با همه پرسی و تحرکات نظامی اخیر در استان کرکوک و رد همه پرسی جدایی اقلیم کردستان، از مردم این کشور خواست که با ابزارهای مسالمت آمیز به مقابله با تجزیه عراق برخیزند و موضع مخالف خود را اعلام کنند.
همچنین این مجلس از حیدرالعبادی نخست وزیر عراق خواست تا طبق مسئولیت قانونی خود با موارد منجر به تقسیم عراق مقابله کند.

** وزیران امور خارجه اتحادیه عرب در جلسه امروز با صدور قطعنامه‌ای علیه برگزای همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق؛ آن را مخالف قانون اساسی این کشور دانستند.
احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب دیروز در افتتاحیه یکصد و چهل و هشتمین جلسه وزرای خارجه این اتحادیه در قاهره از کردهای عراق خواست که با مذاکره وحدت کشورشان را حفظ کنند.

** جان بولتون چهره جنگ طلب جمهوری خواه آمریکا امروز در مصاحبه اختصاصی با شبکه کردستان 24، از همه پرسی استقلال کردستان عراق حمایت کرد.
بولتون با اشاره به همگامی کردها با آمریکا در مسیر مبارزه با داعش، گفت که مدت های طولانی است که مردم کرد بدون توانایی ابراز عقاید مانده اند و اگر تصمیم آن ها بر تحقق استقلال برای کردستان عراق است، آمریکا باید آن را به رسمیت شناسد.

** روزنامه ینی شفق ترکیه در شماره امروز خود با این ادعا که مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق به رژیم اشغالگر اسرائیل قول بازگرداندن و اسکان 200 هزار یهودی کردتبار در شمال عراق و سوریه را داده و منتظر بازگشت آن هاست؛ نوشت: بازرانی که تنها حمایت جدی خارجی را از رژیم اشغالگر اسرائیل دریافت کرده، هم اکنون در صدد قدرتمند کردن گروه های کردی است و می کوشد تا مثل اسرائیل با اشغالگری، سرزمین های بیشتری را به عنوان مناطق کردنشین معرفی و تصاحب کند.
حمایت رژیم صهیونیستی از اقدامات بارزانی در همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق با نفوذ و اثرگذاری یهودیان کردتبار ساکن اسرائیل اتفاق افتاده و آن ها هم اکنون حامی جدی این امر شده اند.

** بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اخیرا با صدور بیانیه ای، از تلاش های مشروع مردم کرد برای تشکیل دولتی متعلق به خود و برگزاری همه پرسی در اداره اقلیم کردستان عراق حمایت کرد.
نتانیاهو در این بیانیه با اشاره به همکاری نزدیک اسرائیل با کردها از دهه 60 میلادی تاکنون اعلام کرد که مهم ترین تحول مثبت در ارتباط با سرنوشت خاورمیانه ظهور یک نوع تشکیلات کرد مستقل خواهد بود.

** تنها یک روز پس از مصوبه پارلمان عراق مبنی بر غیرقانونی دانستن همه پرسی اقلیم کردستان و اعطای قدرت به نخست وزیر عراق برای اتخاذ تدابیر لازم به منظور حفاظت از تمامیت ارضی کشور؛ تعدادی از نمایندگان پارلمان برای سلب اعتماد از رئیس جمهور کردتبار عراق و برکناری استاندار کرکوک امضا جمع کردند و امروز نسخه هایی از متن درخواست برکناری را با 116 امضا در ذیل آن در اختیار رسانه های عراق قرار دادند.
براساس پیش نویس درخواستی نمایندگان پارلمان عراق، درخواست برکناری نجم الدین کریم استاندار کرکوک به دلیل نقض قانون اساسی و جانبداری وی از همه پرسی اقلیم کردستان عراق و جمع آوری امضا برای برکناری رئیس جمهور کردتبار عراق به دلیل موضع فواد معصوم در تایید همه پرسی و عدم حمایت از قانون اساسی است.
پارلمان عراق 328 کرسی دارد که 60 کرسی آن مربوط به اعضای فراکسیون کردها و مابقی کرسی ها متعلق به نمایندگان عرب و اقلیت های عراق است.

** حیدرالعبادی نخست وزیر عراق امروز در جمع استاندار و اعضای شورای استان ذیقار و حضور جمعی از نمایندگان پارلمان عراق در ناصریه مرکز استان ذیقار در 380 کیلومتری جنوب بغداد بار دیگر همه پرسی در اقلیم کردستان را فاقد مشروعیت قانونی دانست و ضمن تاکید بر یکپارچگی اراضی عراق گفت که همه ما در یک کشور واحد زندگی می کنیم و نباید تصمیمات یکجانبه اتخاذ شود.

** مروان گلالی رئیس فراکسیون جماعت اسلامی در پارلمان اقلیم کردستان عراق امروز در گفت وگو با آژانس خبری SNN سلیمانیه؛ ادعا کرد که اتحادیه میهنی کردستان عراق و حزب دمکرات همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق را با تصمیم پارلمان اقلیم به تعویق خواهند انداخت.
هنوز بین اتحادیه میهنی کردستان عراق و حزب دمکرات کردستان عراق که خواهان برگزاری همه پرسی هستند با جنبش تغییر که خواهان تعویق آن است، توافقی نشده است.
چند روزی است که دو حزب اتحادیه میهنی و حزب دمکرات کردستان عراق مذاکرات خود را با مخالفین برگزاری همه پرسی یعنی جنبش تغییر و جماعت اسلامی آغاز کرده اند.

**آیدین بیاتلی رئیس فدراسیون انجمن ترکمن اِلی عراق در گفت وگو با خبرگزاری آناتولی ترکیه، با اشاره به مخالفت تقریبا همگانی اعراب، شیعیان، ترکمن ها و حتی مسیحیان سراسر عراق با این همه پرسی، برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کرد شمال عراق را سبب بروز جنگ، اختلاف و قتل‌عام در این منطقه دانست.
خبر تصمیم اربیل مبنی بر برگزاری همه پرسی در 25 سپتامبر سالجاری، موجب واکنش ها و مخالفت های جدی در داخل و خارج از عراق شد.

** محمد باقر سهیل التمیمی شیخ عشیره بنی تمیم سه شنبه شب اعلام کرد که عشایر بنی تمیم عراق به صورت قاطع برگزاری همه پرسی در استان کرکوک را برنمی تابند و با آن مخالفند.
التمیمی بیان کرد که هرکس در رسانه ها ظاهر شود و به اسم بنی تمیم در استان سخن بگوید و حامی برگزاری همه پرسی در این منطقه باشد، سخن وی عاری از صحت و موضع عشیره بنی تمیم بوده و یک موضع گیری شخصی است.

** شورای استان دیاله عراق با اکثریت آرا دیروز ضمن مخالفت با برگزاری همه پرسی برای استقلال اقلیم کردستان در این استان، تاکید کرد که این اقدام باعث تشدید اختلافات در استان خواهد شد.

** حیدر العبادی نخست وزیر عراق شامگاه سه شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در بغداد؛ ضمن دعوت از رهبران اقلیم کردستان برای حضور در بغداد و نشستن پای میز مذاکره، همه پرسی اقلیم کردستان را تهدیدی برای امنیت و یکپارچگی عراق دانست.

** قرار است، همه پرسی سوم مهرماه پیش رو (25 سپتامبر جاری) در سه استان دهوک، اربیل و سلیمانیه به علاوه مناطق مورد اختلاف با دولت مرکزی یعنی سه استان نینوا، کرکوک و دیاله برگزار شود.
خاورم**7074**1144
خبرنگار: مینا غفرانی آذر* انتشار دهنده: علیرضا جباری

کلیدواژه: برگزاری همه پرسی | اقلیم کردستان عراق | نمایندگان پارلمان | همه پرسی استقلال | همه پرسی اقلیم | نخست وزیر عراق | پارلمان عراق | بنی تمیم

منبع: ایرنا

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۳۲۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خیز دوباره شهردارسابق برای ریاست‌جمهوری؟/قالیباف: می‌توانم صدای تغییر باشم/املاک‌نجومی دروغ بود/تخلف فقط 6 میلیارد بود

شهادت یکی از نیروهای ارتش در حین امدادرسانی به زلزله‌زدگان

حاکمیت، رفتار ناشیانه احمدی‌نژاد را بیش از این تحمل نمی‌کند/اپوزوسیون سیاه باز؛ راه خروج را از حاکمیت هدف گرفته است

در همین زمینه