رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت:آذربایجان غربی بر اساس آمار و مستندات یکی از استان‌هایتأثیرگذار در بخش کشاورزی است چرا که۶درصد تولیدات کشاورزی کشور در این استان تولیدمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، نخستین جشنواره انگور سیاه سردشت (رشه) باهدفطرح ارزشغذاییانگور، مسائل مشکلاتتاکستان‌هایانگور وعواملمؤثردر بهبود کیفیت محصولات تولیدی در روستای گومان این شهرستانبرگزار شد.

در این مراسماسمعیلکریم‌زاده رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره بهاینکهشغل کشاورزیبه‌نوعیعبادت پروردگار استاظهار داشت: کشاورزیاز جملهشغل‌هایسختمحسوبمی‌شودولی کشاورزاناز جملهافرادی هستند که علاوه برتأمینمعیشت خانوار خوددرراهتأمینامنیت غذاییمردم نیز تلاشمی‌کنند.

وی گفت: شهرستان سردشت در ابتدای انقلاب26هزارتن محصول کشاورزی تولیدمی‌کرداما اکنون بالای85هزارتن از محصولات مختلف کشاورزی راتولیدمی‌کندکه این نشان ازپیشرفت و توسعه این شهرستان دارد.

کریم زاده افزود: استان آذربایجان غربی بر اساس آمار و مستندات یکی از استان‌هایتأثیرگذار در بخش کشاورزی است چرا که6درصد تولیدات کشاورزی کشور در این استان تولیدمی‌شود.

ویبیان کرد:23هزارهکتار باغات انگور در آذربایجان غربی وجود دارد که در سال گذشته موفق شدیم280هزارتن محصولات تولیدی از انواع انگور را در استانشاهد باشیم و امسالپیش‌بینیمی‌شودبا وجودیخبندان، بارش کمتر و سرمازدگی قریب به200هزارتن تولید انگور داشته باشیم.

این مقام مسئول با ذکر این نکته که20هزارهکتار از باغات انگور آذربایجان غربیبارور هستند تصریح کرد:11هزارهکتار از باغات انگور مربوط به ارومیه است همچنین4900هکتار از باغات انگور استان در سردشتقرارگرفتهکه از میزان به طورمتوسط30هزارتن انگور ارگانیک در این شهرستانتولیدمی‌شود.

وی گفت:60درصد تولیدات انگور استان ما قابلیت تازه خوری دارد و مابقی آن باید به فروش برسد و یا در قالب محصولات فرآوری شده به مردم ارائه شود و برای این امر همحمایت‌هایزیادی از سویسازمان‌هاو ادارات مختلف لازم است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره بهاینکهیکی از راهکارهای حمایتی افزایش صادرات محصولات فرآوری شده انگور تولیدی استان است خاطرنشان کرد: یکی از دیگر راهکارهایبهره‌وریدر تولید محصولات کشاورزی جذبسرمایه‌گذاربرای ایجاد کارخانجات فرآوری و تبدیلی است که برگزاری این جشنواره‌هااقداماتی در این راستا هستند.

وی باتأکیدبر اینکه باید زمینه بازاریابی و صادرات محصولات تولیدی را ایجاد کنیم تا شاهد انبار شدن محصولات تولیدینباشیم عنوانکرد:برای خرید انگور توسط کارخانجات تبدیلیسیاست‌گذاریخواهیم کرد وبه‌این‌ترتیبامیدواریم زمینه رضایتتولیدکنندگانفراهم شود.

انتهای پیام/

R41361/P1377/S6,48/CT11

کلیدواژه: محصولات تولیدی | آذربایجان غربی | باغات انگور

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۳۷۰۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۳۶ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت+فیلم و عکس

در همین زمینه