به گزارش جام نیوز، کیسه‌هوا یا ایربگ در خودرو وظیفه ی مهم و ضروری دارد. در زمان تصادفات به جای اینکه بدن و صورت شما با داشبورد، فرمان و درب های برخورد کند و آسیب ببیند، با بالشی از هوا مواجه می شود. از سال ١٩٩٨ تمام خودروهای فروخته شده در ایالات متحده دارای کیسه ی هوا هستند.

بر اساس آمارها، تخمین زده شده است که، در بین سال های ١٩٨٧ و ٢٠٠٨ کیسه ی هوا در قسمت جلوی خودرو باعث حفظ جان بیش از ٢٥ هزار نفر در ایالات متحده شده اند و به همین دلیل کیسه هوای خودرو تبدیل به یکی از بهترین دست آوردها در زمینه ی ایمنی خودروها شده است.

در حال حاضر برخی از خودروها مجهز به ١٠ کیسه ی هوا هستند. همچنین برخی خودروسازان این تکنولوژی را به کمربندهای ایمنی خودرو نیز اضافه کرده اند.

با این حال، آیا ممکن است کیسه ی هوا بر خلاف وظیفه ی خود در حفاظت از سرنشینان باعث آسیب رساندن به آنها و حتی مرگ سرنشینان شود؟

کسانی که تجربه ی تصادفات شدید و باز شدن ایربگ را داشته اند، می گویند باز شدن کیسه ی هوا بسیار سریع اتفاق می افتد. سرعت باز شدن کیسه ی هوا باید بسیار زیاد باشد تا قبل از اینکه سرنشینان با هرچیز دیگری برخورد کنند، ابتدا کیسه ی هوا باز شود. کیسه هوا به طور میانگین در مدت زمان ٢٠ تا ٣٠ میلی ثانیه باز می شود. سرعت باز شدن آن حدود ٢٠٠ مایل بر ساعت یعنی چیزی در حدود ٣٢٢ کیلومتر در ساعت است. در واقع تکنولوژی به کار رفته در کیسه های هوا همانند تکنولوژی به کار رفته در برخی تقویت کننده های موشک است.

باز شدن ایربگ نیروی زیادی تولید می کند، بنابراین ممکن است به سرنشینان آسیب برساند. بیش از حد نزدیک نشستن به کیسه ی هوا ممکن است باعث سوختگی و صدمات دیگر شود.

نبستن کمربند ایمنی و قرار گرفتن اشیاء بین شما و کیسه ی هوا، مانند حیوانات خانگی، بطری شیشه ای و حتی تلفن همراه می توانند باعث آسیب های بسیار شدید شوند. کسانی که بیشتر در خطر هستند، کودکان و افرادی که جسم کوچکی دارند هستند، زیرا بدن آنها نمی تواند چنین فشاری را تحمل کند.

علاوه بر این اکثر صندلی های مخصوص کودکان با کیسه های هوای خودرو سازگاری ندارند. چنین صندلی هایی جان کودکان را به خطر می اندازد. هرگز نباید از صندلی های کودکان که برای ردیف عقب خودرو طراحی شده اند در صندلی جلوی خودرو استفاده کرد، زیرا ممکن است کیسه ی هوا باعث به وجود آمدن آسیب های جدی و حتی مرگ شود.

اگر از کیسه هوا به درستی استفاده شود، بدون شک باعث حفظ جان سرنشینان می شود. همچنین این وسیله خطر کمتری برای بزرگسالان دارد. اگر در صندلی جلوی خودرو کودکی نشسته است و شما دارای خودروی مدرنی هستید می توانید کیسه های هوای جلو را غیر فعال کنید. در شرایط خاص می توانید خودرو را به تعمیرگاه ببرید تا کیسه های هوا را غیر فعال کند. اگر نگران کیسه های هوای جانبی در ردیف عقب خودرو هستید می توانید صندلی کودک را در وسط قرار دهید.

منبع: جام نیوز

خبر بعدی:

به بهانۀ اکران فیلم سه رخ در آرژانتین/ صدای صندلیِ توخالی

زن ستیزی، منع تحصیل زن، ازدواج تحمیلی، خشونت خانگی توسط یک برادر قل‌چماق، عصبیّت و رفتارهای پرخاشگرانه حتی در بین زنان به اصطلاح قهرمان داستان «سه رخ»، تصویری بدوی و ملال‌آور از فرهنگ غنی ایرانی برای دو شهروندِ بوئنوس آیرسی ارائه کرد. ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۴:۳۹ فرهنگی تلویزیون ، سینما و تئاتر نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، خیابان کوریِنتسCorrientes  واقع در مرکز شهر بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین، به رویدادهای فرهنگی (تئاتر، سینما، کنسرت‌های سادۀ دورهمی) و البته پیتزافروشی‌های محلّی‌اش که تا پاسی از شب هنوز پرسروصدا و شلوغند مشهور است. فیلم «سه رخ» ساختۀ جعفرپناهی، نیمۀ اول ژانویه 2019 به نمایش درآمد و تعداد تماشاچیان سانس 10 شب در سینمای کوچک Bama واقع در خیابان کوریِنتس به تعداد انگشتان یک دست نمی‌رسید. فیلم تمام شد و شنیدن واکنش مطلقاً منفیِ دو خانم جوان آرژانتینی که باهم دوست بودند و اتفاقی به تماشای این فیلم آمده بودند، پایان خوشی برای منِ ایرانی نبود.

در نقدِ سه رخ، به قدر کافی نوشته شده و حتی رسانه‌های برون‌مرزیِ فارسی‌زبان مانند صدای آمریکا و دویچه‌وله نیز در بیان ضعف‌های داستان و ساختار فیلم (که بی‌بی‌سی فارسی آن را «شبه‌مستندی غیرطبیعی و باورناپذیر» می‌خواند) سنگ‌تمام گذاشتند؛ لذا در این یادداشت، نگاهی جامع‌تر به زنجیرۀ آثار پناهی و شرایط خاص این کارگردان می‌پردازیم.

اگر مثبت‌اندیش باشیم و نقش‌آفرینیِ خودِ پناهی با نام حقیقی، چهره، تیپ و شخصیت ثابت در داستان‌های «پرده»، «تاکسی» و «سه رخ» را خصیصۀ ویژۀ روایت‌های وی و علاقۀ شخصی‌اش به چنین مدلی از اتوبیوگرافی بدانیم، دیگر نمی‌توان تلاشِ تکرارشوندۀ وی در خودنمایی را در آثارش نادیده گرفت و به طور نمونه، بیش از 50 بار تکرار شدنِ «آقای پناهی» در دیالوگ‌های فیلم سه‌رخ را حمل بر تصادف گذاشت.

پناهی کارگردانی است که تقریباً در همۀ آثارش مهم‌ترین و بزرگترین جا را اول برای مشکلِ کاریِ خودش باز می‌کند و بعد در حاشیه، یک معضل اجتماعی را چاشنی می‌کند تا با ترکیبِ این پیش‌زمینه و پس‌زمینه، پیراهن عثمان را بالا بگیرد و محدودیت را در پرسودترین و گسترده‌ترین معاملۀ ممکن به فرصت تبدیل کند: پناهی چه داده و چه گرفته؟

نگاهی گذرا به لیست بلندبالای شهرهای کوچک و بزرگ، از آسیای شرقی تا آمریکای جنوبی که فیلم سه رخ طی نوامبر، دسامبر 2018 و ژانویه 2019 در آن‌ها اکران شده یا می‌شود، متاسفانه گویای این واقعیتِ تلخ است که یکی از تبعاتِ برخورد با عناصر ناسازگار فرهنگی، قهرمان‌سازی از دست‌اندرکارهایی است که به لحاظ فنّی و زیبایی‌شناختی بجز روی پوستۀ هنر حرکت نکردند ولی صدای طبلِ توخالی‌شان به مددِ یک صندلیِ خالی با برچسب نام در جشنواره فلان و بهمان، صحنۀ هنر بین‌المللی را فتح کرده است. شاخص‌های غیرهنری برخی جشنواره‌های بین‌المللی نیز در پی اعطای جوایز و نشان‌های متعدّد سینمایی در جهان، کارگردانی مانند پناهی را گرفتارِ توهّم خودبزرگ‌بینی کرده است. وگرنه چنانچه پناهی کارگردانی مجوّزدار می‌بود، با کیفیتِ فعلیِ آثارش بعید به نظر می‌رسد که امید و شانسی در گیشۀ سینماهای تهران و شهرستان‌ها می‌داشت. هر ایرانی که به تماشای فیلم سه رخ نشسته، حتماً توی ذوقش خورده، وقتی پناهی در سکانس‌های مختلف نشان می‌دهد در یک روستای کم‌جمعیتِ محروم و دورافتاده در شمال شرق کشور، همه او را می‌شناسند. گیریم که داستان سه‌رخ، در روستای پدری وی رخ داده، «پرده» چه، «تاکسی» چه...؟ وی چنین صحنه‌سازیِ خودستاینده‌ای را تنها می‌توانست به خوردِ تماشاگران ایرانیِ خارج‌نشین و آن دسته از تماشاگران کم‌تجربه و کم‌سوادِ غیرایرانی بدهد. حتی خانم بهناز جعفری هم فارغ از کیفیت بازیگری‌شان، در میان زنان و مردان کهنسال یا دختربچه‌های شش هفت سالۀ آن روستای کم‌دسترس به سینما و تلویزیون - احتمالاً آن اندازه که از روایت دوربینِ پناهی، برای دیدن و احوالپرسی با وی هیجانزده یکدیگر را هل می‌دهند‌، شناخته‌شده نیست!

پناهی حداقل از ده سال پیش، با ذائقه‌ای که اتفاقاً بی‌واسطه با مشکلات اجتماعی کشور برخورد می‌کند، بیگانه است و مخاطب فیلم‌هایش ایرانیان نیستند. سایۀ این تضادِ کاریکاتوریک بر آثار پناهی (گمنام بودن در درون و توهّمِ جذاب و محبوب بودن در بیرون) حس می‌شود، به این دلیل که وی از یک سو کیارستمی را الگوی خود قرار داده و از سوی دیگر فرهادی، کارگردانِ مجوّزدارِ جمهوری اسلامی آرمان محبوبیتِ داخلی و مقبولیتِ جهانی برای وی است. در حالیکه من-من-کردن‌ها نه در منشِ کیارستمی جایگاهی داشت و نه در شخصیت فرهادی دیده می‌شود.

بهرحال زن ستیزی، منع تحصیل زن، ازدواج تحمیلی، خشونت خانگی توسط یک برادر قل‌چماق، عصبیّت و رفتارهای پرخاشگرانه حتی در بین زنان به اصطلاح قهرمان داستان «سه رخ»، تصویری بدوی و ملال‌آور از فرهنگ غنی ایرانی برای دو شهروندِ بوئنوس آیرسی ارائه کرد که هرچند مقبولشان نیفتاد، ولی نگارنده بابت چنین دفاعی از حقوقم به عنوان زن ایرانی شرمنده‌ام و از دو دوست آرژانتینی‌ام عذرخواهی می‌کنم.

* مریم عطار؛ فعال فرهنگی و دانشجوی دکتری زبان تخصصی در دانشگاه برلین

انتهای پیام/

R1439/P/S4,34/CT12 واژه های کاربردی مرتبط سینمای ایران

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

اتفاق پرریسک بهاره رهنما/ سانسور مشکلات مردم با مطرح کردن فیلترینگ/ میراث شوم اصلاحات ارضی

منبع این خبر، وبسایت www.jamnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۴۸۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پروژه بزرگ جاده یاسوج به سی سخت در خواب زمستانی/افزایش خطرات جاده ای با نیمه کاره ماندن محور ارتباطی+تصاویر
 • سرنوشت فیلترینگ چه خواهد شد؟
 • افتتاح دو سینما به مناسبت دهه فجر در قم
 • اگر قرار است فیلتر نکنیم ، چه کنیم!
 • اگر قرار است فیلترنکنیم ، چه کنیم!
 • فیلم پیدا شدن یک مرد در داخل کیسه زباله
 • بیچاره تحریم ها، کیسه بوکس تنبل ها!!!
 • نحوه تمیز کردن گل های مصنوعی
 • هدیه فروشگاه اینترنتی اکالا به طبیعت
 • «صندلی» ایرانی در جشنواره «چنای» هند
 • پرت شدن یک خودرو از روی پل پس از تصادف شدید + فیلم
 • سیب زمینی های بدبو
 • کاهش وزن قابل توجه اتومبیل فورد اکسپلورر ۲۰۲۰ +تصاویر
 • بررسی لایحه الزامی شدن استفاده از صندلی کودک در خودرو‌ها
 • لایحه الزام خودرو‌ها به استفاده از صندلی کودک بررسی و به گروه ویژه‌ای ارجاع شد
 • بررسی لایحه الزامی شدن استفاده از صندلی کودک در خودروها
 • عشایر دزفول از خطرات ناشی از افزایش دبی دز در امان ماندند
 • قیمت انواع چای کیسه‌ای در بازار + جدول
 • بدخوابی نشانه چه بیماری هایی است؟