خبرگزاري آريا - گردشگري در تهران اگرچه نسبت به ديگر نقاط کشور داراي جايگاه مناسب‌تري است، اما همچنان فاصله زيادي دارد با ظرفيت‌هاي گردشگري استان و چشم‌اندازي که مي‌توان براي آن متصور بود.
خبرگزاري مهر؛ گروه استان‌ها- وحيد محمدي يکتا: پيش‌ازاين، سفر به‌عنوان يک تفريح براي مسافر و فرصت براي شهر و ديار ميزبان محسوب مي‌شد، گردشگران مقصد را با توجه به اعتقادات مذهبي، ظرفيت‌هاي تجاري يا تفريحي با مشورت اطرافيان انتخاب مي‌کردند و به دليل سفرهاي زميني، به‌ناچار به اماکن بين راه نيز سر زده و معمولاً از آن‌ها بازديد مي‌کردند، اما امروز گردشگري پيشرفت قابل‌ملاحظه‌اي کرده و به يک صنعت تبديل و شيوه‌هاي نوين براي جذب گردشگر ايجاد شده است.


امروز پارامترهاي متعددي در جذب گردشگر نقش دارند، سفرهاي هوايي رقيب جدي سفرهاي زميني شده و ديگر خبري از حضور گردشگران اجباري در شهرهاي بين راه نيست، درآمد گردشگري آن‌قدر قابل‌ملاحظه شده است، که دولت‌ها براي افزايش و نيز نحوه مصرف آن‌ها در بودجه‌هاي سالانه خود پيش‌بيني‌هايي انجام مي‌دهند.
متأسفانه سابقه هفت‌هزارساله و همچنين ظرفيتي که 230 سال مرکزيت به تهران داده است، هميشه مورد غفلت بوده و جاذبه‌هاي گردشگري تهران در زير پوست ترافيک دائمي و ديگر المان‌هاي شهري اين کلان‌شهر پنهان‌شده است.
به گفته برخي مسئولان تهران بيش از 2 هزار نقطه گردشگري، زيارتي، تاريخي و تفريحي دارد، که بازديد از تمام جاذبه‌هاي گردشگري تهران نياز به بيشتر از يک ماه زمان دارد، بااين‌حال کمتر به معرفي اين ظرفيت‌ها و بهره‌گيري از آن‌ها توجه مي‌شود.

سهم اندک از صنعت گردشگري
سمانه شمس، از فعالان عرصه آموزش گردشگري و کارشناس اين حوزه، در خصوص تفاوت‌هاي ايجاد شده در نحوه سفرها و اثرات آن بر صنعت گردشگري، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: امروز نسبت به گذشته مقاصد سفر چندين برابر شده است، هر ويژگي منحصربه‌فرد، زيبايي طبيعي، آرامش و دوري از هياهو، آثار باستاني و مذهبي، در يک منطقه آن را به يک مقصد سفر تبديل کرده است و از سفرهاي اجباري به اماکن بين‌راهي به‌طور معني‌داري کاسته شده است، در دنياي امروز بايد هوشيار عمل کرد و تمام جوانب را سنجيد، تا بتوان در صنعت گردشگري، با غول‌هاي بزرگ جهاني رقابت کرد.
محتواي آموزشي ارزشمند و استاندارد بستر مناسب آموزش‌هاي گردشگري را فراهم ساخته، اما پراکندگي و عدم انسجام و نگاه‌هاي جزيره‌اي سبب شده تا توفيقات حاصل‌شده کم‌تر از انتظارات باشدبه گفته شمس، براي جذب گردشگر، بايد براي کودک خانواده گردشگر، همسر خانواده و نيز تک‌تک اعضاي يک گروه برنامه‌ريزي داشت و با توجه به ظرفيت‌هاي مقصد، براي پر کردن اوقات گردشگر در محل موردنظر برنامه‌ريزي کرد و به‌طورکلي بايد به آموزش در اين عرصه اهميت داد.
وي آموزش‌هاي انجام‌شده درزمينهٔ جذب گردشگري و تور ليدري را کافي ندانست و تأکيد کرد: محتواي آموزشي ارزشمند و استاندارد بستر مناسب آموزش‌هاي گردشگري را فراهم ساخته، اما پراکندگي و عدم انسجام و نگاه‌هاي جزيره‌اي سبب شده تا توفيقات حاصل‌شده کم‌تر از انتظارات باشد.
اين فعال گردشگري به اثرات مثبت اجتماعي و اقتصادي در کشورهاي موفق در صنعت گردشگري اشاره کرد و افزود: زماني که درآمد سالانه بيش از 140 ميليارد دلار ايالات‌متحده از محل صنعت گردشگري به‌عنوان کشور پيش رو در جذب گردشگر و يا درآمد 60 ميليارد دلاري اسپانيا، 56 ميليارد دلاري فرانسه و 51 ميليارد دلاري چين با درآمد سالانه 6 الي 6.5 ميليارد دلاري کشورمان در سال 94 مقايسه مي‌شود، به‌خوبي مي‌فهميم که با رسيدن به اهداف صنعت گردشگري فاصله‌داريم درحالي‌که مي‌توانيم درآمد خوبي از اين صنعت داشته باشيم.
حرکت سردرگم، ما را از رسيدن به چشم‌انداز گردشگري 2025 دور مي‌کند
وي درآمد کشور از صنعت گردشگري را طبق چشم‌انداز 20 ساله، 30 ميليارد دلار تا سال 2025 دانست و گفت: هنوز تا رسيدن به اين درآمد فاصله زيادي داريم و اگر چشم‌انداز تعريف مي‌شود، بايد سعي کنيم به آن برسيم و قطعاً حرکت سردرگم و بدون انسجام، همراه با ضعف شديد ساختار و امکانات، سبب ناکامي بيش‌ازپيش گردشگري کشور مي‌شود.
به گفته شمس، استان تهران داراي ظرفيت‌هاي بسيار خوب طبيعي، کويري و نيز باستاني به‌خصوص در روستاها است و مي‌تواند نقشي به‌مراتب پررنگ‌تر از نقش کنوني در صنعت گردشگري ايفا کند و با آموزش به‌عنوان زيربنايي‌ترين لازمه مديريت منابع انساني مي‌توان به توسعه و پايداري صنعت گردشگري در اين استان کمک کرد.
وي افزود: بسياري از هنرهاي دستي روستاها که براي خود مردم آن روستا عادي است، براي گردشگران، به‌خصوص گردشگران خارجي بسيار جذاب است و بايد شکوفا شود، اين شکوفايي جز با ارائه آموزش‌هاي صحيح ميسر نيست.

اين کارشناس ارشد مديريت آموزش گردشگري ضعف در معرفي و شناخت بسياري از ظرفيت‌هاي گردشگري را ناشي از کوتاهي در آموزش به‌خصوص در ميان نسل جوان دانست و تأکيد کرد: جوانان هر منطقه پتانسيل بسيار مناسبي براي بسترسازي جذب گردشگر را دارند و مي‌توان با آموزش مختصر به آن‌ها زمينه شکوفايي صنعت گردشگري را بيش‌ازپيش فراهم کرد.
وي ادامه داد: دراين‌بين مي‌توان مؤسسات آموزشي گردشگري را فعال کرد، تا جوانان هر منطقه آموزش لازم درزمينهٔ برخورد با گردشگر، اطلاعات کافي در خصوص ظرفيت‌هاي گردشگري و زيرساخت‌هاي منطقه داشته باشند و با توجه به داشتن انرژي و وقت بيشتر نقش مهمي در توسعه گردشگري ايفا کنند.
وي افزود: طرح‌هاي آموزشي فراواني درزمينهٔ گردشگري مي‌توان تعريف و اجرا کرد، اما نياز به عزم جدي و همگاني در جهت اجراي اين طرح‌ها وجود دارد و وجود طرح‌هايي روي کاغذ، نمي‌تواند راهگشا باشد.
اين کارشناس يادآور شد: صنعت گردشگري امروز نقش بزرگي در اشتغال‌زايي کشور دارد، بيشترين شاغل در اين زمينه در سطح دنيا را کشور اسپانيا دارا است، درحالي‌که با بررسي سرانگشتي مي‌توان فهميد، ظرفيت‌هاي کشور ما براي جذب گردشگر، چيزي کم‌تر از اسپانيا و يا ديگر کشورهاي موفق در اين حوزه ندارد.
بسته‌هاي آموزشي براي سليقه‌هاي متفاوت گردشگران بين‌المللي آماده شود
يکي از کارکنان آژانس‌هاي مسافرتي تهران، که درزمينهٔ اعزام گردشگر به کشورهاي خارجي از داخل ايران فعاليت دارد، به خبرنگار مهر گفت: مؤسسات دولتي در تمام دنيا از طرح‌هاي آموزشي گردشگري حمايت مي‌کنند، اما اين حمايت‌ها را در ايران اصلاً نمي‌بينيم، متأسفانه عملاً هيچ اراده‌اي براي ارائه آموزش‌هاي جدي و فراگير گردشگري در کشور وجود ندارد به‌طوري‌که نه از جانب اتحاديه هتل داران و انجمن‌هاي صنفي مرتبط با گردشگري حمايتي ديده مي‌شود و نه از سوي دولت اقدام شايسته‌اي را مي‌بينيم.
مؤسسات آموزشي ضعيف و اندک موجود با مشکلات متعدد اقتصادي دست‌وپنجه نرم مي‌کنند و دود اين مشکلات به چشم صنعت گردشگري کشور مي‌رودهديه توکلي انگيزه اغلب مؤسسات فعال درزمينهٔ آموزش گردشگري در کشور را کسب درآمد از آموزش دانست و تأکيد کرد: درحالي‌که انگيزه اين مؤسسات بايد افزايش تعداد گردشگر به‌وسيله توسعه آموزش‌ها باشد و درآمد آن‌ها از سوي شرکت‌هاي بزرگ گردشگري متولي جذب گردشگر تأمين شود، اما عملاً چنين نظمي به‌هيچ‌عنوان مشاهده نمي‌شود و سازمان‌هاي دولتي نيز درواقع نظاره‌گر هستند. مؤسسات آموزشي ضعيف و اندک موجود با مشکلات متعدد اقتصادي دست‌وپنجه نرم مي‌کنند و دود اين مشکلات به چشم صنعت گردشگري کشور مي‌رود.
وي با انتقاد از نبود سياست‌هاي مدون و رسمي و نبود عزم جدي براي بهره‌گيري از منابع انساني آموزش‌ديده در صنعت گردشگري اضافه کرد: زماني که به‌کارگيري نيروي انساني آموزش‌ديده در صنعت گردشگري يک اصل نباشد، قطعاً به آموزش نيز بها داده نمي‌شود و شايد افرادي صرف گرفتن مدرک و بدون علاقه و انگيزه دوره‌هايي را بگذرانند.
توکلي ادامه داد: بسياري از هتل‌ها، از نيروهاي تحصيل‌کرده هتل داري بي‌بهره هستند، بسياري از تور ليدرها اماکن مستعد گردشگري در استان تهران را نمي‌شناسند و تمام انرژي و توان آن‌ها معطوف به چند کاخ و آثار باستاني دوران پهلوي و قاجار تهران شده است.
اين فعال گردشگري با اشاره به تمايلات گردشگران مختلف از اقصي نقاط جهان، اظهار داشت: گردشگران داخلي کشور ما اغلب علاقه‌مند به حضور در «کاخ سلطنت آباد»، « کاخ گلستان»، «عمارت باغ فردوس»، «کاخ صاحبقرانيه» و اين‌گونه جاذبه‌ها هستند، اما تمايلات گردشگران کشورهاي عربي و اسلامي بيشتر اماکن مذهبي و تاريخي است، اما به دليل ارائه بسته يکسان و عدم آموزش صحيح، عملاً اماکن مذهبي استان تهران گردشگران خارجي شايان‌ذکري ندارند.
وي افزود: اين در حالي است که حرم حضرت عبدالعظيم حسني(ع)، حرم امام‌زاده جعفر(ع) شهرستان پيشوا، حرم امام‌زاده صالح(ع) شهرستان شميرانات، حرم امام‌زاده داوود(ع) در تهران، آرامگاه بي‌بي شهربانو در شهرستان ري و نيز حرم امام خميني(ره) داراي ظرفيت‌هاي کافي براي حضور زائر و گردشگر از کشورهاي عربي و اسلامي هستند.

توکلي افزود: جاذبه‌هاي طبيعي و پوشش‌هاي گياهي و هواي خوب نيز از ديگر علايق گردشگران کشورهاي عربي و اسلامي هستند و حضور آن‌ها در شمال کشور و نيز شهرستان‌هاي فيروزکوه، شميرانات و دماوند مي‌تواند براي آن‌ها جذاب باشد.
وي با اشاره به علايق گردشگران اروپايي ادامه داد: گردشگران اروپايي بيشتر به حضور در کوير علاقه دارند و جاذبه‌هاي کويري را مي‌پسندند.
اين فعال گردشگري تهيه بسته آموزشي خاص هر سليقه در گروه‌هاي متعدد تور ليدرهاي کشور را راهي هوشمندانه در زمينه جذب گردشگر دانست و گفت: اگر راهنماها و تمام عوامل گردشگري اطلاعات کامل و دقيق در خصوص اين جاذبه‌ها داشته باشند، مي‌تواند به ترغيب گردشگر براي حضور در اماکن گردشگري بيشتر، افزايش روزهاي اقامت، تکرار سفر در آينده و نيز جذب ديگر گردشگران از طريق تبليغات منجر شود.
با آموزش مناسب، گردشگري شبکه‌اي شکل خواهد گرفت
يک کارشناس ارشد تاريخ و فعال حوزه گردشگري داخلي در گفتگو با خبرنگار مهر کارهاي انجام‌شده در زمينه آموزش گردشگري در کشور را صفر دانست و گفت: امروز صنعت گردشگري در دنيا تحول بنيادين را تجربه کرده است و با توجه به پيشرفت‌هاي حوزه ارتباطات، آموزش علاقه‌مندان و توسعه گردشگري شهري و روستايي اجتناب‌ناپذير است،.
محمدرضا تاجيک بيان کرد: از طريق توسعه گردشگري مي‌توان موجب اشتغال‌زايي در روستاها و شهرهاي کشور شويم و هرچه آموزش‌ها به‌روزتر و کامل‌تر باشد، تعداد گردشگران ورودي به شهرها و روستاها افزايش‌يافته و توسعه شهر و روستا را در پي دارد، اما متأسفانه جاي آموزش در حوزه صنعت گردشگري کشور ما خالي است.
تاجيک آموزش تور ليدرهاي تخصصي را راهکار طلايي توسعه گردشگري خواند و گفت: اگر يک تورليدر ماهر و متخصص 20 نفر را آموزش داده و به يک مکان تاريخي و يا طبيعي ببرد و بتواند در خصوص آن مکان توضيحات در خور ارائه و براي گردشگر ايجاد انگيزه کند، هر کدام از اين 20 نفر، پس از بازگشت به خانواده‌هاي خود، 20 نفر ديگر را براي حضور در اماکن مذکور جذب خواهند کرد و گردشگري شبکه‌اي، مبتني بر آموزش شکل خواهد گرفت.
وي آموزش از طريق توزيع لوح‌هاي فشرده و يا بروشورهاي تبليغاتي در ادارات براي پدر خانواده، در مدارس براي فرزندان و در پايگاه‌هاي بسيج براي مادران خانه‌دار خانواده را راه‌هاي آموزش عمومي و افزايش سطح علاقه‌مندي براي جذب گردشگر خواند و گفت: با اين آموزش‌ها خانواده، درگير مسائل گردشگري و ميراث فرهنگي شده و دغدغه مند خواهند شد، هرچه اطلاعات خانواده‌ها در خصوص اماکن تاريخي و جاذبه‌هاي طبيعي بيشتر باشد، جذب گردشگر ساده‌تر خواهد بود و اين افراد بازوان توانمند دولت براي جذب گردشگر خواهند شد.

تاجيک آموزش‌هاي عمومي و خانوادگي در زمينه‌هاي نگهداري، حفظ و مرمت آثار و جذب گردشگر را ضروري عنوان کرد و گفت: زماني که آموزش خوب داده شود، هرکدام از افراد آموزش‌ديده يک مبلغ گردشگري داخلي و يا از طريق شبکه‌هاي مجازي در سطح بين‌المللي خواهند بود. آموزش‌هاي نوين از اصلي‌ترين زيرساخت‌هاي گردشگري است و کشور ما در اين زمينه کم‌فروغ است و مشکلات عمده‌اي در زمينه آموزش در کشور ما وجود دارد.
گنجاندن واحدهاي تحصيلي گردشگري به دروس دانشگاهي
وي با بيان اين‌که بايد 2 واحد درسي ايران‌شناسي در خصوص آموزش‌هاي گردشگري به دروس دانشگاهي اضافه شود، گفت: دانشجوي ما در دوره دانشگاه بايد با ظرفيت‌هاي گردشگري کشور و نيز مهارت‌هاي برخورد با گردشگر و جذب آن آشنا شود، همچنين در دوران تحصيل مدرسه، بايد تورهاي گردشگري روستاگردي راه‌اندازي شود، تا دانش آموزان از همان دوران تحصيل و کودکي با جاذبه‌هاي گردشگري شهر، روستا و کشور خود آشنا شده و به يک گردشگر تبديل شوند.
به گفته اين فعال حوزه گردشگري داخلي، برگزاري مسابقات جذاب و برنامه‌هاي فرهنگي در کنار جاذبه‌هاي گردشگري و آثار باستاني و زيارتي نقش مهمي در خصوص آموزش عمومي دارد.
تاجيک، برگزاري مسابقات نقاشي از آثار براي کودکان، عکاسي از آثار و نيز سفرنامه نويسي براي دانش آموزان دوران دبيرستاني و دانشگاهي را بسيار پراهميت خواند و اضافه کرد: در زمينه آموزش عمومي نقش رسانه‌ها را نيز نبايد ناديده گرفت، رسانه‌ها مي‌توانند آموزش‌هاي خوبي در خصوص جاذبه‌هاي گردشگري و نحوه استفاده از آن‌ها نقش مهمي دارند.
لزوم استفاده از ظرفيت سازمان‌هاي مردم نهاد
رجبعلي خسروآبادي مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان تهران معتقد است که تهران ظرفيت آن را دارد با يک برنامه‌ريزي هدفمند ميزبان هم‌وطنان علاقه‌مند به گردش و سفر در فصول مختلف سال باشد.
وي با اشاره به برگزاري تورهاي مختلف تهران گردي عنوان کرد: در اين راستا طي تابستان امسال جشنواره «تهران‌گردي در خنکاي تابستان» برگزار شد.

خسروآبادي ادامه داد: مسيرهاي گردشگري جشنواره در دو بخش طبيعت‌گردي در شهرستان‌هاي خوش آب هواي شميرانات و دماوند و بخش فرهنگ تاريخي آن در محور تهران قديم و شهرري برگزار شد.
تهران ظرفيت آن را دارد با يک برنامه‌ريزي هدفمند ميزبان هم‌وطنان علاقه‌مند به گردش و سفر در فصول مختلف سال باشدمديرکل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان با اشاره به برگزاري « گشت تهران‌گردي ويژه بچه‌هاي دهه شصت» گفت: شرکت‌کنندگان در اين گشت ضمن انجام بازي‌هاي دهه شصت در خانه فراغت دبيرالملک و ديدن خاطرات تصويري اين دوران از بافت تاريخي تهران قديم نيز بازديد خواهند داشت.
وي با اشاره به ظرفيت‌هاي استان تهران براي جذب گردشگري در بخش‌هاي مختلف تاريخي و طبيعي، بر نقش مردم و سازمان‌هاي مردم‌نهاد در معرفي اين جاذبه‌ها تأکيد کرد و يادآور شد: سمن‌ها نماينده افکار عمومي و حلقه ارتباطي دولت با جامعه هستند و تقويت اين حلقه موجب اعتمادسازي در بين مردم خواهد شد.
خسروآبادي گفت: سمن‌ها در تهيه پرونده ثبت ملي خانه‌هاي تاريخي،آموزش‌هاي عمومي در حوزه ميراث فرهنگي، برگزاري آئين‌ها و جشنواره‌ها، مستند نگاري از بناهاي تاريخي و فرهنگي، نقش اساسي ايفا خواهند کرد.
زماني که به درآمدهاي کشورهاي ديگر در جهان نگاه مي‌کنيم و نيز تجربيات آن‌ها در زمينه جذب گردشگر را موردمطالعه قرار مي‌دهيم، به‌خوبي مي‌توانيم به اهميت برنامه‌ريزي مدون و دقيق در جهت تقويت و توسعه آموزش‌ها براي ارتقاء صنعت گردشگري پي ببريم.
امروز مردم علاقه‌مند به کسب تجربيات جديد اجتماعي در سفرهاي خود هستند و بايد آموزش‌هاي ما به‌قدري دقيق و کارشناسانه باشد که راهنماهاي حرفه‌اي و آموزش‌ديده ما کيفيت سفر را براي گردشگر افزايش داده و توسعه اين صنعت را فراهم آورد، که اين موضوع نياز به توجه بيشتر مسئولين امر در کشور دارد.

کلیدواژه: ظرفیت های گردشگری | جاذبه های گردشگری | برای جذب گردشگر | صنعت گردشگری | آموزش گردشگری | میلیارد دلاری | توسعه گردشگری | میراث فرهنگی | گردشگری کشور | علاقه مند | استان تهران | برنامه ریزی | آموزش دیده | ادامه داد | جاذبه ها | حرم امام | ظرفیت ها | آموزش ها | کشور ما | طرح ها

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۵۰۸۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خیز دوباره شهردارسابق برای ریاست‌جمهوری؟/قالیباف: می‌توانم صدای تغییر باشم/املاک‌نجومی دروغ بود/تخلف فقط 6 میلیارد بود

شهادت یکی از نیروهای ارتش در حین امدادرسانی به زلزله‌زدگان

حاکمیت، رفتار ناشیانه احمدی‌نژاد را بیش از این تحمل نمی‌کند/اپوزوسیون سیاه باز؛ راه خروج را از حاکمیت هدف گرفته است

در همین زمینه