خبرگزاري آريا -

با جدي شدن بحث هدف مندي يارانه ها ، يکي از نگراني هاي شايع بين خانواده هاي ايراني ، بالا رفتن نرخ انرژي هايي است که مصرف مي کنند. نگراني قيمت صورتحساب هاي برق و گاز و تلفن و...اما حتي قبل از افزايش قيمت انرژي همه ي ما مي دانستيم که در بسياري از مواقع نحوه ي مصرف در ايران به خاطر ارزان بودن قيمت انرژي بسيار غلط است .ديگر زمان آن رسيده که فرهنگ استفاده ي صحيح را در خانواده رعايت کنيم و به فرزندانمان بياموزيم.در بخش خانواده ي سايت تبيان مجموعه مقالاتي براي شما ارائه مي شود که در باره ي چگونگي خريد و طرز استفاده از وسايل برقي آموزش داده شده است به نحوي که ميزان برق مصرف شده به حد اقل برسد.
اما خانواده ايراني چگونه هزينه برق مصرفي خود را کاهش مي دهد؟اولين موضوعي که بايد به آن پرداخته شود «برچسب انرژي » است.
برچسب انرژي
برچسب انرژي امروزه در اغلب کشورهاي جهان وجود دارد و مصرف کننده را با ميزان کارايي و مصرف انرژي هر يک از وسايل انرژي بر خانگي آشنا مي کند. همچنين اطلاعات مشترکي درخصوص همه وسايل و اطلاعات اختصاصي مربوط به هر وسيله انرژي بر را در اختيار مصرف کنندگان قرار مي دهد.
برچسب انرژي از قسمت هاي مختلفي تشکيل شده است که هر قسمت نمايانگر اطلاعاتي است. که به طور مثال خريداران ماشين لباسشويي مي تواند با توجه به اين اطلاعات در هنگام خريد، دستگاهي را انتخاب کنند که در مقايسه با ساير مدل هاي مشابه داراي کارآيي و بازدهي بيشتري باشد.
سه بخش اوليه اين برچسب که در تمامي وسايل برقي خانگي مشترک مي باشد و به ترتيب نمايانگر علامت تجاري، نام شرکت سازنده و مدل دستگاه مي باشد. بخش چهارم برچسب انرژي بوسيله 7 حرف لاتين از A تا G در هفت رنگ درجه بندي شده است که هر يک از حروف و رنگها معرف درجه اي از کارايي و مصرف انرژي دستگاه مي باشد. حرف A مندرج در روي فلش با سبز پررنگ نشانگر کمترين مصرف انرژي و بيشترين بازدهي دستگاه و حرف G مندرج در روي فلش با رنگ قرمز نشانگر بيشترين مصرف انرژي و کمترين بازدهي دستگاه است. بنابراين هر چه رتبه دستگاه بالاتر باشد کارايي آن نسبت به ميزان انرژي که مصرف مي کند بيشتر است.
لذا مصرف کنندگان مي توانند در هنگام خريد وسايل برقي خانگي با دقت و توجه به حرف لاتين و يا رنگ درج شده در اين قسمت از ميزان کارايي و بازده دستگاه اطلاع يابند.
هر چه رتبه دستگاه بالاتر باشد کارايي آن نسبت به ميزان انرژي که مصرف مي کند بيشتر است.

بخش پنجم، نمايانگر مصرف انرژي دستگاه براساس استاندارد ملي تدوين شده در بخش آزمون استاندارد مي باشد و ساير بخشها بيانگر اطلاعات اختصاصي در مورد هر يک از وسايل است. بطور مثال بخش هاي ششم هفتم در ماشين لباسشويي نشانگر ميزان قدرت پاک کنندگي و آبگيري دور تند دستگاه مي باشد و آخرين بخش نيز آرم مؤسسه استاندارد را نشان مي دهد.
فوايد استفاده از برچسب انرژي
استفاده از برچسب انرژي مزايا و فوايد گوناگوني براي مصرف کنندگان اينگونه وسايل دارد که از آن جمله مي توان به موارد زير اشاره کرد:
- انتخاب درست و آگاهانه ي مردم در هنگام خريد وسايل خانگي
- آشنا ساختن مصرف کنندگان با ميزان کارآيي و بازدهي وسايل برقي خانگي
- بهينه سازي و کاهش مصرف و هزينه انرژي در خانواده ها
- کاهش آلودگي محيط زيست
- آشناسازي مصرف کنندگان نسبت به اطلاعات اختصاصي ويژه و مشترک هر وسيله انرژي بر
توصيه هاي مربوط به برچسب انرژي
در هنگام خريد وسايل برقي پرمصرف، حتماً به رتبه برچسب انرژي آن توجه فرماييد.
با خريد وسايل برقي با رتبه بالا در برچسب انرژي (AوB) هزينه هاي برق خود را کاهش دهيد.


کلیدواژه: هنگام خرید | مصرف کنندگان | برچسب انرژی | خرید وسایل | وسایل برقی | مصرف انرژی

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۵۱۶۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۳۶ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت+فیلم و عکس

در همین زمینه