بندر هندیجان با وجود دارا بودن ۹۵ کیلومتر مرز آبی و مستعد بودن در زمینه تولید و پرورش آبزیان ولی هنوز نتوانسته حتی یک مزرعه پرورش میگو داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندر هندیجان، امروزه با افزایش جمعیت و نیاز به مواد غذایی مناسب از جمله آبزیان، صیادان زیادی راهی دریا شده تا صید بیشتری روانه بازار کنند.

با هجوم صیادان به دریا و از آن‌طرف زمان‌دار بودن تخم‌ریزی ماهیان و آماده شدن جهت صید سبب شده آبزیان بیش‌ از اندازه مغلوبصید شوند و از این رو زنگ خطر انقراض ماهی و میگو به صدا در آورده شود.

بندر بحرکان و بندر سجافی هندیجان بهترین نوع آبزیان جهان را در خود دارندبه شکلی که لذیذترین آبزیان در این منطقه استراتژیک صید می‌شوند. طعم ماهی و میگو این منطقه آن‌قدر خوش‌طعم و لذیذ است که از سراسر ایران برای خرید آن به این شهر سفر می‌کنند.

طعم لذیذ آبزیان هندیجان شهره خاص و عام در کشور شده به‌طوری‌که ماهی شوریده بیش از همه معروف‌تر و عام‌پسند است اما صید بی‌رویه سبب شده آبزیان در این منطقه در حالت انقراض قرار بگیرند.

افزایش روز افزون شمار بیکاران از یک‌سو، نبود شغل‌های جایگزین، ورود افراد بیکار به دریا جهت امرار معاش و از سوی دیگر کمبود ذخایر آبزیان منطقه، نابودی زیست‌گاه‌های ماهی، میگو همگی سبب شده جمعیت انواع آبزیان در این منطقه حساسکاهش یابد.

طعم لذیذ آبزیان هندیجان زبان‌زد خاص و عام

علاوه بر حضور صیادان هندیجانی در حوزه صیادی خور موسی و بندر بحرکان از دیگر مناطق استان خوزستان مانند آبادان، ماهشهر، خرمشهر، اروندکنار، شادگان و حتی صیادان استان بوشهر از صیدگاه این منطقه نیز استفاده می‌کنند.

هجوم همه‌جانبه به صیدگاه بسیار مهم خور موسی در هندیجان و از آن‌طرف کمبود شدید ذخایر دریایی از طرف دیگر نه‌تنها کفاف همه صیادان را نمی‌کند که سبب از بین رفتن زیست‌گاه این آبزیان شده و به‌تبع آن صید نیز کاهش‌ یافته است.

ادارات شیلات مناطق ساحلی باید ضمن ایجاد مزارع پرورش آبزیان در هر شهرستان به‌اندازه صیادان بتوانند از روند تخریب و انقراض آبزیان جلوگیری کنند. این روندی که در حال پیش روی است در آینده جز نابودی و انقراض آبزیان سرانجامی ندارد.

وزارت جهاد کشاورزی، تعاون و رفاه اجتماعی، سازمان تأمین اجتماعی، سازمان شیلات باید با طرح مکانیسم مشوق‌هایی را به صیادان ارائه دهند تا در سه ماه یا مدت خاصی از سال صید ممنوع شود اما در فصل ممنوعیت مقرری برای صیادان برقرار شود.

دولت می‌تواند به‌جای پرداخت مقرری یا بیمه بیکاری مزارع پرورش میگو در مناطق مختلف ایجاد تا همان صیادان در این مزارع مشغول شوندو هم چرخ اقتصادی خانوار، جامعه، کشور چرخیده و هم تنفسی به دریا و آبزیان داده شود تا از انقراض کامل آن‌ها جلوگیری شود.

رودخانه زهره هندیجان خشک شد

شهرستان بندر هندیجان یکی از بهترین مناطقی است که می‌توان بیش از 5000 طرح آبزی‌پروری در آن احداث کرد، این منطقه دارای دو بندر سجافی، بحرکان و رودخانه طویل زهره بهترین مکان برای ایجاد حوضچه‌های پرورش میگو و دیگر آبزیان دریایی است.

رودخانه زیبای زهره به سبب برداشت‌هایی که در بالادست از آن شده دیگر شکوه گذشته را ندارد و معضلی بری آب شرب مردم شهر و روستاهای اطراف شده، این رودخانه علاوه بر تأمین آب محیط‌زیست و جانداران موجود، آب شرب شهر هندیجان و روستاهای حوزه استحفاظی را تأمین می‌کند.

اما با برداشت از منابع آب رودخانه زهره هندیجان، احداث سدها، کانال‌های عریض و طویل در بخش زیدون بهبهان و امیدیه دیگر توانایی تأمین هیچ‌ کدام از خواسته‌های مردم محروم هندیجان را ندارد و در همه فصول خشک است.

آبی که در رودخانه زهره هندیجان جاری است آب دریایی خلیج‌فارس بوده که مد آن تا 40 کیلومتر در رودخانه جریان دارد این آب دارای EC بیش‌ از حد بوده که حتی برای آب دادن به حیوانات مضر استچه رسد که برای کشاورزی یا آب شرب استفاده شود.

تنها استفاده از آب رودخانه زهره هندیجان در پایین‌دست می‌توان مزارع پرورش میگو برای اشتغال صیادانکشاورزان بیکار شده استفاده کرد این موضوع هم همت مسئولان شیلات، محیط‌زیست، منابع طبیعی و دیگر مسئولان را می‌طلبد.

زمزمه‌های ایجاد مزارع هزار هکتاری پرورش میگو در هندیجان

اکنون زمزمه‌های ایجاد مزارع هزار هکتاری پرورش میگو در هندیجان شنیده می‌شود که برخی نیروهای بومی منطقه خواستار سرمایه‌گذاری در این بخش مهم و حساس شده‌اند اما با برخی بی‌مهری یا کم‌توجهی‌ها روبه‌رو هستند که انتظار می‌رود همه مسئولان استان خوزستان و شهرستان هندیجان با این سرمایه‌گذاران بومی همکاری کرده تا این بخش پرورش میگو در هندیجان فعال شود.

علی شکیبایی رئیس هیئت‌امنا و نماینده تام‌الاختیار تعاونی‌های پرورش میگو هندیجان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بندر هندیجاناظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌فرمایند کهاقتصاد مقاومتی تنها راه برون‌رفت از مشکلات فعلی کشور بوده و راهی مناسب جهت به‌کارگیری جوانان بیکار است.

وی افزود: هندیجان با توجه به تک‌قطبی بودن، سیل واردات در آن شتاب گرفته و این روند برای اقتصاد کشور بسیار خطرناک است لذا تصمیم گرفته‌ایم با همکاری جوانان مزارع پروش میگو جهت خودکفایی در تولید این محصولات و صادرات به بازارهای جهانی احداث کنیم.

نماینده تعاونی داران میگو هندیجان بیان کرد: متأسفانه به سبب صید بی‌رویه ذخایر آبزیان و منابع دریایی منطقه هندیجان در حال نابودی و انقراض هستند لذا باید چاره اساسی اندیشید تا از نابودی محیط‌زیست جلوگیری کنیم.

وی گفت: با توجه به منابع خدادادی و وجود زیرساخت‌های طبیعی ازجمله رودخانه و آب‌های خلیج‌فارس هندیجان استعداد بسیار زیادی در پرورش هرگونه آبزیان را در منطقه دارد. جوانان بیکار این شهر می‌توانند راه صد ساله را یک‌شبه طی و مشکلات بیکاری خود را برطرف کنند.

مناطق محروم نیازمند حمایت بیشتر مسئولان

شکیبایی عنوان کرد: البته جای تأسف و تأمل دارد که چرا این صنعت پردرآمد با توجه به وجود استعدادها هنوز فعال نشده و نیازمندیم مسئولان از این مناطق محروم بیشتر حمایت کنند.

وی افزود: با توجه به صید زیاد میگو در این منطقه صادرات رسمی این محصول مهم به دیگر کشورهای هم‌جوار صورت نمی‌گیرد، دلیل آن نبود مزارع پرورشی، کارخانه‌های فرآوری توانمند این نوع محصولات دریایی هستند لازم است علاوه بر پرورش میگو فرآوری و بسته‌بندی استاندارد در دستور کار قرار گیرد.

نماینده تعاونی داران میگو هندیجان بیان کرد: اگر مزارع پروش آبزیان به ویژه میگو در هندیجان ایجاد شود در اشتغال‌زایی رکورد خواهیم زد و بخش عظیمی از جوانان صیاد به‌جایرفتن به دریا در همین مزارع به‌کارگیری خواهند شد.

وی گفت: اگر مسئولان با ما همکاری جدی کنند تا مزارع پرورش آبزیان در هندیجان فعال شود، محیط‌زیست دریا و آبزیان می‌توانند روند بازتولید اکوسیستم خود را سرعت بخشیده و از خطر نابودی دور شوند.

ایجاد شغل برای 1200 نفر با احداثمزرعه هزار هکتاری پرورش میگو

شکیبایی عنوان کرد: مزرعه هزار هکتاری پرورش میگو هندیجان می‌تواند برای 1200 نفر شغل مستقیم و غیرمستقیم از آغاز پروژه تا بهره‌برداری ایجاد کند، لذا از مسئولان استان خوزستان و هندیجان تقاضامندیم همکاری جدی در جهت تسریع اجرای طرح با ما همکاری کنند.

وی افزود: در این زمینه اداره شیلات هندیجان می‌تواند نقش اساسی ایفا کرده و در تسریع اجرای پروژه پرورش میگو در هندیجان کمک‌های شایانی صورت دهد.

رئیس هیئت‌امنا مجمع تعاونی داران ولیعصر هندیجان بیان کرد: با توجه به اینکه 1200 هکتار زمین مساعد جهت آبزی‌پروری در شرق و غرب رودخانه زهره هندیجان که بیشتر آب دریا است، مطالعات آن توسط اداره کل شیلات استان خوزستان صورت گرفته است.

وی گفت: در سال 1383 مطالعات دوازده هزار هکتار زمین بررسی و جهت استفاده مزارع آبزی‌پروری توسط شرکت مشاور طرح به اداره کل شیلات استان خوزستان ابلاغ‌شده بود، اما متأسفانه حتی یک مترمربع برای پرورش آبزیان مورداستفاده و توجه قرار نگرفته است.

شکیبایی عنوان کرد: با اجرای این طرح 3500 تن میگو سالانه در بیست هکتار مفید زیر کشت رفته در 33 قطعه سی هکتاری تولید و وارد چرخه اقتصاد مقاومتی می‌شود. با اجرای این طرح برای کشور ارزآوری خوبی می‌توان تصور کرد.

گزارش از محمدمهدی صادقی

انتهای پیام/

R41468/P1011115/S6,57/CT7

کلیدواژه: هزار هکتاری پرورش میگو | پرورش میگو در هندیجان | رودخانه زهره هندیجان | استان خوزستان | بندر هندیجان | پرورش آبزیان | میگو هندیجان | محیط زیست | مزارع پرورش

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۵۶۶۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

حاکمیت، رفتار ناشیانه احمدی‌نژاد را بیش از این تحمل نمی‌کند/اپوزوسیون سیاه باز؛ راه خروج را از حاکمیت هدف گرفته است

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۳۷ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

اظهارات تند و بی‌سابقه سردار وحید علیه جهانگیری و دفاع از مسکن‌مهر+فیلم

در همین زمینه