خبرگزاري آريا - عليرضا مسعودي حالا ديگر به يکي از چهره‌هاي شناخته‌شده تلويزيون تبديل شده است؛ فيلمنامه‌نويسي که بيش از هر چيز با اجراهاي طنز نمايشي‌اش در برنامه خندوانه معروف شد. با اين حال، مسعودي در وهله اول نويسنده است و تاکنون سريال‌هاي طنز متعددي به قلم وي روانه آنتن شده است؛ مجموعه‌هايي چون «قرارگاه مسکوني»، «سه‌دونگ سه‌دونگ»، «آقا و خانم سنگي» و اين شب‌ها «سفر در خانه» به عنوان تازه‌ترين اثر او از شبکه نسيم در حال پخش است.

مسعودي علاوه بر نويسندگي اين سريال در آن بازي هم کرده است.
ايده اصلي نگارش سفر در خانه چطور به ذهنتان رسيد؟ آيا اين مجموعه را بر اساس اتفاقي واقعي در زندگي خودتان نوشتيد يا همه‌چيز تخيل ذهنتان است؟
ايده اوليه نگارش اين مجموعه به سال‌ها قبل برمي‌گردد. ايده‌اش بر اساس هيچ اتفاق واقعي و ملموسي نبود. من نويسنده‌ام و مانند همه نويسندگان ديگر به طرح داستان فکر کردم و ايده و ساختارش در ذهنم شکل گرفت.
سوال قبلي را از اين جهت پرسيدم که بارها گفته‌ايد فيلمنامه قرارگاه مسکوني را بر اساس خاطرات خودتان از دوران سربازي نوشته بوديد...
نه، سفر در خانه هيچ پايه و اساس واقعي نداشته است. اتفاقا نگارش اين مجموعه را نخستين بار 9 تا10 سال قبل و بعد از پايان ساخت قرارگاه مسکوني کليد زدم، اما در آن دوره شرايط ساختش مهيا نشد تا اين‌که سال گذشته کار به مرحله ساخت رسيد.
وقتي بنا شد بعد از 9 تا 10 سال کار را جلوي دوربين ببريد، قطعا لازم بود تغييراتي در متن ايجاد و بخش‌هايي از آن را به‌اصطلاح به روز رساني کنيد. داستاني که اکنون روي آنتن مي‌بينيم، چه تفاوت‌هايي با طرح اوليه‌تان دارد؟
خيلي نه. به هر حال کليت ماجرا همين بود؛ داستان خانواده‌اي که تصميم دارند بعد از سال‌ها به مسافرت بروند و حالا مشکلاتي بر سر راهشان ايجاد شده است. با اين حال جزئياتي هم در ذهن داشتم که در شرايط امروز چندان نمي‌شد اجرايشان کرد و لازم بود سراغ مسائل جديدتر بروم.
مثالي هم مي‌آوريد؟
مثلا حدود 12 سال قبل استفاده از گوشي تلفن همراه بسيار کمتر بود، اما الان اين‌طور نيست و کارکردي وسيع‌تر پيدا کرده است. جزئياتي از اين دست زياد در ذهن داشتم.
به نظرم مجموعه سفر در خانه با توجه به داستان و حال و هوايش، قابليت پخش در ايام نوروز را هم داشت. خودتان چنين عقيده‌اي نداريد؟
اتفاقا ما در ابتداي کليد خوردن و شروع به ساخت مجموعه، به فکر پخش آن در ايام نوروز بوديم اما شرايط مهيا نشد و پخش آن به اواخر تابستان افتاد. البته به نظر خودم شرايط داستان اين قابليت را داشت که تعداد قسمت‌هايش بيشتر شود و به‌عنوان مثال تا 30 قسمت هم ادامه پيدا کند. با اين حال مجبور شدم بخشي از اين ماجراها را حذف کنم تا داستان در همين 18ـ17 قسمت به پايان برسد.
در انتخاب بازيگران اين مجموعه هم نقشي داشتيد؟
بله، با تهيه‌کننده‌ها و کارگردان همفکري کرديم و اين گروه را در کنار هم چيديم.
و نقش اکبر را از ابتدا براي خودتان در نظر داشتيد؟
بله، براي خودم پارتي‌بازي کردم! (مي‌خندد.)
شخصيت اکبر چه ويژگي‌هايي دارد؟ از آنجا که خودتان نويسنده مجموعه هستيد، چقدر در نوشتن اين شخصيت از ويژگي‌هاي واقعي شخصيت خودتان بهره جسته‌ايد؟
شخصيت اکبر خيلي شبيه خودم نيست، با اين حال شباهت‌هايي هم دارد. به عنوان مثال او هم مثل تمام بچه‌هاي متولد شهرستان سادگي‌هايي دارد که براي خودم هم غريب نبود و سعي کردم جزئيات شخصيتش را قابل لمس و عيني بازي کنم.
البته اين سادگي در کنار علاقه‌اي که اکبر به پريسا (با بازي شهرزاد کمال‌زاده) پيدا کرده، جذابيت و نمک خاصي هم به شخصيتش داده است.
دقيقا همين‌طور است.
داستان سفر در خانه در نگاه اول روايت پيچيده‌اي ندارد و کاملا يک‌خطي و ساده است؛ با اين حال همين اتفاقات ساده کاملا ملموس از آب درآمده و جنس شوخي‌هايش مخاطب را جذب کرده است. دليل اين موفقيت در عين سادگي کار را در چه مي‌دانيد؟
بخشي از اين قضيه به اين دليل است که مخاطب مي‌تواند با کار همذات‌پنداري داشته باشد و حس کند که با شخصيت‌هايش آشناست. احتمالا اگر شما هم به اطراف خود نگاهي کنيد، مي‌توانيد نمونه‌هايي شبيه شخصيت‌هاي اين داستان را به شکلي ملموس ببينيد؛ شخصيت‌هايي که ممکن است شبيه هريک از اعضاي خانواده يا نزديکانتان‌ باشند. اين آدم‌ها بالاخره جايي در اجتماعمان وجود دارند و جنس ماجرايي که برايشان پيش مي‌آيد هم ملموس است. همه ما در زندگي‌ خود سفر رفته‌ايم و براي هرکدام‌ما اتفاقاتي طي سفر رخ داده است. در نگارش اين داستان سعي کردم همه‌چيز را واقعي ببينم و به همين دليل است که فضاي داستان مي‌تواند مخاطبان را جذب کند.
در لحظاتي از داستان، رشته مصيبت‌هاي رخ داده بر سر شخصيت‌ها بيش از حد پي در پي و پشت سر هم مي‌شود. در حين نگارش اين اتفاقات دلتان براي شخصيت‌هاي مجموعه‌تان نمي‌سوخت؟!
اتفاقا چرا! ضرب‌المثل معروفي هست که مي‌گويد «هرچي سنگه مال پاي لنگه» و وصف حال شخصيت‌هاي مجموعه هم دقيقا همين است. البته اين روال اتفاقات بد هنوز ادامه دارد و هرچه در داستان پيش برويم، اتفاقات تازه‌تري برسر راهشان رخ مي‌دهد. با اين حال، اين روال قصه است و رخ دادن همين اتفاقات است که تماشاي يک مجموعه را جذاب مي‌کند.
الان که سريال به پخش رسيده و روي آنتن رفته است، از نتيجه نهايي کار رضايت داريد؟ بازخوردهايي که از جانب مخاطبان از مجموعه مي‌بينيد به‌چه صورت است؟
الان با گسترش فضاي مجازي بستر جديدي ايجاد شده است و مي‌بينيم که در اين فضا مردم با هم هيچ تعارفي ندارند. ما ايراني‌ها هنوز در ارتباطات رودررو و چهره به چهره با هم تعارف‌هايي داريم و مواردي را رعايت مي‌کنيم، اما خوشبختانه در فضاي مجازي شرايط به‌اين‌گونه نيست و مردم صادقانه حرفشان را مي‌گويند. اتفاقا همين چند شب پيش امير نوري در صفحه مجازي‌اش پستي گذاشت و از مردم خواست که نظرشان را در خصوص مجموعه بگويند. جالب اين‌ که از حدود 400 نظري که مردم براي امير گذاشتند، تقريبا 350 نفر گفته بودند مجموعه عالي است، عده ديگري اعلام کرده بودند مجموعه را نمي‌بينند و تعداد خيلي کمتري هم که نظرشان کاملا محترم بود، نسبت به کار ابراز نارضايتي کرده بودند و آن را دوست نداشتند. خوشبختانه بازخوردهايي که از کار ديده‌ام خوب است، مردم مجموعه را دوست دارند و توانسته‌ايم مخاطبان خاص خودمان را پيدا کنيم.
اين روزها مشغول چه کاري هستيد؟
اخيرا بازي در مجموعه «آرماندو» به کارگرداني احسان عبدي‌پور را به پايان رسانده‌ام. فعلا دارم استراحت مي‌کنم و بعد بايد ببينم پيشنهاد خوبي براي کار هست يا نه؛ اگر پيشنهاد خوبي نباشد خودم مشغول نوشتن مي‌شوم و دوباره با پارتي‌بازي يکي از نقش‌ها را براي خودم در نظر مي‌گيرم! (مي‌خندد.)
زهرا غفاري

کلیدواژه: سفر در خانه | شخصیت ها

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۵۶۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خیز دوباره شهردارسابق برای ریاست‌جمهوری؟/قالیباف: می‌توانم صدای تغییر باشم/املاک‌نجومی دروغ بود/تخلف فقط 6 میلیارد بود

شهادت یکی از نیروهای ارتش در حین امدادرسانی به زلزله‌زدگان

حاکمیت، رفتار ناشیانه احمدی‌نژاد را بیش از این تحمل نمی‌کند/اپوزوسیون سیاه باز؛ راه خروج را از حاکمیت هدف گرفته است

در همین زمینه