خبرگزاري آريا - برترين ها: اگر يک کتابخوان حرفه اي نباشيد و بخواهيد کتابي در دست بگيريد و مطالعه کنيد و از طرفي فرد خبره اي هم اطرافتان نداشته باشيد، مجبوريد به ليست هاي مختلف مراجعه کنيد. اما فراواني اين ليست ها که بر اساس معيارهاي مختلف و توسط افراد با سلايق متفاوت تهيه شده اند، شما را بيش از پيش گيج خواهد کرد.
ما به کمک شما آمده ايم و در اين مطلب قصد داريم پرفروش ترين کتاب ها يا رمان ها در سرتاسر دنيا در دهه ها و قرن هاي اخير را برايتان معرفي کنيم. اين معيار که غالب جوامع مختلف در نسل هاي مختلف، يک کتاب را پسنديده باشند قطعا يکي از بهترين و معتبرترين ليست هاي «کتاب هاي واجب براي خواندن» را شکل خواهد داد. پس بجنبيد و لذت خواندن کتاب هاي زير را از دست ندهيد.
61. «وقتي باردار هستيد بايد منتظر چه چيز باشيد» اثر هايدي مرکف، آرلن آيزنبرگ و سندي هاتاوي
اين کتاب با در بر داشتن تمام نکات جديد دربارۀ بارداري، زايمان و سبک زندگي والدين آينده، با يک طرح پيش فرض، اطلاعات لازم در مورد انتخاب متخصص، روش هاي مختلف زايمان، حاملگي دوم، دوقلو ها، روابط زناشويي در حاملگي و مقابله با عوارض رايج و کمتر رايج بارداري تکميل مي شود.

62. «ماجرا هاي هاکلبري فين» اثر مارک تواين
رمان درخشان قرن نوزدهمي مارک تواين، مدت هاي طولاني يکي از بهترين نمونه هاي ادبيات آمريکا به شمار رفته است. اين رمان هاک سرکش و آزادي خواه را که اولين بار در «ماجرا هاي تام ساير» معرفي شده بود، باز مي گرداند و او را در مرکز داستان قرار مي دهد. داستان کلاسيک تواين، که غناي آن در گويش معتبر، طنز عاميانه و تفسير تند و تيز اجتماعي اش است، ماجرا هاي هاک و جيم، بردۀ فراري، را در سفري هيجان انگيز در مسير رود مي‌سي‌سي‌پي دنبال مي کند.

63. «خاطرات سري آدريان مول 13 و 4/3 ساله» اثر سو تاونسند
اين کتاب به سبک خاطره نوشته شده و به نگراني ها و افسوس هاي يک نوجوان مي پردازد که باور دارد يک روشنفکر است. داستان در سال هاي 1981 و 1982 مي گذرد و در پس زمينۀ خود برخي رويداد هاي تاريخي دنيا، از جمله جنگ فالکلند، ازدواج شاهزاده چارلز و بانو دايانا و تولد شاهزاده ويليام، را نيز منعکس مي کند. مول منتقد بي رحم نخست وزير وقت، مارگارت تاچر، است و او را در فهرست بدترين دشمنانش قرار مي دهد.

64. «کان تيکي: سراسر اقيانوس آرام در يک قايق» اثر تور هيردال
در اين گزارش کلاسيک از ماجراجويي در طبيعت، پنج مرد در جستجوي يک قهرمان افسانه اي از پرو تا پلينزي سفر مي کنند. اين نسخۀ کلاسيک غني شامل يادداشت هاي توضيحي مفصل، تحليل منتقدانه در بر دارندۀ ديدگاه هاي معاصر و مدرن در مورد اين اثر و يک مقالۀ ديداري بي نظير دربارۀ اين سفر مي باشد.

65. «سرزمين موجودات وحشي» اثر موريس سنداک
يک شب مکس لباس گرگي خود را مي پوشد و کلي شيطنت مي کند، بنابر اين مادرش او را "موجود وحشي" مي نامد و از شام خوردن محروم مي کند. آن شب در اتاق مکس يه جنگل شروع به رشد مي کند و اقيانوسي جاري مي شود که در آن قايقي آمادۀ بردن مکس به سرزمين موجودات وحشي است. مکس وحشي ها را رام مي کند و خود را پادشاه آنها مي داند. بعد آشوب وحشي ها شروع مي شود. اما زماني که مکس هيولاها را به رختخواب مي فرستد و همه چيز آرام مي شود، احساس تنهايي به سراغش مي آيد و متوجه مي شود وقت آن رسيده که به سوي خانه حرکت کند، جايي که يک نفر بيشتر از همه او را دوست دارد.

66. «راز» اثر روندا برن
نسخۀ دهمين سالگرد انتشار «راز» شامل يک پيشگفتار جديد به قلم روندا برن و ده نمونه از تغيير ساز ترين بينش هايي است که وي در طول ده سال گذشته با تمرين و زندگي به سبک «راز» به دست آورده است. اين 10 بينش به تنهايي مي توانند به فهم و تسلط شما در قانون جذب سرعت ببخشند.

67. «ترس از پرواز» اثر اريکا جانگ
همسر يک روانکاو که از زندگي خود خسته شده، وارد ماجرايي بکر مي شود که زندگي اش را تغيير مي دهد. ايزدورا وينگ، بعد از پنج سال، در زندگي خود بر سر دوراهي قرار مي گيرد: آيا او و همسرش بايد با هم بمانند يا از هم جدا شوند؟ ايزدورا، که همسرش را در کنفرانس روانکاوي در وين همراهي مي کند، او را رها مي کند و در جستجوي شخصي با شور و اشتياقي بي پرده، به تنهايي در اروپا سفر مي کند. اما، همانظور که او ياد مي گيرد، رهايي لزوماً برابر با خوشبختي نيست.
«ترس از پرواز» که در زمان انتشارش در سال 1973 يک شور ادبي به پا کرد، اريکا جانگ را به يکي از پيشرو ترين صداهاي نسل خود در زمينۀ جنس زن و فمينيسم تبديل کرد. بعد از نزديک به چهار دهه، چيزي از بينش، ذوق و بذله گويي حيرت انگيز اين رمان کم نشده است.

68. «کلبه» اثر ويليام پال يانگ
ميسي، کوچک ترين دختر مکنزي الن فيليپ، طي تعطيلات خانوادگي ربوده مي شود و شواهدي مبني بر اين که به شکل بي رحمانه اي به قتل رسيده، در کلبه اي متروکه در عمق مناطق بکر اورگان، ديده مي شود. چهار سال بعد، مک در ميان "اندوه بزرگ" خود يادداشت مشکوکي، ظاهراً از خدا، دريافت مي کند که از او دعوت مي کند يک آخر هفته به آن کلبه برگردد. او بر خلاف خواستۀ قلبي اش در يک بعد از ظهر زمستاني به آنجا مي رود و با رسيدن به کلبه تاريک ترين کابوس هايش برايش زنده مي شوند. چيزي که مک در آن کلبه پيدا مي کند، زندگي او را تا ابد تغيير مي دهد.
در دنيايي که دين روز به روز نامربوط تر به نظر مي رسد، «کلبه» با پرسش ابدي "در اين دنياي پر از رنج هاي وصف ناپذير، خدا کجا است؟" دست به گريبان مي شود. پاسخي که مک به آن مي رسد، شما را مبهوت و شايد به اندازۀ مک متحول خواهد کرد. و از همۀ کساني که مي شناسيد خواهيد خواست اين کتاب را بخوانند.

69. «شب به خير ماه» اثر مارگارت وايز براون
در اتاق سبز بزرگ، يک خرگوش کوچولو توي تخت قايم شده. "شب به خير اتاق، شب به خير ماه." خرگوش کوچولو به تمام چيزهاي آشناي توي اتاق خواب نيمه روشنش، به عکس سه بچه خرسي که روي صندلي نشسته اند، به ساعت ها و جوراب هايش، به دستکش ها و بچه گربه ها، به همه چيز يکي يکي شب به خير مي گويد. در اين اثر کلاسيک ادبيات کودکانۀ محبوب چند نسل از خواننده ها و شنونده ها، شعر آرام کلمات و تصاوير لطيف و آرامش بخش به هم آميخته اند تا کتابي کامل براي پايان روز رقم بزنند.

70. «داستان بي پايان» اثر ميشائيل اِنده
اين اثر حماسي تخيلي از زمان اولين انتشارش در بيش از يک دهه قبل، قلب ميليون ها خواننده را در سراسر دنيا تسخير کرده است. داستان خاص آن در ميان داستاني ديگر، دعوتي مقاومت ناپذير از خواننده ها است تا خود بخشي از کتاب شوند.
داستان با پسري تنها به نام باستيان و کتاب عجيبي که او را به دنياي زيبا اما محکوم به فناي فانتاستيکا مي کشاند، شروع مي شود. فقط يک انسان مي تواند اين مکان مسحور کننده را، با دادن نامي جديد به فرمانرواي آن، ملکۀ کودک مانند، نجات دهد. اما سفر به برج ملکه از سرزمين اژدها ها، غول ها و هيولا ها و سحر و جادو مي گذرد و در صورتي که باستيان تلاش خود را آغاز کند، ممکن است هرگز باز نگردد. او همچنان که در سرزمين فانتاستيکا پيش مي رود، بايد شجاعت رويارويي با دشمنان وصف ناپذير و اسرار قلب خود را به دست بياورد. خواننده ها نيز مي توانند به سرزمين شگفت انگيز و فراموش نشدني فانتاستيکا سفر کنند، فقط کافي است کتاب را ورق بزنند...

71. «حدس بزن چقدر دوستت دارم» اثر سم مک برتني
"حدس بزن چقدر دوستت دارم" اين را خرگوش کوچولوي قهوه اي مي گويد. خرگوش کوچولوي قهوه اي به پدرش نشان مي دهد چقدر دوستش دارد: به اين دوري که دستم مي رسد و به اين بلندي که مي توانم بجهم. اما خرگوش قهوه اي بزرگ مي تواند دستش را بيشتر از او باز کند و بلند تر از او بجهد، بنابراين او را بيشتر دوست دارد. خوب، پس خرگوش کوچولو پدرش را درست تا روي ماه دوست دارد، اما اين هم دقيقاً نصف اندازۀ عشق خرگوش بزرگ به او است.

72. «شوگون» جيمز کلاول
يک ماجراجوي جسور انگليسي. يک جنگجوي شکست ناپذير ژاپني. زني زيبا که بين دو راهي زندگي، دو راهي عشق مردد است. اينها همه با هم در حماسه اي شگفت انگيز از زمان و مکاني شعله ور از نبرد، شور و اشتياق، جاه طلبي، هوا و هوس و مبارزه براي قدرت گرد هم آمده اند.

73. «پُکي کوچولو» اثر جانت سيبرينگ لاوري
«پُکي کوچولو»، يکي از دوازده کتاب طلايي اصلي، از سال 1942 تا کنون 15 ميليون نسخه فروش داشته و به يکي از محبوب ترين کتاب هاي کودک تاريخ تبديل شده است. حالا، اين توله سگ کوچولو آماده است که قلب و ذهن نسل جديد کودکان را تسخير کند.

74. «ستون هاي زمين» اثر کن فولت
کن فولت در سراسر دنيا به عنوان استاد تعليق آني معروف است، اما محبوب ترين و پر فروش ترين کتاب او داستان جذاب راهبي قرن دوازدهمي است که قصد دارد کاري به نظر غير ممکن انجام دهد: ساختن بزرگ ترين کليساي جامع گوتيک که تا آن زمان جهان به خود ديده است.
هر چيزي که خوانندگان از فولت انتظار دارند اينجا است: دسيسه، اقدام سريع، و داستان عاشقانۀ پر شور. اما آنچه «ستون هاي زمين» را حيرت انگيز مي کند، زمان آن، قرن دوازدهم؛ مکان آن، انگلستان فئودال و موضوع آن يعني ساخت کليسايي باشکوه است.
فولت انگلستان زمخت و پر زرق و برق قرون وسطايي را با تمام جزئيات بازسازي کرده است. جنگل هاي پهناور، شهرهاي حصار کشي شده، قلعه ها و صومعه ها به چشم انداز هايي آشنا تبديل شده اند. در مقابل اين پس زمينۀ آکنده از ويرانگري هاي جنگ و ضرب آهنگ زندگي روزمره که با دقت به تصوير کشيده شده و با پيچيدگي در هم بافته شده اند، استاد داستان سرا خواننده را به درون زندگي، روياها، تلاش ها و عشق هاي شخصيت ها مي کشاند: تام، استاد بنا، آليينا، زن نجيب زاده و زيبايي مسحور کننده اش؛ فيليپ، رئيس صومعۀ کينگزبريج؛ جک، هنرمند سنگ تراش؛ و اِلن، زن جنگل. از سنگ تراش ساده گرفته تا پادشاه متکبر، همۀ شخصيت ها به وضوح جان گرفته اند.
ساخت کليسا با هنرمندي کمابيش وهم آور سنگ تراشان تعليم نديده، مرکز درام داستان است. فولت در اطراف محل ساخت و ساز کليسا، داستاني از خيانت، انتقام و عشق به هم مي بافد که با اعدام يک مرد بي گناه در ملأ عام شروع مي شود و با تحقير يک پادشاه به پايان مي رسد.

75. «دوست يابي و نفوذ در ديگران» اثر ديل کارنگي
شما مي توانيد دنبال شغل دلخواهتان برويد... و آن را به دست آوريد! مي توانيد شغل فعلي تان را حفظ کنيد و آن را بهبود ببخشيد! مي توانيد از هر موقعيتي که داريد براي پيشرفت خودتان استفاده کنيد! «دوست يابي و نفوذ در ديگران» از زمان انتشار در سال 1936 تاکنون بيشتر از 15 ميليون نسخه فروخته است. اولين کتاب ديل کارنگي اثر پرفروشي است که با توصيه هاي تغيير ناپذيرش هزاران نفر از افراد مشهور کنوني را به موفقيت در تجارت و زندگي شخصي رسانده است.
همانطور که گفته شد، اصول ديل کارنگي هنوز هم مؤثرند و به شما کمک خواهند کرد تا در اين دنياي پيچيده و رقابتي مدرن به بيشترين حد توانايي خود دست يابيد. شش راه براي اين که مردم شما را دوست بدارند، دوازده راه براي اين که طرز فکر شما را قبول کنند و نه راه براي تغيير دادن مردم بدون برانگيختن خشم آنها را در اين کتاب ياد بگيريد.

76. «عطر: داستان يک قاتل» اثر پاتريک زوسکيند
رمان کلاسيک پاتريک زوسکيند، کتاب پرفروش تحسين شده و پر شور بين المللي آزمايشي ترسناک را مطرح مي کند: چه اتفاقي مي افتد وقتي زياده روي يک شخص در شديد ترين احساسش- حس بويايي او- منجر به قتل مي شود.
در محله هاي فقير نشين فرانسۀ قرن هجدهم، ژان باتيست گرونويي با موهبتي ويژه به دنيا مي آيد: حس بويايي مطلق. وقتي بزرگ تر مي شود، زندگي خود را با کشف بوهاي مختلف در پاريس مي گذراند و يک عطار برجسته هنر باستاني ترکيب روغن ها و گياهان با ارزش را به او مي آموزد. اما نبوغ گرونويي به حدي است که با اين کارها راضي نمي شود و وسوسه مي شود بوي چيزهايي مثل دستگيره هاي برنجي و چوب تازه بريده شده را به دست آورد. يک روز بويي به مشام او مي رسد که به خطرناک ترين جستجوي او براي ساختن "عطر نهايي" منجر مي شود؛ بوي يک دختر جوان و زيبا. «عطر» با روايت درخشان و خيره کننده اش، داستان قدرتمندي از قتل و شرارت نفساني است.

77. «خوشه هاي خشم» اثر جان استاين‌بک
اين داستان حماسي برندۀ پوليتزر جان استاين‌بک دربارۀ رکود بزرگ اقتصادي است و سفر يک خانواده و يک ملت را به دنبال کار و کرامت انساني به سوي غرب روايت مي کند. شايد اين اثر آمريکايي ترين رمان کلاسيک آمريکا باشد. رمان به خانوادۀ جود، خانواده اي فقير از زارعان مستأجر مي پردازد که به خاطر خشکسالي، مشکلات اقتصادي و تغييرات به وجود آمده در صنايع کشاورزي و امور مالي از خانۀ خود در اوکلاهما رانده شده اند. خانوادۀ جود به دليل وضعيت نااميد کننده شان و نيز از آنجا که در طوفان شن به دام افتاده اند، تصميم مي گيرند به کاليفرنيا بروند.
آنها نيز به همراه هزاران اوکلاهمايي ديگر، به دنبال شغل، زمين، شرافت آينده هستند. استاين‌بک زماني که مهياي نوشتن اين رمان شد، نوشت: "مي خواهم نشان ننگي بر حرامزاده هاي طماعي که باعث اين وضعيت [رکود بزرگ و عواقب آن] هستند، بگذارم." استاين‌بک با اين کتاب طرفداران زيادي از ميان طبقۀ کارگر پيدا کرد، شايد دليل آن همدردي کتاب با جنبش کارگران و نثر قابل فهم آن باشد. امروزه «خوشه هاي خشم» در کلاس هاي ادبيات دبيرستان ها و دانشگاه هاي آمريکا تدريس مي شود. در سال 1940، اقتباس سينمايي تحسين شده اي از اين رمان، با بازي هنري فوندا و کارگرداني جان فورد، ساخته شد.

78. «نجواگر اسب» اثر نيکلاس اوانز
اسمش تام بوکر است. صدايش اسب هاي وحشي را رام مي کند و دست هايش روح هاي شکسته را التيام مي دهد. و آني گريوز، نا اميد از التيام دختر آسيب ديده اش، اسب وحشي دخترش و قلب جريحه دار خودش، عرض يک قاره را پيموده تا به مزرعۀ بوکر در مونتانا برسد. او به خاطر اميد آمده است. به خاطر فرزندش. و به خاطر چيزي که کسي جز بوکر نمي تواند به او بدهد: دليلي براي باور داشتن.

79. «سايۀ باد» اثر کارلوس روئيس سافون
بارسلونا، سال 1945: يک شهر بعد از جنگ داخلي اسپانيا، به آرامي التيام مي يابد، و دنيل، پسر يک فروشندۀ کتاب هاي کمياب که سوگوار از دست دادن مادر است، آرامش خود را در کتابي اسرارآميز به نام «سايۀ باد» نوشتۀ شخصي به نام خوليان کاراکس باز مي يابد. اما وقتي تصميم مي گيرد آثار ديگر اين نويسنده را پيدا کند، موضوع تکان دهنده اي را کشف مي کند: يک نفر تمام نسخه هاي همۀ کتاب هاي کاراکس را از بين برده است. در واقع، دنيل ممکن است تنها کسي باشد که کتابي از کاراکس دارد. خيلي زود، جستجوي به ظاهر بي خطر دنيل به يکي از تاريک ترين اسرار بارسلونا منتهي مي شود: داستاني حماسي از قتل، ديوانگي و عشقي محکوم به فنا.

80. «راهنماي سواري مجاني به کهکشان» اثر داگلاس آدامز
چند ثانيه قبل از اين که زمين براي راه اندازي يک بزرگراه کهکشاني نابود شود، فورد پريفکت، پژوهشگر نسخۀ بازبيني شدۀ راهنماي سواري مجاني به کهکشان که پانزده سال است يک هنرمند از کار افتاده محسوب مي شود، دوستش آرتور دنت را از سيارۀ زمين خارج مي کند.
اين زوج پر انرژي به کمک گفته هاي راهنماي سفر مجاني ("حوله تقريباً مفيد ترين چيز براي يک مسافر بين ستاره اي است") و کلي مسافر ديگر، سفري را در فضا آغاز مي کنند. مسافران ديگر عبارتند از: زيفود بيبل براکس، رئيس کهکشان با دو سر و سه دست؛ تريليان، نامزد زيفود؛ ماروين، ربات پارانوئيد، درخشان و دائماً افسرده؛ و ويت ووجاجيگ، دانشجوي قديمي که به خاطر ناپديد شدن تمام خودکار هايي که در طول سال ها خريده، دچار عقدۀ روحي شده است.

کلیدواژه: خرگوش کوچولو | ترین کتاب | شب به خیر | کتاب ها | شده اند

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۵۹۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۳۶ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت+فیلم و عکس

در همین زمینه