نماد های غربی سهم زیادی از بازار لوازم التحریر جنوب شرق کشور را تحت تاثیر خود قرار داده و این روزها قهرمانان عروسکی هالیودی سبب ترویج باورهای غلط غربی در میان دانش آموزان شده و بت من و باب اسفنجی و تیتان ها جای ننه قمر و شخصیتهای شکرستان را گرفته و مسئولان نیز هیچ اقدامی برای جلوگیری از نفوذ افسانه های غربی در فرهنگ ایرانی انجام نداده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانابه نقل از تفتان ما، این روزها تصویر کودکی که دست در دست مادر به سمت نوشت افزار و لوازم التحریرهای خاش می رود بسیار آشناست و کافی است که سری بچرخانی تا تعداد زیادی از این کودکان را مشاهده کنی و با چهره های شاد و لب های خندان آن ها را می بینی ولی زمانی که چندسانتی متر سرت را بالا می آوری چهره ای متفاوت بر پیکره بی لبخند مادر و پدر را می بینی از آن چهره‌های یخ‌زده؛ علت اما گرانی است.

در بازار خاش این روزها تکاپوی عجیبی در خیابان ها و مراکز تجاری برپا شده که به بهانه آغاز سال تحصیلی جدید بازار جانی دوباره می گیرد ولی این حجم انبوه از عرضه و تقاضا بی حاشیه هم نیست و اگر کمی با دقت بیشتری به بازار لوازم التحریر و نوشت افزار نگاه کنی چیزی که به وفور دیده می شود ، «Made in China» است. قصه‌ی پر غصه واردات کالای خارجی و به ویژه چینی تمامی ندارد؛ گویا قانونی برای ممنوعیت خرید کالای خارجی مشابه داخلی در کشور ما وضع نشده است و مسئولان نیز همیشه تنها برای بنر شدن و برگزاری همایش‌ها سریع و با عجله کار می کنند اما برای حمایت از تولید داخل و رونق اقتصادمقاومتی هیچ اقدام عملی انجام نداده اند.

علی ای حال بیشترین تاثیر گذاری فرهنگی بر بازار در ایام آغازین سال تحصیلی جدید رخ می دهد و به جای اینکه تولید کنندگان داخلی از این فرصت بی نظیر بهره بگیرند این چینی ها هستند که محصولاتشان و البته فرهنگ خارجی را به فروش می رسانند.

در واقع بی توجهی به بخش فرهنگ در عرصه تولیدات داخلی سبب شده که عملاً بازار ایران از دست تولید کنندگان داخلی محدودی که در کشور وجود دارد خارج شود و اغلب بازار لوازم التحریر ایران تحت سلطهمحصولات رنگارنگ چینی است.

با رفتن به داخل یک فروشگاه لوازم‌التحریر می توان دید که طرح روی جلد دفاتر از کارتون های خارجی مثل انیمیشن ماشین ها و انیمشین ماتر و روح نورانی، تیم های ورزشی مثل بارسلونا و رئال مادرید و شخصیت های فوتبال همچون لیونل مسی و کریستیانو رونالدو است.

علی ای حال در طول سال ها بی توجهی اکثر تولید کنندگان داخلی ورشکست شده‌اند و دیگر توان رقابت با نمونه های وارداتی وجود ندارد و برگزاری نمایشگاه های عرضه مستقیم نوشت افزار داخلی نیز هر چند در شهر خاش هیچ گاه انجام نشده است اما زیمانی در شهرهای کوچک و محروم استان برگزار می شود مورد مخالفت اصناف قرار می گیرد.

آخرین آمار‌ها نشان دهنده آن است که حدود 75‌درصد محصولات موجود در ایران از طریق واردات تامین می‌شود و صرفاً چیزی حدود 25درصد بازار در اختیار تولیدات داخلی است، عرصه‌ای که می‌تواند در اختیار تولید‌کنندگان ایرانی قرار بگیرد و در کنار سود‌آوری مناسب و اشتغال برای کارگران ایرانی، می‌تواند یک فعالیت فرهنگی محسوب شود.

خبرنگار تفتان ما برای بررسی این موضوع به یکی از مغازه‌های لوازم‌التحریر رفت و با خانواده‌ای که در حال خرید بود، گفتگو کرد.

* مهمترین مشکل در بازار لوازم التحریر توزیع اقلام و محصولات خارجی در بازار است

محمدنبی شهنوازی پدر یکی از دانش آموزان خاشی که در حال خرید نوشت افزار برای فرزند خود بود در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار کرد: مهمترین مشکل در بازار لوازم التحریر خاش توزیع اقلام و محصولات خارجی در بازار لوازم التحریر است که می طلبد مسئولان، بستر و زمینه ای فراهم کنند تا در شرایطی که محصولات تولید داخل، قابلیت تامین نیاز دانش آموزان و محصلان را دارد، مسیر ورود چنین محصولاتی مسدود شود.

وی با بابیان اینکه رهبر انقلاب بر تحقق اقتصادمقاومتی تاکید می فرمایند، گفت: هر آنچه که مسئولان مربوطه از تولیدات داخلی حمایت کنند بدون شک ضریب حصول سیاست ها و اهداف مرتبط با اقتصاد مقاومتی با افزایش بیشتری همراه خواهد شد.

شهنوازی خاطرنشان کرد: بسیاری از خانواده ها علاقه مند به خرید دفاتر و لوازم التحریر با الگوهای ایرانی و اسلامی هستند و به نظر می رسد که بعضی موانع باعث می شود تا بستر و زمینه لازم برای فروش هر چه مطلوب تر لوازم التحریر ایرانی و اسلامی فراهم نشود.

* مسئولان باید بر بازار لوازم التحریر نظارت کنند

سیده مریم حسینی یکی از شهروندان خاشی که به همراه همسر خود برای خرید لوازم التحریر فرزندش به مغازه لوازم التحریر آمده بود به خبرنگار تفتان ما با انتقاد بسیار شدید از رواج الگوهای غربی و خارجی بر روی نوشت افزار دانش آموزان ایرانی، گفت: قطعاً این مسئله پذیرفتنی نیست که بعضی از نوشت افزارها که الگوهای غربی و خارجی بر روی آن نقش بسته از لوازم التحریر ایرانی و اسلامی بسیار ارزان تر و در دسترس تر باشد.

وی با انتقاد از مسئولان خاشی که خبری از فروش کالای ایرانی و اسلامی و راه اندازی نوشت افزار ایرانی در این شهرستان نیست، افزود: در فروشگاه‌های لوازم‌التحریر بیشتر محصولات از اجناس خارجی است و متاسفانه در یک فروشگاه بااینکه دفاتر در ایران چاپ می‌شود اما طرح روی جلد آن‌ها خارجی است و دانش‌آموزان بیشتر آن‌ها را برای خرید می‌پسندند.

سیده حسینی بیان کرد: البته دفاتری هم با طرح‌های ایرانی مثل شهدا ازجمله شهدای مدافع حرم و کارتون و اسباب‌بازی‌های ایرانی هم وجود دارد که برخی از دانش‌آموزان نیز به آن‌ها علاقه‌مند هستند. قیمت دفاتر ایرانی هم به نسبت کیفیتی که دارند، بسیار خوب است و مردم می‌توانند با خرید از دفاتر ایرانی، از تولید ملی نیز حمایت کنند.

وی تصریح کرد: تراش رومیزی، غلط‌گیر، زوم کَن، ماژیک و غیره چند نمونه از وسایل خارجی موجود در بازار است که هر خانواده‌ای مجبور است برخی از آن‌ها را باید برای فرزندش تهیه کند.

* مسئولان باید از تولیدات نوشت افزارهای داخلی حمایت کنند

یکی از فروشندگان لوازم التحریر شهرستان خاش در گفت و گو با خبرنگارتفتان ما اظهار کرد: متاسفانه یکی از مهمترین دلایل کاهش خرید لوازم التحریر و نوشت افزارهای ایرانی اسلامی تولید کم و قیمت بسیار بالا است و همچنین نبود طراحی و جذابیت رنک آمیزی از دیگر مشکلات عدم فروش محصولات ایرانی است.

مولوی مرادزهی بیان کرد: جای بسیار تعجب و تاسف دارد وقتی کودکان ما برای خرید لوازم التحریر و نوشت افزار می آیند با شوق و ذوق محصولات خارجی و نمادهای غربی را انتخاب می کنند که این سرمنشاء از برنامه های کودک خارجی و غربی است.

* تمامی لوازم تحریری که برای فروش گذاشته ام، دارای نمادهای ایرانی اسلامی است

وی با بیان اینکه تمامی لوازم تحریری که برای فروش گذاشته ام، دارای نمادهای ایرانی اسلامی است، گفت: قطعاً چنانچه تولید لوازم تحریر با نمادهای ایرانی اسلامی و بومی چه از لحاظ کمی و چه کیفی بها داده شود، این کالا جایگاه خود را در میان خریداران خواهد یافت.

این فروشنده لوازم التحریر خاش بیان کرد: چنانچه اگر در برابر دانش آموزی دفترچه ای با نماد برنامه های کارتونی خارجی چون بن تن، مرد عنکبوتی و سیندرلا و یا نمادهای برنامه های کاتونی ایرانی مانند مدرسه موش ها و شکرستان گذاشته شود، لوازم تحریر با تصاویر برنامه کارتونی خارجی برای خرید انتخاب می شود.

وی اذعان کرد: بسیاری از فروشندگان لوازم التحریر آمادگی عرضه محصولات ایرانی و اسلامی را داشته و حتی حاضرند در این عرصه سرمایه گذاری کنند ولی انحصار سبب می شود که نتوان به نتیجه مطلوب در این زمینه رسید.

* باید انحصار در تولید لوازم التحریر ایرانی و اسلامی شکسته شود

مولوی مرادزهی اظهار کرد: باید انحصار در تولید لوازم التحریر ایرانی و اسلامی شکسته شود و این درحالی است که مدل های غربی به راحتی و به وفور تولید و روانه بازار می شود.

* لوازم التحریرهای خارجی سبب کندی در یادگیری و خلل در روند آموزشی دانش آموزان می شود

یکی از معلمان و مشاوران تربیتی و تحصیلی دانش آموزان و کارشناس متوسطه شهرستان خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما با بیان اینکه در تربیت کودکان و دانش آموزان 2 نوع روش وجود دارد که یک نوع تربیت به صورت مستقیم و نوع دیگر به روش غیرمستقیم است، اظهار کرد: نشانه ها و نمادها به صورت غیر مستقیم در تربیت کودکان تاثیرگذار باشند.

حسین بولاغ با بیان اینکه نمادها می توانند تاثیر عمیقی بر شخصیت افراد داشته باشند، گفت: نمادهای غربی و خارجی که به صورت انیمیشن و با رنگ آمیزی جذاب با هدف عرضه فرهنگ بیگانه به کودکان ارائه می شود تاثیر بسیار منفی بر ذهن و روان دانش آموزان دارند.

وی با بیان اینکه باید جهت جلوگیری از تاثیر فرهنگ بیگانه بر کودکانمان به دنبال تقویت فرهنگ خودی باشیم، افزود: والدین باید بر و بر مدرسه نامرئی و تربیت غیرمستقیم کودکان مسلط شوند و جامعه باید این آگاهی را داشته باشد که کودکان هر چیزی را که مشاهده می کنند یاد می گیرند و حاصل این یادگیری در نوجوانی به عملکرد تبدیل می شود.

این کارشناس و مشاور تربیتی و تحصیلی شهرستان خاش بیان کرد: لوازم التحریر هند، ترک، اروپایی هم در کنار چینی ها عرضه می شود این در حالی است که تجربه شخصی من نشان داده است اجناس ایرانی از کیفیت و استاندارد بهتری برخوردارند و در نوشت افزارهای خارجی و غربی از مواد اولیه بی کفیت و غیر استاندارد که سبب بروز مشکلاتی نیز برای دانش آموزان از جمله حساسیت و یا جراحت ناشی از غیر استاندارد بودن خواهد شد.

وی خطاب به خانواده ها اذعان کرد: باید خانواده های خاشی به نوع کیف ها و استاندارد بودن آن‌ها توجه ویژه کنند و برای پیشگیری از آسیب های مذکور ضرورت اطلاع رسانی کاملا احساس می‌شود.

بولاغ اظهار کرد: والدین باید به این نکته هم توجه کنند که دانش آموز در کلاس باید روی درس متمرکز باشد نه برند لوازمش و استفاده از اشکال و نمادهای کارتونی فقط ذهن کودک را مشوش می کند و سبب کندی در یادگیری و داستان پردازی می شود.

انتهای پیام/

کلیدواژه: لوازم التحریر ایرانی و اسلامی | بازار لوازم التحریر | لوازم التحریر ایران | خبرنگار تفتان ما | ایرانی اسلامی | دانش آموزان | نوشت افزار | برای خرید

منبع: دانا

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۸۷۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۳۶ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۷۴ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت+فیلم و عکس

در همین زمینه