خبرگزاري آريا- نتايج نظرسنجي از شهروندان تهراني در خصوص عملکرد چهارساله دولت يازدهم منتشر شد.
به گزارش سرويس سياسي خبرگزاري آريا به نقل از روابط عمومي "مرکز افکارسنجي ايرانيان"، به‌منظور آگاهي از نظرات شهروندان تهراني نسبت به عملکرد چهارساله دولت يازدهم آقاي روحاني، پيمايشي با حجم نمونه 412 نفر(با انتخاب تصادفي بيش از پنج هزار شماره تلفن شهروندان تهراني)به‌صورتمصاحبه تلفني باافراد نمونه از خانوارهاي تهراني بالاي هيجده سال و تکميل پرسشنامه در هفته دولت به اجرا درآمد که اهم يافته‌هاي اين پيمايش به‌قرار زير است:17.5درصد شهروندان تهراني اخبار مربوط به دولت را در حد "زياد" يا "خيلي زياد "، 37٫4 درصد در حد "متوسط" و حدود 30 درصد در حد" کم " يا "خيلي کم " پيگيري مي‌کنند. ضمن اينکه 15 درصد آنان اظهار کرده‌اند که اخبار دولت را" اصلاً پي گيري نمي‌کنند "

19.7 درصد از شهروندان، ميزان موفقيت دولت را در عمل به شعارهاي انتخاباتي در حد "زياد" يا "خيلي زياد"، 42٫7درصد در حد "متوسط" و 26٫7درصد نيز در حد "کم" يا " خيلي کم " اعلام کرده‌اند. ضمن اينکه 9٫2 درصد افراد دولت را از اين حيث ناموفق دانسته‌اند.

20 درصد از شهروندان، ميزان موفقيت دولت در جلب مشارکت مردم براي حل مشکلات کشور را در حد "زياد" يا "خيلي زياد"، 45 درصد در حد "متوسط" و 33 درصد در حد "کم" يا "خيلي کم" ارزيابي کرده‌اند.

تنها ، 14درصد از شهروندان، نسبت به حل مسائل عمومي کشور (از قبيل کنترل تورم، اشتغال، کاهش تحريم‌ها و ... )توسط دولت در حد" زياد" يا "خيلي زياد"اميدوارند. و در مقابل، حدود 43 درصد از شهروندان نسبت به حل مسائل عمومي جامعه توسط دولت، اميدواري کمي دارند مي‌توان گفت ميزان اميدواري مردم به دولت حل مسائل عمومي جامعه در چهار سال اخير روند کاهشي داشته است.

51درصد شهروندان اظهار داشته‌اند در دولت آقاي روحاني، وضع کشور "بهتر شده "و 15درصد گفته‌اند وضع "بدتر" شده است و حدود يک‌سوم آنان گفته‌اند وضعيت در دولت فعلي" تغييري نکرده است." مقايسه يافته‌ها با نتايج سال‌هاي پيش به‌روشني گوياي آن است که نگاه مردم به وضعيت کشور در حد محسوسي تغيير کرده است به‌طوري‌که درصد مربوط به گزينه "بهتر شده" از 43% به 51% رسيدهاست و نيز درصد مربوط به کساني که نظر به بدتر شدن اوضاع داشته‌اند از 21% به 15% رسيده است.

50 درصد شهروندان گفته‌اند دولت آقاي روحاني "تاحدودي" انتقادپذير است. حدود 25درصد آنان نيز معتقدند دولت روحاني تا "حد زيادي" انتقادپذير است. در مقابل 10 درصد گفته‌اند "دولت فعلي چندان انتقادپذير نيست" و 13 درصد ديگر نيز اظهار داشته‌اند دولت روحاني "اصلاً انتقادپذير نيست!"

61درصد از شهروندان گفته‌اند رئيس‌جمهور در بين مردم "محبوبيت بالايي" دارند و ازنظر 26 درصد آنان، اين محبوبيت در حد "متوسط" است. البته 11 درصد افراد بر اين نظر بوده‌اند که آقاي روحاني در بين مردم محبوبيت کمي دارند يا اصلاً ندارند. اين يافته‌ها در مقايسه با سال‌هاي گذشته تغيير قابل‌توجهي داشته است به‌طوري‌که ازنظر پاسخگويان محبوبيت " خيلي زياد " يا" زياد " رئيس‌جمهور در بين مردم از 34 درصددر سال 95 به 61 درصد در سال 96 افزايش‌يافته است.

وزارتخانه‌هاي " بهداشت " و " امورخارجه " به‌عنوان وزارتخانه‌هاي داراي عملکرد مطلوب ازنظر مردم معرفي‌شده‌اند ( به ترتيب 42% ، 33.8% افراد ) و بافاصله زياد وزارت نفت 8.8% نام‌برده شده است. شايان‌ذکر است که اين سه وزارتخانه در سال هاي گذشته اين دولت نيز به‌عنوان وزارتخانه‌هاي با عملکرد مطلوب از جانب مردم معرفي‌شده‌اند.

از شهروندان سؤال شده است که:"از 20 چه نمره‌اي به عملکرد دولت آقاي روحانيمي‌دهيد؟" حدود 42٫5 درصد از شهروندان به دولت آقاي روحاني نمره‌اي بين 11تا 15 و 27٫7 درصد بين 16 تا 20 نمره داده‌اند. ضمن اينکه 29٫9 درصد آنان نمره10و کمتر به دولت داده‌اند.ميانگين نمره عملکرد دولت ازجانب مردم 12٫9 شده است که نمره چندان قابل قبولي نيست.انتظار مي رود که با بالارفتن محبوبيت آقاي رئيس جمهور در افکارعمومي نمره دولت هم با تلاش بيشتر دولتمردان ارتقاء يابد. به نظر مي رسد که مي بايد بين محبوبيت آقاي روحاني و عملکرد دولت ايشان در نگاه شهروندان تهراني تمايز قائل شد.


کلیدواژه: دولت آقای روحانی | درصد از شهروندان | شهروندان تهرانی | وزارتخانه ها | عملکرد دولت | درصد در حد | خیلی زیاد | درصد آنان | گفته اند

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۴۰۳۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آخرین‌ اخبار و آمار از زلزله کرمانشاه/افزایش شمار کشته‌‌شده‌ها؛ ۴۳۷ نفر/۹۳۹۷ نفر مصدوم/جزئیات وام کمکی دولت/نیاز به نایلون برای پوشش چادرها در مناطق زلزله‌زده+فیلم و عکس

اظهارات تند و بی‌سابقه سردار وحید علیه جهانگیری و دفاع از مسکن‌مهر+فیلم

اینجا قیامت است/مرگ بیش از ۱۰۰۰ نفر/فوت بیش از ۲۵۰ نفر در مسکن‌مهر/صداوسیما خیانت کرد/خودمان نیز به خودمان رحم نمی‌کنیم

در همین زمینه