به گزارش بولتن نیوز، محمد کاظم زاده با اشاره به اینکه سال‌هایی که کودک در مدرسه ابتدایی می‌گذراند، از نظر تغذیه دوره مهمی است، اظهار داشت: رشد کودک در این سنین ادامه دارد، اگرچه سرعت رشد او کمتر از سال‌های اول زندگی است، ولی باید توجه داشت که هر مرحله از رشد، وابسته به مرحله قبل بوده و مرحله بعد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی با اشاره به مهم بودن تعادل و تنوع غذایی در این سنین افزود: اصولا دانش‌آموزان به سه وعده غذایی اصلی و دو میان‌ وعده در طول روز نیاز دارند و باید از همه گروه‌های غذایی شامل شیر، لبنیات، گوشت، حبوبات، سبزیجات، میوه ‌جات و گروه نان و غلات مصرف کنند.

کاظم زاده با تاکید بر نقش موثر وعده صبحانه در سلامت جسمی و فکری دانش‌آموزان اظهار کرد: به دنبال نخوردن غذا در طی خواب شب، اگر دانش‌آموز صبحانه نخورد، به دلیل پایین افتادن قند خون، توانایی و شرایط لازم را برای یادگیری مطالب در مدرسه نخواهد داشت.

وی افزود: دانش‌آموزانی که صبحانه نمی‌خورند، کم ‌دقت، خسته و بی‌حوصله هستند و نمی‌توانند کمبود انرژی، ویتامین‌ها و املاح معدنی را با خوردن وعده‌های غذایی دیگر جبران کنند. بنابراین مادران باید هر روز صبح، صبحانه کودک خود را قبل از این‌که به مدرسه برود، آماده کنند.

وی با اشاره به اهمیت تهیه میان ‌وعده‌های مناسب و مغذی گفت: در ساعات نزدیک ظهر، کودک ممکن است گرسنه شود و این گرسنگی، نشستن سر کلاس را برای او غیر قابل تحمل‌ می ‌کند.

غذاهای مضر

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه همدان، افراط در مصرف شکلات و شیرینی را موجب بی ‌اشتهایی و سیری کاذب در کودکان برشمرد و اظهار کرد: استفاده از موارد یاد شده دانش آموز را از مصرف غذاهای اصلی بازداشته و موجب اختلال رشد در آنها خواهد شد.

وی توصیه کرد: بهتر است در منزل، شکلات و شیرینی نگه ندارید تا به این ترتیب، دسترسی دائمی کودکان به این نوع مواد کاهش یابد. از دادن شکلات و شیرینی به عنوان جایزه یا تغذیه به کودکان خودداری کنید.

کاظم زاده، مصرف بی ‌رویه تنقلات کم ‌ارزش را یکی دیگر از مشکلات دانش‌آموزان بیان کرد و افزود: متاسفانه بعضی از تنقلات تجارتی مانند انواع پفک و چیپس به ‌طور بی‌رویه از سوی کودکان و دانش‌آموزان مصرف می‌شوند.

کاظم زاده یاد آور شد: مصرف پفک به ویژه قبل از وعده‌های غذایی به دلیل ایجاد سیری کاذب، کودکان را از خوردن غذاهای اصلی که باید مواد مغذی مورد نیاز رشد کودک تامین کنند، باز می‌دارد. از سوی دیگر نمک، ذائقه کودک را به خوردن غذاهای شور عادت می‌دهد.

وی افزود: همواره به والدین توصیه می‌کنیم که کودکان را به مصرف تنقلات سنتی مثل نخودچی و کشمش، گردو، بادام،‌پسته، گندم برشته، برنجک، عدس برشته شده، توت خشک، انجیر خشک و برگه‌ها تشویق کنند و سر سفره به جای نوشابه، برای افراد خانواده از دوغ استفاده کنند.

مواد غذایی لازم‌

کاظم زاده، میزان انرژی مورد نیاز کودکان مدرسه‌ ای را به علت تفاوت در اندازه بدن، میزان تحرک و سرعت رشد، متفاوت برشمرد و اظهار کرد: اگر انرژی مورد نیاز کودکان از طریق کربوهیدرات و چربی تامین نشود، پروتئینی که باید صرف رشد و ترمیم بافت ‌های بدن ‌شود، برای تامین انرژی به مصرف می‌رسد.

وی شایع‌ترین کمبودهای ویتامینی در این دوران را کمبود ویتامین A و D و شایع‌ترین کمبودهای املاح، کمبود ید، آهن و کلسیم بیان و تاکید کرد: هویج، منبع ارزانی از ویتامین A است و والدین می‌توانند از آن در برنامه غذایی روزانه کودک شان استفاده کنند.

کاظم زاده به اهمیت دریافت مقادیر کافی کلسیم از طریق برنامه غذایی روزانه در سنین مدرسه و بلوغ برای حفظ تراکم طبیعی استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان در بزرگسالی اشاره کرد و افزود: بستنی و شیر پاستوریزه، منبع خوبی از کلسیم هستند و مصرف آنها در میان‌ وعده کودکان در تامین بخشی از کلسیم مورد نیاز کودکان موثر است.

این مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی، نان و پنیر را میان ‌وعده مناسب دیگری برای تامین کلسیم برشمرد که همراه سبزی، گوجه ‌فرنگی، خیار یا گردو، یک میان‌وعده سالم و مغذی برای دانش ‌آموزان به شمار می‌رود.

کاظم زاده با اشاره به نقش پر اهمیت خانواده‌ها در تامین تغذیه دانش آموزان اظهار کرد: تغذیه دانش‌آموز از هر جا که تهیه شود، نوع و کیفیت آن مهم است. این کیفیت تنها مربوط به مدرسه نیست. تغذیه چه در خانه، چه در مدرسه و چه در راه مدرسه باید مورد توجه قرار گیرد و این مسئله تنها از طریق آموزش صحیح به خانواده‌ها امکان ‌پذیر است.

توجه به تغذیه فرزندان از مهم‌ترین وظایف والدین است، زیرا فرهنگ و عادات غذایی در خانه شکل می ‌گیرد و در مدرسه تثبیت می ‌شود.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی تاکید کرد: نمی‌توان کودکان را از خرید مواد خوراکی در راه مدرسه منع کرد، ولی می‌توان آنها را متقاعد کرد تا از مصرف مواد مضر برای بدن شان خودداری کنند که این امر می‌تواند با عرضه غذاهای مناسب بر سر سفره در خانه آغاز شود و در مدرسه ادامه یابد.

بوفه مدرسه مهم است

کاظم زاده در ادامه به بوفه مدارس اشاره کرد و گفت: بهداشت بوفه مدارس، سلامت فروشندگان بوفه و مواد غذایی موجود در آن موضوعی است که در سلامت دانش‌آموزان که در واقع مشتریان بوفه‌ها هستند، تاثیر زیادی دارد و توجه به آن، در واقع توجه به سلامت نسل جوان و آینده ی کشور است.

وی با بیان اینکه متاسفانه والدین از خصوصیات بوفه استاندارد، ویژگی‌های خوراکی‌ هایی که در آن عرضه می‌شود و یا اینکه بوفه‌ها چه باید داشته باشند اطلاعی ندارند، افزود: بوفه قسمتی از تشکیلات یک مدرسه است، پس نظارت مدیر مدرسه روی این بخش ضروری است. همچنین وزارت بهداشت با فرستادن ماموران بهداشت به مدارس می‌تواند از بسیاری از بیماری‌هایی که ممکن است از طریق مواد غذایی ناسالم به دانش‌آموزان سرایت کند، جلوگیری به عمل آورد.

منبع: بولتن نیوز

خبر بعدی:

آخرین جزئیات از مصرف ذرت دامی در کارخانه‌های مواد غذایی/ نتیجه بازرسی‌ها از تولیدکننده‌های اسنک پف دار به کجا رسید؟

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، چندی پیش خبری درباره استفاده از ذرت دامی در اسنک های پف دار یا حجیم منتشر شد و جنجال های بسیاری به پا کرد.

در بررسی‌های مشخص شد که بخشی از محموله‌های وارداتی ذرت دامی در برخی از کارخانه‌های مواد غذایی پس از فرآوری مختصری به عنوان مواد اولیه تولید اسنک  مورد استفاده قرار می‌گیردف در حالی که مصرف ذرت دامی تنها برای مصرف دام مجاز است و استفاده از آن برای صنایع غذایی انسانی مجاز نیست.

تولید  اسنک‌های پف دار با ذرت دامی برای سود بیشتر

2 کارخانه در استفاده از ذرت دامی در تولید اسنک‌های پف دار متخلف شناخته شدند و پس از بررسی‌ها سازمان غذا و دارو آن را تایید کرد و خط تولید این 2 کارخانه تعطیل شدند.

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تولید پفک با ذرت دامی تراریخته در دو کارخانه استان البرز گفت: بنابر گفته‌های دوستان ما در جهاد کشاورزی دوکارخانه تولید پفک از ذرت‌های تراریخته برای تولید محصول استفاده کرده‌اند.   وی ادامه داد: مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به جنبه‌های مالی و اقتصادی در مورد استفاده از ذرت‌های تراریخته خوراک دام برای تولید محصول اشاره کرده‌‌اند زیرا ذرت خوراک دام با ارز ترجیحی اما ذرت مورد استفاده در صنایع غذایی با ارز نیمایی وارد می‌شوند که در این صورت ذرت مورد استفاده در صنایع غذایی 2 برابر خوراک دام قیمت خواهد داشت.   پس از این مسئله نگرانی‌های بسیاری در بین مردم جامعه برای مصرف این اسنکهای پف دار ایجاد شد چرا که بیشتر مصرف کنندگان اسنکهای پف دار کودکان و نوجوانان هستند و این نگرانی به وجود امد که مصرف اسنک پف دار با ذرت دامی سلامت جامه را به خطر انداخته است . سلامت اسنکهای پف دار تولید با ذرت دامی سازمان غذا و دارو بلافاصله پس از تایید تخلف و تعطیلی خطوط تولید این 2 کارخانه متخلف به بررسی سلامت این اسنک‌های پف دار پرداخت و در همان زمان وحید مفید مدیر کل فرآورده های غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو  در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،  در پاسخ به این سوال که آیا اسنک تولید شده با ذرت دامی برای سلامتی خطرآفرین است، گفت: اسنک پفی تولید شده با ذرت دام از نظر شکلی مشکل دار است اما از لحاظ خطر آن برای سلامتی جای هیچ نگرانی وجود ندارد و بر اساس مشخصات آزمایشگاهی که سازمان غذا و دارو انجام داد، اسنک‌های پفی تولید شده با ذرت دام مخاطره‌ای برای سلامت مردم ندارند.

مفید  تأکید کرد:‌ مردم از مصرف اسنک‌های پفی موجود در بازار نگرانی نداشته باشند زیرا استانداردهای غذایی برای ذرت مورد استفاده از صنایع غذایی انسانی و خوراک دام از لحاظ بهداشتی بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و حتی در برخی موارد استانداردهای بهداشتی ذرت خوراک دام در مقایسه با نوع انسانی سخت گیرانه تر است و به همین دلیل نگرانی برای مصرف اسنک‌های موجود در بازار وجود ندارد.

مدیر کل فرآورده های غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو  تصریح کرد: سازمان غذا و دارو  محافظ سلامت مردم است و ما در سلامت مردم کوتاه نمی آییم وشرکت‌های تولیدکننده باید در زنجیره تولید از مواد اولیه تا تولید و توزیع صداقت را رعایت کنند و به دلیل استفاده از ذرت دام برخلاف ادعا، با متخلفان برخورد کردیم و پرونده دو شرکت متخلف را به مراجع ذی‌صلاح ارجاع دادیم.

افزون بر این به دنبال بروز این تخلف مدیرکل امور فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو از بازرسی تمام کارخانهای تولید اسنک در کشور سخن گفت و مقرر شد که ظرف مدت حداکثر ۱۵ روز از تمام کارخانه‌ها بازدید به عمل بیاید و درباره وضعیت انطباق ذرت مصرفی در کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی با استاندارد‌های ملی ۱۰۶۹۰ و ۵۹۲۵ طی یک سال گذشته به همراه هرگونه مکاتبات و اقدامات قانونی صورت گرفته در این زمینه حداکثر تا ۱۵ دی‌ماه به سازمان غذا و دارو  ارسال و پس از بررسیها نتیجه اعلام شود.

به دنبال این موضوع پیگیر بررسی کارخانه‌های تولید اسنک حجیم در سراسر کشور شدیم و مدیرکل امور فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو درباره نتیجه بازرسی‌ها توضیح داد.

 

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

اتفاق پرریسک بهاره رهنما/ سانسور مشکلات مردم با مطرح کردن فیلترینگ/ میراث شوم اصلاحات ارضی

منبع این خبر، وبسایت www.bultannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۸۲۲۰۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لیست خوراکی هایی که باید با هم مصرف شوند
 • ترفندهای طلایی نگهداری مواد غذایی در یخچال
 • شکم را با این خوراکی‌ها کوچک کنید
 • آیا مصرف این خوراکی ها برای معده دردسر دارد؟
 • عاداتی به ظاهر مفید اما مضر برای مغز
 • عاداتی به ظاهرمفید اما مضر برای مغز
 • کدام میوه‌ها و خوراکی‌ها بیشترین میزان فیبر را دارند؟
 • آخرین جزئیات از مصرف ذرت دامی در کارخانه‌های مواد غذایی
 • دو مولفه تنوع و تعادل در رژیم غذایی دانش آموزان رعایت شود
 • دردسرهای خوراکی برای معده!
 • خوراکی‌هایی برای کاهش کسالت صبح
 • تنبیه دانش آموزان معلم چینی را به دردسر بزرگی انداخت! +فیلم
 • کاشان|خیرین ۱۹۰ مدرسه برای دانش‌آموزان استثنایی ‌ساختند
 • تحصیل ۲۸۰۰ دانش آموز اوتیسم در ۴۸ مدرسه در کشور
 • کوچک کردن شکم با این خوراکی های خوشمزه
 • ناگفته های دردناک پدران 2 دانش آموز جانباخته در آتش سوزی مدرسه زاهدان + عکس
 • مسمومیت غذایی با این گزینه های غذایی بیشتر است
 • درمان هپاتیت c با یک ماده غذایی خوشمزه
 • دلیل افت تحصیلی دانش آموزان در مدرسه