شاید عجیب باشد اما مدل موی جدیدی در بین جوانان به نام تاسوعا و عاشورایی مد شده است!

روزنامه قانون: «تلفن همراهش هر چند دقیقه یک‌بار زنگ می‌خورد و آن‌ سوی خط، جوان‌هایی با هزار خواهش و تمنا وقت می‌خواهند. وقت برای اصلاح موی سرشان. چند روز بیشتر به دهم محرم نمانده و هر طور شده می‌خواهند تا آن روز موی سرشان را به شیوه و شکل امسال آرایش کنند.

با آقای آرایشگر برای تهیه گزارش تماس می‌گیریم، سرد جواب می‌دهد: «وقت ندارم. چند روز بعد از دهم زنگ بزن.» گوشی را می‌گذارد؛ بدون این که بگویم چه کاری دارم. دوباره تماس می‌گیرم و پیش از این که خلقش تنگ شود و گوشی را قطع کند، می‌گویم خبرنگارم و می‌خواهم درباره مشتری‌های این چند روز گزارشی تهیه کنم. باز هم می‌گوید وقت ندارد ولی هنگامی که می‌گویم چه کسی شماره‌اش را داده، قبول می‌کند. انگار خاطر آن طرف برایش خیلی عزیز است که لحن حرف زدنش تغییر می‌کند.

ساعت سه ظهر که سرش خلوت است، سر قرار می‌روم. آرایشگاهش طبقه دوم ساختمان نوسازی است که هیچ‌وقت فکرش را نمی‌کردم. مگر می‌شود آرایشگاه مردانه وسط این همه آپارتمان مسکونی باشد؟ زنگ را می‌زنم و جوان ریزه و لاغراندامی با موهای مدل تیفوسی در را باز می‌کند. می‌پرسد وقت دارم یا نه؟ در جواب می‌گویم خبرنگارم و با «آرش» (صاحب آرایشگاه) هماهنگ کرده‌ام.

اینجا خانه‌ای است که شبیه آرایشگاه شیک و پیکی درآمده و هیچ‌گونه نمی‌شود آن را با آرایشگاه‌های قدیم که جلوی درشان گل و گلدان می‌گذاشتند و قناری‌های روی میخ شلاقی می‌خواندند، یکی دانست. دو تا صندلی آخرین مدل توی پذیرایی گذاشته‌اند که قابلیت‌های عجیب و غریبی دارند. دور تا دور پذیرایی را آینه زده‌اند تا مشتری شاهد اصلاح موی سرش باشد.

عکس‌های هنرمندان خارجی و برگه A۴ که رویش قیمت‌ اصلاح و آرایش نوشته‌ شده را بالای آینه زده‌اند. «اصلاح عادی، ۳۵ هزار تومان»، «اصلاح عادی با شست‌وشو ۴۰ هزار تومان»، «اصلاح با حالت ۵۰ هزار تومان»، «اصلاح تاسوعا و عاشورایی ۶۰ هزار تومان»!

شاگرد آرایشگاه، توی اتاق می‌رود و آمدنم را به آرش اطلاع می‌دهد و برمی‌گردد توی سالن و خرده‌موهایی را که روی زمین پخش شده‌اند، جارو می‌کند. آرش ساعت سه تا چهار عصر مشتری قبول نمی‌کند. زمان ناهار و استراحتش است. توی این چند روزه از ساعت ۹ صبح تا ۲ نیمه‌شب کار می‌کند. این را شاگرد آرایشگاه به من می‌گوید.

آرش از اتاق بیرون می‌آید. جوان ۳۰ – ۳۲ ساله‌ای است، میانه‌قد و فربه با شکم جلو آمده که بدتر از من موهایش هم ریخته و بقیه موهایش را از ته تراشیده‌ است. لقمه آخر ناهارش را پایین نداده، سلام می‌دهد و روبه‌رویم می‌نشیند.

بر خلاف تصورم که صدایش را از پشت تلفن شنیده‌ بودم، جوان شوخ و گشاده‌رویی است. نیم‌ساعت بیشتر وقت ندارد. چیزی نمانده که سر و کله مشتری‌ها پیدا شود. از او درباره مدل‌های ماه محرم و بازار اصلاح موی سر در این ایام می‌پرسم.

می‌گوید: «راستش رو بگم که مشتری توی این ۱۰ روز بیشتر از ۱۰ روز آخر ساله. اون‌ قدر که مشتری زنگ میزنه، عاصی میشم به‌ خدا. والا ۱۰ – ۲۰ سال پیش کسی توی این چند روز به احترام عزای امام حسین اصلاح نمی‌کرد ولی الان چند ساله که مدل‌های عجیب و غریب دراومده و از چند روز مونده به محرم سروکله جوون‌‌ها پیدا میشه. اون‌قدر مشتری زیاده که وقت سر خاروندن هم ندارم اما درباره مدل موهایی که به اسم مدل تاسوعایی و عاشورایی دراومده باید بگم، این مدلا ساختگی هستن و این اسم‌‌ها رو همین جوون‌ها درآوردن و ما به هیچ وجه چنین مدل‌هایی نداریم. میان دور سرشون رو خالی میکنن و موهاشون رو به شکل خامه‌ا‌ی بالا می‌زنند. یک‌سری‌ها هم از ما میخوان اسم حضرت عباس رو دور سرشون با تیغ و ماشین طراحی کنیم که اسمش رو گذاشتن مدل تاسوعایی. اون یکی مدل هم که به مدل عاشورایی مشهور شده، اسم امام حسین دور سرشون نوشته میشه. هر سال هم مدل‌ها کمی تغییر میکنه ولی تفکر همون تفکره.»

هنوز پنج دقیقه از صحبت‌های‌مان نگذشته که تلفن آرش زنگ می‌خورد. جواب می‌دهد و مدام می‌گوید: «نمیشه، به‌ خدا وقت ندارم. بذار برای چند روز دیگه.» بالاخره با کلی خواهش و تمناهای جوانی که پشت خط است، آرش قبول می‌کند و ساعت ۱۲ شب وقت می‌دهد.

آرش ادامه حرفش را می‌گیرد: «اگر بگم ناراحتم از این که مشتری‌ها چرا این مدل‌ها رو از من میخوان، بیراه نگفتم ولی ما هم در سال چند بار بازارمان سکه میشه؛ یکیش همین دهه اول محرمه. اون‌ قدر که توی این چند روز مشتری دارم، توی چند روز آخر سال مشتری ندارم. بعضی‌هاشون تو این دهه شاید دو بار و حتی شده سه بار میان آرایشگاه تا مدل موشون رو تثبیت کنیم. عده‌ای هم قبل از شروع شدن مراسم، هر شب میان و موهاشون رو سشوار میکشن. به هر حال این کار ماست و باید به خواسته مشتری احترام بذاریم.»

ساعت ۱۰ دقیقه به ۴ است و زنگ در به صدا درمی‌آید. در باز می‌شود و جوانی ۲۰ ساله و سبزه‌رو سلام می‌کند. بدون این که چیزی از آرش بپرسد، روی صندلی می‌نشیند. هنوز گپ‌مان تمام نشده از آرش می‌خواهد دور موهایش را خالی کند و طوری اصلاح کند که تا عاشورا نیازی به آرایشگاه آمدن نداشته باشد.

آرش پیشبند را می‌بندد و کارش را با ماشین شروع می‌کند. دور سر جوانک را خالی کرده و با نوک تیغه ماشین، پشت سرش مثل حکاکی چیره‌دست می‌نویسد: «یا ابالفضل». کم‌کم سر کله مشتری‌های دیگر پیدا می‌شود. جوان‌های سیاه‌پوشی که در نگاه اول نیازی به اصلاح موی‌شان ندارند ولی آمده‌اند تا آخرین مدل روی سرشان اجرا شود؛ مدل تاسوعایی!

یکی‌شان که پرانرژی‌تر از دو مشتری دیگر است، جوان ۲۱ ساله‌‌ای به نام «نیما»ست. جوان قد بلند و باریک با گونه‌های برآمده که مدام سر به سر بقیه می‌گذارد. از او درباره این مدل‌های عجیب و غریب می‌پرسم. می‌خندد و به شوخی می‌گوید: «عمو نکنه حسودی می‌کنی؟ اگه اندازه ما مو داشتی مطمئنم میومدی همین مدل، موهاتو می‌زدی.»

بعدش شروع می‌کند به توضیح مدل موهای محرم: «راستش من سن و سالی ندارم که درباره ۲۰ – ۳۰ سال پیش حرفی بزنم ولی الان هفت -هشت سالی میشه که برای محرم، جوون‌ها موهاشون رو اصلاح میکنن. بالاخره باید خوشتیپ باشیم نه این که درب و داغون و با موهای اصلاح نشده تو کوچه و خیابون عزاداری کنیم. باید تر و تمیز باشیم. الان این مدل که می‌بینی آقا آرش روی سر این رفیقمون داره پیاده میکنه، مدل خامه‌ای هست. خودم میخوام مدل تیفوسی بزنم، یک کم مدلش قدیمی شده ولی من از این مدل خوشم میاد. دور سرمون هم میدیم اسم آقا رو بزنه تا بشه مدل تاسوعایی یا عاشورایی. ما هم اعتقاداتی داریم برای خودمون.»

سر آرش شلوغ و شلوغ‌تر می‌شود و مدل‌هایی که روی سر مشتری‌ها مدام تکرار می‌شود، مدل‌هایی برای تاسوعا و عاشوراست.

منبع: فردا

خبر بعدی:

طلا: دشمن به دنبال ناکارآمد نشان دادن مدل جمهوری اسلامی/ کادرسازی از ابتدای انقلاب مغفول مانده

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: کادرسازی و جوان‌گرایی موضوعی است که از ابتدای انقلاب اسلامی مغفول مانده است و اگر بتوانیم در دهه پنجم انقلاب به تربیت نیرو‌های متعهد و متخصص، ببپردازیم، بقای انقلاب اسلامی تضمین خواهد شد.  به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، حسین طلا، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، با اشاره به حضور پرشکوه ملت ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن اظهار کرد‌: ملت ایران طی ۴۰ سال حضور پرشکوهی را در راهپیمایی ۲۲ بهمن دارند و با آرمان‌های امام راحل، انقلاب و شهدا عهد و پیمان می‌بندند.

وی با اشاره به این موضوع که مدیریت مقام معظم رهبری، خدایی است، ادامه داد: مدیریت ایشان همه دنیا را مبهوت کرده است. این نوع مدیریت سبب شده است تا علیرغم جهان‌خواران، قدرتمندان و زورگویان، جلوی آن‌ها بایستیم و دوام بیاوریم.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ملت ایران علی‌رغم بی‌کفایتی برخی مدیران و فساد موجود در این راهپیمایی حضور داشتند و حساب مدیران و برخی مسئولان را جدا از نظام و انقلاب قرار دارند.

وی یادآور شد: امام راحل سال ۴۱ مدلی ارائه کردند و ملت ایران در ۱۲ فروردین سال ۵۸ به آن مدل جمهوری اسلامی رأی دادند. این مدل در هیچ نقطه جهان نبود و مدل جدیدی براساس موازین اسلامی بود. بار‌ها به امام گفتند که این مدل جدیدی است و کلماتی را به آن اضافه کنیم، اما ایشان فرمودند: ملت ایران به این مدل رأی دادند و نه یک کلمه کم و نه یک کلمه بیشتر به آن اضافه نخواهیم کرد.

طلا اظهار کرد: دشمن به دنبال این است که مدل جمهوری اسلامی را در ذهن جهان ناکارآمد نشان دهد. انتظاری که از مسئولان جمهوری اسلامی می‌رود این بوده که با زبان بلند نشان دهند که این نوع مدل که قابلیت چرخاندن زندگی مردم را دارند. مدیران در این زمینه باید همه تلاش خود را داشته باشند.

وی افزود: برخی مسئولان آمریکایی بار‌ها عنوان کرده‌اند که نظام انقلاب اسلامی دوام نمی‌آورد. آن‌ها به دنبال این نیستند که مردم به خیابان‌ها بریزند و لاستیک آتش بزنند، بلکه برنامه ریزی شان به گونه‌ای است که مردم ایران، خوب کار نکنند تا در نهایت ناکارآمدی جمهوری اسلامی ایران را به جهان نشان دهند؛ بنابراین خوب کار کردن مسئولان، بزرگترین شعار مرگ بر آمریکاست تا مدل ما به عنوان بهترین مدل در جهان قابل عرضه باشد.

شهردار اسلامشهر تصریح کرد: حاکمیت‌ها باید زندگی مردم را به گونه‌ای بچرخانند تا در کنار همه آرمان، شعار‌ها را محقق کنند. مردم باید در این نوع مدل بتوانند زندگی خوبی را داشته باشند.

وی افزود: از روز اول انقلاب ما در تحریم به سر می‌بریم؛ بنابراین اگر مسئولان در داخل کشور همسو با آمریکا و قدرت‌های دیگر نباشند، کسی نمی‌تواند نظام را به زانو در بیاورد. همچنین اگر مدیران، مسئولان، دستگاه ها، نهادها، هم نوا با مردم دست به دست یکدیگر توانمندی‌های شان را ارائه کنند، دشمن هیچ کار نمی‌توانند بکند.

طلا اظهار کرد: درست است که امروز ملت ایران به لحاظ معیشتی، دچار مشکلاتی هستند،، اما دشمنان این انتظار را داشتند که ملت دچار قحطی و سرنگونی شوند. آن‌ها بار‌ها تأکید داشتند که نظام انقلاب اسلامی تا ۴۰ سالگی دوام نخواهد یافت، اما با یاری خدا و اراده ملت و باور به توانمندی‌های مان بسیاری از آمال و آرزو‌های دشمن را نابود کردیم.

وی افزود‌: امروز شاید ملت ایران از نابسامانی ها، فقر، فساد و اختلاس گلایه‌مند باشند و شاید هر روز خبر‌های خوبی نشوند، اما آن‌ها حساب مدیران اجرایی و برخی مسئولان را از مجموعه نظام و حاکمیت جدا کرده اند و با قرآن، اسلام و مقام معظم رهبری عهد و پیمان بسته اند تا در این مسیر پشت نظام باشند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به مؤلفه‌های ورود به دهه پنجم انقلاب اسلامی گفت: کادرسازی و جوان گرایی موضوعی است که از ابتدای انقلاب اسلامی مغفول مانده است. همچنین مقام معظم رهبری بار‌ها بر این موضوع تأکید دارند. ما در ایام دفاع مقدس شاهد بودیم که بسیاری از فرماندهان، کمتر از سی سال را داشتند و با آن سن توانستند در مقابل همه دنیا بایستند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امروز هم شاهد جوانان کارآمدی همچون شهید احمدی روشن و شهید حججی بودیم. همچنین نظام باید در حوزه تربیت نیروی متعهد، متخصص و جوان، اهتمام ویژه‌ای داشته باشد. اگر بتوانیم با این نگاه انقلابی حرکت کنیم، قطعا بقای انقلاب تضمین خواهد یافت.

افزایش نجومی قیمت خودروهای داخلی | مسئولان دقیقاً چه می‌کنند؟

بازی تندروهای ایران در زمین ترامپ و پیامک‌باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

غلامحسین مطهری ‌اصل کیست؟ +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۸۷۳۴۵۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تیم فوتسال آرش در یک قدمی قهرمانی لیگ برتر فوتسال قم قرار گرفت
 • آمار عجیب از تعطیلی رستوران‌ها در پایتخت به دلیل گرانی گوشت
 • 7پرسش و پاسخ پرتکراردندانپزشکی
 • مدل‌های شومیز مشکی در طرح‌های حریر، مجلسی و گیپور
 • مدل مو‌های ساده‌ی ۵ دقیقه‌ای
 • مویِ سیاهِ خرسِ زخمی در تالار حافظ می‌ماند
 • «مسیح و آرش» برای اولین بار در برج میلاد
 • میدان بزرگمهر اصفهان عاشورایی شد؛ تشییع پیکر شهدا با چشم‌های گریان مردم
 • مدل جدید شورولت سیلورادو قدرت یدک کشیدن ۱۶ تن بار را دارد +تصاویر
 • نسل چهارم موش مدل هموفیلی در پژوهشگاه مهندسی ژنتیک متولد شد
 • سفید شدن مو چه دلایلی دارد؟
 • چهارمین نسل از موش مدل هموفیلی در پژوهشگاه ژنتیک متولد شد/ موفقیت ایران در حوزه پیشرفته سلول درمانی
 • تمدید نمایش موی سیاه خرس زخمی در تالار حافظ/ آغاز پیش‌فروش بلیت از دوشنبه
 • یک مدل عملیاتی برنده برای استراتژی دیجیتال
 • تولد چهارمین نسل از موش مدل هموفیلی در پژوهشگاه ژنتیک
 • تمدید نمایش «موی سیاه خرس زخمی» در تالار حافظ
 • مسابقات منطقه ای موی تای بانوان برگزار شد
 • حماسه های عاشورایی دوران دفاع مقدس بیانگر اثار مردم است
 • برگزاری یادواره شهید محله در روستای دزیان بیارجمند+ عکس