ورود گردشگران به روستای تاریخی ابیانه در در تاسوعا و عاشورای امسال نیز ممنوع خواهد بود. آفتاب‌‌نیوز : احمد نجیبی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی روستای تاریخی ابیانه به ایسنا گفت: طبق مصوبه سال‌های قبل شورای تامین شهرستان نطنز، از گردشگرانی که رزرواسیون اقامت در روستای تاریخی ابیانه را ندارند، درخواست می‌کنیم زمان دیگری را برای دیدن ابیانه انتخاب کنند.
او با اشاره به حضور بومی‌های ابیانه در این چند روز تعطیلی و تکمیل شدن ظرفیت این روستای تاریخی کوچک، افزود: در این شرایط روستا آمادگی سرویس دادن مناسب به گردشگرانِ دیگر را ندارد، بنابراین از گردشگران داخلی خواهش می‌کنیم در ایام دیگری به ابیانه بیایند تا بتوانیم به خوبی پذیرایی کنیم.
وی درباره حضور گردشگران خارجی که بعضا برای دیدن مراسم عاشورا و تاسوعا به ایران و روستای ابیانه می‌آیند نیز گفت: معمولا تعداد گردشگران خارجی کمتر است و همه آنها پیش از آمدن به ابیانه هتل یا مکانی اقامتی را رزرو کرده‌اند و مقدمات پذیرایی از آن‌ها فراهم شده است، حتی گردشگران داخلی که به همین ترتیب از قبل محل اقامتی رزرو کرده باشند و رزرواسیون داشته باشند، می‌توانند به ابیانه بیایند.
نجیبی تاکید کرد: دغدغه ما این است که با توجه به این تعداد زیاد، نتوانیم از گردشگرانی که بدون برنامه‌ریزی به ابیانه می‌آیند، پذیرایی کنیم.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی ابیانه، با اشاره به حضور بومی‌های ابیانه در روستا از چهارشنبه شب (5 مهر) و افزایش این تعداد به مرور تا روز عاشورا، افزود: آئین‌های عزاداری مردم روستا نیز از روز اول محرم آغاز شده و تا روز عاشورا ادامه‌ خواهد داشت.
وی با بیان این که آئین «ذاکری‌خوانی» در محله «یسمون» به عنوان نخستین طلیعه برنامه‌های عزاداری در ابیانه از شب اول محرم آغاز شده و تا شب عاشورا ادامه خواهد داشت، افزود: مراسم‌های اصلی نیز طبق روال هر سال جریان دارد.
نجیبی همچنین به انجام مستندنگاری کامل آئین‌های عاشورا و تاسوعا در ابیانه از سوی پایگاه میراث فرهنگی ابیانه خبر داد و افزود: امسال این مستندنگاری دقیق انجام می‌شود.
وی با اشاره به تهیه پرونده ثبتی سه آئین «شده‌برداری»، «ذاکری‌خوانی» و «طلوع‌خوانی» توسط این پایگاه، اظهار کرد: با استفاده از مستندنگاری که امسال از این آئین‌ها انجام می‌شود، امسال آن‌ها را در فهرست میراث ملی ناملموس به ثبت می‌رسانیم.
به گفته‌ وی، «ذاکری خوانی» از اول محرم تا شب عاشورا برگزار می‌شود، آئین «طلوع‌خوانی» در صبح عاشورا و ائین «شده‌برداری» نیز در روز تاسوعا در روستای تاریخی ابیانه برگزار می‌شود.
او تاکید کرد: سال‌های گذشته دو آئین «نخل گردانی» و «جق جقه زنی» از آئین‌هایی محرم در ابیانه نیز در فهرست میراث ملی ناملموس به ثبت رسیده‌ و لوح ثبتی آن‌ها رونمائی شده است.

منبع: آفتاب

خبر بعدی:

زینب (س) پیام آور واقعه عاشوراست

 آنگاه که عرش! علی مولود نور را آفرید از برکت وجود مبارکش، زینت اهل بیت (ع) نیز بر جهانیان ارزانی شد. نگین انگشتری که بندگی و عشق را به ارمغان آورد؛ او آمد با کوله باری سرشار از گنج های معنویت، آیتی برای بینش زیبای معبودیت و انسانیت، او با بازتاب گذشت و فداکاری‌هایش، عفاف و حجابش، محبت و وفایش، صداقت و امانتداری، نماد اثبات بندگی و پیام آوری برای جهانیان در تاریخ آفرینش شد. او تنها پیام آور بانوی دو عالم حضرت زینب (س) است.

حضرت زینب (س) فرزند بزرگوار امام علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) و همسر عبدالله بن جعفر بن ابیطالب (ع) در پنجم یا ششم هجری قمری در مدینه دیده به جهان گشود و در تاریخ ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری وفات کرد.

بنا بر روایات حضرت جبرئیل به فرمان پروردگار بر پیامبر اکرم (ص) نازل شد و نام حضرت زینب (س) (به معنای لغوی درخت نیکو منظر و خوشبو، زینت پدر) را امام علی (ع) به سفارش پیامبر اکرم (ص) برای آن حضرت برگزید.

در لحظه میلاد حضرت زینب (س) پیامبر او را به سینه چسباند و صورت به صورت نهاد و با تجسم رنج و مصیبت‌های سرزمین بلا گریست و فرمود: این طفل پیامبر عاشوراست.

** از عاشورا تا وفات حضرت زینب (س)

پس از وقایع عاشورا حضرت زینب (س) به همراه اهل بیت (ع) در محافل مختلف و در دفاع از حق، یزید و یزیدیان و ابن زیاد ملعون را رسوا کرد و با ارائه پیام عاشورا و هدف قیام امام حسین (ع) جهانیان را از جنایت امویان آگاه ساخت.

بنا بر روایاتی حضرت زینب (س) بعد از رسوایی یزید و ابن زیاد ملعون تبعید و به یک سال نرسیده، در ۱۵ رجب سال ۶۲ به ۲ روایت در شام یا مصر وفات کرد.

عبدالله بن جعفربن ابی طالب همسر گرامی آن حضرت به دلیل قحطی سختی که رخ داده بود به شام رفت و به کار زراعت مشغول شد. همسر حضرت زینب می‌فرمایند: روزی حضرت زینب (س) به من گفت بستر مرا به زیر آفتاب در حیاط قرار بده! عبدالله می‌گوید: به این وصیت عمل کرده و او را در حیاط جای دادم که متوجه شدم چیزی را روی سینه قرار داده و مدام زیر لب حرف می‌زند. پس به او نزدیک شدم و دیدم پیراهن پاره پاره و خونین که یادگاری از برادرش حسین (ع) بود، روی سینه نهاده و ناله می‌کند. همینطور بود که بر حریم اهل بیت پیامبر (ص) وارد گردید و جان به جان آفرین تسلیم شد.

سید کمال موسوی کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص نحوه وفات حضرت زینب (س)، اظهار کرد: بعد از واقعه تلخ عاشورا و شهادت امام حسین (ع) ، حضرت زینب (س) با مشاهده آب ذکر مصیبت می‌خواند و گریه می کردند. روزی از غم بسیار در نهر آب در شام یا مصر افتادند و بعد از چند روز تحمل بیماری در بستر، وفات کردند. روایات بسیاری از وفات حضرت زینب (س) وجود دارد؛ برخی بر این باورند حضرت زینب (س) به خاطر اینکه افشاگری شاهد واقعه کربلا، یزیدیان تاب نیاوردند و ایشان را به شهادت رساندند و برخی معتقدند آن حضرت بر اثر مصیبت و تحمل رنج و سختی وفات کردند.

حضرت زینب (س) گنج معنویت و پیام آور خون امام حسین (ع)

سید کمال موسوی کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه حضرت زینب (س) تنها پیام آور زن حماسه کربلاست، گفت: چنان چه نگرش ما به موضوعی تغییر کند، معنی شکست و پیروزی تغییر می‌کند. در حماسه عاشورا فلسفه حرکت امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) انجام تکلیف بود. امام حسین (ع) فرمودند: ما به یکی از دو نیکی خواهیم رسید؛ چه بکشیم و چه کشته شویم هدف خلع سلاح دشمن است. امام خمینی (ره) هم فرمودند: ما مامور به تکلیف هستیم نه مامور به نتیجه.

وی افزود: حضرت زینب (س) پیام آور حماسه حسینی مقابل یزیدیان است. آنجا که می گوید من جز زیبایی چیزی ندیدم. قرآن کریم می‌فرماید انسان در رنج به دنیا می‌آید و همه انسان‌ها هنگام تولد می‌گریند. چنانچه رنج عاقلانه و عاشقانه باشد، تبدیل به گنج می‌شود.

این کارشناس مذهبی گفت: امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) آمدند که بگویند؛ ما باید در راه هدف متعالی‌تر (انسانیت) فدا شویم؛ به طوری که امام حسین (ع) می‌فرمایند اگر دین ندارید آزاده باشید.

موسوی ادامه داد: در حقیقت اگر این فلسفه زندگی را در این عصر داشته باشیم، کشتاری وجود ندارد. البته باید به این مهم توجه داشته باشیم که نه ظلم کنیم و نه زیر بار ظلم برویم. این نکته مهمترین فلسفه و منطق قیام امام حسین (ع) و پیام حضرت زینب (س) است.

این کارشناس مذهبی عنوان کرد: اگر ما فلسفه قیام حسینی و پیام زینبی (س) را بدانیم ، برای مشکلات فکر می‌کنیم ولی غصه نمی‌خوریم. همانگونه که امام علی (ع) فرمودند: اگر کسی حقیقت دنیا را بداند برای هیچ چیز غصه نمی‌خورد حتی برای شهادت امام حسین (ع). حفظ جان امام حسین (ع) مهم است، ولی مهم‌تر از آن (اهم) حفظ دین رسول الله است.

وی تاکید کرد: نهضت انقلاب حسینی دو چهره دارد قیام و پیام. امام حسین (ع) با خونش به احیای دین رسول الله پرداخت و حضرت زینب (س) پیام آور آن خون شد.

خانه تکانی زینبی

سید کمال موسوی کارشناس مذهبی با اشاره به مهم‌ترین پیام حضرت زینب کبری (س) برای مومن گفت: در هر قضایی خیری نهفته است. حضرت زینب (س) جز زیبایی نمی‌بیند حتی در شهادت و اسارت عزیزانش. چنانچه ما با این نگرش به اتفاق‌های دنیا نگاه کنیم، همه چیز زیباست. بنابراین چیزی به نام رنجش که نیاز به بخشش داشته باشد وجود نخواهد داشت. همان طور که کارشناسان می‌گویند پیشگیری بهتر از درمان است.

موسوی در پایان بیان کرد: مهم‌ترین درس و الگو و شخصیت بابرکت حضرت زینب (س) این است که او امیدوار به فضل حق است و هرگز ناامید نمی‌شود.

 

ظریف: به هیچ‌کس اعتماد نداریم اما می‌توانیم با همه مذاکره کنیم| مردم مبنای قدرت کشور هستند

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

جزئیات شهادت ۲ مأمور ناجا در خیابان ارشاد مشهد

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۸۹۰۳۵۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حرف‌های قابل تامل نقاش برجسته عاشورا
 • عاملان مدیریت غلط در مسئله ارزی به مردم معرفی شوند
 • 27 هزار و 717 گردشگر از مرز آستارا تردد کردند
 • آئین های عزاداری سالگرد وفات حضرت زینب(س) در قزوین برگزار شد
 • بازدید ۵۰۲ هزار نفر گردشگر از آثار تاریخی استان اصفهان
 • می‌توانیم با احیای آئین‌های سنتی به دنیا پیام‌های خوبی مخابره کنیم
 • آئین باستانی ئاگر نوروزیدر روستای زردویی پاوه
 • آئین اعتکاف در مساجد آستارا برگزار شد
 • روشن‌گری و رشادت حضرت زینب(س) سبب نشر واقعیت عاشورا در عالم شد
 • معرفی چند کتاب در زمینه ی سند وشرح زیارت عاشورا
 • بازدید 32 هزار گردشگر در روزهای پایانی اسفند از جاذبه‌های گردشگری همدان
 • بازدید 32 هزار گردشگر در دو روزهای پایانی اسفند از جاذبه‌های گردشگری همدان
 • روستای کِی تنها برگزار کننده آئین "کیه پَسّا" در کشور
 • اقامت ۳۵هزار و ۹۶۳ نفر گردشگر در شهر تاریخی اصفهان
 • آذربایجان شرقی مجموعه‌ای از دیدنی‌های چهار فصل است
 • پیش بینی افزایش حضور گردشگران در روستا‌های مازندران
 • موسیقی نوروز از آفرین‌خوانی تا کرنانوازی
 • پیش بینی افزایش حضور گردشگران در مناطق روستایی مازندران
 • آذربایجان شرقی، رنگین کمان گردشگری