به گزارش خبرگزاری بسیج از کرج، کشمش برای بدن بسیار مفید است و می‌تواند در درمان عارضه‌هایی مانند یبوست، ترشی معده و مشکلات جنسی مؤثر واقع شود.

از دیگر فواید بسیار زیاد کشمش می‌توان به تأثیر مثبت بر بینایی و نیز حفظ سلامت دندان‌ها و استخوان‌ها اشاره کرد.
کشمش موارد استفاده‌ی زیادی در سراسر جهان دارد. برخی آن را به‌ عنوان میوه‌ خشک شده و تنقلات مصرف می‌کنند و برخی نیز در آشپزی از کشمش استفاده می‌کنند.کشمش، انگور خشک شده‌ای است که آن را یا به‌ صورت طبیعی زیر آفتاب خشک می‌کنند یا از دستگاه‌های خشک کننده استفاده می‌کنند. انگور پس از خشک شدن، به رنگ‌های زرد، سبز و سیاه در می‌آید. کشمش سیاه معمولاً مقوی‌تر و دارای ارزش غذایی بیشتری نسبت به دو کشمش دیگر است.
در ادامه با چند مورد از برترین کشورهای تولیدکننده کشمش آشنا خواهیم شد.
ترکیه، آمریکا و ایران، تولید کنندگان اصلی کشمش در جهان
از ترکیه با عنوان «سرزمین انگورها» یاد می‌شود. قدمت کشت انگور در ترکیه به قرن هشتم باز می‌گردد. این کشور سالانه ۴ میلیون تن انگور در ۵۵۰ هزار هکتار زمین زراعی تولید می‌کند. ترکیه به بیش از ۱۰۰ کشور جهان، از جمله هلند، بریتانیا، ایتالیا، فرانسه و استرالیا کشمش صادر می‌کند.
کشمش همچنین از جمله رایج‌ترین میوه‌های خشک ‌شده‌ مصرفی در آمریکا است. معمول‌ترین نوع کشمش این کشور «کشمش بدون هسته‌ی تامسون» است.
از دیگر انواع کشمش آمریکایی می‌توان به «سلما پیت»، «مسقط» و «سلطان» اشاره کرد. کشمش‌های صادراتی آمریکا معمولا در ایالت کالیفرنیا تولید می‌شوند.
طی سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵، میزان ۳۳۲ هزار تن کشمش به ارزش ۷۰۹٫۵ میلیون دلار در آمریکا تولید شده است.
ایران از جمله صادرکنندگان بزرگ کشمش در جهان است. ۲۷٪ از مجموع کشمش‌های صادراتی دنیا، از ایران صادر می‌شود و سالانه ۲۵۰ میلیون دلار عاید کشورمان می‌کند.
ایران به بیش از ۱۰۰ کشور دنیا از جمله استرالیا، بریتانیا، آمریکا، ایتالیا و فرانسه کشمش صادر می‌کند. ایران سالانه ۱۲۲٫۵۹۵ تن کشمش تولید می‌کند.
برخی از رایج‌ترین کشمش‌های تولید شده در ایران عبارت‌اند از کشمش زرد، سلطان، سبز و سیاه.
از دیگر کشورهای بزرگ تولید کننده کشمش می‌توان به یونان، شیلی، آفریقای جنوبی، ازبکستان و افغانستان اشاره کرد.
هر یک از این کشورها، سالانه بیش از ۳۰ هزار تن کشمش تولید می‌کنند. عمده کشمش تولیدی در این کشورها، به کشورهای دیگر صادر می‌شود. کشمش بدون هسته‌ی سلطان، فراوان‌ترین نوع کشمش تولیدی در کشورهای یاد شده است.
صنعت کشمش در ایران
صنعت کشمش در ایران با معیشت و اشتغال بیش از صدها هزار نفر گره خورده است، اما هر لحظه بیم از دست رفتن جایگاه کشور به عنوان صادر کننده کشمش احساس می شود.
در این میان کشورهای آمریکا و ترکیه مهم ترین رقبای صادراتی ایران در جهان به شمار می آیند.
اما آن چه این صنعت را با بحران مواجه کرده، حمایت نکردن دولت از باغداران انگور و تولیدکنندگان کشمش است.
حضور دلالان و خرید ارزان قیمت کشمش ها در فصل هایی که این تولیدکنندگان فروشی ندارند به نارضایتی و بی انگیزه شدن تولیدکنندگان دامن زده است.
کاشمر؛ قطب تولید کشمش درجه 1
شهرستان کاشمر واقع در جنوب غربی استان خراسان جنوبی با برخورداری از 170 هزار جمعیت، علاوه بر تولید فرش دستباف و زعفران، یکی از قطب های مهم تولید انگور و کشمش به حساب می آید.
از نظر آب و هوایی شهرستان کاشمر هر سه نوع آب و هوا را داراست. مناطق شمالی شهرستان سرد و کوهستانی، مناطق مرکزی معتدل و مناطق جنوبی خشک ونیمه خشک است.
این تنوع آب و هوایی از جمله زمینه های اصلی تولید انواع محصولات بویژه انگور است،کاشمر پر از باغات انگور است و ده ها هزار تن کشمش سالانه از این نقطه به سراسر ایران و کشورهای خارجی صادر می شود.
شهرستان کاشمر 3 هزار و 300 هکتار سطح زیر کشت انگور دارد و از هر هکتار 25 تن انگور برداشت و 10 تن کشمش تولید می شود.
در این میان روستای محمدیه کاشمر از نظر میزان اشتغال اهالی به تولید کشمش، یک نمونه کم نظیر محسوب می شود.
روستای محمدیه از 400 خانوار تشکیل شده و 250 خانوار آن درتولید کشمش فعال هستند. قدمت تولید کشمش در این روستا به بیش از 70 سال قبل باز می گردد.
دلالی و ضعف در بسته بندی بلای جان کشاورزان
مردم در روستای محمدیه کشمش را به صورت سنتی و در ساختمان هایی خشتی که «بارگاه» نامیده می شوند، تولید می کنند.
حسین سبزه محمدی، یکی از تولید کنندگان موفق کشمش در روستای محمدیه درباره مشکلات تولیدکنندگان این محصول می گوید: «کشمش برای کشاورزان این منطقه کیلویی 4 هزار تومان تمام می شود اما حداکثر آن را به قیمت 5 هزار تومان می فروشند که به هیچ وجه زحمات و مرارت های تولید کشمش را پاسخگو نیست.
این مساله ناشی از حضور فعال دلال ها در بازار کشمش است. آن ها بازار را قبضه می کنند و اجازه نمی دهند کشاورزان به حقشان برسند.»
فروش کشمش به صورت فله ای و بسته بندی نشده و ضعف کشاورزان در بازاریابی و نیز غفلت از صادرات یکی از عواملی است به دلالان برای جولان در بازار فرصت می دهد.
این معضل اما حتما راه حل هایی دارد، تاسیس کارگاه های بسته بندی کشمش در قطب های تولید کشمش و ارتباط گیری مستقیم این کارگاه ها با کشاورزان در کنار بازاریابی حرفه ای معطوف به صادرات از جمله راه حل های آزموده و تضمینی است.
حسین قلی زاده که پیشتر کارمند اداره برق استان بوده، از جمله افرادی است که با تشخیص درست نیاز بازار وارد این عرصه شده است.
جذابیت ها و سودآوری این عرصه به قدری است که آقای قلی زاده را برای استعفا از شغل دولتی و راه اندازی کارگاه بسته بندی کشمش در کاشمر متقاعد کرده است.
او در این باره می گوید: «کارگاه بسته بندی کشمش یک نیاز فوری برای منطقه ما بود و تاسیس آن می توانست همزمان به نفع کشاورزان و نیز خودم باشد. بر این اساس با فروش یک ملک و استفاده از پس انداز قبلی، کارگاه تمام اتوماتیک بسته بندی صنعتی کشمش را تاسیس کردم، کشمش های کارگاه پس از بسته بندی همگی به محصولی کاملا صادراتی تبدیل می شوند.»
از سال 91 بسیج سازندگی اعطای وام های اقتصاد مقاومتی به واحدهای کشاورزی و صنعتی تولید انگور و کشمش را در دستور کار قرار داده است. ارسال مهندسان کشاورزی بسیجی به روستاهای کاشمر و ارائه مشاوره به تولید کنندگان انگور و کشمش یکی از برنامه های ثابت بسیج سازندگی برای حمایت از کشاورزان کاشمر است.
در حال حاضر روستای محمدیه با برخورداری از 100 بارگاه بهداشتی، سالانه 370 تن کشمش تولید می کند که از این میان 200 تن، صادر می شود.

منبع: بسیج نیوز

خبر بعدی:

تولید پر خطر یک دارو جهت درمان «آرتریت روماتوئید» به همت محققین ایرانی

رئیس مرکز تحقیقات روماتولوژی ایران از تولید داروی درمان «آرتریت روماتوئید» به همت محققین ایرانی خبر داد و گفت: کیفیت این دارو مشابه نوع خارجی آن است و بیماری را در محل پیام شروعش متوقف می‌کند. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، احمدرضا جمشیدی، فوق تخصص روماتولوژی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس مرکز تحقیقات روماتولوژی ایران در مراسم رونمایی از داروی «روفانیب» گفت: این دارو برای بیمارانی که مبتلا به آرتریت روماتوئید هستند کاربرد دارد و بیماری را در محل پیام شروعش متوقف می‌کند.

وی افزود: بیماری‌های خود ایمنی به این صورت هستند که یک عامل خارجی وارد بدن می‌شود و سیستم ایمنی را تحریک می‌کند. در زمینه ژنتیکی و اختلالات ایمنی که وجود دارد این سیستم ایمنی به خود بدن حمله می‌کند که و این بیماری را خود ایمنی می‌نامیم.

رئیس مرکز تحقیقات روماتولوژی ایران ادامه دارد: این دارو به منظور درمان استفاده می‌شود

چند سال پیش این دارو به نام توفاسیتینیب وارد کشور شد، ولی به دلیل قیمت بالای این دارو که ماهانه ۵.۵ میلیون برای بیمار هزینه داشت بنابراین نمی‌توانستیم برای بیمار تجویز کنیم و بیمار هم توانایی پرداخت این دارو را نداشت همچنین هیچ بیمه‌ای هم این دارو رو پوشش نمی‌دهد، چون این بیماری مزمن است و طول درمان طولانی داردو مجبور بودیم این دارو را در داخل کشور تولید کنیم.

وی بیان داشت: این اتفاقی است که در داخل کشور ما افتاده و این دارو تولید شد واعداد و ارقامی که می‌بینیم به عنوان کنترل کیفی نشان می‌دهد این دارو کاملا مشابه دارو‌های خارجی است.

جمشیدی اضافه کرد: اکنون لازم است دولت توجه به تولیدات داخلی داشته باشد چراکه این مسئله کمک به بیمارانی است که واقعا دردمند هستند بخصوص مریض آرتریت روماتوئید که به درمان مقاوم هستند و شبانه روزی درد می‌کشند و نمی‌توانند به کار روزمره‌شان برسند.

نیما سپهری، مدیر عامل شرکت داروسازی نانو الوند در ارتباط با این دارو اظهارداشت: شرکت داروسازی نانوالوند برای نخستین بار در کشور موفق به تولید داروی روفانیب شده است. محصول روفانیب (Rhofanib) با نام ژنریک توفاسیتینیب برای آن دسته از بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید و پسوریاتیک ارتریتیس که به متوترکسات پاسخ مناسب نشان نداده‌اند و بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو متوسط تا شدید کاربرد دارد.

وی با اشاره به اینکه روفانیب به شکل قرص ۵ میلی‌گرمی و در جعبه‌های ۵۶ عددی وارد بازار شده است، گفت: در شرکت نانو الوند گروهی از متخصصین جوان دانشگاه‌های ایران با میانگین سنی ۳۰ سال گرد هم آمده‌اند.

سپهری اضافه کرد: تولید این محصول دارویی برای اولین بار در کشور باعث می‌شود تامین آن مداوم، با قیمت مناسب برای بیمار ایرانی باشد. این دارو جزو دسته دارو‌های پرخطر است که تولید آن تنها در خطوط دارای سیستم‌های بسته دارای ایزولاتور امکان پذیر است.

وی گفت: با توجه به وجود خط تولید اختصاصی برای مولکول‌های پرخطر، همچنین تجربه تولید بیش از ۱۰ محصول خوراکی پرخطر توسط مجموعه نانوالوند، این شرکت بر آن شد تا به عنوان یکی از معدود دارندگان تکنولوژی ایزولاتور در ایران تولید این محصول را در برنامه کاری خود قرار دهد.

مدیر عامل شرکت داروسازی نانو الوند بیان داشت: این محصول یکی از معدود گزینه‌های خوراکی نسل جدید درمان برای درمان آرتریت‌های مفصلی و پسوریازیس است. این محصول یک JAK inhibitor است که اخیرا تاییدیه مصرف در بیماری التهابی روده را نیز گرفته است.

وی گفت: عوارض محدود نسبت به رقیب تزریقی (متوترکسات)، سهولت در استفاده و تامین با کیفیت با قیمتی حداقل ۱۰ برابر کمتر از مشابه تک نسخه‌ای خارجی و نصف قیمت برند در ترکیه از مهم‌ترین مزایای رقابتی محصول نانوالوند است.

سپهری افزود: مراحل توسعه فرمولاسیون، تولید و آنالیز‌های این دارو توسط تیم‌های متخصص جوان ایرانی در طول مدت ۲ سال انجام شده است.

وی گفت:شرکت نانوالوند دارای آزمایشگاه کنترل کیفی و روند‌های کنترل کیفی حین، پس از تولید و پس از ورود به بازار محصول است. این آزمایشگاه همه تست‌های مرتبط به کیفیت محصول از نظر شیمیایی و میکروبی را براساس استاندارد‌های روز دنیا انجام می‌دهد

سپهری افزود: یکی از مهم‌ترین تست‌های کنترلی بر روی فراورده‌های نانوالوند، تست مقایسه با برند است. در این تست همه خصوصیات شیمیایی دارو، مانند ناخالصی‌ها (که برخی از عوارض ناشی از انهاست)، همین طور انحلال دارو و دیگر خصوصیات بررسی می‌شود. در مورد داروی روفانیب نیز این تست‌ها انجام شده و مشابهت این محصول با برند Xeljanz به اثبات رسیده است.

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

قسمت سوم مستند «روایت رهبری»

منبع این خبر، وبسایت basijnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۸۹۰۵۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • یادداشت| ماده ۱۰ اقتصاد مقاومتی و فرصت‌های صادراتی اوراسیا
 • ۵۰۰ میلیارد تومان بسته حمایتی صادراتی تا پایان سال پرداخت می‌شود/صنعت نمایشگاهی ویترین صنعت کشور
 • داودنژاد: «مصائب شیرین ۲» را به جشنواره‌ی جهانی فجر ارایه کردم
 • خریدار کالای صادراتی‌ام ارز را به سامانه نیما واریز نمی‌کند
 • عرضه جدیدترین تولیدات مرتبط با صنعت جایگاه سوخت
 • مزایا و معایب عرضه زعفران در بورس کالا/ کمک بورس به ارتقای کیفی محصول زعفران
 • رفع اضطراب با «ته‌چین کشمش و لپه»/ غذایی محلی که زیبایی را به شما هدیه می‌دهد
 • مزایا و معایب عرضه زعفران در بورس کالا
 • ۹ گام رونق صادرات موادغذایی
 • شرکت‌های صادرکننده خدمات فنی و مهندسی، ارز صادراتی خود را به کشور باز می‌گردانند
 • قیمت‌های صادراتی فولاد - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
 • ۷۵ درصد از جایگاه‌های سوخت بالای ۳۵ سال سن دارند
 • 2 هزار و 79 تن کالای تجاری در آستارا گواهینامه استاندارد گرفت
 • نشست ملی گردشکری معنوی با محوریت حکومت اسلامی و جایگاه زن در اسلام در قم آغاز شد
 • افتتاحیه دومین نمایشگاه تخصصی جایگاه های سوخت/تصاویر
 • نمایشگاه بین المللی جایگاه داران سوخت و صنایع وابسته افتتاح شد
 • نمایشگاه «جایگاه های سوخت» در تهران افتتاح شد
 • قیمت‌های صادراتی فولاد - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
 • تذکر نماینده کاشمر به رئیس‌جمهور