خبرگزاري آريا - وبسايت تابناک باتو: 1. موميايي ها فقط متعلق به مصري ها نيستند. يوناني ها و رومي‌ها نيز که مدتي در مصر سکني گزيدند به سبک مصري ها مرده ها را موميايي مي‌کردند.

2. مراحل مومياي کردن به همان شکلي که در قرن پنجم قبل از ميلاد انجام مي‌شد ادامه داشت، اما به تدريج با ظهور مسيحيت متوقف شد.
3. از سال 400 تا 1400 قبل از ميلاد يک عقيده مشترک در مورد «موميا» اين بود که آن يک داروي قوي با توانايي شفابخشي محسوب مي‌شد.
موميا در اصل ماده اي بود که با آسياب کردن موميايي هاي واقعي به دست مي‌آمد.
4. تعداد زيادي از گردشگراني که در دهه هاي 1600 و 1700 به مصر سفر کردند موميايي ها را با خودشان به خانه هايشان آورده و آنها را به عنوان يک شي تزئيني يا عتيقه روي گنجه يا کمد مي‌گذاشتند.
5. مطالعه مصر باستان که مصرشناسي ناميده مي‌شود، در دهه 1800 يک رشته درسي آکادميک مشهور بود. عمل «باز کردن موميايي» به يک جاذبه خيلي مشهور بدل شد و همه را به موزه هاي اروپا مي‌کشاند.

6. در سال 1896 ويليام فليندر پتري باستان شناس بريتانيايي از تکنيک اشعه ايکس اقدام به آزمايش موميايي ها بدون بازکردنشان کرد.
7. در اوايل دهه 1970 دانشمندان از فن پرتو نگاري تخميني براي تشخيص بيماري ها استفاده کردند تا بتوانند تصاويري از داخل بدن موميايي ها تهيه کنند. اين پرتونگاري ها اطلاعات دقيقي در مورد روش هاي موميايي کردن مصريان به آن ها داد.
8. در دهه هاي 1980 و 1990 دانشمندان از موميايي ها دي ان اي استخراج کردند به اين اميد که اطلاعاتي در مورد خصوصيات، محل زندگي و مهاجرت مصريان باستان به دست آورند و همين طور اطلاعاتي در مورد خصوصيات ژنتيکي و بيماري هايشان.
9. مطالعات جديد در مورد موميايي ها همکاري گروهي از رشته هاي مختلف علمي‌ از مصرشناسان، پزشکان، راديولوژيست ها، انسان شناس هاي جسماني و متخصصان زبان هاي باستاني را درگير ساخت.
10. کشفيات جديد از موميايي هاي شبه جيزره سيناي، بيابان oases و دلتاي شرقي رود نيل اطلاعات ارزشمندي در مورد سبک موميايي کردن هر منطقه به دست داد.

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

همایش چهار دهه رهبری انقلاب اسلامی برگزار شد

همایش چهار دهه رهبری انقلاب صبح امروز به همت دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد. ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۸ سیاسی مجلس و دولت ایران نظرات - اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری تسنیم، همایش بین المللی چهار دهه رهبری انقلاب اسلامی ایران صبح امروز ( پنجشنبه 24 بهمن) در واحد قشم دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

حجت الاسلام ذوعلم پاسخ می‌د‌هد: چرا رهبری «گام دوم» را خطاب به جوانان نوشتند؟
در ابتدای این مراسم سراج‌الدین محبی رئیس دانشگاه آزاد واحد قشم با تسلیت شهادت تعدادی از نیروهای سپاه پاسداران که در حادثه تروریستی روز گذشته در شهرستان خاش به شهادت رسیدند، در سخنان کوتاهی با اشاره به هدف برگزاری این همایش اظهار داشت: هدف این همایش تبیین دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته تحت زعامت امام خمینی و رهبر معظم انقلاب است.

** انقلاب حرکت متمایزی را انجام داد که در تاریخ جهان اسلام بی‌نظیر بوده

حجت‌الاسلام عبدالرضا شادکام دبیر اجرایی همایش، سخنرانی بعدی این نشست بین‌المللی بود.

وی هدف از برگزاری این همایش را انجام حرکت جدید در آغاز پنجم دهه انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: این انقلاب حرکت متمایزی را انجام داد که در تاریخ جهان اسلام بی‌نظیر بوده است.

دبیر اجرایی همایش افزود: چهار دهه پیش یک انقلاب استثنائی و یک حرکت متمایزی توسط امام خمینی(ره) انجام شد که در دنیا بی‌نظیر بود و این نهضت رویای پیامبران و ائمه اطهار را محقق کرد و توانست در مقابل ظلم و ستمی که توسط استکبار جهانی در دنیا پیاده می‌شود یک تنه بایستد که این مهم بدون رهبری‌های امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب امکان‌پذیر نمی‌شد.

حجت‌الاسلام شادکام خاطرنشان کرد: به همین دلیل بود که ما تصمیم گرفتیم تا با حمایت ریاست محترم دانشگاه واحد قشم و معاون محترم کل دانشگاه آزاد در قالب یک مجموعه علمی شیوه رهبری نظام مقدس جمهوری اسلامی در این چهار دهه را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.
 

** روز 22 بهمن حسرت شکست انقلاب اسلامی برای دشمنان تکرار شد

در بخش دیگری از این همایش، حجت الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه طی سخنانی با تبریک پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در روز 22 بهمن حسرت شکست انقلاب اسلامی برای دشمنان تکرار شد و ملت با یک حماسه دهه پنجم انقلاب را جشن گرفت.

وی افزود: ملت ایران با خلق حماسه خود در روز 22 بهمن کاری کرد که ترامپ که چندی پیش به سران برخی کشورهای عربی می‌گفت اگر آمریکا نباشد شما باید به زبان فارسی صحبت کنید، خود مجبور شد تا با زبان فارسی پیام ضدایرانی در صفحه شخصی خود منتشر کند.

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه در ادامه با تسلیت شهادت مدافعان حریم کشور در زاهدان افزود: این نشست پاسخ درستی به آن اتفاق‌ها خواهد بود که اگر اسلام آمریکایی رواج می‌شد، از این اتفاق‌های تروریستی می‌دیدیم اما این شهادت‌ها راه را استوارتر خواهد کرد.

رستمی ضمن از برگزارکنندگان همایش چهار دهه رهبری انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم عملکرد رهبران انقلاب را خلاصه کنیم هر دو مسیر جامعه به سمت تمدن اسلامی را هدایت کردند و اگر بخواهیم کل حرکت را ارزیابی کنیم، این انقلاب از تحول در درون انسان‌ها آغاز شد؛ تحول درونی همواره در اولویت است. سپس حرکت جامعه به سمت هدف آرمانی جامعه در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد.

وی در ادامه با اشاره به محورهای پیام مقام معظم رهبری تصریح کرد: شعارهای مبتنی بر فطرت پایان ندارد که تمام تلاش دشمن در سال‌های بعد انقلاب، ایجاد مفهوم جعلی به عنوان نمادهای کفر بوده است که انقلاب اسلامی نظام‌های سکولار را هم به سمت مذهبی شدن پیش برد که تاثیر انقلاب اسلامی را نشان می‌دهد.

**پس از انقلاب شاهد شکوفایی علم در حوزه های مختلف بودیم

پس از پایان سخنرانی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، خواجه سروی دبیر علمی همایش چهار دهه رهبری انقلاب اسلامی در سخنانی گفت: در میان ادبیات حقوقی جهان مبحثی تحت عنوان ولایت امر تاسیس شده است که این موضوع در طول 40 سال اخیر مغفول مانده است. مبحثی که در‌ ایران عنوان با رهبری معظم ایجاد شده است.

وی افزود: در ادبیات سیاسی جهان از رهبری معظم انقلاب اسلامی ایران با عنوان رهبری مذهبی یاد می‌کنند که نشان می‌دهد تبیین خوبی صورت نگرفته است.

دبیر علمی همایش ادامه داد: بنا به فرموده مقام معظم رهبری در سال‌های قبل از انقلاب علم رویکرد ترجمه گرایی و وارداتی داشت. اما پس از انقلاب شاهد شکوفایی علم در حوزه های مختلف بودیم.

خواجه سروی خاطرنشان کرد: در مجموع صد مقاله به این همایش ارسال شده که 20 مقاله برتر در همایش چهار دهه رهبری انقلاب اسلامی ارائه خواهند شد.

** فتنه‌های زیادی با هدایت‌های آیت‌الله خامنه‌ای خنثی شد

حجت الاسلام تارم امام جمعه شهر قشم سخنران بعدی این همایش بین المللی بود.

وی طی سخنانی با بیان اینکه امام خمینی(ره) با روح الهی و دوراندیشی خود توانست انقلاب را از بحران‌ها نجات دهد، گفت: دشمنان ما دلخوش بودند که بعد از رحلت امام خمینی (ره) بتوانند اهداف شوم خود را علیه جمهوری اسلامی پیش ببرند که با درایت مجلس خبرگان رهبری و انتخاب شاگرد برجسته ایشان از سوی این مجلس به عنوان رهبری انقلاب، مسیر انقلاب اسلامی با صلابت ادامه پیدا کرد.

امام جمعه قشم ادامه داد: در این سه دهه رهبری مقام معظم رهبری نیز شاهد فتنه‌های زیادی از سوی دشمنان بودیم که تمامی آنها با هدایت‌های آیت‌الله خامنه‌ای خنثی شد.

انتهای پیام/

R1455/P/S1,15/CT11 واژه های کاربردی مرتبط دانشگاه آزاد

بازی تندروهای ایران در زمین دونالد ترامپ و پیامک‌باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

فشار برای عدم تصویب پالرمو با طومار و تحصن در مساجد، یک روز قبل از جلسه مجمع

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۹۱۵۸۴۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کشف اسکلت دختر 13 ساله در کنار هرم مصر (+عکس)
 • گزارش جماران از دومین روز نشست «بررسی چالش های انقلاب اسلامی در دهه پنجم»/ علیرضا بهشتی: «ایده پیشرفت» هنوز پایدارترین مطالبه ملی ایرانیان است/ سعید زیباکلام: نباید فریب تکنوکرات های مهندسی اندیش را خورد/ جلایی پور: امام نگران آبروی دین بود/ کولایی: نباید
 • خرد و دانایی؛ اساس تعالیم اسلامی
 • آثار شهر زیرزمینی سفیدشهر متعلق به دوران خوارزمشاهیان است
 • برگزاری نمایشگاه چهار دهه معماری در پایتخت
 • رویکرد باستان‌شناسی به منظر فرهنگی، منابع طبیعی و شواهد تاریخی
 • تشخیص اختلالات روانی از روی مینای ضعیف دندان شیری
 • 15 میلیارد ریال اعتبار برای ارگ باستانی شیروان اختصاص یافت
 • اشرف بروجردی در دستخط: از ابتدا هم حقیقت جو و داوودی مهاجر را انقلابی نمی‎دانستم/ سرمایۀ اجتماعی مردم کاهش پیدا کرده
 • بسط فرهنگ‌ قرآنی اولویت نخست در دهه پنجم انقلاب قرار گیرد
 • رواج جشن ولنتاین؛ از ملت‌های بی‌خدا تا کشورهای اسلامی +عکس
 • ۲۲۰۰ وقف جدید مربوط به دهه چهارم انقلاب در استان به ثبت رسیده است
 • پایان تصویربرداری دهه‌های 30 و 40 «بهترین سال‌های زندگی ما»
 • ۳ محور قابل تأمل در بیانیه گام دوم
 • ۳محور قابل تأمل در بیانیه گام دوم
 • خبر پناهندگی فغانی ، حقیقت یا شایعه؟+عکس
 • گزارشی از نشست چالش های انقلاب اسلامی در دهه پنجم
 • همایش مداحان و شاعران دهه فجر فاطمی در همدان برگزار شد
 • روایتی از چهار دهه کشفیات باستان‌شناسی ایران در موزه ملی