به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، مهندس رامین افشاری با اشاره به برخی اطلاعات نادرست مطرح شده دراذهان عمومی مبنی برکنترل فشار گاز مخزن کیش با روشن کردن مشعل فلرگفت: دلیل روشن کردن این مشعل کنترل فشار گاز نیست بلکه بررسی میزان و کیفیت گاز مخزن جزیره کیش درلایه های مختلف زمین شناسی علت روشن شدن مشعل فلر است.

معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش درتشریح این موضوع افزود: مخزن گاز جزیره کیش دارای 5 لایه است که هربار یکی از لایه ها مورد بررسی قرار می گیرد درنتیجه مشعل فلر گازی به مدت دو تا سه روز روشن می شود.

افشاری درپایان گفت: با توجه به اینکه تاکنون سه لایه مورد آزمایش قرار گرفته و دولایه باقیمانده، روشن کردن مشعل فلر دوبار دیگر نیز انجام می شود که هربار دوتا سه روز این مشعل روشن است و درنهایت تا دوماه آینده عملیات تحقیقاتی ومطالعاتی میدان گازی کیش به پایان می رسد .

گفتنی است ضریب بازیافت میدان گازی کیش که دارای گاز شیرین است، بر اساس شواهد موجود 75 درصد است که ارزش بالایی دارد.

این میدان به دلیل سهولت فرآورش گاز آن برای تامین گاز شبکه داخلی در ایران و نیز صادرات مورد توجه مسئولان صنعت نفت ایران است .اما با توجه به قرار گرفتن این میدان در محوطه جزیره مرجانی و گردشگری کیش و پیگیریهای دکتر مونسان مدیرعامل پیشین سازمان منطقه ازاد کیش ، تاسیسات پالایشگاهی این میدان گازی با هدف جلوگیری از آلودگی هوا، به جای جزیره کیش، به سواحل گرزه (بندر آفتاب) منتقل شده است.

منبع: خبرگزاری برنا

خبر بعدی:

مسمومیت با گاز منوکسیدکربن جان ۳۸۸ نفر را گرفت

به گزارش جام جم آنلاین، سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد:در 9 ماهه امسال 388 نفر بر اثر گازگرفتگی جان خود را از دست دادند که این آمار در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته، 6.3 درصد کاهش را نشان می دهد که در 9 ماهه سال گذشته 414 نفر به علت گاز CO جان باختند.

از کل 388 فوتی ناشی از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن، 302 نفر مرد و 86 نفر زن بوده اند.

در بین استان های کشور، به ترتیب استان تهران با 85، خراسان رضوی با 39 و البرز با 28 فوتی، بیشترین میزان مرگ های ناشی از مسمومیت با گاز CO را به خود اختصاص داده اند.

بر اساس آخرین آمار سازمان پزشکی قانونی، آذرماه با 90 با فوتی، پر تلفات ترین ماه از نظر مرگ های ناشی از مسمومیت با گاز منوکسید کربن بوده است.

هشدار پزشکی قانونی

سازمان پزشکی قانونی کشور به استناد آمارهای موجود ضمن هشدار نسبت به افزایش تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در نیمه دوم سال بر رعایت نکات ایمنی در نصب و به کارگیری وسایل گرمایشی در فصل پاییز و زمستان تأکید و به هم میهنان توصیه می کند در فصل پاییز و زمستان هم میهنان در استفاده از وسایل گرمازا که عمدتا به سیستم گاز شهری متصل است، نهایت دقت را داشته باشند. هم‌میهنان ضمن استفاده بهینه از وسایل گرمازا،‌ به توصیه های ایمنی در خصوص سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایشی و مسیر خروجی گاز مونوکسید کربن از دودکش این وسایل توجه کنند.

توصیه‌های پیشگیرانه

گاز منوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است. عمده ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی اصولاً در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصاً در محیط های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود.

استفاده از آبگرمکن یا بخاری های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می دهند. از آن جا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما 250 برابر بیش از اکسیژن می باشد لذا با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می نماید که به علت بی رنگ و بی بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علایم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نشود.

علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما می باشد. در بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد.

از سایر علایم مسمومیت می توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک ها اشاره کرد. باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز می‌شود. مسمومیت شدید با این گاز می تواند کشنده باشد.

چگونه از مسمومیت با این گاز پیشگیری کنیم؟

1. آگاه باشید که هر وسیله گرمازای سوختنی که به نحوی با سوخت های فسیلی (نفت، گاز، ذغال سنگ) کار کند به صورت بالقوه می تواند سبب تولید گاز مونوکسید کربن شود.

2. از بخاری های مستعمل و فرسوده بدون دودکش یا دارای دودکش نامناسب و غیر استاندارد استفاده نکنید.

3. توجه داشته باشید،‌ استفاده از بخاری های بدون دودکش به هیچ وجه از تولید گاز مونوکسید کربن جلوگیری نمی کند.

4. هرگز در فضای بسته و محدود که تهویه کافی و مناسب ندارد (نظیر اتاق، گاراژ و ...) آتش روشن نکنید.

5. هرگز در فضای بسته گاراژ موتور اتومبیل را روشن نگذارید.

6. قبل از راه اندازی وسایل گرمایشی، از سلامت مسیر دودکش ساختمان و بدون ترَک و نشتی بودن آن اطمینان حاصل نموده و از اتصال مناسب و صحیح لوله بخاری و آبگرمکن به دودکش دیواری اطمینان کنید.

7. تمام دودکش ها باید وسیله انتهایی ضد باد (کلاهک) مناسب داشته باشد.

8. در محیط های شغلی و منازل که در آنها از کوره و مشعل استفاده می شود از سلامت دستگاه و سیستم تخلیه دود اطمینان کنید.

9. هر وسیله گازسوز باید دارای یک دودکش مستقل و منتهی به فضای بیرون باشد و لذا به کارگیری آب گرمکن های دیواری در فضاهای بسته یا مکان های فاقد جریان هوا مجاز نیست.

10. شیب لوله های افقی در داخل واحدها باید مثبت و روبه بالا و ارتفاع عمودی لوله در بیرون حداقل سه برابر طول افقی آن باشد.

11. توجه به داغ بودن دودکش پس از روشن کردن وسیله گرمایشی به اطمینان شما از تخلیه گاز کمک خواهد کرد. اگر لوله دودکش بخاری شما سرد است دلیل آن خارج نشدن محصولات احتراق و گازهای سمی از دودکش است در این صورت باید ضمن رفع نقص، به طور موقت با بازکردن قسمتی از در یا پنجره تهویه در محیط ایجاد کنید.

12. ضمن ایجاد تهویه مناسب جهت آشپزخانه و حمام منزل، از نصب آبگرمکن در حمام و نیز روشن کردن شعله‌های اجاق گاز در آشپزخانه جهت گرم نگه داشتن محیط داخل خانه جداً خودداری نمایید.

13. اگر فضای منزل خود را با شوفاژ و سیستم حرارت مرکزی گرم می کنید درز بندی و بستن منافذ درها و پنجره ها به منظور جلوگیری از اتلاف حرارتی بلاملانع است اما درصورتی که از بخاری های گازسوز به منظور گرمایش محیط استفاده می کنید حتماً مختصری تهویه از طریق در یا پنجره در فضا ایجاد نمایید و از درز بندی و بستن کامل منافذ خودداری کنید.

14. در صورت احساس علایم سردرد و سرگیجه و تهوع در مکانی که احتمال وقوع مسمومیت وجود دارد فوراً آن مکان را ترک کرده و به فضای آزاد پناه ببرید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

15- در صورت تداوم علایم فوق برای چند روز متوالی احتمال مسمومیت خفیف با این گاز وجود دارد که بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

16- رانندگان وسایل نقلیه سنگین، از روشن کردن گاز پیک نیک در اتاق وسیله نقلیه خود جهت استراحت و خواب جدا خودداری کنند.

در برخورد با موارد مسمومیت با گاز مونوکسید کربن چه باید کرد؟

1. در صورت مواجهه با مصدومان، سریعاً آن ها را از محیط خارج کنید.

2. پس از خارج ساختن مصدوم از محیط آلوده فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

3. علائم حیاتی مصدومان را کنترل کنید و از باز بودن راه های هوایی مصدوم اطمینان حاصل کنید.

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت‌ محصولات ایران‌خودرو اعلام شد+جدول

استخدام ورودی‌‌های ۹۷ دانشگاه فرهنگیان و رجایی پیمانی شد

منبع این خبر، وبسایت www.bornanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۹۱۹۲۵۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مسابقات سه‌گانه دانشجویان پسر دانشگاه علمی-کاربردی در کیش برگزار می‌شود
 • آغاز فعاليت بيمه سرمد با حضور مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش
 • بازديد مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش از پروژه هاي عمراني، زيربنايي و فرهنگي
 • برنامه‌ریزی برای کاهش ۷۰ درصدی سوختن گازهای مشعل در برخی فازها
 • استقرار تيم سيار انتقال خون بندر لنگه در بيمارستان کيش
 • نشست مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش با فرماندهي وکارکنان انتظامي و راهور کيش
 • مدفون شدن دماغه کشتی تحقیقاتی چین در زیر ۲۵۰ تن برف و یخ + فیلم
 • تقابل جانانه و دوستانه شمال و جنوب در جزیره کیش
 • کاهش ۶.۳ درصدی مرگ‌های ناشی از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن
 • کيش قطب پشتيباني صنايع نفت و گاز در کشور
 • افزايش تمايل گردشگران خارجي براي دريافت خدمات درماني در بيمارستان کيش
 • مشعل سوزی پارس جنوبی تا 70 درصد کاهش می‌یابد
 • گاز ۳۸۸ نفر را طی ۹ ماه کشت
 • روشن: با همت و تلاش ملی پوشان از دیوار چین عبور می‌کنیم
 • تهران در صدر مرگ و میر با گاز منوکسید کربن
 • بورس انرژی در جزیره کیش راه اندازی می شود
 • آخرین آمار مسمومیت با گاز منوکسیدکربن
 • تراکتور در جزیره کیش هم بدون هوادار نماند!(عکس)
 • سایت تحقیقاتی عملکرد گندم در زنجان کلید خورد