اجتماع > اجتماعی - پوران درخشنده:
تصاویر و خبرهای هولناکی که در فضای مجازی منتشر می‌شود و باز‌نشرشان توسط شهروندان، اتفاق نگران‌کننده‌ای است که باید جدی‌شان گرفت.

مي‌شود گفت در محاصره خبرهاي بد قرار گرفته‌ايم و آنچه نگران‌كننده‌تر است نوعي ولع عمومي براي خواندن و بازنشر چنين اخباري است. چرا بايد جامعه اتفاق‌هاي تلخ و تراژيك را مورد توجه قرار دهد؟ اينجاست كه بايد نسبت به سلامت اجتماعي دغدغه داشت؛ اينكه در اتفاقي به شدت تلخ كودكي مورد آزار قرار گرفته و به قتل مي‌رسد افكار عمومي را به شدت متأثر مي‌كند. طبيعي است كه مجرم بايد مورد تعقيب و مجازات قرار گيرد ولي اين طبيعي نيست كه ساعت 4 صبح انبوهي از جمعيت موبايل به دست به شكل آنلاين در حال انتشار تصاوير اعدام باشند. از همه بدتر اينكه تعداد زيادي از كودكان در ميان جمعيت مشاهده مي‌شوند. كودك 5 ساله‌اي كه اعدام را از نزديك مي‌بيند تا آخر عمر اين تصوير از ذهنش پاك نمي‌شود.

اين همه كارشناسان توصيه مي‌‌كنند كه فيلم‌هاي اكشن كه داراي صحنه‌هاي خشونت‌بار هستند را پيش فرزندانمان تماشا نكنيم. چيزي به نام درجه‌بندي فيلم‌ها وجود دارد(كه البته در ايران جدي گرفته نمي‌شود) و آن وقت فرزندانمان را به تماشاي صحنه اعدام مي‌بريم؟ اين همان بذر خشونت نيست كه خودمان آن را در ذهن و نهاد پاك كودكان مي‌‌كاريم؟ آن قاتل زنجيره‌اي با فلان متجاوز بيماري كه با اعمال شنيعش جامعه را دچار آسيب رواني كرده از شكم مادر قاتل و متجاوز متولد نشده‌اند. حتماً بستري وجود داشته كه فرد در دل آن رشد كرده و به هيولا بدل شده است. هر چند تأكيد بر شرايط اجتماعي نافي مسئوليت فردي نيست و نمي‌شود و نبايد انسان‌ها را افرادي فاقد اراده تصور كرد.

از سوي ديگر اما نمي‌توان نسبت به رفتارهايي كه به خشونت دامن مي‌زنند حساسيت نشان نداد. به عنوان فيلمسازي كه سينمايم سمت و سويي اجتماعي دارد، براي هر كاري تحقيقات ميداني انجام مي‌دهم و از دل اين تحقيقات معمولا با زيرپوست وقايع و رخدادها آشنا مي‌شوم؛ با زير لايه‌هاي اتفاق‌هايي كه معمولا در پوسته آن باقي مي‌مانيم ولي هر كدام از اين پرونده‌ها داستاني براي خود دارند كه اغلب به آن توجه نمي‌شود. اين جمله نغز و عالمانه ژان‌پل ساتر، نويسنده و فيلسوف فرانسوي همچنان مصداق دارد: «كودكي انسان تعيين كننده است.»‌ اگر دغدغه سلامت رواني جامعه‌مان را داريم بايد حساسيت ويژه‌اي نسبت به كودكان داشته باشيم . كافي است به اين موضوع توجه كنيم كه هر گامي كه برمي‌داريم، هر كاري كه انجام مي‌دهيم، هر ناسزايي كه از دهانمان بيرون مي‌آيد، هر دروغي كه با هر توجيهي مي‌گوييم را فرزندمان مي‌بيند و مي‌فهمد.

بچه‌ها را دست كم نگيريم به‌خصوص بچه‌هاي اين نسل را كه به شدت هوشمند هستند. از اين هوش، انرژي و استعداد مي‌شود و بايد به بهترين شكل بهره گرفت تا آينده سرزمينمان سبز شود. اگر قابليت‌ها و توانايي‌هاي فرزندانمان را به درستي متبلور سازيم، سلامت رواني جامعه را تضمين مي‌كنيم. فراموش نكنيم آن كه امروز و در كودكي مورد آزار قرار مي‌گيرد، فردا كه بزرگ شد خود مستعد تبديل‌شدن به مجرمي خطرناك است. در معصوميت تباه شده بچه‌هاي امروز و مجرمان فردا،‌ خيلي‌ها مقصرند؛ همان‌ها كه با بي‌توجهي و سهل‌انگاري بذر خشونت‌ را در جامعه پاشيدند بي‌آنكه حواس‌شان باشد چه مي‌كنند و بي‌مبالاتي‌شان چه ابعادي در آينده خواهد داشت.

در همین زمینه: اپیدمی سنگدلی لطفاً میز را کتک نزنید!

منبع: همشهری آنلاین

خبر بعدی:

نیروی انتظامی، ستون اصلی امنیت داخلی کشور است / اگر امنیت نباشد، هزینه‌های سنگینی به جامعه تحمیل خواهد شد

خبرگزاری میزان- رئیس پلیس پایتخت با تاکید بر این که نیروی انتظامی ستون اصلی ایجاد امنیت در بخش‌های داخلی کشور است، گفت: اگر در بخش‌های مختلف جامعه امنیت وجود نداشته باشد، هزینه‌های سنگینی به جامعه تحمیل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان سردار  حسین رحیمی با حضور در هفتمین جلسه قرارگاه نوروزی امام علی (ع)، با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، گفت: سال ۹۸، سال فرصت‌ها است مشروط به این که هر کدام به حد توان خود پای اهداف این نظام بایستیم و تلاش کنیم.

وی با اشاره به این که دشمن هر چه در توان دارد برای ضربه زدن به نظام مقدس ایران اسلامی به کار می‌گیرد، گفت: تا زمانی که هر یک از ما با تمام توان و حداکثر ظرفیت‌های وجودی خود تلاش کنیم و مسئولیت پذیر باشیم، دشمن کاری از پیش نمی‌برد.

سردار رحیمی  با اشاره به تلاش پلیس پایتخت در بخش‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مبارزه با سرقت و برخورد با مخلان نظم عمومی، عنوان داشت: پلیس پایتخت در بخش انتظام بخشی ترافیکی و انضباط شهری، برنامه‌های جدیدی دارد و باید در راه جلب رضایت شهروندان و تثبیت امنیت و آرامش موجود با تمام توان فعالیت کند.

سردار رحیمی، مخاطب فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را، تک تک خدمتگزاران مردم برشمرد و گفت: ما همه سربازان امام زمان (عج) هستیم و غیر از مسیر ولایت، مسیر دیگری نداریم و هیچ نگاهی به سیاست بازی‌های سایر کشور‌ها به ویژه کشور‌های اروپایی نخواهیم داشت.

رئیس پلیس پایتخت، تصریح کرد: بدانید که دشمنان به ناجوانمردی رفتار می‌کنند و شایسته نیست که اجازه دهیم فرصتی برای ضربه به عزت و آبروی نظام و اهداف آن پیدا کنند.

وی با اشاره به این که مسئولیت اصلی ایجاد و تثبیت امنیت در داخل کشور از روستا‌های کوچک گرفته تا شهر‌های بزرگ بر عهده نیروی انتظامی است، گفت: بدون شک امروز نیروی انتظامی رکن رکین ایجاد امنیت و مسئول تثبیت آن در جامعه است.

سردار رحیمی، در بخشی از سخنان خود با اشاره به اهمیت وجود امنیت در جامعه، گفت: اگر امنیت و انضباط داخلی ایجاد نشود بدون شک هزینه‌های سنگینی به جامعه تحمیل خواهد شد.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ، در پایان با تاکید براین که وجود امنیت در پایتخت، به توسعه امنیت در بخش‌های دیگر کشور نیز می‌انجامد، خاطرنشان کرد: این موضوع نشان از حساسیت دو چندان وجود امنیت در پایتخت است و در این راستا هر کسی به اندازه امکانات و فرصت‌هایی که در ا. ختیار دارد باید تلاش کرده و در برابر خداوند و مردم پاسخگو باشد.

 انتهای پیام /

ظریف: به هیچ‌کس اعتماد نداریم اما می‌توانیم با همه مذاکره کنیم| مردم مبنای قدرت کشور هستند

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

مرگ تلخ 3 قهرمان کشتی در تصادف شدید جاده فومن / شامگاه دوم عید رخ داد + عکس

منبع این خبر، وبسایت www.hamshahrionline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۰۴۲۲۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آزار و اذیت زنان در کشور‌های اروپایی؛ از فرهنگ آزار در مجلس عوام انگلیس تا رسوایی جنسی مقامات بلندپایه
 • فیلم هایی که نسبت دیالکتیکی با جامعه دارند
 • همه باید برای بهبود وضعیت و نشاط و امیدواری در جامعه تلاش کنند
 • پلیس فرانسه مانع از تظاهرات جلیقه زردها شد
 • چهره شادی‌آفرین دین را در جامعه ترویج کنیم
 • حال خوش منحصر در معنویت نیست/ تحقق خشونت‌زدایی در سایه آیین شادی‌افزای نوروز
 • نکات کلیدی برای جلوگیری از دعوای کودکان
 • قوانین حمل سلاح در آمریکا و قربانی شدن هزاران نفر در طول سال؛ زورآزمایی دموکرات‎ها و جمهوری‎خواهان به کدام سو می‎رود؟
 • شورای حقوق بشر سازمان ملل خشونت های رژیم صهیونیستی را محکوم کرد
 • رژیم صهیونیستی در سازمان ملل محکوم شد
 • چاووش‌ اوغلو: به اقدامات تروریستی واکنش قاطع نشان خواهیم داد
 • چاوش‌اوغلو: به اقدامات تروریستی واکنش قاطع نشان خواهیم داد
 • چاووش اوغلو: به اقدامات خشونت‌آمیز واکنش قاطع نشان خواهیم داد
 • مخالفت ترکيه با حمايت آمريکا از ادعاي حاکميت صهيونيست‌ها بر بلندي‌هاي جولان
 • «تقابل در شمال؛ اتوپیای لذت»/ماجرای چند عدد بلال و شلیک تیرهوایی
 • تصمیم ترامپ درباره جولان، باعث خشونت در منطقه می‌شود
 • دوفصلنامه علمی ـ ترویجی «فقه و حقوق خانواده» در پله 69
 • 2018 ؛ خونین‌ترین سال برای "رسانه‌های افغانستان"
 • ترکیه: تصمیم ترامپ درباره جولان، باعث خشونت در منطقه می‌شود